Bez pożegnania

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-05-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-492-0
Liczba stron: 414
Tytuł oryginału: Gone for good
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Ilustracje: -

Ocena: 5.09 (43 głosów)
Inne wydania:

"Trzy dni przed śmiercią matka wyznała - to były niemal jej ostatnie słowa - że mój brat wciąż żyje" - tak zaczyna się najnowszy thriller Cobena. Od dnia, w którym brat Willa Kleina, Ken, zamordował Julię, jego byłą sympatię, minęło jedenaście lat. Ścigany międzynarodowymi listami gończymi, dosłownie zapadł się pod ziemię. Z czasem rodzina uznała go za zmarłego. Przeglądając dokumenty rodziców, Will natrafia na świeżo zrobione zdjęcie Kena. Wkrótce potem znika Sheila, narzeczona Willa.

Kup książkę Bez pożegnania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Bez pożegnania

Z okazji sierpniowej premiery serialu opartego na powieści Harlana Cobena „Bez pożegnania”, Wydawnictwo Albatros uszczęśliwiło nas wznowieniem powieści w filmowej okładce. I to jest znakomita okazja by ją sobie odświeżyć.

Will dowiaduje się od umierającej matki, że jego zaginiony brat żyje. Czy to jednak powód do radości? Przed jedenastoma laty został posądzony o zabicie dziewczyny Willa i zniknął bez śladu. Will mimo wszystko wierzy, że brat nie byłby zdolny do zbrodni, że został wrobiony.

Gdy teraz niespodziewanie ukochana Willa, Sheila, również zapada się pod ziemię, ten musi sięgnąć w przeszłość, by poznać prawdę. Czy będzie potrafił ją znieść? Zaakceptować? Na ile Will znał swojego brata? A Sheilę?

Autor na kanwie rodzinnej tragedii zbudował pełną tajemnic intrygę, która zaskakuje zwrotami akcji stopniowo odkrywając kolejne elementy układanki. W poszukiwaniu prawdy prowadzi nas mrocznymi ulicami, pełnymi zagubionych młodych ludzi, wpadających w szpony prostytucji, czy narkotyków. Wiedzie zaułkami, które okazują się fałszywym tropem, by w finale zaskoczyć nas zupełnie i zostawić z poczuciem oszołomienia. Tak jak to tylko Coben potrafi.

Zdecydowanie zachęcam Was do czytania, do oglądania już mniej. Warto pozostawić interpretację własnej wyobraźni. Świetna rozrywka! 

Link do opinii

Harlan Coben. Autor przenikliwych thrillerów. Zagadkowych. Ciekawych. Wstrząsających. Mistrz budowania i dozowania napięcia. Zawsze, gdy sięgam po jego powieść, liczę na ogrom emocji. I tak naprawdę nigdy dotychczas się nie zawiodłam. Czy również tak było w przypadku Bez pożegnania? A jak przewidujecie?

Will Klein dowiaduje się od umierającej matki, że jego brat, Ken, żyje. Zniknął przed kilkunastoma laty podejrzany o zgwałcenie i zamordowanie dziewczyny brata. Jednak Will żyje w przekonaniu, że jego brat nie mógł tego zrobić. Nie dopuszcza do siebie tej myśli. Nie wie czy brat rzeczywiście żyje, czy matka wypowiadała te słowa będąc w pełni świadoma. Ale jak przypadkiem odnajduje w domu zdjęcie brata zrobione dwa lata temu, nabiera przekonania, że Ken jednak żyje. Teraz za wszelką cenę będzie dążył do odnalezienia brata i rozwikłania zagadki morderstwa. Jednak, jak to bywa u mistrza napięcia, sprawy się z dnia na dzień komplikują, przybierają nieoczekiwana obrót i przebieg. Wkrótce znika partnerka Willa, Sheila, a FBI ujawnia niewygodną prawdę na jej temat. Tak naprawdę nie znał swojej dziewczyny, swoją przeszłość oddzielała szczelną przegrodą. Czy rzeczywiście brat żyje? A podejrzenia, że zamordował dziewczynę mogą być słuszne? Co łączy brata Willa z jego obecną dziewczyną? Czy możliwe, że się znali? Nie wydaje się to prawdopodobne, ale nie znamy do końca swoich bliskich i często od innych dowiadujemy się wiele o ich skrzętnie skrywanym życiu.

Bez pożegnania to niesamowita historia o poszukiwaniu prawdy i zrozumienia, o silnych więzach rodzinnych. Geny łączące braci są silne i nie pozwalają na skreślenie bliskiej osoby, pomimo ciążących na niej zarzutów. Wiara w niewinność jest wzruszająca i ukazuje moc tkwiącą w zaufaniu. Autor w znakomity i pełen emocji sposób skonstruował fabułę, jej zagadkowość i zawiłość. U Cobena jedno jest zawsze wiadomo, że nie poznamy prawdy przed ostatnim akapitem. Trzyma nas w napięciu i zwodzi przez całą akcję. Umiejętnie żongluje sytuacjami, celowo je komplikuje i wprowadza niepewność. Dba, abyśmy nawet przez moment nie żyli w przekonaniu, że domyślamy się rozwiązania misternie uknutej zagadki. Nic z tych rzeczy. Tylko wyrafinowani czytelnicy, doskonale znający sztuczki Harlana Cobena mogą się delikatnie pokusić na obstawienie zakończenie. Czy im się to udaje? Jestem przekonania, że niewielu wytrwałym.

Uwielbiam jego pióro, styl i podejście do bohaterów. Są zawsze znakomicie skrojeni, w żaden sposób nie są wyidealizowani czy ubrani w nieziemskie moce. Normalni, borykający się z codziennymi problemami, uwikłani w trudne relacje rodzinne. Czujemy się pewnie w ich towarzystwie, zdobywają nasze zaufanie i dążymy po ich śladach do finału. Czy jest on satysfakcjonujący? Na pewno jest nieprzewidywalny i zaskakujący. I uważam, że takie połączenie sprawi odbiorcy moc wzruszeń i wrażeń, pozwoli na zabawę pełną napięcia i grozy. Podmuch strachu i niepewności smaga nasze ciało i wzmaga podniecenie. To czytelny sygnał, że lektura zrobiła na nas piorunujące wrażenie, a czas z nią spędzony nie był zmarnowany.

Jeżeli jeszcze nie znacie Cobena, to wielki błąd. Szybko nadrabiajcie stracony czas! A dla miłośników jego twórczości kolejna perełka ubrana w szatę tajemniczości i nieprzewidywalności! Moc tkwiąca w Bez pożegnania doda wam energii i sprawi, że przeżyjecie przygodę swojego życia! Tylko pytanie, czy jesteście na to gotowi?

Link do opinii
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2021-08-29,

Wiele lat wcześniej brat Willa został oskarżony o morderstwo. Nikt oprócz zbiega nie wie jednak, co wydarzyło się tamtej nocy. Tylko czy na pewno? Kto tak naprawdę był sprawcą, a kto ofiarą?

Uwielbiam Cobena. Za fantastyczne pomysły, zwroty akcji, intrygujących bohaterów. Nie pamiętam, by ten autor kiedykolwiek mnie zawiódł. Każda kolejna książka, która wychodzi spod jego pióra, dostarcza wielu emocji i refleksji, angażuje i zmusza do myślenia. Na tych kilka godzin trwania lektury jego świat staje się naszym światem. Po prostu nie można go nie lubić i nie doceniać.

„Bez pożegnania” jest chyba najlepszą książką Cobena, jaką przeczytałam, a z pewnością znajduje się w pierwszej trójce. Być może nie jestem obiektywna, bo jak można było się zorientować już w pierwszym akapicie tekstu, szaleję za twórczością tego pisarza, ale naprawdę, ten tytuł po prostu rozłożył mnie na łopatki. Gdybym nie musiała chodzić do pracy i zajmować się innymi obowiązkami, nie wypuszczałabym książki z rąk, pragnąc przekonać się, do czego tym razem posunął się autor.

Coben za każdym razem zachwyca mnie swymi historiami. Nie chodzi tutaj tylko o świetne pomysły, ale sposób przedstawienia opowieści, przejścia między scenami, zgranie wątków, stopniowanie napięcia, niespieszne ujawnianie tajemnic poszczególnych bohaterów. W książkach Cobena każdy szczegół ma znaczenie, a całość jest kompletna i dopracowana.

W tym tytule szczególnie zachwyciła mnie liczba zwrotów akcji i niespodzianek. Autor niczym magik raz za razem wyciągał z rękawa kolejne asy, sprawiając, że moja pewność siebie dotycząca rozwiązania, szybko się ulatniała. Nie mogłam zrozumieć, co naprawdę się wydarzyło, odpowiednio wytypować dobrych i złych bohaterów, połączyć wszystkich wydarzeń, tak by uzyskać wyraźny obraz sytuacji. Coben wciąż na nowe mnie zaskakiwał, kpił sobie z mojej dedukcji, wodził mnie za nos i pokazywał, że nie mam szans, by nadążyć za jego wyobraźnią.

„Bez pożegnania” to historia, w której przeszłość ma niebagatelne znaczenie i wraca, by wciąż na nowo dręczyć bohaterów. Niepokojące tajemnice, mroczne wydarzenia, trupy ukryte w szafie i przelana krew wypełniają strony powieści w cudownie poruszający sposób. To idealna opowieść dla osób ceniących kryminały i thrillery, dla których mocne opowieści mają duże znaczenie.

Ta historia nie byłaby jednak tak dobra bez udziału interesujących bohaterów. Coben zapewnił im kompletny życiorys, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że podążamy śladem ludzi z krwi i kości, którzy na naszych oczach próbują poradzić sobie z problemami codzienności i demonami przeszłości. Każda z postaci ujęła mnie dopracowanym charakterem i szeregiem magnetyzujących cech osobowości.

„Bez pożegnania” to tytuł, któremu nie można nic zarzucić. Wartka akcja, świetna fabuła, lekki styl. Jeśli jeszcze nie poznaliście tego autora, to proponuję zacząć od tego tytułu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
No cóż... Szału nie było, według mnie. Strasznie poplątana intryga, wszyscy są podejrzani, co chwila pada na kogoś innego. Aż mnie zmęczył ten chaos i miałam ochotę porzucić czytanie :/ Dobrnęłam jednak do końca, ale ten koniec też nie wzbudził zachwytu. Nie wiem, czy zaprzyjaźnimy się z panem Cobenem, chyba na razie nie bardzo...
Link do opinii
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Z 3 książek tego autora jakie do tej pory przeczytałam ta była najsłabsza. Historia opisana w książce wciągająca ale mi nie przypadła do gustu. Główny bohater Will dowiaduje się od umierającej mamy, że jego brat żyje. Ken bo tak miał na imię brat, ukrywa się przed zemstą gangsterów. W między czasie dochodzi także do zaginięcia Sheili, która jest dziewczyną/ narzeczoną Willa. Jej odciski palców zostały odnalezione w Nowym Meksyku w domu gdzie dochodzi do morderstwa dwóch osób. Dziwne to gdyż Sheila nie mogła tak szybko pokonać odległości jaka dzieliła Nowy Jork i Nowy Meksyk. Zagadka rozwiązuje się w dalszej części książki. Intrygujące jest to jak autor splótł wszystkie wątki w jedną całość. Ogólnie POLECAM !!!
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-06-16, Mam,
Pierwsza książka Cobena jaką przeczytałam :) Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie! Nigdy w życiu nie domyśliłabym się zakończenia jakie wymyślił autor... Polecam ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wzruszająca, tajemnicza.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-30, 52 książki 2013,
Kolejny świetny kryminał autorstwa Harlana Cobena! "Bez pożegnania" to powieść, która potrafi wstrząsnąć czytelnikiem. Wszystko dzięki dobrze rozbudowanemu głównemu wątkowi. Jak w poprzednich książkach tego autora tak i w tej znajdziemy mnóstwo zawiłości fabularnych, nagłych zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Nie było sekundy w której mógłbym się nudzić. Wręcz przeciwnie. Chłonąłem powieść z każdą stroną coraz szybciej. Rzadko, który pisarz potrafi stworzyć tak zaskakującą i pełną emocji opowieść. O dziwo, Cobenowi udaje się to za każdym razem. Dlatego czytam "w ciemno" książki mistrza kryminału. Zakończenie jest fantastyczne. Byłem mocno zaskoczony czytając ostatnie strony powieści. Jestem przekonany, że większość czytelników będzie musiało ochłonąć po zakończeniu historii Willa Kleina.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zawsze powtarzam, że moim ulubionym autorem jest Harlan Coben. I w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie. Tym razem padło na "Bez pożegnania". Jest to wznowienie, ze względu na premierę serialu na podstawie powieści. Dla wszystkich fanów to świetna wiadomość.

Ale wracając do czytania - kolejny raz jestem zachwycona i kolejny raz dałam się nabrać. Coben namieszał, poplątał i pozwolił żyć złudzeniami. Od jakiegoś czasu podczas lektury nawet nie próbuję domyślać się jak to się zakończy, czytam i płynę z prądem. W czystej przyjemności. Książka czyta się sama, akcja przebiega wartko, z każdą stroną dowiadujemy się więcej, ale nie dajcie się zmylić, czarne nie zawsze jest czarne. Część kryminalna świetnie współgra z częścią obyczajową, bohaterzy są realni, prawdziwi, a całość spójna.

To taka książka, której nie można odłożyć, a gdy zmusi nas do tego życie, nie sposób przestać o niej myśleć. Liczę na to, że i serial jest równie wciągający i godny uwagi, ale wiadomo - najpierw książka, potem film. Bardzo polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-08-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

ZBRODNIA SPRZED LAT WIECZNIE ŻYWA

Kolejna książka Cobena doczekała się ekranizacji i z tej okazji na rynku pojawiło się też jej wznowienie. Dobrze się stało? Tak, bo jak wszystkie powieści autora, tak i ta warta jest poznania. Wszystko pod warunkiem, że lubicie taką literaturę i te klimaty i macie ochotę na dobrze wykonaną, stricte rozrywkową lekturę z dreszczykiem.

Przed laty doszło do zbrodni. Zagracona i zamordowana została dziewczyna. Podejrzany o tę zbrodnię był Ken, starszy brat chłopaka ofiary. Problem w tym, że Ken zniknął bez śladu i chociaż szukało go FBI, nigdy nie udało się go znaleźć.
Teraz jednak prawda o jego losie wychodzi na jaw, gdy umierająca matka obu braci wyznaje młodszemu z dzieci, że Ken wciąż żyje. Will, bo tak na imię ma brat podejrzanego o zbrodnię, postanawia odnaleźć Kena i poznać prawdę. Ale kiedy znika jego obecna dziewczyna, zaczyna się walka z czasem, która rodzi kolejne pytania. Czy uda się znaleźć na nie odpowiedzi?

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/08/bez-pozegnania-harlan-coben.html

Link do opinii

,,BEZ POŻEGNANIA"

Harlan Coben Wydawnictwo Albatros

Tyle razy sobie powtarzałam - Hania najpierw książka potem serial - i co, poległam. Niczego nieświadoma obejrzałam serial na Netflixie. Po czasie wzięłam książkę do ręki. Patrzę na okładkę i co widzę - bohaterów serialu. Załamka. Jednak czytając ,,Bez pożegnania" dostrzegłam wiele różnic i powiem szczerze książka jest lepsza od serialu. Także ponownie radzę wam i sobie najpierw zabieramy się za książkę, ebook, audiobook potem za serial lub film.
Harlan Coben wraca do swojej dawnej dobrej formy. Jego thrillery to balsam dla dusz thriller maniaków. ,,Bez pożegnania" to wyśmienity thriller psychologiczny. Doskonała gra na emocjach. Znakomicie rozkręcająca się akcja. Prawda, która wcale nie jest prawdą. Zmarła osoba wcale nie jest zmarłą. Co tutaj się wyprawia to głowa mała.
Kłamstwa, intrygi, zbrodnie i porachunki to w skrócie co otrzymacie czytając ,,Bez pożegnania".
Ken Klein został posądzony o zgwałcenie i zamordowanie byłej dziewczyny swojego młodszego brata Willa. Ken zginął. Tak przynajmniej mówią ludzie. Ich matka jednak w to nie wierzy. Ukrywa ten fakt przed swoim młodszym synem. Na swoim łożu śmierci wyznaje Willowi, że jego brat ciągle żyje. On jej jednak nie dowierza. Jednak, gdy po pogrzebie znajduje zdjęcie, na którym jest mężczyzna z wyglądu przypominającego Kena stwierdza, że matka miała rację. Czy faktycznie to był jego brat? Czy może ktoś się pod niego podszywa? Za wszelką cenę próbuje poznać prawdę. Tylko czy to będzie bezpieczne? Ma dziewczynę Sheilę, która znika bez śladu. To czego się dowie wywróci jego świat do góry nogami. Sami będziecie w szoku.
Harlan Coben sprawia, że jego czytelnik upada na kolana i nie może się pozbierać. Bardzo podobała mi się ta powieść. Ciekawa fabuła, dobra akcja i zaskakujący bohaterowie. To wszystko sprawia, że tą powieść chce się czytać.
Uwielbiam styl pisania Harlana Cobena.
Po przeczytaniu książki zachęcam do obejrzenia serialu.
Polecam powieść ,,Bez pożegnania".

Link do opinii

To było moje pierwsze spotkanie z Cobenem i już wiem że nie ostatnie. To było to czego oczekiwałam. Szybkiej akcji, zmieniających się podejrzanych,  poplatanej wciagajacej historii.

Link do opinii
Inne książki autora
Krótka piłka
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Krótka piłka

Od kuli ginie była gwiazdka tenisa, dwudziestoczteroletnia Valerie Simpson. Przed śmiercią próbowała bezskutecznie umówić się z Myronem Bolitarem...

Trylogia: Schronienie. Kilka sekund od smierci. Odnaleziony
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Trylogia: Schronienie. Kilka sekund od smierci. Odnaleziony

Wydanie jednotomowe trylogii Harlana Cobena, która koncentruje się wokół losów Mickeya Bolitara, nastoletniego bratanka Myrona Bolitara...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy