Zamieszkać w Bibliotece

Drugie, rozszerzone wydanie znakomitego tomu esejów o literaturze i sztuce czytania pióra Jana Tomkowskiego."Chociaż czytanie powinno być radością, najczęściej bywa obowiązkiem, koniecznością, częścią edukacji, snobistyczną potrzebą. Czy musimy czytać książki reklamowane w mediach? A może warto powrócić do klasyków? Jaką rolę spełnia literatura w życiu codziennym: historii obyczajów, modzie, podróżach, a nawet kuchni? Czy to możliwe, by w epoce komputerów Biblioteka pozostała naszym domem?" (Z okładki)Jan Tomkowski - prozaik, eseista, historyk literatury, badacz idei, profesor Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, autor m.in. "Literatury polskiej" (1993), "Literatury powszechnej" (1995), "Dziejów myśli" (1997) wznowionych w 2002 r. jako "Historia myśli", książek poświęconych mistyce europejskiej: "Juliusz Słowacki i tradycja mistyki europejskiej" (1984), "Mistyczny świat Williama Blake'a" (1993) czy "Mistyka i herezja" (1993,2006). Uważa się przede wszystkim za eseistę. Swoją wizję eseju przedstawia najpełniej w książkach: "Juliusz Verne - tajemnicza wyspa?" (1987, 2005), "Jerzy Stempowski" (1991), "Dom chińskiego mędrca. Eseje o samotności" (2000), "Pokolenie Gombrowicza" (2001), "Don Juan we mgle. Eseje o wierności" (2005).

Informacje dodatkowe o Zamieszkać w Bibliotece:

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Zamieszkać w Bibliotece

Zamieszkać w Bibliotece - opinie o książce

'Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli'.

Powyższy aforyzm stanowi esencję tej znakomitej publikacji. Prawda, która nie straciła nic na swojej aktualności. Zgadzam się z panią Joanną K. Rowling, która radzi, że: Kiedy mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy się udać do biblioteki. Bo to prawdziwa skarbnica wiedzy. Zawsze uważałam, że dobra książka jest najlepszym przyjacielem człowieka: nigdy nas nie zawiedzie, w trudnych chwilach przyniesie prawdziwe ukojenie.

Jan Tomkowski jest historykiem literatury, w wyborny sposób opowiada nam o wspaniałościach wynikających z czytania książek. To prawdziwy erudyta, wytrawny eseista, obeznany w dziełach największych klasyków. Znam dorobek autora, ponadto czytam felietony pana prof. publikowane w tygodniku ''Angora''.

Profesor rozważa, dlaczego studiowanie wartościowych lektur nie dla wszystkich jest satysfakcjonujące. Ale naukowiec też objaśnia nam rolę literatury we współczesnym życiu i jaki jest jej związek z... modą czy kuchnią.

Biblioteka nie jest luksusem, tylko jedną z życiowych potrzeb.

Każdy z tekstów zawiera rozmaite i równie interesujące wzmianki na temat naszych ulubionych twórców, pisarzy, poetów. Istotny jest fakt, że autor kładzie nacisk na nieustanne pogłębianie wiedzy, pochłanianie nowych pozycji. Jan Tomkowski sporo miejsca poświęca molom książkowym (nie jest nas tak mało, jakby się mogło wydawać), którzy nie wyobrażają sobie dnia bez cudownej towarzyszki, jaką jest książka.

Ukontentowaniem rozważań jest pytanie o przyszłość bibliotek, zwłaszcza w dobie komputerów. Dostrzegalny jest niepokój.

Jest jednak coś w tym tomie, co smuci. Mianowicie chodzi o stan niewiedzy młodych ludzi. Otóż z opowieści profesora wynika, że Mitologia Jana Parandowskiego to utwór z... epoki starożytnej. Dalej jest jeszcze lepiej, w Mistrzu i Małgorzacie dopatrzono się satanizmu. Aż chciałoby się pouczyć młodzież cytatem: Kończ waść, wstydu oszczędź.

Z niektórymi tezami tego neofity można polemizować, ale to tylko szczegół.

Czy z czytaniem książek jest aż tak źle, jaki widzi to Jan Tomkowski? Nie jest, o czym można się przekonać w codziennych sytuacjach; w komunikacji ciągle spotykamy ludzi skoncentrowanych na czytaniu. Również tych ambitniejszych rzeczy.

Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zachwycająca. Aczkolwiek rażące były niektóre literkówki. Bardzo podoba mi się okładka.
Dzieje literatury polskiej
Jan Tomkowski0
Okładka ksiązki - Dzieje literatury polskiej

Najkrótsza i najprostsza synteza obejmująca zarys literatury polskiej od średniowiecza aż po rok 1989, autorstwa profesora Instytutu Badań Literackich...

Moja historia eseju
Jan Tomkowski0
Okładka ksiązki - Moja historia eseju

Książka jest zbiorem trzydziestu eseistycznych portretów twórców polskiego eseju, wśród nich Norwida, Stempowskiego, Miłosza...