Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą

Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje ponad 350 kilogramów śmieci rocznie. Niestety, nie znikają one po opróżnieniu kosza. Część odpadów zostanie odzyskana, jednak wciąż zbyt wiele śmieci ląduje na składowiskach. Efektem tego jest nie tylko rosnące zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, ale także zbyt szybkie zużywanie zasobów Ziemi. Z powodu wiecznie niezaspokojonej potrzeby kupowania zbędnych rzeczy oraz korzystania z wielu produktów jednorazowych - opakowań, naczyń czy ręczników papierowych - uniemożliwiamy naszej planecie zregenerowanie się. Jedynym racjonalnym sposobem, by przerwać to błędne koło, jest realizacja celu: zero waste!

Dzięki tej książce poznasz praktyczną stronę koncepcji zero waste - filozofii, która łączy się z ideą minimalizmu i życia w zgodzie z naturą. Osiągnięcie równowagi w minimalizmie sprawia, że człowiek zyskuje zadowolenie, staje się niepodatny na manipulacje specjalistów od marketingu i wciąż ma to, czego potrzebuje: czas i miejsce, aby skupić się na tym, co naprawdę kocha. Ta książka pokaże Ci, jak do tego dojść. Dowiesz się, jak i gdzie kupować, jakie zmiany wprowadzić w swojej kuchni, które kosmetyki i środki czystości można bez trudu zrobić samodzielnie, jak poradzić sobie z kompostowaniem oraz jak postępować zgodnie z ideą zero waste w różnych okolicznościach. Nagrodą za wprowadzenie zmian będzie lepsze samopoczucie, zdrowsze odżywianie się i... sporo zaoszczędzonych pieniędzy!

W tej książce między innymi:

dlaczego ruch zero waste może uratować świat
jak kupować mniej i ograniczyć wytwarzanie śmieci
które produkty można zrobić samodzielnie
jak stopniowo podążać w kierunku mądrego minimalizmu
czy można opiekować się psem i kotem w duchu zero waste
Jedyna mądra droga prowadzi do zero waste!

Informacje dodatkowe o Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą:

Wydawnictwo: Septem
Data wydania: 2020-06-16
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Kathryn Kellogg

Kup książkę Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą

Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą - opinie o książce

Zakupy to nasza codzienność, kupujemy ubrania, jedzenie, zabawki dla dziecka, często kupujemy coś spontanicznie i po powrocie do domu okazuje się, że jest to nam niepotrzebne i chowamy to gdzieś na dnie szafki, albo kupujemy nową cukiernicę, kiedy stara jest jeszcze w dobrym stanie no i ją wyrzucamy, a jeszcze spokojnie mogłaby nam posłużyć. Takim sposobem generujemy ogromną ilość śmieci, której w większości nie da się przetworzyć. Świetnym przykładem jest tutaj kawa, kupujemy drogie ekspresy na kapsułki, które nie robią wcale lepszej kawy niż ta sypana i z każdą filiżanką zostaje nam plastikowe opakowanie, którego nie da się poddać recyklingowi. A najgorsze co może być to foliowe torebki, które z zakupów przynosimy w ogromnych ilościach, każde warzywo czy owoc pakujemy w inną reklamówkę, a przecież sami możemy uszyć woreczki wielokrotnego użytku i zabierać je ze sobą do sklepu, tak samo możemy zawsze ze sobą brać materiałową torbę na zakupy.
Dobrych nawyków łatwo się nauczyć, ale jeszcze trzeba być w tym systematycznym, rzeczy, które nam są niepotrzebne, możemy przerobić na coś innego lub komuś oddać, zamiast kupować nowe zabawki dziecku, bo stare mu się znudziły, możemy wymienić się z siostrą lub przyjaciółką i każde dziecko zyska nowe, ale jednocześnie stare zabawki. A jeżeli nam się nie chce być ekologicznym, to pomyślmy o tym, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom i wnukom, czy oni będą mogli pojechać gdzieś na weekend i posiedzieć na łonie natury, czy czasami nie będą musieli patrzeć na wysypisko śmieci. Odważcie się, chociaż sięgnąć po tę książkę, a gdy już przeczytacie ją całą ze zrozumieniem, to przekażcie ją następnej osobie, może ona będzie takim pierwszym krokiem do lepszego jutra, ogrom wiedzy z każdego rozdziału pozwoli nam żyć lepiej i oszczędniej a przy tym zgodnie z naszą planetą.
Moim zdaniem dbanie o środowisko to nasz obowiązek, bo tylko od nas zależy, jak będzie wyglądać nasz świat za kilkanaście lat.