reklama
Zdjęcie - Jarosław Molenda

Jarosław Molenda


Jarosław Molenda - biografia, życie i twórczość

Jarosław Molenda – publicysta, podróżnik, autor licznych książek popularyzujących wiedzę historyczną. 

Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należy do South American Explorers, Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej i Polskiego Klubu Przygody. Na przestrzeni 25 lat zwiedził kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Należał do zespołu redakcyjnego, przygotowującego Encyklopedię Geograficzną Świata. Swe podróżnicze doświadczenia zawarł w licznych książkach.

Tak stało się na przykład wówczas, gdy w 2008 roku z Romanem Warszewskim odwiedził ostatnią stolicę Inków – Vilcabambę, co opisał w publikacji Tupac Amaru II. Molenda nie zgadza się z Elżbietą Dzikowską, która twierdzi, że w 1976 roku Vilcabambę odkryła ekspedycja prof. Edmundo Guilléna, w której udział brał również Tony Halik.

Rok później Molenda, Arkadiusz Paul i Roman Warszewski jako pierwsi Polacy wybrali się do Incahuasi – najwyżej położonych ruin Inków, znaleźli wówczas ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w okolicach Vista Alegre i Urpipata (Peru). 

Jarosław Molenda zajmuje się popularyzacją nauki. Publikował w „Filomacie”, „Focusie Historia”, „Gazecie Wyborczej”,„Kombatancie”, „Kurierze nad Morzem”, „Miejscach Świętych”, „Mówią Wieki”, „Nieznanym Świecie”, „Odkrywcy”, „Rzeczpospolitej”, „Voyage”, „Wiedzy i Życiu”, „Dookoła Świata”. Otrzymał medale Bellony jako wyróżnienie za stałą współpracę z tym wydawnictwem, odznaczony przez ministra obrony narodowej Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego książki popularyzujące historię ukazują się nakładem Wydawnictw Bellona oraz Lira.

fot. Karolina Gajcy

Jarosław Molenda - twórczość

Jarosław Molenda - wiadomości

Jarosław Molenda - publicystyka

Reklamy