Zanim nadejdzie ciemność

Powieść „Zanim nadejdzie ciemność” to moje pierwsze spotkanie z amerykańską autorką Susan Wiggs. Przyznam, że sięgnęłam po tę książkę z lekkim wahaniem obawiając się, że będzie to jedna z wielu płytkich, romansowych opowieści, jakich wiele. Jakże miłe było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że historia pewnej pani fotograf, która traci wzrok i zanim ogarnie ją ciemność, pragnie załatwić w życiu kilka ważnych spraw, na jakie dotąd nie miała czasu i odwagi, poruszyła mnie i zainteresowała bez reszty.
Jessie Ryder jeździ po świecie i spełnia się zawodowo. Jej zdjęcia poświęcone ciekawym miejscom i cudom przyrody publikowane są chętnie w różnych czasopismach. Kiedy dowiaduje się, że choroba na jaką zapadła, jest nieuleczalna i w krótkim czasie straci wzrok, bohaterka podejmuje się trudnego wyzwania. Z jednej strony musi pogodzić się z tym co nieuniknione, z drugiej zaś pragnie dokonać rozrachunku z przeszłością. Chce po raz ostatni ujrzeć swoją nastoletnią już córkę Lily, którą przed szesnastu laty, zaraz po urodzeniu,  oddała na wychowanie siostrze i szwagrowi.

Co przed laty skłoniło Jessie do podjęcia takiej decyzji?

Kobieta wraca do rodzinnego Teksasu i niespodziewanie pojawia się w domu swojej siostry Luz Benning w małym miasteczku Edenville, gdzie razem dorastały. Powrót Jessie  wywołuje szereg nieuchronnych zdarzeń. Jak można się domyślać przeszłość uśpiona przed laty i ukrywana głęboko w zakamarkach duszy wychodzi na jaw, ale pojawiają się też nowe, nieprzewidziane wydarzenia z którymi wszyscy bohaterowie będą musieli się zmierzyć.

Czy Jessie starczy odwagi, aby wyznać rodzinie całą prawdę, czy też zniknie bez pożegnania, jak to miała dotąd w zwyczaju?

Z pozoru prosta, nieskomplikowana fabuła, ale wydarzenia wprost kipią emocjami. Spodobał mi się sposób przedstawienia problemu oraz wyraźnie nakreślone sylwetki bohaterów, osób, które mają swoje zasady, kierują się własnymi przekonaniami. To ludzie, którzy wiedzą, czego oczekują od życia. Z ich zachowań bije realizm, a  przedstawione sytuacje są wiarygodne i rzeczywiste.

Susan Wiggs zachwyciła mnie lekkością pióra, umiejętnością wyrażania uczuć i emocji oraz prostym, ale plastycznym językiem. Historia opowiedziana przez autorkę naprawdę wciąga i chce się jak najszybciej dotrzeć do finału. A zakończenie?… Choć można je wcześniej przewidzieć, to jednak oryginalność i nieprzewidywalność głównej bohaterki wzbudzają niepewność i niedowierzanie. „Zanim nadejdzie ciemność” to fantastyczna,  ciepła, mądra i wzruszająca lektura, nad którą można nawet uronić łezkę.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Zanim nadejdzie ciemność :

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2012-09-28
ISBN: 978-83-238-8560-3
Dodał/a opinię: Poczytajka

Zobacz opinie o książce Zanim nadejdzie ciemność

Kup książkę Zanim nadejdzie ciemność

Cienie przeszłości
Susan Wiggs0
Okładka ksiązki - Cienie przeszłości

Doktor Leah Mundy przez całe życie przenosi się z miasta do miasta, uciekając przed złą reputacją ojca. Kiedy trafia do małego miasteczka na pograniczu...

Obudzić szczęście
Susan Wiggs0
Okładka ksiązki - Obudzić szczęście

Sarah Daly, autorka komiksów, prowadzi podwójne życie. Na pozór jest szczęśliwą kobietą, jednak głęboko skrywa frustrację. Nie ma...