Zanim nadejdzie ciemność

Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2012-09-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-238-8560-3
Liczba stron: 416

Ocena: 5 (14 głosów)

Znana fotografka, Jessie Ryder, patrzyła na świat przez obiektyw, zawsze z dystansem. Nigdzie nie potrafiła zagrzać miejsca. Żyła z dnia na dzień, w nieustannej podróży, często zmieniała kochanków, nie pragnęła stabilizacji. Nie potrafiła jednak uciec od bolesnych wspomnień o wydarzeniach sprzed szesnastu lat. Wtedy oddała nowo narodzoną córkę Lilę do adopcji…

Jej pozornie idealny świat runął, gdy dowiedziała się, że niedługo straci wzrok. Postanowiła naprawić błędy z przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, nie licząc się z uczuciami adopcyjnej matki Lili… swojej siostry, Luz.

Spotkanie po latach jest traumatycznym przeżyciem. Wychodzą na jaw skrywane długo tajemnice, a prawda okazuje się bolesna. Jednak dla wszystkich jest to oczyszczające doświadczenie. Jessie dzięki najbliższym poznaje, czym są miłość, lojalność i bliskość. Niestety ciemność zbliża się nieubłaganie

Kup książkę Zanim nadejdzie ciemność

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czas prawdy Czasami bywa tak, że bez lęku i trwogi przemierzamy setki tysięcy kilometrów, uprawiamy ekstremalne sporty czy jesteśmy zmuszeni balansować na krawędzi życia i śmierci. Latamy samolotami, pływamy podwodnymi statkami, wspinamy się wysoko w góry, igrając niekiedy z przeznaczeniem. Podnosimy się i upadamy z sercem wypełnionym marzeniami i wyzwaniami. Dlaczego zatem czasami bywa tak, że najcięższa jest ta najprostsza podróż, zaś rzeczą najtrudniejszą jest nie żegluga po niebezpiecznych morzach czy śniadanie z mordercami, ale… prawda?   Jessie Ryder, znana i ceniona fotografka, laureatka wielu nagród, podróżniczka, która w poszukiwaniu przygody i dobrego ujęcia zjeździła niemal cały świat, jest bohaterką wzruszającej i pełnej rodzinnego ciepła powieści Zanim nadejdzie ciemność autorstwa Susan Wiggs. Opublikowana nakładem wydawnictwa Mira książka jest doskonałą lekturą na długie, zimowe wieczory oraz okazją do wieku refleksji dotyczących naszego życia i wartości, jakimi się w nim kierujemy. Napisana z wielkim rozmachem przez autorkę takich bestsellerów jak Obudzić szczęście czy A miedzy nami ocean…, może stać się balsamem na skołatane dusze wszystkich tych, którzy nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w życiu, których pustka wciąż napędza do poszukiwania, a także tych, którzy dobrowolnie wyrzekli się swoich marzeń.    Jessie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zanim nadejdzie ciemność

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Powieść „Zanim nadejdzie ciemność” to moje pierwsze spotkanie z amerykańską autorką Susan Wiggs. Przyznam, że sięgnęłam po tę książkę z lekkim wahaniem obawiając się, że będzie to jedna z wielu płytkich, romansowych opowieści, jakich wiele. Jakże miłe było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że historia pewnej pani fotograf, która traci wzrok i zanim ogarnie ją ciemność, pragnie załatwić w życiu kilka ważnych spraw, na jakie dotąd nie miała czasu i odwagi, poruszyła mnie i zainteresowała bez reszty.
Jessie Ryder jeździ po świecie i spełnia się zawodowo. Jej zdjęcia poświęcone ciekawym miejscom i cudom przyrody publikowane są chętnie w różnych czasopismach. Kiedy dowiaduje się, że choroba na jaką zapadła, jest nieuleczalna i w krótkim czasie straci wzrok, bohaterka podejmuje się trudnego wyzwania. Z jednej strony musi pogodzić się z tym co nieuniknione, z drugiej zaś pragnie dokonać rozrachunku z przeszłością. Chce po raz ostatni ujrzeć swoją nastoletnią już córkę Lily, którą przed szesnastu laty, zaraz po urodzeniu,  oddała na wychowanie siostrze i szwagrowi.

Co przed laty skłoniło Jessie do podjęcia takiej decyzji?

Kobieta wraca do rodzinnego Teksasu i niespodziewanie pojawia się w domu swojej siostry Luz Benning w małym miasteczku Edenville, gdzie razem dorastały. Powrót Jessie  wywołuje szereg nieuchronnych zdarzeń. Jak można się domyślać przeszłość uśpiona przed laty i ukrywana głęboko w zakamarkach duszy wychodzi na jaw, ale pojawiają się też nowe, nieprzewidziane wydarzenia z którymi wszyscy bohaterowie będą musieli się zmierzyć.

Czy Jessie starczy odwagi, aby wyznać rodzinie całą prawdę, czy też zniknie bez pożegnania, jak to miała dotąd w zwyczaju?

Z pozoru prosta, nieskomplikowana fabuła, ale wydarzenia wprost kipią emocjami. Spodobał mi się sposób przedstawienia problemu oraz wyraźnie nakreślone sylwetki bohaterów, osób, które mają swoje zasady, kierują się własnymi przekonaniami. To ludzie, którzy wiedzą, czego oczekują od życia. Z ich zachowań bije realizm, a  przedstawione sytuacje są wiarygodne i rzeczywiste.

Susan Wiggs zachwyciła mnie lekkością pióra, umiejętnością wyrażania uczuć i emocji oraz prostym, ale plastycznym językiem. Historia opowiedziana przez autorkę naprawdę wciąga i chce się jak najszybciej dotrzeć do finału. A zakończenie?… Choć można je wcześniej przewidzieć, to jednak oryginalność i nieprzewidywalność głównej bohaterki wzbudzają niepewność i niedowierzanie. „Zanim nadejdzie ciemność” to fantastyczna,  ciepła, mądra i wzruszająca lektura, nad którą można nawet uronić łezkę.

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2015-06-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Temat wielokrotnie poruszany w literaturze. Młoda kobieta zachodzi w ciąże,jednak podążając za karierą postanawia oddać nowo narodzone dziecko rodzinie zastępczej (w tym wypadku siostrze) , a po 16 latach gdy zaczyna tracić wzrok postanawia po raz ostatni spojrzeć na swoja córkę i odbudować z nią kontakt. Książka która absolutnie nic nie wniosła do mojego życia, czytało się całkiem fajnie jednak fakt, że nie polubiłam bohaterów oraz zbyt słodkie i nierealistyczne zakończenie wpłynęło na niską ocenę. Jak na 3 mln. sprzedanych egzemplarzy mogłoby być lepiej, znacznie lepiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Mam,

Tytuł książki kojarzył mi się z gatunkiem, za którym szczerze mówiąc nie przepadam, ale nie będę o tym teraz pisać. Spodobała mi się natomiast okładka, jest jakaś taka magiczna i tajemnicza, pełna uroku, przyciągająca. W sumie nie było w tej lekturze dla mnie żadnych niespodzianek, wszystko można było przewidzieć i nie zadziwiła mnie fabuła, chociaż nie nudziłam się z tą książką ani trochę. Przeczytałam ją bardzo szybko, ponieważ napisana jest przystępnym, łatwym do zrozumienia językiem, wiele się w niej dzieje, dużo można przy niej przeżyć, przemyśleć, zmienić swój sposób postrzegania, patrzenia na świat.

Jessie była bowiem znaną, sławną, popularną i cenioną fotografką, osobą podróżującą stale, zwiedzającą mnóstwo pięknych, interesujących miejsc, a teraz, gdy traci wzrok nie będzie już mogła robić zdjęć, nie będzie mogła też niczego i nikogo zobaczyć, jej całe dotychczasowe życie ulegnie diametralnej zmianie, nic nie będzie już takie, jak było. Do tego ciągle ucieka, broni się, boi się zranienia, odpowiedzialności, ma tajemnicę, która na pewno jej nie pomaga w poukładaniu życia, swojej układanki w całość, w stabilizacji. Ogromne wyrzuty sumienia, jak też ciekawość, próba naprawienia błędów z przeszłości powodują to, iż postanawia wrócić po wielu, wielu latach w rodzinne strony. 

Książkę polecam wielbicielom romantycznych opowieści, historii pełnych uczuć, bo tylko w książkach i w filmach może się zdarzyć taka bajkowa, może trochę trudna, choć na pewno do spełnienia miłość.  Możemy przy niej chociaż na chwilkę oderwać się od swoich problemów, kłopotów, z którymi się borykamy każdego dnia, a to też jest nam przecież potrzebne. Za "Zanim zapadnie ciemność" dziękuję wortalowi granice.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Jessie spełnia swoje zamierzenie i w końcu poznaje swoją córkę. Przypadkowo poznaje Dustina Matlocka, mężczyznę który przeżył tragedię. Jego żona zmarła niespodziewanie,ponieważ pękł jej krwiak w mózgu. Była w siódmym miesiącu ciąży, a on musiał zdecydować czy pozwolić lekarzom odłączyć kobietę od aparatury zabijając przy tym dziecko, natychmiast zrobić cesarkę i byłby wdowcem z wczesniakiem, czy kazać lekarzom utrzymywać ją przy zyciu tak długo, aż dziecko będzie mogło przyjść na świat bez większych obaw o jego zdrowie. Wybrał to ostatnie i jego córeczka ma już dwa latka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Wciągająca, napisana lekkim językiem historia miłości siostry do siostry, matki do córki, kobiety do mężczyzny. "Zanim nadejdzie ciemność " to utwór o różnych rodzajach miłości, zmaganiu się z chorobą i próbie odzyskania tego co się kiedyś utraciło. Porusza temat, który na pewno wymaga zastanowienia, co my byśmy zrobili, gdyby spotkało nas coś takiego? Nie da się o tym nie myśleć, czytając tę książkę. Skłania nas do tego, aby spojrzeć na świat troszkę inaczej, zauważyć rzeczy, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a które bez wątpienia są dla nas ważne, bez których trudno byłoby nam żyć. Lektura niesie za sobą pewne przesłanie. Możemy dzięki niej dojść do wniosku jak ważna jest rodzina i miłość. Książka kończy się pewnym niedopowiedzeniem...
Link do opinii
Muszę ją kupić nie ma innej opcji. Recenzja książki zapowiada się bardzo ciekawie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2017-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - Flavia
Flavia
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Cienie przeszłości
Susan Wiggs 0
Okładka ksiązki - Cienie przeszłości

Doktor Leah Mundy przez całe życie przenosi się z miasta do miasta, uciekając przed złą reputacją ojca. Kiedy trafia do małego miasteczka na pograniczu...

Letnia kryjówka
Susan Wiggs 0
Okładka ksiązki - Letnia kryjówka

Claire jest bardzo samotna. Pracuje jako prywatna pielęgniarka, żyje od zlecenia do zlecenia. Ani brzydka, ani ładna, po prostu niepozorna. Kobieta, o...

Zobacz wszystkie książki tego autora