Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata

Jeśli jesteś pasjonatem historii, z pewnością masz ogromną wiedzę o kresowym życiu w Wilnie czy Lwowie.

Ale być może nie uświadamiasz sobie, że równie fascynujące są dzieje Kresów, o których rzadziej pisze się w podręcznikach, a mianowicie dawnych Inflantów. To tym terenom Sławomir Koper poświęcił książkę "Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata".

Autor publikacji snuje opowieść o słynnych postaciach pochodzących z regionu Inflant: Władysławie Studnickim, Wincentym Lutosławskim czy Grzegorzu Fitelbergu. Zapoznaje czytelnika z legendą dorpackiego uniwersytetu w Tartu oraz naukowymi i dydaktycznymi sukcesami ryskiej politechniki. Śledzi koleje losów polskich robotników zatrudnionych na Łotwie oraz sportowców polskiego pochodzenia reprezentujących Łotwę na igrzyskach olimpijskich. Książka "Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata" wspomina także powstanie styczniowe na Żmudzi, internowania ludności polskiej w krajach bałtyckich w roku 1939 czy inflancką operację wojskową Wachlarz.

Informacje dodatkowe o Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata

Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata - opinie o książce

Kresy to nie tylko Lwów, Wilno czy Nowogródek. Kresy to nie tylko legendarne ostoje polskości, ale również zaścianki i stanice. Kresy to także Inflanty Rzeczypospolitej. To stamtąd pochodziło wielu wybitnych Polaków i Polek. To na uniwersytecie w Dorpacie biło polskie serce a politechnice w Rydze kształciły się kadry techniczne odrodzonej Rzeczypospolitej. O tych faktach należy pamiętać.
Kresy to nie tylko Lwów i Wołyń. Kresy to nie tylko Wilno i Grodno. Kresy to także Łatgalia, zapomniane polskie Kresy.
Książka pozwala czytelnikom odkryć niezwykłość i urok tego nieco tajemniczego dla wielu naszych rodaków regionu. Dzięki temu lepiej możemy poznać historię naszego narodu a przy okazji dowiedzieć się co nieco na temat historii relacji łączących nasze państwo z krajami bałtyckimi.
Dodatkowym walorem tej niezwykłej książki są liczne zdjęcia i reprodukcje pozwalające lepiej poznać bohaterów, których poznaliśmy dzięki tej lekturze oraz ,,zobaczyć'' miejsca ważne dla historii Polski.
Dla mnie to nieoceniona pomoc w poznaniu zawiłych losów mojego rodzinnego kraju. Pozwoliła mi w większym stopniu zrozumieć naturę i dążenia naszego narodu.

Życie towarzyskie elit PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie towarzyskie elit PRL

W PRL życie towarzyskie kwitło w najlepsze. Kultowe lokale i słynne stoliki literackie, niepokorna krakowska bohema, kabarety Bim-Bom i STS, ekscentryczne...

Życie artystek w PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie artystek w PRL

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka...