Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311160903
Liczba stron: 360
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (2 głosów)

Ina Benita to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek.

Gwiazda kina i kabaretu tamtego okresu, a także scenarzystka i autorka tekstów piosenek. Przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. Marek Teler, w oparciu o nieznane dotychczas źródła, odkrywa tajemnicę jej życia i powojenne losy artystki.

Co miała w sobie ,,platynowa femme fatale", ,,uśmiechnięta blondynka" jak o niej mawiano, że potrafiła oczarować i zafascynować tłumy? Mężczyźni nie potrafili oprzeć się jej urokowi, dziennikarze zabiegali o choćby krótkie wywiady. Co spowodowało, że porzuciła swą największą pasję i poświęciła się życiu rodzinnemu daleko od kraju?

Książka opisuje także skomplikowane życiorysy artystów na wojennej scenie i pokazuje, że w czasie okupacji nic nie było jednoznaczne, a granica między bohaterstwem a zdradą bywała bardzo cienka...

Na czym dokładnie polegała szpiegowska działalność artystów teatrów jawnych? Dlaczego po wojnie spotkali się z ostracyzmem i oskarżeniami o kolaborację?

Tagi:

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 80 książek w 2021,

"Zagadka Iny Benity AK-torzy kontra kolaboranci " to ciekawie napisana książka o przedwojennych aktorach, reżyserach (takie nazwiska jak Niewiarowicz, Horwath, Stojowska, Malicka, Grossówna, Libicka itd), a przede wszystkim o samej Inie a właściwie Inna Florow-Bułhak. Jej biografia i zaginięcie podczas powstania warszawskiego to największa zagadka, którą odkryjemy czytając kolejne strony. 

Momentami trudno się czyta, ze względu na bardzo dużo nazwisk występujących w książce. Ciekawa jest również obszerna bibliografia. Książka zawiera również dużo ciekawych zdjęć.  

 

Cytaty:

 

"Po wojnie Ina Benita zniknęła bez śladu i była bezskutecznie poszukiwana przez władze komunistyczne jako podejrzana o współpracę z Abwehrą. Czy przedwojenna królowa seksapilu zdradziła Polskę, czy też stała się ofiarą plotek i pomówień? Na czym dokładnie polegała jej działalność w okresie okupacji i czy faktycznie została szpiegiem? A jeśli była szpiegiem, to po której stronie  - polskiej czy niemieckiej? Dlaczego nie powiedziała najbliższej rodzinie prawdy o swoich wojennych losach? Jedno jest pewne: historia Iny Benity pokazuje, że w czasie wojny świat rządzi się innymi prawami. Nic nie jest czarne albo białe, a postawy społeczne okresu okupacji bardzo często wymykają się podziałowi dobro - zło. Ina Benita była aktorką na wojennej scenie, a życie napisało jej scenariusz, którego nie wymyśliłby nawet najwybitniejszy hollywoodzki scenarzysta." 

 

"Benita była na śmierć zakochana w życiu, więc chciała swoje życie za wszelką cenę zachować"

Link do opinii
Inne książki autora
Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek

Za drzwiami alkowy, czyli fakty i mity o romansach polskich królów. Czy Zygmunt II August faktycznie zmarł bezpotomnie? Czy Henryk...

Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy