Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-6093-1
Liczba stron: 288

Ocena: 5.2 (5 głosów)

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie

Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. To spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało.

Paolo – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawiać msze i spotykać się z wiernymi prawie do końca. Tworzył przemyślne urządzenia, podjazdy, wózki, które wspierały coraz słabszego papieża. Jego pomysłowość wielokrotnie ratowała sytuację. Wstawił nawet fotel fryzjera Jana XXIII do papamobile.

Luciano – w trakcie ponad 40 lat pracy zajmował wiele stanowisk. Ale najbardziej lubi obsługiwać windę, którą najwięksi tego świata jeździli wprost do papieskiego apartamentu. Opowiada, jak uspokajał zdenerwowanego przed spotkaniem z papieżem Fidela Castro czy cierpiącego na klaustrofobię Woody'ego Allena.

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o jej rozmówcach nie słyszał właściwie nikt, przez dziesiątki lat żyli i pracowali w świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Odkrywają tajemnice tego zamkniętego miejsca, dzielą się związanymi z nim niezwykłymi historiami, a także swoimi osobistymi spotkaniami z Janem Pawłem II. Rozmowy przeplatane są również wyjątkowymi wspomnieniami autorki.

Magdalena Wolińska-Riedi to polska dziennikarka i korespondentka z Watykanu. Jako wolontariuszka podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku poznała swojego przyszłego męża – jednego z oficerów Gwardii Szwajcarskiej.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Wszystkie drogi prowadzą do... Watykanu.

Który Ojciec Święty umykał oficjalnej straży, aby móc spędzić czas w swoich ukochanych górach? Kto zmagał się z klaustrofobią? Który satrapa obawiał się Karola Wojtyły? Kto najczęściej odwiedzał Jana Pawła II i dlaczego tej osoby nie obowiązywał oficjalny, sztywny protokół dyplomatyczny? Tego i innych rzeczy dowiemy się z najnowszej książki Magdaleny Wolińskiej Riedi, Zdarzyło się w Watykanie. Kolejna odsłona 'skrawka ziemi", o ustroju teokratycznym.

Znów dostajemy rewelacyjną opowieść  o życiu za Spiżową Bramą. Dzięki autorce bestsellerowej Kobiety w Watykanie, mamy możliwość zapoznania się z niezwykłymi historiami ludzi pracującymi dla Proboszczów Świata. Jeden z bohaterów tejże pracy relacjonuje wybór arcybiskupa z Polski na Stolicę Apostolską i pojawiający się dylemat: gdzież ten odległy Kraków leży? A znajdował się bliżej niż myśleli:)

Magdalena Wolińska- Riedi wie, co chce nam przekazać, przy czym unika taniej sensacji. Odświeża dzieje straży pożarnej w Watykanie, nawiązuje do pontyfikatów wielu papieży, na dłużej zatrzymuje się przy Polaku.

Publikacja Zaczęło się w Watykanie jest porywającym przekazem współpracowników najsłynniejszego Polaka, ale nie tylko. Rozważania są niepowtarzalne ze względu na  osobiste doświadczenia rozmówców korespondentki TVP.

Ostrzegam, lektura do pochłonięcia w jeden wieczór.

Link do opinii

Fantastyczne są podróże, kiedy przedstawione są z punktu widzenia osoby, która zna doskonale swoje miejsce zamieszkania.

W szczególności jest to miłe, kiedy chce się ona podzielić w swojej książce wspomnieniami związanymi z osobistym odbiorem i zachowanymi prywatnymi historiami ludzi, którzy znali osobiście papieża Jana Pawła II.

Do tego cudownego nieznanego nam z bliższych stron zaprasza nas autorka w najnowszej książce pt. '' Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy'' Pani Magdalena Wolińska-Riedi.

Największą dla mnie ciekawostką były zamieszczone w tej książce zdjęcia Jana Pawła II, a szczególności zwróciłam w nich uwagę na jego zewnętrzny wygląd, ukazany tak inaczej niż zwykle, gdy oglądaliśmy go w trakcie przekazywanych relacji telewizyjnych. Od razu zauważyłam tę różnicę, co do zaprezentowanych na zdjęciach wyrazu twarzy bądź wykonywanych przez niego gestów, które tak lubił wszystkim zgromadzonym wokół niego ludzi, którzy przebywać w jego towarzystwie.

Pani Magdalena Wolińska-Riedi wykazała się nie tylko w tej książce ogólną na nią pomysłowością. Przedstawiła w niej również prawdziwy obraz, który skrywał wiele tajemnic Watykan, które jest nie tylko miejscem kultu, ale, w którym można odkryć wiele i spojrzeć na niego z punktu widzenia naszych indywidualnych obserwacji.

Wplecione zostały barwnie opisane w niej opowieści ludzi, którzy na co dzień pracowali z papieżem Janem Pawłem II, jak był on widziany w ich oczach, jak żyło się obok tak wielkiej osoby, jakim był, pomagając mu, dzielnie podążając jego śladami.

Książka ta została napisana przez autorkę zrozumiałym językiem.

Elementami dodatkowymi zamieszczonymi w tej książce są: odpowiednia dobrana czcionka ułatwiająca jej szybkie czytanie oraz piękne wykonane fotografie, z miejsc, do których podążała, autorka ukazując nam Czytelnikom Watykan, jakiego do tej pory nie znamy.

Wydawnictwu Znak dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania najnowszej książki pt. '' Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy'' autorstwa Pani Magdaleny Wolińskiej-Riedi.

Moje pierwsze spotkanie autorskie z twórczością Pani Magdaleny Wolińskiej-Riedi uważam za udane.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Super:) takie życie:) daje mega pozytywnego kopa:) a historie opowiedziane wzruszają

Link do opinii

Pani Magdalena zaprasza nas na niecodzienne spotkanie z osobami, które przez wiele lat pełniły różne funkcje w Watykanie, spotykały się z kolejnymi papieżami, a co ważne dla nas jako polskich czytelników odegrały ważną rolę w życiu św. Jana Pawła II. Poznajemy też zwyczaje wprowadzane w Watykanie przez kolejnych następców św. Potra oraz zwyczaje innych mieszkańców tego niezwykłego państwa, pochodzących z różnych stron świata, stanowiących nie tylko mieszankę narodowościową, ale też kulturową.

Link do opinii
Inne książki autora
Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta
Magdalena Wolińska-Riedi0
Okładka ksiązki - Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta

Takiej książki o Rzymie jeszcze nie było. Osobisty przewodnik Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie...

Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata
Magdalena Wolińska-Riedi0
Okładka ksiązki - Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni! Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy