Zadziwiające życie owoców

Zadziwiające życie owoców to książka o roli owoców w dziejach ludzi, a zarazem opracowanie, które podważa niektóre ustalenia historyczne. Skoro Amerykę odkryto w 1492 roku, to skąd półtora tysiąca lat wcześniej wzięły się liczne wizerunki ananasów w Italii? Autor rozprawia się nie tylko z faktami z tej ,,poważnej" historii świata, ale posiłkując się odkryciami archeologicznymi i cytatami z literatury, wyjaśnia zawiłe losy owoców. Z tej książki dowiesz się więc między innymi:

co jadają aniołowie"?

czy złote jabłka Hesperyd to rzeczywiście jabłka?

co ma wspólnego migdał z konfetti ?

który owoc naprawdę skusił biblijną Ewę?

czy na placu Pigalle istotnie są najlepsze kasztany?

jakie owoce kryły się pod nazwą ,,sutków mamki"?

Informacje dodatkowe o Zadziwiające życie owoców:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2018-01-18
Kategoria: Publicystyka

Kup książkę Zadziwiające życie owoców

Zadziwiające życie owoców - opinie o książce

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2018-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018, 52 książki 2018,

Po co nam historia owoców?

A choćby po to, aby w końcu na myśl o pieczonych kasztanach z Francji, nie myśleć o tych, z których robiliśmy ludziki jako dzieci. Zawsze wydawało mi się to dziwne, że oni chcą jeść takie rzeczy. Nie dość, że w skorupce, to jeszcze twarde jak rycerz w lśniącej zbroi! To naprawdę wyzwalające uczucie dowiedzieć się, że to wcale nie te same kasztany.

Jabłko to nie tylko jabłko. Jego znaczenie w języku polskim jest dla nas oczywiste. Natomiast jego łacińska nazwa malum jest znacznie szersza znaczeniowo. Może oznaczać każdy większy owoc o kulistym kształcie (a więc gruszka już niekoniecznie się tu plasuje).

Confetti. Kojarzy nam się ze ścinkami papieru, które rzuca się z wyjątkowych okazji. A prawdziwe znaczenie tego słowa to migdały w cukrze. Te cuda można było rzucać w Rzymie, aby oznaczyć mężczyznę, który podobał się kobiecie. Nie jestem pewna, czy chciałabym dostać garścią słodkich migdałów, ale zwyczaj ten brzmi ciekawiej niż wycinanki z papieru.

Całość recenzji na zukoteka.pl

Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios

Do historii przeszedł jako Krzysztof Kolumb. Ale czy rzeczywiście tak nazywał się odkrywca Ameryki? Skąd naprawdę pochodził? Jaki był jego status społeczny...

Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL

Jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju. Zamknięcie granic państwa i izolacja od...