Zanim się poznaliśmy

Najniebezpieczniejsze są te kłamstwa, które rodzą się tuż obok nas...

Hanna, kobieta niezależna, uparta i zdecydowana, by nie iść w ślady matki, której małżeństwo skończyło się przykrym rozwodem, zawsze unikała związków. A potem pewnego upalnego lata spotkała w Nowym Jorku Marka Reilly'ego, tak jak ona Brytyjczyka, i rzuciła się w romans, który zmienił jej spojrzenie na miłość.

Teraz mieszka w eleganckim i kosztownym londyńskim domu, adorowana przez odnoszącego fantastyczne sukcesy męża, i wie, że postąpiła słusznie, zapominając o swoich zastrzeżeniach. Kiedy jednak Mark nie wraca z podróży służbowej do Stanów, a godziny wyczekiwania przeradzają się w dni, pewność siebie Hanny zaczyna się kruszyć.

Kobieta zaczyna grzebać w życiu męża, odkrywając rewelacje, które każą jej powątpiewać we wszystko, co do tej pory uważała za prawdę. Czy Mark utrzymywał tyle rzeczy w tajemnicy, ponieważ chciał chronić ją czy raczej siebie...?

,,Jeśli od czasu superświetnej Zaginionej dziewczyny uzależniliście się od thrillerów psychologicznych, z tą książką będzie podobnie. Jest w niej wystarczająco dużo sekretów, kłamstw i podejrzanych odkryć, byście nie mogli się od niej oderwać". Heat

,,Intrygujący thri ller unikający banałów typowych dla kryminałów romantycznych".Publishers Weekly

,,Wątpliwości, tajemnice i kłamstwa, które budują niezwykłe napięcie, zwłaszcza gdy autorka zręcznie wplata retrospekcje, badając przeszłość i teraźniejszość Marka i Hanny". Shelf Awareness

Informacje dodatkowe o Zanim się poznaliśmy:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-04-11
Tytuł oryginału: Before We Met

Kup książkę Zanim się poznaliśmy

Zanim się poznaliśmy - opinie o książce

„Zanim się poznaliśmy” to thriller psychologiczny. Opowiada o Hannie – Brytyjce mieszkającej obecnie w Nowym Jorku, kobiecie niezależnej i upartej. Pewnego lata na spotkaniu u znajomych poznaje Marka – również Brytyjczyka, prowadzącego świetnie prosperującą firmę, zorganizowanego i pewnego siebie. Zostają parą, potem małżeństwem, Hanna porzuca dla Marka swoją pracę i razem przenoszą się do Londynu. Mieszkają w wymuskanym domu, kochają się nawzajem i ufają sobie. Pewnego dnia Mark nie wraca do domu z podróży służbowej ze Stanów. Hanna zmartwiona próbuje dowiedzieć się, co dzieje się z jej mężem. Kiedy nawiązuje z nim kontakt rodzi się w niej niepewność czy aby na pewno Mark mówi prawdę i czy wie wszystko o mężu. W końcu wiedziona ciekawością zaczyna dowiadywać się nowych rzeczy o mężczyźnie swojego życia. Okazuje się, że od początku była karmiona misternie uplecionymi historyjkami. Gdy pociągnęła za luźną nitkę, wszystkie spruły się w jej dłoniach, przecząc wszystkiemu, w co do tej pory wierzyła.

Książka rozkręca się powoli, nie ma w niej nagłych zwrotów akcji. Po kilkudziesięciu stronach historia zaczyna nabierać tempa i czytelnik nabiera ciekawości. Dalszy ciąg przynosi kilka ciekawych zaskoczeń, a samo zakończenie też jest niczego sobie, chociaż trochę przewidywalne. Mamy tu przedstawioną teraźniejszość, ale i przeszłość obojga bohaterów, dzięki której dowiadujemy się o nich i ich relacji jeszcze więcej. Według mnie warto przebrnąć przez początek i doczytać do końca.

Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Szybko się czyta, choć początek słaby.

Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2018-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co sprawia, że darzysz drugą osobę zaufaniem? Słowa i czyny, które budują obraz danej osoby? A co jeśli budują one fałszywy wizerunek, w który zaczynamy wierzyć? Zaufanie to budulec każdego związku, który niezwykle łatwo nadwyrężyć, o czym przekonuje się Hanna – bohaterka thrillera psychologicznego Lucie Whitehouse „Zanim się poznaliśmy”.

Feralny lot

Historia rozpoczyna się na lotnisku, kiedy Hanna postanawia zrobić niespodziankę mężowi, który wraca samolotem z podróży służbowej ze Stanów. Podekscytowana Hanna nie może doczekać się spotkania z Markiem, którego poznała pewnego upalnego lata w Nowym Jorku. Choć obiecywała sobie, że nie zwiąże się z nikim, aby uniknąć losu swojej matki, której małżeństwo skończyło się rozwodem, nie oparła się urokowi Marka. Teraz Hanna odlicza sekundy na lotnisku Heatrhow do spotkania z ukochanym, aby zabrać go do ich wspólnego, kosztownego domu w Anglii. Lecz sekundy zmieniają się w minuty, a minuty w godziny, a Marka nadal nie ma. Zaniepokojona kobieta bezskutecznie stara się z nim skontaktować. Zrezygnowana ze świadomością, że coś musiało zatrzymać jej męża w Nowym Jorku wraca do domu. Następnego dnia Hanna otrzymuje telefon od męża z wyjaśnieniem, że sprawy służbowe zatrzymają go jeszcze jakiś czas w amerykańskim mieście. Czekanie sprawia, że kobieta zaczyna wątpić w swoje małżeństwo i zaczyna grzebać w życiu swojego męża, odkrywając rzeczy, które burzą jej zaufanie do Marka. Jak dobrze Hanna zna mężczyznę, z którym związała się węzłem małżeńskim? Jakie tajemnice ukrywa mężczyzna i co stanie się, kiedy wyjdą na światło dzienne?

W imię miłości

Historia „Zanim się poznaliśmy” jest poprowadzona narracją trzecioosobową, z punktu widzenia Hanny. Autorka stopniowo ujawnia przeszłość bohaterów, co dodatkowo budzi w czytelniku podekscytowanie i ciekawość. Hanna i Mark to dobrze wykreowani bohaterowie, za którymi stoi indywidualna historia i cechy charakteru. Mark od początku wzbudza sympatię czytelnika, który pokazuje się jako opiekuńczy i kochający mąż nie widzący świata poza Hanną. Podczas czytania książki poznajemy osoby, które pojawiały się w życiu jej męża oraz jego drogę po sukces. Hanna zaś jest ambitną kobietą, która bardzo dobrze radziła sobie w Nowym Jorku, lecz z miłości dla męża postanowiła zrezygnować z pracy i udanego życia, aby przeprowadzić się do rodzinnej Anglii i toczyć życie u boku ukochanej osoby. Jednak jej kariera zawodowa nie układa się po jej myśli. Zamiast piąć się po szczeblach kariery stała się jedynie żoną Marka. Hanna i Mark to złożone postaci, które kontrastują ze słabo wykreowanymi postaciami drugoplanowymi.

W sieci sekretów

Lucie Whitehouse trzyma czytelnika w napięciu przez całą książkę, przedstawiając historię zdezorientowanej Hanny, która odkrywa, że jej małżeństwo nie jest tak idealne, jak do tej pory jej się wydawało. Kobieta staje przed niewygodną prawdą, gdy okazuje się, że jej maż nie ukrywa przed nią jednego sekretu, ale kilka i musi stawić im czoło i zdecydować, czy jego wytłumaczenia są do przyjęcia. Czy Mark ukrywając prawdę o swojej przeszłości kogoś chroni? Siebie czy Hannę? Mimo, iż tłumaczenia Marka wydają się rozsądne, to napięcie i niepokój nie opuszczają Hanny, jak i czytelnika, a jedynie przysparzają kolejnych pytań. Autorka umiejętnie manipuluje czytelnikiem podsuwając mu kolejne fragmenty układanki do rozwiązania. Niektóre zwroty w fabule udało mi się przewidzieć, lecz niektóre do samego końca pozostały dla mnie tajemnicą.

Podsumowanie

„Zanim się poznaliśmy” to książka napisana przyjemnym i lekkim w odbiorze piórem, która burzy spokój czytelnika dostarczając mu sporą dawkę niepokoju i wciągając w życie przepełnione sekretami. Lucie Whitehouse w interesujący sposób poprowadziła historię Hanny i Marka, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem kolejne elementy układanki, prowadzące do szokującego rozwiązania. Książka dostarczyła mi przyjemnej rozrywki czytelniczej i myślę, że spodoba się osobom, które tak jak ja od czasu do czasu, lubią sięgnąć po dobry thriller.

Avatar użytkownika - ilonkao
ilonkao
Przeczytane:2019-01-10, Przeczytałem,
Zawsze przy tobie
Lucie Whitehouse0
Okładka ksiązki - Zawsze przy tobie

Gdy malarka Marianne Glass ginie, spadając z dachu swojego domu, wszyscy postrzegają jej śmierć jako nieszczęśliwy wypadek. Jedynie Rowan Winter, niegdyś...