Zauroczenie

Tom 1 cyklu Saga o Ludziach Lodu

Silje, córka Arngrima, miała zaledwie 17 lat, gdy zaraza w 1581 roku zabrała wszystkich jej bliskich. Wygłodniała, zziębnięta, z dwójką osieroconych, przygarniętych dzieci, podążała ku miejscu za miastem, gdzie palono zwłoki zmarłych; tak bardzo pragnęła rozgrzać się przy ognisku. W tej dramatycznej chwili zaopiekował się nią tajemniczy mężczyzna - człowiek z rodu Ludzi Lodu...

Informacje dodatkowe o Zauroczenie:

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Ilustracje:Wiesław Galach

Kup książkę Zauroczenie

Zauroczenie - opinie o książce

Zazwyczaj nie sięgam po sagi, ale jako że ta została mi polecona, postanowiłam dać jej szansę. I póki co, po lekturze pierwszego tomu całkiem mi się podoba :) Historia jest lekka w odbiorze, fabuła wciąga, a postaci są ciekawe. Spodobało mi się też połączenie fikcji historycznej z elementami fantastycznymi. Na pewno sięgnę po kolejne książki.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-05-10, 100 Książek 2017,
Silje córka Arngrima - siedemnastoletnia dziewczyna, żyjąca w 1581 roku. Zaraza zabrała jej całą rodzinę przez co dziewczyna musiała opuścić swoje rodzinne miasto Trodheim. Była zdana tylko na siebie. Tengel z Ludzi Lodu - trzydziestodwuletni mężczyzna, potomek Złego Tengela, który zawarł pakt z Diabłem. On jednak pomaga ludziom, ulecza ich dzięki swoim dłonią i w niczym nie jest podobny do swego przodka. Nie chce mieć styczności z żadnymi kobietami, aby nie przekazać dalej swego diabelskiego nasienia. To zmienia się gdy poznaje młodą i kruchą Silję. Silje nie zaatakowała zaraza, ale przez nią musiała opuścić miasto, w którym się wychowała. W drodze znalazła małą dziewczynkę, która klęczała przy swojej nieżyjącej matce. Dziewczyna, która sama jest tak naprawdę dzieckiem, zaopiekowała się dziewczynką. Dziewczyna musiała ogrzać siebie i dziewczynkę, którą nazwała Sol, więc ruszyły przez gęsty las w stronę ogniska, w którym palono zwłoki dotkniętych zarazą. W drodze przez ciemny, gęsty las, Silje usłyszała kwilenie noworodka. Bała się, że jest to wyrodzeniec, czyli opuszczony, nie ochrzczony i bez grobu duch dziecka. Na szczęście to był żywy chłopiec, którego nazwała Dag. Gdy dotarła z dziećmi do ognia, zauważyła, że ludzie Wójta oraz Kat chcą zgładzić młodego i urodziwego mężczyznę. W tym samym czasie z lasu wyszedł Zwierzoczłek, jak go Silje nazwała z powodu jego wielkiej sylwetki schowanej pod płaszczem z futra. Mężczyzna poprosił dziewczynę, aby ta uratowała młodzieńca na dole przy ognisku, a ten w zamian zapewni jej i dziecią dac nad głową i pożywienie. Dziewczyna nie wiedziała, że przez tą przysługę zmieni się jej cały pogląd na świat. "Saga o Ludziach Lodu" to była pierwsza kolekcja książek, którą zaczęłam kupować. Niestety nie udało mi się uzbierać jej do końca. Dlatego postanowiłam odnowić sobie tą historię i w końcu przeczytać całą. Co nie jest łatwe, bo seria ma 47 tomów. Nie są długie, ale sama ilość troszkę może zniechęcić. Ja osobiście zakochałam się w tej historii i mogę jak najbardziej polecić pierwszy tom. Silje to urocza, młoda dziewczyna, mądra i kulturalna. Do tego bardzo odważna. Bo kto odważyłby się zaopiekować dwójką dzieci w czasie zarazy i do tego zaufać człowiekowi, którego boją się wszyscy inni? Tengel za to może urzec swoją dobrocią do ludzi. Chociaż wyrządzali mu krzywdę na każdym kroku, gdy był dzieckiem, bo był inny, to on nikomu nie odmawia swojej leczniczej pomocy. Sam w sobie również może wydawać się pociągający. Tajemniczy i niebezpieczny. Jaka kobieta chociaż przez chwilę nie marzyła o takim mężczyźnie? ;) W książce znajdują się również sceny erotyczne, ale są bardzo skromne, bez wielkich opisów. Więc nawet komuś kto takich rzeczy nie toleruje powinny nie przeszkadzać. Mi osobiście były one trochę za mało rozwinięte, ale wiecie jakie mam gusta czytelnicze, więc no. :P Serdecznie polecam. ;)
Avatar użytkownika - MarionetkaLiteracka
MarionetkaLiteracka
Przeczytane:2016-05-05, Przeczytałam,

Streścić całą „Sagę o Ludziach Lodu” Margit Sandemo jest rzeczą niewątpliwie niewykonalną. Można by się zastanawiać, jak szeroki umysł i ogromną wyobraźnię posiada autorka, która zdołała napisać powieść tak skomplikowaną i nietuzinkową mającą, aż 47 tomów? Wybierając ten utwór, jako swoją następną lekturę kierowałam się pozytywną oceną mojej mamy. Teraz bym chciała napisać posty na temat wszystkich tomów, lecz wybrałam jedynie te najbardziej interesujące.

Już na samym początku powieści poznajemy Silje – dziewczynę, która straciła całą rodzinę z powodu wszechobecnej zarazy. „Zaraza nie rozróżnia podziałów społecznych. Uderza na zmianę i w tych, co stoją nisko, i w tych, co stoją na górze.” Bohaterka to ciepła, pełna zrozumienia dla innych, życzliwa i kochająca wszystkie zwierzęta osoba. Córka Arngrima nie była pospolitą osobą, a artystką – pierwszą kobietą w tej części Europy. „W obrazach będą czytać ci, którzy czytać nie umieją.” Na świecie dzieją się okropne rzeczy – wiele inteligentnych i odważnych kobiet ginie na stosie, a złoczyńców wiesza się na szubienicy. Wiek XVI był niewątpliwie tym, w którym życie dla jednych było nic nie wartym doświadczeniem, dla drugich zaś istotą niegodną by być tak blisko Boga. Powieść sama w sobie jest bardzo interesująca. Nie mogę jednak powiedzieć, że czyta się ją szybko i lekko. W utworze szczególną uwagę czytelnika przyciąga wątek miłosny. „Nie chcę miłości, która pochodzi od czarów. Jeśli nie mogę go dostać bez nich, to znaczy, że jestem zbyt słaba, nie warta go.” Jest to jednak powieść bardzo nastawiona na miłość zmysłową, a nie na duchową. Nie mogę jednak napisać, że takiej w ogóle nie ma w utworze, ponieważ byłby to błąd. Ogólnie rzecz biorąc twórczość Margit Sandemo jest pełna niespodzianek, nastawiona jest na rozwój rodu Ludzi Lodu oraz aspekty życia codziennego. Książka jest ciekawa i jeżeli zabierzesz się za jedną, z chęcią sięgniesz po kolejne.

Moja Ocena: 7/10*

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
,,Zauroczenie" - pierwsza część fantastyczno-romantycznej sagi o Ludziach Lodu. Jest to opowieść o dojrzewającej dziewczynie, która musi sama przetrwać w czasie panowania okrutnej zarazy. Silje ma wielkie serce przepełnione troską o innych. Nie potrafi zostawić cierpiącego człowieka na pastwę losu. To sprawia, że w jej życiu pojawiają się samotne dzieci i tajemniczy mężczyźni. Świat dziewczyny ulega gwałtownej przemianie, chce odkryć mroczną tajemnicę a jednocześnie zrozumieć własne wkraczanie w dorosłość. Jest to piękna opowieść o chęci niesienia pomocy, pełna tajemnic i strasznie wciągająca. Wśród wielu przygód śledzimy dojrzewanie dziewczyny, która próbuje zrozumieć kim tak naprawdę jest obiekt jej zawstydzającego pożądania. A dorosnąć musi znacznie szybciej. W tych trudnych czasach ciężko być matką dwójki znalezionych dzieci. ,,Zauroczenie" jest dopiero początkiem ciągnącej się przez wiele tomów przygody. Wciąż pozostaje bardzo dużo tajemnic i z pewnością ta książka zachęciła mnie by dalej je odkrywać. A sama książkę czyta się jednym tchem, chłonąc pomieszanie romantyzmu, mrocznych tajemnic, zmysłowej erotyki, fantastyki i trudów codzienności XVI w.
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Początek mnie nie urzekł, jednak w miarę rozwoju zdarzeń opowieść o Silje i Tengielu jest fascynująca. Bardzo zmysłowe i cielesne. Nastolatka, która z dobroci serca, przygarnia około dwuletnią dziewczynkę i noworodka, mimo iż sama ledwie radzi se w otaczającym ją świecie. Czasy są bardzo ciężkie, pełne zababon, uroków, chorób i nieufności. Mimo to Sijle odnajduje ścieżkę ku dobru i miłości.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 ksiązki 2015,
Fajny początek sagi i już biorę się za drugi tom mam nadzieje że się nie zawiodę bo jeszcze długa droga przede mną:)
Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
Łatwa, lekka i przyjemna. Pomieszanie fantasy z romansem. Coś dla każdej kobiety. Czyta się jednym tchem.
Avatar użytkownika - drakusia
drakusia
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52,
pierwszy tom zakochałam się wtej serii juz jakiś czas temu i z przyjemnościa wracam do ludzi lodu..... tam jest wszystko romans horror, obyczojówka sensacja groza dla każdego co nieco
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Do przeczytania "Sagi o Ludziach Lodu" zabierałam się już od dłuższego czasu, w końcu udało mi się to zrobić. Ale muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziona. Oczekiwałam czegoś bardziej fantasy. Raczej powieści w stylu "Władcy Pierścieni" czy "Wiedźmina", tzn. takiej w której wydarzenia i postacie fantastyczne są na porządku dziennym i nikogo nie dziwą. Dostałam natomiast książkę w której rzeczywistość zaciera się z fantastyką, a wątek romantyczny jest na pierwszym planie. Powinno być zupełnie na odwrót! Miłość powinna raczej stanowić tło do głównych wydarzeń. Lecz pomimo to pewnie wkrótce przeczytam kolejne tomy tej sagi, mam nadzieje, że okażą się one jednak lepsze od tej części.
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Na pewno sięgnę po kolejne tomy. Czytało się lekko i przyjemnie. Napiszę co więcej jak lepiej poznam ludzi lodu ;-).
Avatar użytkownika - Arvena
Arvena
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2014, Sandemo Margit,
Niezwykła opowieść o miłości, pragnieniu, erotyka ukazana w niezwykle tajemniczy, delikatny i namiętny sposób. Tom pierwszy długiej i niezwykle wzruszającej historii rodu Ludzi Lodu, który przez lata wspiera się w walce o normalne życie bez przekleństwa ich przodka złego Tengela. Tom pierwszy Zauroczenie opisuje historię Tengela i młodej Silje, która przygarnia dwójkę małych dzieci wychowując je jako swoje. Niestety znajomość z Tengelem - zwierzoczłekiem- jak sama go nazwała doprowadza do konieczności ucieczki z bezpiecznej przystani i zamieszkania w tajemniczej krainie, gdzie Ludzie Lodu od wieków się ukrywają. historia niezwykle wciągająca. Każdy tom łączy się ze sobą, w każdym opisane są wydarzenia całej rodziny i kolejnych dzieci, wnuków itd Tengela i Silje na tle historii Norwegii, Danii i Szwecji. Zauroczyła mnie ta seria od samego początku. Warta jest przeczytania nie raz a nawet dwa.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Jeden z moich ulubionych tomów, a zarazem jeden z najciekawszych.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2007-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Saga o Ludziach Lodu,
Niesamowity początek wspaniałej historii... W tym tomie poznajemy niespełna 17-letnią Silje, która w czasach wielkiej zarazy 1581 roku przemierza wyludnione ulice Trondheim... Ogromny głód, a przede wszystkim zimno kierują jej kroki na obrzeża miasta, tam gdzie pali się zwłoki by zaraza się nie rozprzestrzeniała dalej... W drodze spotyka dwójkę opuszczonych dzieci oraz tajemniczego mężczyznę na koniu, którym jest wręcz zauroczona... A on przychodzi jej z pomocą... Tak zaczyna kiełkować uczucie pomiędzy Silje i Tengelem z Ludzi Lodu... Co z tego wyniknie dowiecie się z kolejnych tomów Sagi... Gorąco polecam...
Avatar użytkownika - MArtT
MArtT
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione :),
Wspaniała saga, która wciąga z każdą stroną coraz bardziej. Uwielbiam ją i gorąco polecam:)
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 4, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2013,
Ciekawa książka. Czytałam jako nastolatka, teraz ponownie sięgnęłam i nadal bardzo mi się podoba, mimo że w zasadzie dialogi bohaterów są czasem nużące
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:1994-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Margit Sandemo, Romanse,
Sage zaczelam czytac majac jakies 13 lat. Razem ze mna czytala mama i babcia. Wszystkie tak samo nas zauroczyla. Mozna powiedziec ze to pozycja dla kobiet w kazdym wieku. Do dzis calosc stoi na mojej polce.
Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pierwszy raz czytałam mając jeszcze naście lat - urzekła mnie i zachwyciła bez reszty! Po kolejnych nastu - zrobiła znowu piorunujące wrażenie! Wspaniała powieść o miłości, nienawiści, magii, wierze, rodzinie, o tym co dobre i złe, o tym jak to wszystko i jeszcze wiele więcej współistnieje, przenika się. Losy kolejnych potomków Tangela Złego przejmują do szpiku kości, bawią, zachwycają, wyciskają łzy. To trochę jak przepiękna baśń. Po tej lekturze bardzo polubiłam skandynawskie krajobrazy. Warto przeczytać, by oderwać się od codziennej nudy i prozy.

Mimo że nie przepadam za romansami ten jakoś do mnie przemówił. Całkiem przyjemnie się czyta, wszystko czytelnie i ładnie rozpisane. Polecam.

"Zauroczenie" to pierwsza część dość rozległej sagi norweskiej, chwalonej wokół mnie przez sporą liczbę czytelniczek. Ilość części mnie przerażała dlatego dopiero teraz po nią sięgnęłam, mimo, że mam ją od wielu lat.

Muszę przyznać, że rozumiem wszystkie "ochy"i "achy" nad nią , bo już pierwsza część wbiła mnie w fotel i dopiero teraz rozumiem co znaczy czytać aż skończę. To baśń , która przenosi w inny świat, atmosfera i klimat szybko się udziela czytelnikowi i sprawia, że wciąż chce sie wiecej.

Ta książkę przypomniała mi też, dlaczego tak lubię ten rodzaj literatury, kawałek historii i wierzenia ludzi tamtej części świata a do tego wydarzenia , które mają miejsce wiele setek lat temu tworzą naprawdę interesujące arcydzieło.

No cóż, zabieram się do czytania i trzymam kciuki by całość była tak samo zajmująca!

Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 4, Przeczytałem,
Ciekawa, solidna lektura.

Przenieśmy się w świat baśni, magii, istot nadprzyrodzonych, gdzie trwa odwieczna walka dobra ze złem…

Skandynawska saga opowiada dzieje rodu Tengela Dobrego począwszy od XVI w., a skończywszy na czasach prawie współczesnych – XX wiek. Nad Ludźmi Lodu, jak są popularnie nazywani, ciąży okrutne dziedzictwo ich złego przodka zwanego Tengelem Złym. Aby uzyskać nieśmiertelność i panować nad światem zawarł on pakt z diabłem, na skutek którego w każdym pokoleniu miał się urodzić przynajmniej jeden potomek – indywidualista – obdarzony w szczególny sposób. Od wieków dzieci z niezwykłymi zdolnościami noszą w sobie piętno ich złego,  demonicznego, skarłowaciałego przodka i mają za zadanie szerzyć zło na świecie. Potrafią więc czarować, wykorzystywać swoją niezwykłą siłę woli, leczyć, używać magii do różnych celów, nawiązywać kontakty z nadprzyrodzonymi istotami. Odkąd Tengel Dobry postanowił się przeciwstawić swemu złemu przodkowi, a zło zamieniać w dobro, jego potomkowie znają historię rodu i mają za zadanie przygotować się przez lata na ostateczną walkę z Tengelem Złym. Swoje niezwykłe zdolności powinni wykorzystywać dla szerzenia dobra, choć jest to bardzo trudne zadanie ponieważ, osoby obciążone dziedzictwem zostały wybrane do zwalczania dobra, a nie odwrotnie.

Ludzie Lodu dla swojej rodziny byli nadzwyczaj ciepli, mili i kochający, przejawiali też ogromną empatię dla zwierząt i osób skrzywdzonych przez życie, ale często oskarżano ich o czary i nie akceptowano w społeczeństwie.

Przez pokolenia w rodzinie potomków Tengela wiele się dzieje…

Ale czy zdołają oni przygotować się na ostateczną walkę? Czy dobro zwycięży nad złem?

Historia Ludzi Lodu przenosi czytelnika do krajów skandynawskich – Norwegii, Szwecji oraz Danii. Już w pierwszej  części poznajemy uroki majestatycznych gór położonych na północ od Trondheim, gdzie lato jest piękne, ale bardzo krótkie, a zima długa i mroźna…

To bardzo ciekawa i  wciągająca opowieść z pogranicza baśni i fantastyki z elementami romansu i horroru ubarwiona inteligentnym humorem. Opisywane dzieje zostały zaopatrzone w tło historyczne, które często odbiega od prawdziwych faktów i jest po prostu dobrze skonstruowaną fikcją literacką. Lektura tej 47-tomikowej sagi wciągnęła mnie bez reszty i pamiętam, że wprost nie mogłam się doczekać kolejnej części. Czytałam ją w latach 90-tych, kiedy pojawiła się na rynku czytelniczym i raz na miesiąc wydawany był jeden tomik, który dosłownie pochłaniałam w dwie godziny. Była to dla mnie prawdziwa lekcja cierpliwości. Teraz można kupić lub wypożyczyć wszystkie części i poznać losy potomków Tengela  Złego w kilka wieczorów. Polecam tę sagę starszym nastolatkom i wszystkim czytelnikom poszukującym w książkach elementów nadprzyrodzonych, magii, czarów i zmagania się dobra ze złem.

Martwe Wrzosy
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Martwe Wrzosy

Anna Maria Olsdotter przyjechała do małego górniczego osiedla Martwe Wrzosy, by poprowadzić szkołę dla dzieci robotników. Nie wszyscy jednak...

Gorączka
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Gorączka

O miłości zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego który zawarł pakt z Diabłem zdobyła serca czytelników na...

Forget Me Not
Julie Soto