Zapach prawdy

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2018-07-24
ISBN: 978-83-65684-96-7

Tom 1 cyklu Pensjonat Biały Dwór

Ciało Adama Korczyńskiego, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, znanego w całym świecie orchidologa, zostaje znalezione w lesie. Policja stwierdza brutalny mord. W trakcie rutynowych czynności śledczych funkcjonariusze odkrywają tajemniczy zapisek. Ustalają też, że z domu denata zniknął rzadki, XIX-wieczny album botaniczny. Czy jego kradzież jest motywem zbrodni? A może ta wiąże się z cennym okazem storczyka? Sprawa komplikuje się dodatkowo wraz z ogłoszeniem testamentu profesora. Bardzo zaskakującego testamentu…

Oficjalne śledztwo powierzone zostaje komisarzowi Michałowi Orskiemu. Na prośbę wnuka profesora zagadkę morderstwa stara się rozwikłać również mecenas Anita Herbst. W ogrodzie willi naukowca natrafia na szkielet, który znika tuż przed przyjazdem policji...

Jaki rezultat przyniesie podwójne śledztwo?

Pierwsza książka o dociekliwej mecenas Anicie Herbst i komisarzu Orskim z nowej serii kryminalnej Pensjonat Biały Dwór.

Kup książkę Zapach prawdy

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2018-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2018 roku, Kryminały,
Spiskowe teorie dziejów, artefakty będące obiektem pożądania gotowych na wszystko kolekcjonerów czy legendarne, zagubione przed setkami lat cenne przedmioty często stanowią inspirację dla twórców kryminałów. Jednak nie tylko one. Ciekawym rozwiązaniem fabularnym jest wykorzystanie motywów nieoczywistych – wręcz sprzecznych z naturą kryminału, jak może się czytelnikowi początkowo wydawać. Iga Karst w swojej powieści Zapach prawdy wprowadziła postać zafascynowanego orchideami naukowca i bardzo wiele tych pięknych i egzotycznych kwiatów. W lesie odnalezione zostaje ciało profesora Adama Korczyńskiego. Po wstępnym badaniu okazuje się, że mężczyzna został zastrzelony. Jednak dokładniejsze analizy dowodzą, że sprawa zabójstwa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. W czasie, gdy policja próbuje namierzyć sprawcę, wnuczka właścicielki pensjonatu Biały Dwór, adwokat Anita Herbst, równolegle do działań stróżów prawa pomaga Sebastianowi Korczyńskiemu, wnukowi profesora, rozwikłać zagadkę śmierci dziadka. Podczas poszukiwań nowych dowodów czy przedmiotów, które mogłyby rzucić nieco światła na tajemniczą sprawę, kobieta natrafia w ogrodzie profesora na ludzki szkielet. Nim zdąży przyjechać policja, kości znikają, a jedynym dowodem na istnienie ludzkich szczątków pod krzakiem jaśminu jest kość żuchwy. Policjanci ...

Opinie o książce - Zapach prawdy

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2018-11-08, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Jak zobaczyłam tą okładkę to od razu zakochałam się w tej książce. I
jak tutaj nie oceniać po samym wyglądzie? 😍Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Pani Igi Karst, chociaż to wcale nie jest jej
debiut. Tą książką zaczyna ona jednak serię o mecenas Anicie Herbst i komisarzu Orskim. Duet ona i on często w takich thrillerach się pojawia, znacie go pewnie już bardzo dobrze. Ten jednak od razu mnie urzekł i chce spotkać się z nimi po raz kolejny jak najszybciej!
Mamy tutaj tajemnicze zabójstwo, dziwną rodzinę i malutkie miasteczko w którym wszyscy się znają. Na jaw jednak po drodze wychodzą coraz to
poważniejsze problemy. Urzekł mnie w tej książce motyw kwiatów, a dokładniej oczywiście okładkowego storczyka. Nasz główny zabity był profesorem i do tego orchidologiem, więc kwiaty w tej książce pojawiają się cały czas. Chciałabym zobaczyć je na ekranie! Już wyobrażałam sobie mieszkanie profesora i te cudownie pachnące i
urzekające kolorami storczyki! Książkę pochłonęłam w dwa dni! Nie chce Wam zdradzać zbyt dużo, ale intryga bardzo mi się podobała i do samego końca nie wiedziałam kto, co i jak, a takie książki cenie sobie najbardziej. Uwielbiam również, jak to daleka przeszłość czy historia wpływają na obecne wydarzenia, a tutaj miałam to wszystko!
Czekam na kolejną część! Mam nadzieję, że będzie szybko !

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2018-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

W maleńkiej miejscowości policja odnajduje ciało szanowanego i znanego orchideologa- profesora Adama Korczyńskiego. Prowadzący sprawę komisarz Michał Orski nie ma wątpliwości że mężczyzna został zamordowany. Podczas rutynowego przeszukania domu zmarłego policja odkrywa, że zaginął cenny XIX- wieczny album botaniczny. Jednak czy śmierć profesora związana jest z jego pracą ? W śledztwo angażuje się również pani mecenas Anita Herbst, która za namową wnuka ofiary stara się odkryć prawdę "na własną rękę". Jakie tajemnice zostaną odkryte ? Kto pragnął śmierci szanowanego profesora ? Gorąco zachęcam abyście przekonali się sami...
. "Zapach prawdy" zapowiadany jest jako pierwsza część nowej serii kryminalnej Pensjonat Biały Dwór.
W książce znalazłam wszystko co uwielbiam: tajemnicza zbrodnia, sympatyczny policjant z dużym bagażem prywatnych doświadczeń, pani mecenas prowadząca własne śledztwo i najważniejsze - mała, lokalna społeczność, która kryje zaskakujące tajemnice. I właśnie dzięki temu kryminalno-obyczajowemu połączeniu i małomiasteczkowej społeczności, które nadają książce odpowiedniej atmosfery - tym razem również się nie zawiodłam. Śledztwo prowadzone jest dwutorowo a poszczególne elementy układanki odkrywane stopniowo i z wyczuciem. Zakończenie jak i cała zagadka kryjąca się za dokonaną zbrodnią totalnie mnie zaskoczyły i spowodowały, że czekam na kolejną książkę z tego cyklu. Jeśli jeszcze nie czytaliście książki "Zapach prawdy" - zdecydowanie musicie to zmienić !!!

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Zapach prawdy” Igi Karst to pierwszy tom cyklu kryminalnego noszącego nazwę „Pensjonat Biały Dwór”. Dziwi mnie to, dlaczego o tej książce tak mało się mówi - to naprawdę kawał dobrego kryminału! Temat poruszany w tym tomie dla mnie był superciekawy, sporo dowiedziałam się o różnych gatunkach i sposobach hodowli orchidei. Intryga kryminalna sięga wielu lat wstecz i jest dosyć zaskakująca – nie wydaje mi się, żeby można było na nią wpaść samemu, autorka mocno nas zwodzi w trakcie lektury… Bohaterowie są równie ciekawi – zarówno komisarz Michał Orski, jak i prawniczka Anita Herbst mają pogmatwane życiorysy, co nie przeszkadza im w pełni zagłębić się w meandry sprawy. Ogólnie jestem z lektury naprawdę zadowolona i myślę, że wszyscy fani kryminałów będą lekturą usatysfakcjonowani, a ci, którzy do tego kochają rośliny będą już w ogóle wniebowzięci :)

"Zapach prawdy" Igi Karst jest kryminałem wyjątkowym. Mimo,  iż znajdziemy w nim  brutalnych scen to niepowtarzalny klimat sprawia, że nie odłożymy tej książki nie przeczytawszy wpierw całości.
Adam Korczyński był profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz cenionym na świecie orchidologiem. Pewnego dnia, jego ciało zostaje znalezione w lesie. Policja stwierdza brutalny mord, jednak nie do końca wiadomo, co było motywem zbrodni. Być może to album botaniczny, który został ukradziony z domu denata? Wkrótce zostaje ogłoszony testament profesora. Testament, który zmienia wiele...
Śledztwem zajmuje się komisarz Michał Orski oraz Anita Herbst - kobieta mecenas, która lubi działać na własną rękę.
Czy podwójne śledztwo przyniesie oczekiwane rezultaty?

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, recenzenckie,

„Zapach zbrodni” to pierwsza część serii Pensjonat Biały Dwór i dziewiątą książką Igi Karst. Nie mam pojęcia, dlaczego nigdy wcześniej nie spotkałam się twórczością autorki i nie wiele o niej słyszałam. Byłoby czego żałować, bo nie poznałabym tak dobrego kryminału z wątkiem obyczajowym w tle.

Małe miasteczko Sycowo. W lesie zostaje odnalezione ciało Adama Korczyńskiego, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego. Znany w całym świecie ornitolog zostaje w brutalny sposób zamordowany. Podczas rutynowych czynności śledczych funkcjonariusze odkrywają tajemniczy zapisek. Śledztwo zostaje powierzone komisarzowi Michałowi Orskiemu. Na prośbę wnuka profesora na własną rękę zagadkę morderstwa próbuje rozwikłać mecenas Anita Herbst. Okazuje się, ze z domu denata zniknął rzadki, XIX-wieczny album botaniczny. Czy ma to związek z prowadzoną sprawą? A może wiąże się z cennym okazem storczyka? W wili profesora znaleziono także szkielet, który znika tuż przed przyjazdem policji. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy zostanie ogłoszony bardzo zaskakujący testament denata. Czy śledztwo przyniesie rezultaty i uda się ustalić, kto jest mordercą?

Często się zdarza, że okładka książki przyciąga wzrok czytelnika, niestety treść sprawia nam zawód. Jako że „Zapach prawdy” jest moją pierwszą przeczytaną książką Igi Karst, to obawiałam się, że może mi się nie spodobać. Zaczęłam czytać z dystansem i jakże miło się rozczarowałam. Intrygująca okładka idzie tu w parze z bardzo dobrą treścią! Po kolejne części z serii Pensjonat Biały Dwór sięgnę na pewno.

Hermetyczna lokalna społeczność, w której wszyscy się znają i każdy skrywa tajemnicę. W takiej oto miejscowości popełniona zostaje zbrodnia, ginie szanowany profesor. Wydawać by się mogło, że łatwo będzie wskazać, kto popełnił ten straszliwy czyn. Ale czy na pewno? Śledztwo prowadzone jest dwutorowo – oficjalne prowadzone jest przez komisarza Michała Orskiego. Do Sycowa na urlop przyjeżdża Anita Herbst, która znała profesora i na prośbę jego wnuka podejmuje się rozwiązania zagadki. Wskutek niespodziewanych okoliczności drogi Michała i Anity przetną się i zaczną ze sobą współpracować. Co z tego wyniknie? Bardzo lubię, gdy w kryminałach pojawia się wątek obyczajowy, który nie stanowi pierwszego planu, ale delikatnie rozgrywa się w tle i przypomina, że prowadzący śledztwo, to też ludzie mający problemy. Jestem bardzo ciekawa przeszłości pani mecenas, mam nadzieję, że rąbka tej tajemnicy autorka uchyli w następnej części.

Książkę czyta się bardzo szybko i lekko, dialogi są naturalne, postaci nieprzerysowane. Raz czy dwa miałam wrażenie, że książka jest trochę przegadana, akcja mogłaby toczyć się szybciej, ale gdy tylko o tym pomyślałam, autorka fundowała mi taki zwrot akcji, że moja teoria na temat zabójcy pryskała z szybkością światła. Iga Karst w fantastycznie sprytny sposób umie podsycać atmosferę, przez co śledztwo nabiera rozpędu. Ile razy byłam wodzona za nos, ileż tu było fałszywych tropów. W pewnym momencie po prostu zgłupiałam i nie miałam żadnego pomysłu na to, jak zakończy się książka. Nie jestem specjalistką od kryminałów, ale myślę, że także bardziej doświadczony czytelnik zostanie wyprowadzony w pole i nie będzie w stanie odpowiedzieć, kim jest morderca. Jestem pod ogromnym wrażeniem!

Jeśli lubicie książki, przy których podczas czytania Wasz mózg pracuje na najwyższych obrotach, to spodoba Wam się „Zapach prawdy”. To bardzo dobry kryminał z wątkiem obyczajowym w tle. Oby druga część serii wyszła jak najszybciej!

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 52 książki 2018,

Czy można napisać dobry kryminał, którego jednym z ‘bohaterów’ są kwiaty, a dokładniej orchidee? Czy można napisać dobry kryminał bez opisywania litrów wypływającej krwi i plastycznego opisywania wylewających się z trupa flaków? Czy wreszcie można napisać dobry kryminał bez pościgów, ucieczek i ukrywania się w piwnicach, strychach i innych mrocznych miejscach? Otóż MOŻNA! Można napisać znakomity kryminał ze świetną zagadką, sięgającą przeszłości. Można też wykreować świetnych bohaterów (mam nadzieję, że kontynuacja będzie niebawem). Można tak napisać kryminał, żeby czytelnik zarwał nockę (choć nie robi tego już od kilku lat…).

Szkoda, że ta książka przechodzi bez większego echa, jest naprawdę znakomita. Świetne dialogi, rewelacyjne opowieści o kwiatach. Nie będę zdradzać fabuły, powiem tylko, że morderstwo pewnego starszego pana - naukowca staje się początkiem niezwykłej historii, po drodze pojawiają się przypadkiem odnalezione stare kości, pamiętnik, starsza pani, która nigdy nie zapomniała… Ale o tym ciiiiii… Zachęcam gorąco do sięgnięcia po tę książkę! Naprawdę warto!

299
Iga Karst0
Okładka ksiązki - 299

Nowa powieść Igi Karst "299" to thriller kryminalny z szybkimi zwrotami akcji. Literacka dawka adrenaliny z motocyklowym romansem w tle. Ścigacze, prędkość...

Złudna gra
Iga Karst0
Okładka ksiązki - Złudna gra

Na studenckiej imprezie umiera chłopak. Dla policji sprawa jest oczywista - zaćpał się. Tylko przyjaciele w to nie wierzą...\r\nUważaj! Wiedza może Cię...

Wizna
Jacek Komuda