Żertwa

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-06-12
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-66229-43-3
Liczba stron: 352

Tom 2 cyklu Opowieści z Wieloświata

Ocena: 5 (7 głosów)

Kto nie pragnie, ten nie żyje! Sięgnij po drugi tom niezwykłego cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Poznaj intrygę, która zachwiała równowagą uniwersum i uwolniła demony!

We Wrocławiu zaczynają dziać się rzeczy niesamowite. Gwiazdy układają się w złą wróżbę, a wkrótce mają zostać złożone kolejne ofiary – żertwy. Prokurator Dębska i komisarz Majka podejrzewają sprawstwo handlarzy organami, lecz Anastazja Omyk oskarża wyznawców słowiańskiego bożka.

Czy za zabójstwami stoją nadprzyrodzone istoty, czy członkowie przestępczej sekty umiejętnie posługujący się specyficznym szyfrem?
Równocześnie Wrocław nawiedza pragnący śmierci wąpierz, tropiący łapiducha mściwy wilkodłak oraz diabli duet Boruty i Rokity. Podobnie jak w bestsellerowej „Wiedźmie”, pierwszej powieści cyklu, postaci ze słowiańskich legend tworzą niezwykłą wizję Wieloświata. „Żertwę” i „Wiedźmę” można czytać w dowolnej kolejności. Dawne historie odżywają po wiekach w nowych kształtach, a uśpione moce wypełniają ulice
współczesnej dolnośląskiej metropolii. Na Ślęży, w dawnym miejscu słowiańskiego kultu, gdzie niegdyś starły się siły niebios i piekieł, ponownie otwiera się przejście między światami.

Aby wyrwać się z niewoli lęków i obsesji, będą musieli poświęcić swoje dusze…

Kto się nie boi, ten nie zna odwagi!

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Żertwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Zazwyczaj drugi tom danej serii podejmuje wątki zawiązane w części pierwszej. Zdarza się jednak, że te intuicyjne zasady zostają zmienione i nadszarpnięte, a prezentowane czytelnikowi części cyklu można czytać zamiennie. nie tracąc przy tym przyjemności z lektury i zupełnie nie gubiąc się w fabule. Taki nietypowy zabieg zastosowany został w serii Opowieści z Wieloświata Anny Sokalskiej, gdzie wydarzenia tomu drugiego, Żertwy, rozgrywają się kilka lat wcześniej niż te opisane w części pierwszej - w Wiedźmie. Z zapowiedzi wynika jednak, że tomem spinającym obie, niemal niezależne części, będzie Kuglarz, w którym bohaterowie wreszcie się spotkają. Pewnej kwietniowej nocy pod wrocławską archikatedrą znalezione zostają zwłoki. Trup leży pod drabiną, która posłużyć mu miała za jedno z narzędzi samobójczej śmierci, nie ma jednak sznura, który dopełnić miał tego desperackiego aktu. Policja i prokuratura rozpoczynają śledztwo – wszak nie można wykluczyć, czy w zdarzeniu tym nie brały udziału osoby trzecie. Tymczasem na Ślęży podczas studenckiej wycieczki ktoś w nocy „napada" grupę śpiących młodych ludzi i pobiera im krew. Tymczasem na policję zgłasza się Anastazja, twierdząc, że wisielec pod katedrą sugeruje ofiarę dla słowiańskich bóstw, a dziwne zjawiska, które mają miejsce wokół, mocno powiązane są z dawnymi kultami, czemu sprzyjać ma wyjątkowy układ ciał niebieskich ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Żertwa

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2020-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 35 książek 2020, przeczytane,
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2020-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020, przeczytane,

Mam podobne wrażenia jak po pierwszej części serii, tj. "Wiedźmie". Czyta się to lekko, łatwo i przyjemnie. Pomysł zdecydowanie jest. Obie książki przeczytałam z przyjemnością. Niestety autorka i tym razem straciła pomysł jak zakończyć rozpoczęte wątki i część zakończyła pośpiesznie, a o niektórych zapomniała w ogóle, chociaż może to zabieg celowy, aby kontynuować je w kolejne części?

Dodatkowo: piękna okładka.

Link do opinii

Po świetnej "Wiedźmie" przyszedł czas na drugą część z cyklu "Opowieści z Wieloświata" Anny Sokalskiej.
Czym jest żertwa? Najprościej mówiąc to ofiara złożona przez żercę - pogańskiego kapłana, na rzecz bóstwa. Nieźle się zapowiada prawda?


Tę powieść rozpoczyna odnalezienie wisielca, którego sznur gdzieś się zapodział. Główną bohaterką jest Anastazja Omyk, krupierka, która ma nietypowe jak na współcześnie żyjącą miłośniczkę matematyki - hobby, a mianowicie interesuje się ona wierzeniami słowiańskimi i twierdzi, że jest wołchwem Welesa... Panna Omyk będzie pomagać prokurator Dębskiej i komisarzowi Majce - w toczącym się kryminalnym śledztwie dotyczącym wisielca i nie tylko jego :) We Wrocławiu w tym czasie spotkamy bez problemu wąpierza - chyba jedynego spośród słowiańskich biesów, którego naprawdę bym się bała :), wilkodłaka, który tropi łapiducha oraz dwa czorty Borutę i Rokitę. Pojawią się też zmory i Baba Jaga po rebrandingu. Tak ten humor, który mnie zachwycił w "Wiedźmie" jest też tutaj, jednak w mniejszym wymiarze.


Podobnie jak we "Wiedźmie" każda z postaci, mimo że działa w jakiejś z drużyn chce coś zyskać dla siebie. Ale to chyba jedyne podobieństwo. "Żertwa" to nietypowa powieść nie tylko z uwagi na mitycznych bohaterów przechadzających się po wrocławskich ulicach. Autorka bawi się formą. Nie zdarzyło mi się nigdy czytać książki, w której autor zastosował wszystkie dostępne formy narracji, włączając do prozy - wiersz! Bardzo mi się ten zabieg podobał! Lubię kiedy autor wykorzystuje różne możliwości jakie daje nasz piękny język.

Przygotujcie się również na czytanie protokołu z policyjnego przesłuchania i ciekawego wywiadu.

Każdy kto był zawiedziony zbyt małą ilością mitologii słowiańskiej w "Wiedźmie" tutaj będzie zadowolony. "Żertwa" obfituje w postaci ze starej wiary, ale nie martwcie się jeżeli nie wiecie czym dany bies czy bóstwo jest - autorka wszystko w bardzo plastyczny, prosty sposób wytłumaczy i przybliży również historię powołania ich do istnienia. Będziemy również obserwatorami pewnej przemiany w istotę nadprzyrodzoną, która wiele o nas - jako ludziach - mówi. O naszych pragnieniach i tym, co głęboko w sobie ukrywamy.
"Żertwę" i "Wiedźmę" można czytać w dowolnej kolejności - wiążą się jednak w niewielkim stopniu. Oś czasu w drugiej części "Opowieści z Wieloświata" jest umiejscowiona przed wydarzeniami mającymi miejsce w "Wiedźmie".

Styl, którym operuje Anna Sokalska jest bardzo lekki i przyjemny, mimo że mrok w "Żertwie" bez wątpienia jest na pierwszym planie. Autorka zabrała nas w świat fantastyki, z którego wyjdziemy bogatsi o wiedzę na temat mitologii słowiańskiej, ale i zręcznie zakamuflowała rozważania na temat życia. Przeczytamy o tym jak dar, który powinien ratować życie, staje się przekleństwem. Jak piętno inności, zmusza do udawania kogoś innego - byleby nie wystawiać się na publiczny ostracyzm. Bo przecież nie od dziś boimy się tego czego nie znamy i nie rozumiemy. Jak to wspomniane przeze mnie niezrozumienie, czy też błędne zinterpretowanie czyichś intencji może łatwo doprowadzić do tragedii.

Nie wiem czy biesy - demony tak naprawdę nie istniały? Czy to faktycznie tylko wytwór wyobraźni? Sadzę, że istnieją. Tylko w trochę innej formie niż w mitycznych podaniach. To my sami powołujemy je do życia - swoim wysuwaniem osądów i krzywdą, którą nimi wyrządzamy. Zło w próżni nie powstaje.

Bardzo lubię historie, z których można się nie tylko wiele nauczyć, ale i interpretować je na szereg różnych sposobów. Czekam na "Kuglarza", którego oddech już czuję na plecach!

Link do opinii
Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2019-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

Książka ta przedstawia nam innych bohaterów niż tych, których poznaliśmy w części pierwszej. Ci jednakowoż są równie ciekawi. Uważny czytelnik pod koniec ksiażki znajdzie też pewną odpowiedź do niektórych pytań z pierwszego tomu Wieloświata. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wiedźma
Anna Sokalska; 0
Okładka ksiązki - Wiedźma

Nadszedł czas „Wiedźmy”! Sięgnij po pierwszy tom cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”.Obłożona klątwą wiedźma Jasna budzi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Dom z widokiem na szczęście
Klaudia Duszyńska
Dom z widokiem na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje