Zaśpiewaj mi kołysankę

Mistrz kryminału retro powraca!

Kwiecień roku 1922. Ośmioletnia dziewczynka wychodzi z domu po wodę do kranu na podwórku i znika bez śladu. Policja przesłuchuje sąsiadów i bliskich, ale nikt nic nie wie. Nikt niczego nie widział i mogłoby się wydawać, że rozpłynęła się w powietrzu.

W tym samym czasie podkomisarz Antoni Fischer zajmuje się sprawa zabójstwa, którego dokonano w centrum Poznania, niedaleko Starego Rynku. Na miejscu zbrodni widziany jest młody chłopak, którego udaje się szybko zidentyfikować. To złodziejaszek Zenuś Brodziak, członek bandy Tolka Grubińskiego.

Policja szuka więc chłopaka bo być może to on jest mordercą. Natomiast nikt nie szuka dziewczynki, bo kto by się przejmował losem jakiegoś dziecka z biednej rodziny.
Sytuacja zmienia się, gdy do Fischera trafia matka zaginionej Zosi. Kobieta mówi, że przysłała ją Greta – trzynastolatka, która kilka lat temu, po śmierci jej dziadka, policjant przygarnął i traktował jak własna córkę. Jej zdaniem tylko Antoni Fischer może odnaleźć zaginione dziecko.

Tymczasem kapitan Feliks Mikołajewski z polskiego kontrwywiadu szuka w mieście pewnego Niemca, który miał mu dostarczyć niesłychanie ważne dokumenty. Szpieg nie daje znaku życia od kilku dni. Trzeba więc jak najszybciej go odnaleźć. W tym może mu pomoc, współpracujący z wywiadem podkomisarz Fischer.

Trzy sprawy, trzy zagadki i trzy wyjścia… A może do ich otwarcia potrzebny jest tylko jeden, właściwy klucz? Znaleźć go może tylko podkomisarz Fischer.

Informacje dodatkowe o Zaśpiewaj mi kołysankę:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-05-20

Kup książkę Zaśpiewaj mi kołysankę

Zaśpiewaj mi kołysankę - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanie_z_przyj
czytanie_z_przyj
Przeczytane:2020-10-04,

Pisarz, okrzyknięty przez Katarzynę Bondę mistrzem powieści kryminalnej, zabiera nas w pełną mrocznych tajemnic, podróż po Poznaniu.
W tej części podkomisarz Antoni Fischer mierzy się z trzema sprawami, pierwsza z nich dotyczy zaginięcia ośmioletniej dziewczynki, druga to zabójstwo dokonane w centrum Poznania, natomiast ostatnia związana jest z poszukiwaniem pewnego szpiega, który miał przy sobie bardzo ważne dokumenty. W tym samym czasie , życie traci policjant Górski, zdesperowany mąż zabija swoją żonę, zaś pewien urzędnik zaczyna mieć wątpliwości co do wierności swojej żony. Jaki jest wspólny mianownik tych wszystkich zdarzeń i kim okaże się tajemnicza Zuzanna Potocka, która zawróci w głowie podkomisarza Fischera, odpowiedzi na te wszystkie pytania dostarczy wciągająca lektura, najnowszego kryminału retro autorstwa Ryszarda Ćwirleja.
Pisarz odtworzył realia powojennego Poznania, dzięki czemu czytelnik przenosi się do innego świata, gdzie ludzie pamiętają czasy zaborów i I wojny światowej. Miasto rozwija się i stara dostosować do nowej rzeczywistości, gdzie wszędzie spotyka się jeszcze niemieckie pozostałości.
Rzadko czytam kryminały, jednak ten bardzo przypadł mi do gustu, historia była intrygująca, z zainteresowaniem śledziłam losy śledztwa i nie mogłam doczekać się wyjaśnienia wszystkich zagadek. Jednocześnie dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o życiu w tamtych czasach i poznałam kilka słów pochodzących z gwary poznańskiej.

Tradycyjnie bardzo dobra pozycja Pana Ćwirleja z cyklu o Antonim Fischerze, o którym to bohaterze po prostu uwielbiam czytać. Kolejny bardzo dobry kryminał retro z doskonale oddanym klimatem okresu międzywojennego oraz lokalną gwarą. A temat jak widać aktualny od wielu, wielu lat - dziecięca prostytucja. Żadne dziecko nie powinno tego przeżywać a osoby odpowiedzialne za ich zdeprawowanie zwyczajnie bym odstrzeliwała. Dzieci powinno się kochać i troszczyć się o nie a nie brutalnie wykorzystywać. Dobrze, że Antoni Fischer uważa podobnie bo to daje gwarancję, że przestępcom się nie upiecze. Zamawiam kolejną część.

W najnowszej powieści autor zabiera nas na wycieczkę do Poznania. Jest do wycieczka do kwietnia 1922. W kwietniu ginie w biały dzień osiemnastoletnia Zosia.Na początku policja też nie szuka zaginionej dziewczynki. Dopiero na prośbę Grety , wychowawcy komisarz Fischer ,on i jego załoga zaczynają poszukiwania. Potem ginie wiele innych osób .Mamy trzy sprawy , z którymi musi zmierzyć się Polska policja.Fischer z drobną pomocą policjantów szuka nie tylko dziewczynki ale i jak wiemy mordercy ,który na nich czyha Czy te wszystkie sprawy łączy jedną i ta sama osoba? Czy Zosia wróci do zrozpaczonych rodziców? O tym przekonamy się wkraczajać w dalsze kartki powieści .Będzie tam dużo humoru i przepiękna gwara poznańska. Poznamy klimat panujący tam dzięki temu będziemy mogli poczuć się jak Fischer .Poczujemy się jak Zosia ,która będzie gdzieś daleko od bliskich szukała powrotu do domu. Polecam tą powieść ludziom ,którzy szukają spokoju z domieszką dobrego humoru ,bez agresji ale z bardzo skutecznym śledztwem.

Ostatnia droga
Ryszard Ćwirlej0
Okładka ksiązki - Ostatnia droga

Luty 2022 roku. Rosja napada na Ukrainę. Do Polski rusza fala uchodźców. Policjantka z Poznania komisarz Aneta Nowak wraz ze swoim kolega aspirantem Szymonem...

Granica możliwości
Ryszard Ćwirlej0
Okładka ksiązki - Granica możliwości

Rok 1990 to początek nowej ery. Kończy się czas Polski Ludowej a zaczyna Polska demokratyczna. Ale ta zmiana nie dokonuje się bezboleśnie. Nikt jeszcze...