Zawisza. Czarne krzyże

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7964-642-5

Najsłynniejszy polski rycerz, którego imię żyje do dziś: Zawisza Czarny. Człowiek, którego słowo znaczyło więcej niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał odwagi walczyć. A ludzie szli za nim, w ogień, pod deszcz strzał i bezlitosne ostrza. Po śmierć, albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim.

Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spalił świat.

Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.

Tagi: historyczne

Kup książkę Zawisza. Czarne krzyże

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Zawisza. Czarne krzyże

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38

Jacek Komuda od wielu lat ożywia historię za sprawą swojej widowiskowej, tętniącej akcją, przygodą i wielkimi emocjami, pisarskiej twórczości. Od wielu lat oddaje też hołd największym postaciom w dziejach naszego narodu, by wspomnieć choćby o majorze Henryku "Hubalu" Dobrzański, obrońcach Westerplatte, czy też uczestnikach walki w bitwie pod Wizną z września 1939 roku. Jego najnowsza powieść sięga w bardziej odległe zakamarki historii, przedstawiając życie, czyny i legendę najsłynniejszego polskiego rycerza - Zawiszy Czarnego.

Wydana nakładem Fabryki Słów książka pt. "Zawisza. Czarne Krzyże", przenosi nas swoimi stronami do okresu schyłku XIV wieku - czasu krzyżackiego zuchwalstwa i przemocy, jaka spotykała z ich strony ludność Żmudzi i pogranicza. Tytułowy bohater - Zawisza Czarny z Garbowa, powraca właśnie do swoich rodzinnych stron, gdzie dociera do niego tragiczna wiadomość o uprowadzeniu jego jedynego brata przez Krzyżaków. Tym samym wyrusza on wraz z grupą wiernych towarzyszy na ratunek Krukowi, a ich droga wiedzie na wciąż pogańską Żmudź. Tam też przekona się on bardzo szybko, że oto nadszedł czas walki, zemsty i największych wyzwań w całym jego dotychczasowym życiu...

Jacek Komuda oddał w nasze ręce niezwykle intrygującą, barwną i klimatyczną powieść historyczną, której strony wypełnia wielka przygoda, akcja i emocje. Tym samym raz jeszcze udało się połączyć mu historyczne realia z awanturniczą relacją spod znaku miecza i walki, która porywa nas od pierwszych stron i trzyma w wielkim napięciu do samego końca. Oczywiście oprócz dramatycznych i epickich scen, mamy tu również pokaźna porcję czarnego humoru, która zawsze charakteryzowała twórczość tego autora - zwłaszcza tę ukazującą średniowieczne i szlacheckie dzieje naszego kraju.

Fabułę książki kształtują kolejne losy słynnego polskiego rycerza, które obejmuję okoliczności podjęcia decyzji o powrocie do domu, wyprawę na Żmudź ku ratowaniu brata, konsekwencje tej decyzji oraz cały szereg wydarzeń, jakie rozegrają się na tej niezwykłej ziemi. A te wiążą się naturalnie z walką, odkrywaniem wierzeń i kultury Żmudzian, jak i też poznaniem pewnej pięknej kobiety. To wartka, poprowadzona z inteligentny sposób, nierzadko wielce zaskakująca i perfekcyjnie wypośrodkowana pomiędzy tym, co mroczne i tym, co zabawne, powieściowa relacja.

Zawisza z Garbowa to odważny, prawy i sławny w całej ówczesnej Europie, rycerz. Co istotne, autor ukazał tę postać jako człowieka "z krwi i kości", który popełnia błędy, czasami unosi się swoim honorem, jak i też ulega pokusom. I to wydaje się być bardzo dobrym posunięciem, gdyż pomnikowych i nieskazitelnych bohaterów nie chcemy dziś poznawać, za to co innego odważnych i pełnych poświęceń ludzi, dla których honor był wszystkim. Oczywiście nie tylko Zawiszę odkrywamy na kartach tej książki, gdyż warto wspomnieć tu choćby o jego wiernych druhach wyprawy na Żmudź - giermku Czeleju, młodym Gedeonie, charakternym Pergrynie, czy też pięknej, żmudzkiej szlachciance - Birucie.

Wspaniale jawi się także średniowieczny świat tej powieści, jaki tworzą polityczne intrygi, walka z krzyżackim rycerstwem, skomplikowane relacje Polaków ze Żmudzinami, czy też wreszcie konflikt nowej, chrześcijańskiej wiary z prastarymi, pogańskimi wierzeniami. W bardziej szczegółowym ujęciu zachwyca nas koloryt tej rzeczywistości, z opisami strojów, broni, zwyczajów i praw, czy też choćby pięknej natury, której dziś już nie ma. Autor zadbał tu także o właściwy język tej książki, który z jednej strony jest jak najbardziej dzisiejszy i współczesny, z drugiej jednak zachowuje ducha tamtej epoki. Dzięki temu nasza czytelnicza podróż do XIV stulecia jest naprawdę niezwykłym doświadczeniem.

O Zawiszy Czarnym powstało już wiele książek, ale ta niniejsza wydaje się być absolutnie wyjątkową i w mej ocenie najlepszą z nich. Przede wszystkim jest to bowiem opowieść o legendarnym rycerzu i zarazem zwyczajnym człowieku w jednym, którego życie wbrew pozorom nie przybierało jedynie samych jasnych i szczęśliwych barw, a wręcz przeciwnie. Po drugie książka ta łączy się płynnie z dziejami naszego kraju, ukazując naszych władców, ich politykę i ciąg wydarzeń, które w późniejszym czasie zaprowadzą polskie i litewskie rycerstwo na grunwaldzkie pola. Wreszcie pozycja ta przybiera niezwykle atrakcyjną dla współczesnego czytelnika formę, która ma szansę zachwycić miłośników akcji i przygody, nie zubożając przy tym historycznej prawdy.

Najnowsze dzieło Jacka Komudy pt. "Zawisza. Czarne Krzyże", kontynuuje sobą we wspaniałym stylu historyczno-patriotyczną serię tego autora. A czyni to za sprawą ciekawej fabuły, świetnie wykreowanych bohaterów, malowniczego obrazu średniowiecza i niezwykłego klimatu, który ma w sobie coś z rycerskiej legendy, ale też i cechuje go realizm tamtego dawnego, niełatwego życia. Jeśli macie zatem ochotę na wspaniałą, czytelniczą przygodą z najwyższej półki, to ten tytuł jest właśnie dla was. Polecam - naprawdę warto!

Galeony wojny. Tom I
Jacek Komuda0
Okładka ksiązki - Galeony wojny. Tom I

SPRZEDAŻ OD 30-11-2007! Smak morskiej wody i krwi, gorycz porażki i słodki zapach zwycięstwa.Bitwy wojennych galeonów, salwy całoburtowe, kaperskie rajdy...

Bohun
Jacek Komuda0
Okładka ksiązki - Bohun

Losy Polski zbyt często wpadały pod ?młyńskie koła" historii, a wówczas tylko Bies, Chochoł czy natchniony Lirnik mógł "wygrać" je na bandurze...

Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski