Zasada jednego

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366134867
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: The Rule Of One

Ocena: 3 (1 głosów)

W tym świecie mówienie prawdy jest najgorszym z przestępstw

Ava i Mira ukrywają straszną tajemnicę, przez którą mogą stracić życie. W świecie, w którym posiadanie więcej niż jednego dziecka jest prawnie zakazane, one są siostrami bliźniaczkami.

Przez osiemnaście lat żyją życiem jednej osoby, codziennie zamieniając się rolami, aby nikt nie odkrył, że tak naprawdę dyrektor Teksańskiego Wydziału Planowania Rodziny ma więcej niż jedną córkę. W chwili, kiedy ich sekret zostaje ujawniony, Ava i Mira muszą uciekać, aby się uratować.

Czy są gotowe na to, co przygotowała dla nich przyszłość? Czy tak naprawdę znają swoją rodzinę i mogą powiedzieć, co z ich przeszłości jest prawdą, a co kłamstwem?

Zasada Jednego nie przewiduje miejsca dla bliźniaczek. Nie w świecie, w którym za życie płaci się śmiercią.

__

O autorkach:

Ashley i Leslie Saunders to siostry bliźniaczki, które zawodowo są producentkami filmowymi. Od najmłodszych lat wiedziały, że są stworzone do opowiadania historii. Ich książkowy debiut - Zasada Jednego - zaczynał jako scenariusz filmowy. Wielokrotnie nagradzane za swoją twórczość siostry mieszkają w słonecznym Los Angeles, gdzie wspólnie piszą, pracują nad kolejnymi projektami i rozpieszczają swoje psy.

Tagi: Fantastyka naukowa (science fiction)

Kup książkę Zasada jednego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Zasada jednego

Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2019-02-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Dallas, Teksas. Gęsty smog unoszący się nad miastem, ogromne wieżowce, segregacja według ocen zdobytych w szkole, wydzielanie racji żywnościowych i wody. Niezwykłe przeludnienie sprawiło, że rząd ustanowił tzw. zasadę jednego, polegającą na przyzwoleniu na posiadanie jednego dziecka. Taki okrutny i odarty ze złudzeń dystopijny świat przedstawiły Ashley i Leslie Saunders w swojej powieści.

Mira i Ava to bliźniaczki, córki dyrektora Teksańskiego Wydziału Planowania Rodziny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to właśnie ten wydział sprawuje piecze nad zasadą jednego. Dziewczęta całe życie udawały jedną osobę. Na zmianę chodziły do szkoły i na spotykania publiczne. Tylko jedna z nich miała wczepiony chip, dzięki któremu była prawowitą obywatelką. Poprzez nauki ojca i trzymaniu się rutynowego planu wszystko szło jak z płatka, aż do pewnego wieczoru, który diametralnie odmienił życie sióstr. Teraz dziewczęta muszą uciekać, a czeka je droga pełna niebezpieczeństw.

Zasada jednego to wartka i emocjonująca powieść. Wiele się w niej dzieje, bowiem na główne bohaterki na każdym kroku czyhają niebezpieczeństwa. Mimo tego, książka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest powieścią młodzieżową jakich wiele. Autorki wymyśliły przerażającą wizuję przyszłości, jednak mam wrażenie, że w pełni nie odzwierciedliły swojej imaginacji. Zbyt krótki wstęp nie pozwolił do końca zapoznać się z zasadami funkcjonowania Dallas przyszłości, a przyznam, że był to dla mnie najciekawszy fragment.

W powieści mamy do czynienia z narracja dwutorową, wydarzenia poznajemy naprzemiennie z perspektywy sióstr bliźniaczek. Autorki mocno nakreśliły relację między nimi, pokazały jak bezgranicznie były ze sobą związane i jak dotychczasowe wydarzenia wpłynęły na ich zachowanie i charakter. Poprzez wydarzenia, które następują w trakcie ich ucieczki, osobowość dziewczyn zmienia się i rozwija, co z pewnością jest jednym z ciekawszych aspektów książki.

Zasada jednego to początek cyklu. Na zagranicznym rynku pojawiła się już kolejna część nazwana The Rule of Many (pol. zasada wielu). Myślę, że warto będzie sięgnąć po kontynuację i liczę na to, że rozwieje wszelkie niedopowiedzenia pierwszego tomu.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Wskrzesina
Artur Boratczuk
Wskrzesina
Dama z wahadełkiem
Paulina Kuzawińska
Dama z wahadełkiem
Wszystko nie tak! 2
Izabella Frączyk
Wszystko nie tak! 2
Nowy chłopak
Paula Rawsthorne
Nowy chłopak
Pokaż wszystkie recenzje