Zagadka grobu wampira

Tom 2 cyklu Detektywi z Tajemniczej 5

Tydzień wśród poszukiwaczy skarbów? To będą najlepsze wakacje na świecie! Gdy wujek Piotrka i Jagi zaprasza ich razem z Anką (i oczywiście ze szczurem Sherlockiem) na stanowisko archeologiczne, cała trojka jest bardzo podekscytowana. Zwłaszcza że w wykopie znajduje się grób wampira... czy może raczej osoby, którą kiedyś o wampiryzm podejrzewano. A gdy w dziwnych okolicznościach z grobu znika czaszka, wiadomo już, że to sprawa dla detektywów z Tajemniczej 5...

Informacje dodatkowe o Zagadka grobu wampira:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018-09-19
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Zagadka grobu wampira

Zagadka grobu wampira - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2021-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przepis na udaną książkę detektywistyczną dla dzieci?: - fajni bohaterowie - przygoda - zagadka - do tego odrobina ciekawostek z historii, nauki, czy sztuki. Przygody Anki, Piotrka i Jagi autorstwa Marty Guzowskiej to nasze najnowsze odkrycie wśród książek detektywistycznych dla dzieci. Bawią, uczą i wciągają od pierwszych stron. Mojemu synowi bardzo spodobały się zamieszczone między rozdziałami pytania, dzięki którym sam próbuje rozwiązywać zagadki, stając się kolejnym bohaterem książki. Niełatwo jest pisać dla dzieci, ale Pani Marcie seria o Detektywach z Tajemniczej 5 bardzo się udała. W naszej bibliotece dostępne są 3 książki z cyku: - tom 5 "Zagadka ducha Chopina", w którym młodzi śledczy poszukują rękopisu Chopina skradzionego przez ducha; - tom 4, w którym na wycieczce do Centrum Nauki Kopernik poszukują zaginionego aktora... robota - tom 2, w którym dzieciaki podejmują się odnalezienia czaszki wampira, która w dziwnych okolicznościach znika z archeologicznego wykopaliska, tym samym przeżywając najlepsze wakacje na świecie! Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne tomy. Serię polecamy, tym bardziej, że przygodę z Anką, Piotrkiem i Jagą można zacząć w dowolnej kolejności. W serii ukazały się: Tom 1. Zagadka zaginionej Kamei Tom 2. Zagadka grobu wampira Tom 3. Zagadka królowej myszy Tom 4. Zagadka zbuntowanego robota Tom 5. Zagadka ducha Chopina Tom 6. Zagadka mazurskiej mumii

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2021-03-07, Detektywi i inni,

„Detektywi z Tajemniczej 5” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci autorki Marty Guzowskiej. Wcześniej była autorką powieści kryminalnych dla dorosłych. Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o historii sztuki oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Tydzień wśród poszukiwaczy skarbów? To będą najlepsze wakacje na świecie! Gdy wujek Piotrka i Jagi zaprasza ich razem z Anką (i oczywiście ze szczurem Sherlockiem) na stanowisko archeologiczne, cała trojka jest bardzo podekscytowana. Zwłaszcza że w wykopie znajduje się grób wampira… czy może raczej osoby, którą kiedyś o wampiryzm podejrzewano. A gdy w dziwnych okolicznościach z grobu znika czaszka, wiadomo już, że to sprawa dla detektywów z Tajemniczej 5…

"Zagadka Grobu Wampira" z serii Marty Guzowskiej "Detektywi z Tajemniczek 5" to bardzo ciekawy pomysł na fabułę dla dzieciaków, bowiem mogą dowiedzieć się nie tylko coś o charakterze pracy archeologa czy co znajduje się na średniowiecznych cmentarzyskach, ale również posiąść wiedzę o wampirach i sposobach ich unicestwiania. Zaś dzięki pytaniom Jagody pojawiają się też wyjaśnienia takich pojęć jak dziedzictwo kulturowe, datowanie, unikalne, niwelator czy geodeta.

Książka została utrzymana w fioletowej kolorystyce co pasuje do zjadanych hurtowo przez bohaterów jagodzianek. Po rozdziale piątym, każdy jest zwieńczony pytaniem wraz z odpowiedziami i należy wybrać właściwą - dzięki temu rozwija się zmysł logicznego myślenia i intuicji. A już początek kolejnego rozdziału rozwiewa nasze wątpliwości i daje odpowiedź.

Polecamy ją i zapraszamy do lektury.

Marta Guzowska w swej serii dla dzieci "Detektywi z tajemniczej 5" podbiła nasze serca (córki i moje). Dlatego z wielką ochotą przystąpiłyśmy do czytania tomu drugiego - "Zagadka grobu wampira", oczywiście oddzielnie, aby każda mogła sama docierać do prawdy. Jak nam poszło z wampirami?

Babcia Jagody i Piotrka wyjechała do dziadka, rodzice wreszcie na upragniony urlop we dwoje, dlatego dzieciaki mają zostać u wujka Janka na wykopaliskach. Zabrali ze sobą Ankę, sąsiadkę i koleżankę z klasy Piotrka, by nie musiała siedzieć w domu i się nudzić. A tutaj może być ciekawie, bowiem wujek jest archeologiem i pokaże dzieciom jak wyglądają wykopaliska i co można znaleźć pod kolejnymi warstwami ziemi.

Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót w nocy, gdy dzieciaki wymknęły się na cmentarzysko i odkryły, że ktoś jeszcze się tam znajduje... Później zaś okazało się, że z wykopu zniknęła cenna czaszka wampira! Rozpoczynają śledztwo, zapisują tropy, podejrzanych i robią wizję lokalną... Czy uda im się odkryć prawdę o tym, kto ukradł czaszkę? Czego dowiedzą się przy tak zwanej okazji?

To bardzo ciekawy pomysł na fabułę dla dzieciaków, bowiem mogą dowiedzieć się nie tylko coś o charakterze pracy archeologa czy co znajduje się na średniowiecznych cmentarzyskach, ale również posiąść wiedzę o wampirach i sposobach ich unicestwiania. Zaś dzięki pytaniom Jagody pojawiają się też wyjaśnienia takich pojęć jak dziedzictwo kulturowe, datowanie, unikalne, niwelator czy geodeta.

Książeczka została utrzymana w fioletowej kolorystyce co pasuje do zjadanych hurtowo przez bohaterów jagodzianek. Po rozdziale piątym, każdy jest zwieńczony pytaniem wraz z odpowiedziami i należy wybrać właściwą - dzięki temu rozwija się zmysł logicznego myślenia i intuicji. A już początek kolejnego rozdziału rozwiewa nasze wątpliwości i daje odpowiedź.

Podsumowując - "Zagadka grobu wampira" to znakomita pozycja literatury dziecięcej, która spodoba się również dorosłym, możecie mi wierzyć! Znajdziecie w niej zarówno humor, jak i wiedzę, zabawę w rozwiązywanie zagadki, która intryguje. Słuszna i zadziwiająca dedukcja, pomagający w śledztwie szczur a także przyjaźń i opieka nad młodszym rodzeństwem. Świetna!

recenzja pochodzi z mojego bloga:

Chciwość
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Chciwość

Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego. Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu...

Zagadka upiornego lasu. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka upiornego lasu. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy

Czwarty tom NOWEJ serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5!   Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód (na przykład szukali...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz