Zastrzyk śmierci

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2017-10-25
Tytuł oryginału: Zastrzyk śmierci

Morderca już wydał wyrok. Zostało niewiele czasu.

Ewa Frydrych znajduje szczelnie owinięte taśmą ciało męża – szefa portalu krytyki kulinarnej, którego opinie nie wszystkim przypadły do gustu. Dlaczego ktoś wstrzyknął mu truciznę i pozbawił życia? Czy chodziło tylko o zemstę, czy za zbrodnią kryje się coś jeszcze? Tym bardziej że w podobny sposób giną kolejne osoby. Sprawę prowadzą starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk, którzy próbują rozwikłać serię zagadkowych śmierci.

Tymczasem ktoś wysyła anonimy do młodszej siostry komisarza Tomczyka. Czy ma to jakiś związek ze sprawą? Kim jest Zosia i dlaczego ktoś musi ją chronić? Nowe światło na sprawę rzuci niewyjaśniona tragedia sprzed lat, która nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Kup książkę Zastrzyk śmierci

Opinie o książce - Zastrzyk śmierci

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2018,

Małgorzata Rogala trzyma poziom, napisała kolejny świetny kryminał z sympatyczną parą policjantów Górska i Tomczyk w roli głównej. Jak zwykle serwuje swoim czytelnikom ciekawą historię, nie wpada przy tym w schemat i nie powiela podobnych historii.

We własnym biurze zostaje zamordowany samozwańczy krytyk kulinarny. Okoliczności jego śmierci, a także sposób, w jaki zginął, są bardzo dziwne. Morderca inspirując się filmem amerykańskim z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia "Dead man walking" Tima Robbinsona, przygotował ofierze spektakl znany z filmu. Perfekcyjnie i z całą stanowczością wstrzyknął ofierze trzy zastrzyki, które pozbawiły ją życia. Tomczyk i Górska wkraczają do akcji, ale nie potrafią określić motywu zbrodni. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w podobny sposób ginie kolejna osoba. Wydaje się, że motywem zbrodni mogą być nieuczciwe praktyki pracodawców zatrudniających ludzi na tzw. umowy śmieciowe. Zatrudniają i zwalniają pracowników w zależności od humoru i swoich potrzeb nie licząc się z tym, że w ten sposób pozbawiają ich jedynego źródła utrzymania. Ale czy utrata pracy może popchnąć kogoś do zbrodni? Czy być może daje o sobie znać mroczna przeszłość, która doprowadziła do serii dramatycznych zdarzeń?

Starsza aspirant Agata Górska i komisarz Tomczyk próbując rozwiązać zagadkę nietypowych morderstw mają trudny orzech do zgryzienia, starając się, aby sprawy prywatne nie wzięły góry nad poczuciem obowiązku. Chociaż trudno bohaterom odsunąć je na bok, gdyż nastoletnia siostra Tomczyka wpada w kłopoty nierozważnie zawierając znajomość na portalu internetowym z dojrzałym mężczyzną. Człowiek poznany w sieci, wydawał się miły i romantyczny, a w rzeczywistości okazał się zwykłym draniem. Pomimo, że udało jej się szczęśliwie uciec, to problemy na tym się niestety nie zakończyły, gdyż wkrótce ktoś zaczyna wysyłać jej anonimy.

„ Zastrzyk śmierci „ czyta się szybko i z wielką przyjemnością, bo Rogala po mistrzowsku prowadzi narrację. Rewelacyjnie buduje napięcie i zapewnia odpowiednią atmosferę. Doskonale obrazuje zbrodnię, prowadząc wydarzenia w taki sposób, by nie ułatwić czytelnikowi zadania w rozszyfrowywaniu zagadek. Autorka udowodniła kolejny raz, że doskonale czuje się w kryminalnych historiach, wzbogacając je dodatkowo o kwestie społeczne i obyczajowe.

Nie potrafiłam oderwać się od lektury i kiedy wydawało mi się, że już mnie nic nie zaskoczy w relacjach głównych bohaterów to epilog wbił mnie dosłownie w fotel. Z każdą kolejną książką uwielbiam tę serię coraz bardziej, więc nie pozostaje mi nic innego jak sięgnąć po kontynuację.

Fanom Małgorzaty Rogali oczywiście nie muszę rekomendować książki, natomiast pozostałym czytelnikom, którzy do tej pory nie mieli okazji zaprzyjaźnić się z Tomczykiem i Górską, a lubiących dobre historie z dreszczykiem osadzone w polskiej rzeczywistości, polecam jak najbardziej. Zagmatwana intryga oraz przejrzysty język literacki gwarantują kilka godzin solidnej rozrywki na przyzwoitym poziomie.

„Zastrzyk śmierci” to już czwarty tom cyklu o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Książka premierę miała w październiku zeszłego roku. W moje ręce wpadła dzięki wygranej w konkursie :) wraz z dedykacją od autorki, z czego się niezmiernie cieszę.
Wcześniejsze części cyklu bardzo mnie porwały, zatem wygrana czwartej – była niemal jak wygrana w totka :)
Czy była tak samo porywająca jak poprzednie?
Czy moje emocje sięgnęły zenitu?

„Zastrzyk śmierci” to świetnie napisany kryminał. Autorka używa prostego przekaźnika językowego, nie zanudza przydługimi opisami i nie komplikuje spraw niepotrzebnie. Systematycznie ujawnia za to kolejne tropy, kolejne poszlaki, tak by czytelnik mógł snuć własne wizje i wysuwać wnioski w poszukiwaniu mordercy i modus operandi. Akcja szybko biegnie po stronicach powieści, do tego stopnia, że godziny przeciekają gdzieś pomiędzy rozdziałami i dwa razy zastała mnie północ.
Autorka niewątpliwie ma dar do tworzenia zagadek kryminalnych, intryguje, spiskuje. Podrzuca mylne tropy manipulując czytelnikiem do tego stopnia, że raz nawet zgubiłam się w śledztwie i musiałam cofnąć kilka stron do tyłu, by jeszcze raz przeanalizować fakty i dowody.
Autorka z premedytacją wciąga w mozolne śledztwo osoby postronne, mnożąc tym samym coraz więcej pytań w głowie, które kołaczą się niemal do ostatniej strony.
A to akurat bardzo lubię w kryminałach :)

„Zastrzyk śmierci” nafaszerowany jest ogromnym potencjałem adrenaliny rosnącej wraz z postępującym śledztwem.
A przy okazji porusza kilka ważnych spraw dotyczących naszej współczesności. Na wspomnienie z pewnością zasługuje sprawa umawiania się młodych dziewczyn z mężczyznami poznanymi przez internet. To zjawisko jest coraz częściej spotykane i traktowane przez zbyt wiele osób jako normalne. Autorka tymczasem poprzez ten krótki wątek niesie ostrzeżenie! Takie „randki” mogą (choć nie muszą) skończyć się tragicznie: pobiciem, próbą gwałtu a w najgorszych wypadkach samym gwałtem czy nawet śmiercią. To zjawisko zasługuje zatem na to, by głośno o nim mówić. Nie bądźmy obojętni i nie śpijmy!

Małgorzata Rogala w „Zastrzyku śmierci” jak zawsze postarała się wykreować swoich bohaterów bardzo plastycznie. Ich realizm sprawia, że wczuwamy się w ich emocje i przeżycia. Dzięki temu z łatwością się z nimi. możemy identyfikować.
Główni bohaterowie – Agata i Sławek – tworzą zgrany duet jako partnerzy w pracy policyjnej, jednak w tej części ich relacje wychodzą poza ramy służbowe. Małgorzata Rogala połączyła tych dwoje w ich prywatnym życiu, co dodało powieści nieco ożywczej pikanterii. Balansowanie związku na krawędzi stosunków służbowych oraz prywatnych relacji –  osobiście bardzo mnie ciekawi: jak się rozwinie ten wątek w kolejnych częściach? Wszak wiadomo, nie od dziś: „nie łącz pracy z przyjemnością”. Zobaczymy co też autorka wymyśli dla Agaty i Sławka w dalszych tomach.

„Zastrzyk śmierci” autorka kończy nie tylko rozwiązaniem prowadzonej przez policjantów sprawy, ale jak to ma w zwyczaju, dodaje również na koniec zaskakujące wydarzenie. Tym samym zaostrza apetyt czytelnika i zaprasza do sięgnięcia po kolejne swoje powieści. Ja z pewnością sięgnę po następny kryminał z cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk.
Zapraszam Was również do przeczytania poprzednich części cyklu, na który składają się: „Zapłata”, „Dobra matka” oraz „Ważka”.

Jeśli jesteście koneserami dobrej kryminalnej rozrywki, marzy Wam się prowadzenie śledztwa wraz z policjantami, uwielbiacie wszelkiego rodzaju intrygi, lubicie porządnie napisaną i nieprzekombinowaną fabułę to jest to odpowiednia książka dla Was.
Weźcie „Zastrzyk śmierci” do ręki i zaaplikujcie sobie go w najbliższym czasie!
 z bloga: http://przeczytajka.blogspot.com/

Przeczytane:2020-07-27, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Kolejna świetna książka Małgorzaty Rogali. Ciąg dalszy duetu: Górska i Tomczyk. Czyta się jednym tchem. Koniec książki zapowiada następną ... i już jest interesująco

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2019-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kopia doskonała
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Kopia doskonała

Nowa seria polskiej mistrzyni kryminału psychologicznego!Dominika otrzymuje zlecenie wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania jednego z obrazów. Po skończonej...

Kiedyś cię odnajdę
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Kiedyś cię odnajdę

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar - jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono...