Zbójecka narzeczona

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2021-11-24
Tytuł oryginału: The Robber Bride

Zenia, głowna bohaterka, jest prawdziwa femme fatale.

Pragnie zniszczenia, spalonej ziemi, rozbitego szkła. Jest piekna, inteligentna, na przemian przebiegła i wrazliwa. Niegdys mocno skrzywdziła trzy przyjaciołki - Roz, Tony i Charis. Podstępnie zdobyła ich wspołczucie, a potem uciekła z ich mężczyznami. Teraz trzy kobiety z ulgą uczestniczą w jej pogrzebie - Zenia odeszła, tym razem na dobre. Ale czy na pewno? Niespodziewanie Zenia wkracza majestatycznym krokiem do restauracji, w ktorej jedzą wspolny lunch. Pojawia się nagle, by siac zniszczenie, ale im więcej dowiadujemy się o niej, tym więcej mamy pytan. Czy rzeczywiscie jest ona czystym złem, wyrachowaną postacią, czy może zagubioną duszą potrzebującą pomocy? Kto naprawdę zasługuje na nasze potępienie - Zenia czy niewierni mężczyzni? Czy Zenia wykorzystuje walkę płci, by zrealizowac własne cele? A może jest aniołem, ktory ratuje kobiety przed złymi mężczyznami?

Tagi: bóg

Kup książkę Zbójecka narzeczona

Opinie o książce - Zbójecka narzeczona

Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2022-04-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Świetna! Wspaniała! Wielowątkowa, pełna trafnych i zaskakujących spostrzeżeń. Kawał dobrej kobiecej literatury.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-02-22, Ocena: 4, Przeczytałem,

Kobieta kobiecie wilkiem

Margaret Atwood wielokrotnie udowadniała, że jest znakomitą obserwatorką ludzkiej natury. Jej powieści pod płaszczykiem lekkiej, czasami niezobowiązującej fabuły skrywają fundamentalne pytania na temat podziału ról, natury związków oraz konkretnych cech przypisanych danej płci. Czy kobiety to faktycznie słaba płeć (gdzie słabość objawia się przede wszystkim potrzebą kochania i bycia kochaną)? Czy kobieta jest winna lojalność drugiej kobiecie tylko ze względu na płeć? Czy istnieją jakiekolwiek cechy, które są unikatowe tylko dla jednej płci?

"Zbójecka narzeczona" opowiada historię trzech kobiet, których losy połączyła ta czwarta - Zenia. Każda z bohaterek skrywa bolesne historie nieudanych związków, zaniedbań rodzicielskich, samotności, zdrady, trudnych relacji z matkami, które desperacko szukały akceptacji, przy okazji zapisując w córkach te same mechanizmy.

Bohaterki Atwood w jakiś sposób łamią społecznie przypisane im role, czy to przez dziedzinę naukową, którą się zajmują, czy przez pozornie lekki stosunek do spraw łóżkowych, czy jeszcze przez bezwzględność, z jaką sięgają po to, czego chcą (co przecież kobietom nie uchodzi, bo to stworzenia pełne miłości, empatii i troskliwości). Margaret Atwood po mistrzowsku rozprawiła się z relacjami: matka - córka, żona - mąż, przyjaciółka - przyjaciółka, nie oszczędzając przy tym żadnych stereotypów, które są im przypisane.

"Zbójecka narzeczona" nie należy do najlżejszych lektur. Już nawet pomijając samą tematykę i trudne historie bohaterek, trzeba zmierzyć się z dość specyficznym stylem Atwood. Konstrukcja powieści sprawia, że główny wątek powieści (relacja między Tony, Roz, Charis i Zenią) rozwija się bardzo powoli, bo w międzyczasie poznajemy losy każdej z bohaterek od czasów dzieciństwa. Mimo wszystko polecam, bo jest to jedna z tych powieści, które zmuszają do refleksji i nie pozostawia czytelnika obojętnym.

MORALNY NIEŁAD
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - MORALNY NIEŁAD

Moralny nieład to przewrotna autobiografia Margaret Atwood, rozpisana na jedenaście opowiadań. Nell, bohaterka wszystkich historii, codziennie roztrząsa...

Namiot
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Namiot

Najnowszy tom esejów, krótkich wierszy i szkiców pióra znanej kanadyjskiej autorki, laureatki licznych prestiżowych nagród literackich. Niesamowite, dowcipne...