Zakochany przez przypadek

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381253079
Liczba stron: 304
Tłumaczenie: Sylwia Murawska

Ocena: 4 (5 głosów)

W tej powieści nie ma miejsca na przypadek. Wszystko, co w niej znajdziecie, zostało starannie zaplanowane, a każde działanie profesjonalnie wykonane przez wykwalifikowanego agenta. 

Po przeczytaniu tej książki nigdy więcej nie spojrzycie na zbieg okoliczności w ten sam sposób.

A jeśli rozlany drink, spóźnienie na pociąg lub znalezienie na chodniku kuponu na loterię nie jest dziełem przypadku? A jeśli to część większego planu? A jeśli nie ma czegoś takiego jak przypadkowe spotkanie? A jeśli ludzie, których nie znamy, kształtują nasze przeznaczenie? A może nawet planują losy świata?

Troje pozornie zwyczajnych ludzi, nazywanych kreatorami przypadku, Guy, Emily i Eric, pracuje dla tajnej organizacji pozorującej zbiegi okoliczności. To, co reszta świata odbiera jako wypadki losowe, to w rzeczywistości starannie zaplanowane akcje, które mają zainicjować znaczące zmiany w życiu ich celów – naukowców stojących u progu przełomowych odkryć, artystów czekających, aż pojawi się wena twórcza, albo po prostu zwykłych ludzi, jak ty czy ja…

Kiedy pewnej nocy Guy otrzymuje misję najwyższej rangi, wie, że będzie to najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny zbieg okoliczności, do jakiego kiedykolwiek musiał doprowadzić. Zwłaszcza że nawet twórca przypadku nie może do końca przewidzieć jego konsekwencji. W końcu niezbadane są ścieżki losu, ludzie mają wolną wolę, a miłość – ogromną moc…

Inteligentna, nieprzewidywalna i pełna emocji powieść – połączenie thrillera i love story.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Zakochany przez przypadek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Zakochany przez przypadek

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-05-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Myli się ten, który sugerując się okładką założy, że "Zakochany.." jest książką o miłości jakich wiele. Chociaż, oczywiście jest. Ale przede wszystkim - jest powieścią o stwarzaniu świata. Dosłownie. Trójka głównych bohaterów (Emily, Guy, Eric) to kreatorzy przypadków, po kursie stwarzania zbiegów okoliczności, przypadków losowych, okazji do wykorzystania. To od ich kunsztu zależy, czy student zakocha się w dziewczynie z kawiarni, księgowy zostanie poetą,a nawet...kto zostanie prezydentem. Znaczenie ma każdy, najdrobniejszy szczegół kreowanej sytuacji - jak w słynnej sentencji z motylem i wywoływaniem tajfunu.Świat bohaterów to tu i teraz - to nie futurystyczna fantastyka, ale opowieść dziejąca się w rzeczywistości rozpoznawanej przez czytelnika, ale jednocześnie to świat, w którym Eric, z zawodu, może zostać wyimaginowanym przyjacielem dziecka...i zakochać się w wyimaginowanej przyjaciółce innego malucha. Ewentualnie dostać zlecenie na pewnego płatnego zabójcę, niezwykle serdecznego człowieka, który..nigdy nikogo nie zabił, a mimo tego, skutecznie realizował swoje zadania.
Wszystko to ociera się gdzieś o pytanie, jakie zdaje się autor stawiać: na ile sami mamy wpływ na swoje życie, a na ile sami kreujemy przypadki jakie nim rządzą, nie zdając sobie sprawy z własnych demiurgicznych zdolności? ;)
No i jaką rolę pełni w tym wszystkim ta cholerna miłość?
Blum pisze o niej bez tych wszystkich popkulturowych ozdobników, klatek w zwolnionym tempie, przedstawiając miłość jako jeden ze składników życia, takich jak tęsknota, radość, oczekiwanie, smutek. Styl książki również świetnie oddaje wszelkie odcienie miłości: czasem prosty, niekiedy podszyty delikatną ironią, niekiedy pompatyczny.

"Siedzieli tak całą noc, ona czytała łagodnym, melodyjnym głosem, a on słuchał ciszy między słowami. A gdy nastał ranek, Michael wiedział już, że to kobieta jego życia. Później, raz czy dwa w tygodniu, kiedy ich miłość dostatecznie wzbierała, a poziom zmęczenia był dostatecznie niski, czytali sobie nawzajem. On jej czytał Gaimana i Safrana Foera, ona jemu Hugo i Camusa; on bawił ja Pratchettem, ona kołysała go Hemingwayem; on pieścił ją Cobenem, ona zaskakiwała go Twainem".

Blum stworzył książkę spokojną, kojącą, subtelną i delikatną - literaturę, która nie odkrywa niczego nowego, nie stwarza podwalin pod nowy nurt, ale stanowiącą niezwykle miły odpoczynek od krzykliwej, pstrokatej literatury masowej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 3, Przeczytałam,

To w końcu kto decyduje o naszym losie? - „Zakochany przez przypadek”, Yoav Blum, tłumaczenie Sylwia Murawska

 

Każdy lubi wierzyć, że ma wpływ na swoje życie i nic w nim nie dzieje się przez przypadek. Otóż nic bardziej mylnego. Za naszymi decyzjami stoi sztab „kreatorów przypadków” starannie planujących nasze życie. Takie podejście do życia niektórym może się podobać. To nie moja wina, że jestem tu gdzie jestem. To wynik działania „innych”. Przyznam szczerze, że spodziewałam się książki łatwej, lekkiej i przyjemnej. Takiej, której lektura sprawi mi przyjemność i wywoła uśmiech na twarzy. A jednak stało się inaczej. Jej treść siedzi mi w głowie i nie chce się ulotnić. Bo takie myślenie zwalnia z odpowiedzialności za swoje życie. Po prostu siedzę i czekam na zmiany. A ja się z tym nie zgadzam. I tu pojawia się problem z moją oceną tej książki. Bo jeśli miała mi tylko umilić czas, to się zawiodłam. Ale jeśli miała mnie zmusić do refleksji, to autor osiągnął swój cel. A co o kreowaniu przypadków myślą sami bohaterowie książki i dokąd ich to zaprowadzi? Kto ciekawy, niech przeczyta :)

Link do opinii

Okładka jak marzenie, serca ukojenie

Czerwona, kusząca, dam jej moje tchnienie :)

Dotykam, rozważam, och chyba ją kupię

może pożyczę, och jakie to głupie...

Przecież na książkę mnie jeszcze stać

co będę czytać, co robić...jutro ma lać :D

Mam ją u siebie, ciekawa treści, 

ze stron www płyną dobre wieści...

że książka powala, zachwyca, czyni ją cudem

więc czytam...i czytam...z wielkim trudem :/ 

Mówili, nie oceniaj książki po okładce 

możesz mieć ją na wakacje...

Możesz czytać lub wybrać inną, z niebieską okładką :D

lecz ja ją poleciłam każdemu, nawet Tobie, Matko :))

Flaki z olejem to mało powiedziane, 

kiedy ja od tej książki w końcu wstanę...

Ja czytam do końca, mleko się wylało..

autor miał super pomysł, więc co tu się stało?

Historia miłosna, od razu wiadomo, jak to się skończy

mam wrażenie, że autor chce nas wykończyć..

Przypadków nie ma, ktoś tym steruje, 

a szczerze mówiąc to mnie denerwuje..

Dlaczego ktoś więcej ma szczęścia, czemu nie ja...

co z pozytywnym myśleniem, na nic się to zda...

Wytrwałam do końca, zmęczona, poirytowana, 

ta książka niestety na powala na kolana...

Dam jej dwójeczkę za grafikę cudną, 

choć książka ta okazała się nudną! 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Munciaa
Munciaa
Przeczytane:2019-03-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Niesamowita książka i przede wszystkim nie jest takim nietypowym romansem! Nie spodziewałam się, że ta książka aż tak przypadnie mi do gustu! Jestem pod wielkim wrażeniem pomysłu autora. Książka pokazuje, że miłość i szczęście są wokół nas, a my tego często nie zauważamy. To nie przypadek, ze poznajemy drugą osobę i nic tak naprawdę nie dzieje się bez przyczyny! ?

Link do opinii
Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2019-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura obyczajowa, 52 książki 2019,

Czasami o życiu człowieka decydują zdawałaby się nic nieznaczące wydarzenia – rozlana kawa, uliczny korek, widok płaczącej dziewczyny, spadające z drzewa jabłko… Seria prostych wydałoby się wydarzeń może sprawić, że spotkamy miłość, unikniemy niebezpiecznego wypadku lub dokonamy odkrycia, które na zawsze zmieni świat. „Zakochany przez przypadek” autorstwa izraelskiego pisarza Yoava Bluma to magiczna opowieść o właśnie takich z pozoru nieznaczących zbiegach okoliczności i tajemniczych ludziach, którzy je wywołują, wpływając tym samym na losy przydzielonych im podopiecznych, a czasem i na losy całego świata.

 

„Zakochany przez przypadek” to opowieść o Guy’u, Ericu i Emily – trójce przyjaciół, kreatorach przypadków zajmujący się aranżowaniem sytuacji zmieniających ludzkie losy. To piękna, ale również mocno melancholijna opowieść, w której autor czaruje nie tylko magiczną fabułą, ale próbuje również odpowiedzieć na pytanie, czym w zasadzie są przypadki, przeznaczenie, szczęście oraz miłość. Czy nasze życie rzeczywiście składa się ze zbiegów okoliczności? A może wszystko - każde, nawet najmniejsze wydarzenie – jest wynikiem wielkiego, boskiego planu, tudzież efektem ciężkiej pracy i precyzyjnego planowania tajemniczych, czasem przypominających aniołów stróży, kreatorów przypadków?

 

Powieść Yoava Bluma to zaskakujący utwór, który wymyka się prostym definicjom. Trudo przyporządkować go jednoznacznie do jakiegokolwiek gatunku literackiego. Teoretycznie jest to powieść o miłości, ale bardzo daleko jej do typowego romansu. Występują w tym utworze wątki fantastyczne mające charakter metafizyczny, które dość mocno nawiązują do realizmu magicznego. Utwór ma w sobie wiele cechy powieści filozoficznej. Czytelnik odnajdzie w nim również pewną dozę wątków kryminalno-sensacyjnych. Pisarz stworzył wielowarstwową, bogatą i wartościową powieść, która jest równie złożona co kreowane przez bohaterów powieści przypadki wpływające na ludzkie życie.

 

Jestem zauroczona tym tytułem, choć okazał się czymś całkowicie innym niż początkowo się spodziewałam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Trzecia terapia
Danuta Chlupova
Trzecia terapia
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje