Zapach szafranu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-10-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382342512
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: The Stationery Shop

Ocena: 4 (1 głosów)

Wyjątkowe połączenie "Pamiętnika" Nicholasa Sparksa i nastrojowych powieści Khaleda Hosseiniego.

Roya, rozmarzona, idealistyczna nastolatka, żyjąca pośród politycznych przewrotów 1953 roku w Teheranie, znajduje literacką oazę w sklepie papierniczym pana Fakhriego, gdzie zaopatrzyć się można w książki, długopisy i butelki atramentu w kolorze klejnotów. Właściciel przedstawia ją swojemu ulubionemu klientowi - przystojnemu Bahmanowi, młodzieńcowi o wielkim poczuciu sprawiedliwości i ze słabością do poezji Rumiego. Młodzi natychmiast tracą dla siebie serca - romans kwitnie, a mały sklepik papierniczy pozostaje ich ulubionym miejscem w pełnym niebezpieczeństw Teheranie.

Roya i Bahman zaczynają planować ślub. Ich kilkumiesięczną idyllę przerywa jednak zamach stanu - kochankowie tracą ze sobą kontakt, a wszelkie próby odnalezienia siebie nawzajem okazują się bezowocne. Zrozpaczona Roya przenosi się do Kalifornii, a następnie do Nowej Anglii, gdzie wychodzi za mąż za innego mężczyznę.

Mija sześćdziesiąt lat... Przypadek sprawia, że dawni narzeczeni spotykają się raz jeszcze. Nastaje moment, gdy pora odpowiedzieć na pytania, które dręczyły ich oboje od ponad pół wieku: Gdzie zniknąłeś? Dlaczego się nie odzywałeś? Jak to się stało, że mogłaś o mnie zapomnieć?

Marjan Kamali urodziła się w Turcji, ale dzieciństwo spędziła, podróżując z irańskimi rodzinami przez kilka kontynentów. Studiowała literaturę angielską, co zaowocowało wydaniem kilku książek. Jej debiut "Together Tea" zdobył wiele nagród i został zaadaptowany na scenę. "Zapach szafranu" to nowy bestseller, którym zachwycają się krytycy na całym świecie. Marjan obecnie mieszka z mężem i dziećmi w Bostonie, gdzie tworzy kolejne opowieści pełne miłości, tajemnic i orientalnych zapachów.

Tagi:

Kup książkę Zapach szafranu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zapach szafranu

Avatar użytkownika - paulaczyta
paulaczyta
Przeczytane:,
Nastolenia miłość, Teheran, lata pięćdziesiąte, Iran, pyszne potrawy, dłodkie i gorzkie smako nie tylko jedznie, ale także uczucia. Mamy tu historię Royi, rozmarzonej nastolatki, której rajem stał się sklep papierniczy. Nie brak tam książek, ale jest także Bahman, ulubiony klient właściciela, przystojny młodzieniec ze słabością do poezji. Nietypowe, idyliczne. Piękna miłość której sercem jedt właśnie ten sklepik. Ale nie jest to tylko urocze. Planowanie ślubu przerywa zamach stanu, a wtedy ich kontakt znika i nie umieją się odnaleźć. Co potem? Mija wiele wiele lat... I dopiero jaki starsi, inni ludzie w innym kraju, z własną rodziną wpadają na siebie. Minęło pół wieku, ale serce nadal bije tak samo i nadal zadaje te sama pytania, czemu zniknął i czemu zapomniał. Wzruszająca historia. Słodka, romantyczna i bolesna, czyli po prostu życiowa. ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zapach szafranu

Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy