Zagubiony w raju

Nieautoryzowana biografia jednej z najbardziej znanych postaci kulinarnego świata

,,Napisana bez zbędnego upiększania historia burzliwego życia. Bardziej bezwzględna niż wszystko, co o Bourdainie czytaliśmy wcześniej. Leerhsen nie pisze jej jednak po to, by zdyskredytować lub krytykować swojego bohatera. Jego podziw dla Bourdaina jest wyraźnie widoczny. Trudno jednak powiedzieć, czy Bourdainowi spodobałaby się ta książka. Tak czy inaczej, podejrzewam, że podziwiałby odwagę autora".

The New York Times

Samobójcza śmierć Anthony'ego Bourdaina w czerwcu 2018 roku wstrząsnęła jego fanami na całym świecie. Kucharz, podróżnik i gwiazdor programów telewizyjnych wydawał się mieć wszystko: wymarzoną pracę, pieniądze i międzynarodową sławę. Rzeczywistość była jednak bardziej skomplikowana.

Ta książka to wyjątkowy portret nieoczywistej postaci, jaką był Bourdain. Dziennikarz Charles Leerhsen zagłębia się w najciemniejsze zakamarki jego życia. Opisuje dzieciństwo i młodość kucharza, jego błyskotliwą karierę oraz burzliwy związek z włoską aktorką Asią Argento. Nie unika kontrowersyjnych tematów, takich jak romanse, kontakty z prostytutkami, skłonność do alkoholu i narkotyków. Cytuje pamiętniki, notatki oraz prywatne wiadomości gwiazdora, które rzucają nowe światło na ostatnie chwile jego życia i mogą kłaść się cieniem na obraz, jaki fani Bourdaina mają wyrobiony na podstawie jego medialnej obecności.

Informacje dodatkowe o Zagubiony w raju:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383193076

Kup książkę Zagubiony w raju

Zagubiony w raju - opinie o książce

Anthony Bourdain - kucharz, szef kuchni, muzyk, aktor, piosenkarz, restaurator a do tego niewątpliwie osobowość telewizyjna.

Pamiętam jego doskonałe programy telewizyjne, z dużą dawką humoru. Do tego pełne ciekawostek i smaków, które zdawały się rozsiewać zapach z ekranu. Gdy zobaczyłam, że ukaże się nieautoryzowana biografia, wiedziałam, że chcę ją przeczytać.

Autor książki zebrał bogaty materiał. Przeprowadził wiele rozmów, zagłębił się w prywatne wiadomości, pamiętniki... Natomiast sam Anthony, to postać z tak bogatym życiem osobistym i zawodowym, że trudno go ,,zamknąć" między okładki.

Momentami miałam wrażenie, że Autor w trochę chaotyczny sposób próbuje wbić na strony jak najwięcej faktów, nie raz podpierając je własną opinią, co nie jest dobrym pomysłem w przypadku biografii.

Niewątpliwie dowiedziałam się o Anthonym więcej, poznałam szczegóły, które jakoś mnie ominęły, ale wciąż czuję niedosyt.

Ta książka dała mi sporo refleksji, zrozumiałam, że można mieć tak wiele, a jednocześnie być tak pogubionym. Nie raz łapał szczęście za nogi, a ono gdzieś wciąż umykało...

Jednej rzeczy mi bardzo w niej brakowało, a mianowicie zdjęć. Przyzwyczaiłam się do tego, że w takich publikacjach potrafi być ich sporo, nie wiem dlaczego tutaj się nie pojawiły, ale taka była decyzja Autora.

Myślę, że pozostało jeszcze sporo rzeczy do odkrycia, natomiast #zagubionywraju jest zdecydowanie wart przeczytania.