Zeszyty don Rigoberta

Dona Lukrecja, wygnana z domu w niesławie, pisze do męża wymyślne listy miłosne. Przyczyna jej hańby, pasieb Fonsito, knuje intrygę, dzięki której ojciec i macocha mają ponownie zamieszkać razem. Nawet trzeźwa obserwatorka, służąca Lukrecji, Justyniana, daje się powoli wciągnąć w przemyślaną grę chłopca. Vargas Llosa po raz kolejny daje upust niezwykłej fantazji i niezaprzeczalnemu poczuciu humoru w kreśleniu portretów swoich nieco dziwacznych postaci.

Informacje dodatkowe o Zeszyty don Rigoberta:

Zeszyty don Rigoberta - opinie o książce

Avatar użytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
"Erotyzm nadaje miłości fizycznej humanistyczne i intelektualne oblicze, a pornografia ją zubaża i degraduje..." Mario Vergas Llosa oraz don Rigoberto ze swoją rodziną po raz drugi zagościli pod mym dachem. Z racji tego, iż jest to literatura dosyć nieprzeciętna, wyrafinowana lecz przy tym ciężkawa, gościli u mnie dosyć długo. Seria wyszukanych intryg małego Fonsita, który postanawia na nowo połączyć swojego ojca i macochę to zaledwie namiastka zawiłej, przesiąkniętej finezyjną erotyką i odniesieniami do malarstwa Schielego fabuły. Llosa ustawicznie zwodzi czytelnika. Sny i marzenia splatają się tutaj z jawą. Do samego końca nie byłam pewna co jest rzeczywistością bohaterów a co wytworem ich wyobraźni. Na szczególną uwagę zasługują wplecione w akcję dygresje dotyczące najróżniejszych tematów, takich jak np. erotyzm i pornografia, fetyszyzm, patriotyzm, ochrona środowiska. Te interesujące wstawki z ciekawym punktem widzenia spowalniają (i tak niespieszną) akcję. Ten zabieg może nużyć. Llosa bawi się językiem udowadniając, że w tej dziedzinie osiągnął mistrzostwo. Estetyka i kunszt słowa są niezaprzeczalne ale nie każdemu odbiorcy mogą się spodobać. Mimo zachwytu w jaki mnie wprawiła, momentami czułam się nią przytłoczona i zwyczajnie zmęczona. Stylistyczną ciężkość lektury równoważą barwne postaci: genialnie wykreowany, przerażający Fonsito, specyficzna Lukrecja i poczciwy, podnoszący seksualność do rangi sztuki don Rigoberto. Książka ta nie jest raczej propozycją do czytania. Ją należy podczytywać i smakować.
Avatar użytkownika - welka
welka
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki na 2013,
Don Rigoberto miał fantazję. Jak również inni bohaterowie. Książka aż kipi od wymyślnych zabaw, w których trudno odróżnić jawę i sen.
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Cd Pochwały macochy. Budująca napięcie, miejscami zabawna, ale i zastanawiająca.
Avatar użytkownika - nimfometka
nimfometka
Ocena: 6, Czytam,
kontynuacja "Pochwały macochy". pierwsza część lepsza, ale tę też czyta się świetnie
Avatar użytkownika - asia79
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Święto Kozła
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Święto Kozła

Oto, do czego zdolny jest człowiek. Urania Cabral miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła Dominikanę. Teraz, po trzydziestu latach, wraca, by raz jeszcze...

Jak ryba w wodzie
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Jak ryba w wodzie

Noblista sam o sobie. Mario Vargas Llosa nigdy nie był grzecznym chłopcem. W swojej autobiografii i bez cenzury pisze o wybrykach młodości, szalonych...