Zapisane w kartach

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2017-11-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788362577606
Liczba stron: 528
Tytuł oryginału: Etched in Bone
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska

Tom 5 cyklu InnI

Ocena: 5.6 (10 głosów)

Anne Bishop – najpopularniejsza autorka według „New York Times'a” – powraca do świata Innych, by pokazać, w jaki sposób ludzie starają się przetrwać w świecie zmiennokształtnych i wampirów.

Po tym, jak ludzkie powstanie zostało brutalnie stłumione przez Starszych – prymitywną i śmiercionośną postać Innych – miasta kontrolowane przez ludzi zostały rozrzucone po całym świecie. Ich mieszkańcy doskonale wiedzą, że powinni się bać ziemi niczyjej poza granicami ich osad i że zagraża im ciemność…Dziedziniec w Lakeside nie musi się odbudowywać z gruzów, tak jak niektóre społeczności, ale Simon Wilcz Straż i Meg Corbyn stają przed zadaniem utrzymania kruchego pokoju. Ich wysiłki spełzają jednak na niczym, gdy do miasta przybywa brat porucznika Montgomery’ego, szukający pola do łatwego zysku i szemranych interesów.


Ludzie zaczynają się bronić przed przedstawicielem własnego gatunku, co zwraca uwagę Starszych, którzy są ciekawi, w jaki sposób jeden mało znaczący drapieżnik może mieć tak ogromny wpływ na całe stado. Meg, która zna wszystkie zagrożenia, wie, jak się zakończy ta historia – w swoich wizjach widzi grób…

Kup książkę Zapisane w kartach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2018-01-28, Przeczytałem,
Krajobraz po bitwie Krajobraz po bitwie - tak można by w skrócie określić sytuację w świecie Namid. Starsi, czyli kły i pazury Namid, wymierzyli po swojemu rozumianą sprawiedliwość - za działania niektórych zapłacili wszyscy, którzy byli w pobliżu. Winni i niewinni, w myśl zasady, że nikt tak naprawdę nie jest bez winy, a racja i tak należy do silniejszego. Inni zemścili się za śmierć swoich pobratymców. Wiele ludzkich miast zostało skutecznie pozbawionych mieszkańców. Teraz niektóre z nich wracają do życia. Te, które Inni pozwalają zasiedlić. Niektórzy ludzie nie wyciągnęli jednak żadnych wniosków z sytuacji. Wciąż próbują mierzyć się z terra indigena. Taką osobą jest Cyrus, brat porucznika Montgomerego. Człowiek unikający jak ognia jakiejkolwiek pracy, kombinator i manipulator. Pojawia się w Lakeside wraz z dysfunkcyjną rodziną (choć nie mają założonej niebieskiej karty) i zmienia bieg wydarzeń. Przewrotne w tym wszystkim jest to, że jego pobyt w tym miejscu wymuszają Starsi. Tak, chcą oni obserwować ludzi, zachowanie ludzkiego stada w sytuacji wyrazistych konfliktów, w sytuacji walki o dominacji w stadzie. Chcą zobaczyć, jak ludzie radzą sobie z jednostkami skutecznie niszczącymi istniejące status quo. Ze swego rodzaju rewolucjonistami, burzącymi zaistniały porządek. O ile jednak przywódcy LPiNW działali na dużą skalę, podburzając większe grupy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zapisane w kartach

Avatar użytkownika - Ettariely
Ettariely
Przeczytane:,

W każdej serii przychodzi czas na pożegnania. Czasami są one wyczekiwane, czasami nas zaskakują, jednak najczęściej chcemy by nigdy do nich nie doszło. Nie wiedziałam, że piąty tom serii Inni - Zapisane w kartach, jest zarówno ostatnim tomem. Znalazłam tę informację w trakcie czytania, kiedy z wielką nabożnością przewracałam strony o historii dziedzińca w Lakeside. Przez wiele dni bałam się czytać dalej - przecież każda kolejna strona zbliżała mnie do końca! Jednak skoro piszę tę recenzje łatwo stwirdzić, że w końcu ten tragiczny moment nadszedł, a poniższy tekst będzie dla mnie zarazem formą pożegnania z genialną serią Anne Bishop.

Kiedy chcemy opisać fabułę kolejnej części jakiejś serii rodzi się problem. Co mogę napisać? Przecież wszystko to spoilery. W żadnej recenzji na stronie nie pozwoliłam sobie zdradzić dokładnej fabuły książki i ta nie będzie wyjątkiem. Mimo wszystko osobom, które nie czytały żadnego tomu serii Inni, odradzam czytanie tego tekstu.

Sytuacja w świecie rządzonym przez zmiennokształtnych i wampiry jest napięta. Po wydarzeniach z czwartego tomu wiemy, że ludzi czeka wiele zmian - a większośc z nich im się nie spodoba. Starsi, którzy dotychczas ukrywali się w ciemności, wychodzą by poznać ludzi. Może się to skończyć na dwa sposoby, a tylko jeden z nich jest prawdopodobny - zniszczą oni wszystko na swojej drodze i nikt ich nie powstrzyma. 

Jednak mimo tej dość dramatycznej obietnicy wojny dostajemy coś całkowicie innego. Autorka w tym tomie skupia się na ludziach. Działaniu jednostki, która wpływa na całe społeczeństwo. Konfrontacja człowieka na zgoła złego, który unika ludzkiego prawa z prawem wręcz zwierzęcym, budzi wiele ciekawych przemyśleń. Przede wszystkim jednak sprawia, że książka zawiera wiele akcji, która rozwija się bardzo dynamicznie i świadomie skłania czytelnika do pewnego sposobu jej odbierania. 

Jednak wszyscy wiemy, że Anne Bishop nigdy nie zawodzi z fabułą. Cały skonstruowany świat jest tak genialny w swej prostocie, że to aż niewiarygodne. Połączenie ludzi z ludzio-zwierzętami, wydaje się oczywiste, jednak nie spotkałam się by ktokolwiek w tak dobry sposób przedstawił sposób myślenia tego innego gatunku.

Moim ulubionym elementem książek z serii Inna jest jednak postać Simona i Meg. Połączenie nie-do-końca-człowieka z nie-do-końca-zwierzęciem i ich wspólne odkrywanie różnych odcieni świata było zabawne i bardzo pouczające. Dzięki temu czytelnik dostał też bardzo subtelny wątek miłosny, który choć nie wysuwał się na główny plan, to nadal sprawiał, że w duchu każdy kibicował bohaterom i czekał na pewne wydarzenia. 

Dla mnie Zapisane w kartach jest udanym zakończeniem serii. Dostaliśmy coś nowego - jak w każdym tomie, jednocześnie autorka pozamykała większość wątków. Końcówka ma otwarte zakończenie, ale to może oznaczać kolejne książki w uniwersum serii Inna, więc nie mam zamiaru narzekać. Tę serię po prostu należy zacząć czytać. Nie zastanawiać się, nie analizować czy może się podobać - po prostu przeczytać. Wszystkie tomy były na wysokim poziomie, autorka ani na moment nie zeszła z wyznaczonego toru. Sprawiła, że od pierwszych stron zakochałam się w świecie przez nią przestawionym i aż do ostatniej strony piątego tomu byłam swego uwielbienia pewna.

Link do opinii
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2019-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 52 książki w 2019 r.,

Żyli długo i szczęśliwie. Takie stwierdzenie nasunęło się po przeczytaniu czwartego tomu cyklu „Naznaczonych”. W końcu Starsi postanowili dać ludziom jeszcze jedną szansę. Jednak pokój między Innymi a ludźmi znowu zawisł na włosku a to z powodu przybycia do Lakeside brata porucznika Montgomery’ego, którego obecność zwiastuje kłopoty.

 

„Zapisane w kartach” jest ostatnim tomem cyklu. Zastanawiałam się, czym pisarka może przykuć uwagę czytelnika, skoro zdawało mi się, że wszystko rozstrzygnęło się w poprzednim tomie. A jednak okazało się, że jednak Anne Bishop ma coś jeszcze w zanadrzu.

 

Cyrus Montgomery, brat jednego z policjantów pracujących na Dziedzińcu. Używając słów pewnej serialowej postaci - niesamowita menda i kanalia w jednej osobie. Gratuluję pisarce wyobraźni bo sama miałam ochotę skręcić mu kark. I taką postawę wykazują początkowo Inni. Jednak okazuje się, że Starsi mają nieco inne plany i Simon musi pozwolić Cyrusowi zostać. Czas pokaże, że popełnili duży błąd. Życie Meg jest znowu zagrożone.

 

Dawno żadna książka nie wywoła we mnie tak silnych emocji. Ale to ze względu na postać Cyrusa. Podejrzewam, że praktycznie każdy z nas zna takiego cwaniaczka co żyje na koszt innych. Jak zwykle pisarka mnie nie rozczarowała. Wywołała we mnie skrajne emocje – od śmiechu, przez łzy wzruszenia do nienawiści. Może niekoniecznie w tej kolejności.

 

Jak w każdej powieści tej pisarki mamy wyraźnie nakreślonych bohaterów. Każdy z nich wywołuje określone emocje. Na równi z nimi przeżywamy smutki, radości, dylematy. W tej części uwaga skupia się na więziach rodzinnych. Co można zrobić z bratem kanalią ale jednak bratem? Bądź też synem... Jak daleko sięgają rodzinne zobowiązania?

 

W trakcie czytania miałam poważny dylemat. Akcja wciągnęła mnie niesamowicie ale wiedziałam, że to moje ostatnie spotkanie z Meg, Simonem, Henrym, Tess czy Starszymi, których Meg nauczyła kultury ;). Jednocześnie nie chciałam kończyć książki ale chciałam dowiedzieć się jak skończy się cała historia.

 

Z dużym żalem rozstaję się z światem Thaisi. Dawno żaden wykreowany świat tak mnie nie wciągnął. Cykl „Inni” polecam wszystkim a zwłaszcza fanom wampirów i zmiennokształtnych. Każdy z Was zakocha się w postaciach Simona, Henry'ego, Tess czy oczywiście Meg. Miłej lektury.

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2018-07-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2018,
Inne książki autora
Naznaczona
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - Naznaczona

Przez wieki Inni i ludzie żyli obok siebie, ale stosunki między nimi były napięte. Gdy jednak ludzkość przekroczyła pewne granice, Inni muszą zadecydować...

Serce Kaeleerr
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - Serce Kaeleerr

Jaenelle jest najsilniejszą Czarownicą na świecie, stanowi wcielenie wieków marzeń i nadziei. Łączą ją bliskie stosunki z trzema najsilniejszymi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje