Zew Cthulhu

Ocena: 5.33 (18 g³osów)

„Zew Cthulhu” to zbiór piêciu najbardziej znanych, najstraszniejszych opowiadañ niekwestionowanego mistrza opowie¶ci niesamowitej – Howarda Phillipsa Lovecrafta. „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Szepcz±cy w ciemno¶ci”, „Zgroza w Dunwich” oraz „Kolor z innego wszech¶wiata” to absolutny kanon twórczo¶ci pisarza z Providence; utwory, które inspirowa³y ca³e pó¼niejsze pokolenia pisarzy, malarzy, filmowców, a nawet muzyków.

Zbiór ozdabiaj± klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wroñskiego, a uzupe³nia go pos³owie t³umacza i znawcy twórczo¶ci Lovecrafta – Mateusza Kopacza. Wszystkie opowiadania s± w nagrodzonym t³umaczeniu autorstwa Macieja P³azy.

(Powy¿sze opowiadania mo¿na znale¼æ równie¿ w innym, obszerniejszym, zbiorze wydanym przez Vesper „Zgroza w Dunwich i inne przera­¿a­j±ce opo­wie­¶ci”).

Informacje dodatkowe o Zew Cthulhu :

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2019-04-17
Kategoria: Horror
T³umaczenie: Maciej P³aza

wiêcej

Kup ksi±¿kê Zew Cthulhu

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Zew Cthulhu - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2022,

Po zbiór piêciu opowiadañ "Zew Cthulhu" warto siêgn±æ, je¿eli kto¶ chce poznaæ najpopularniejsze dzie³a Lovecrafta, a nie u¶miecha mu siê wertowaæ poka¼niejszych antologii. Znajdziemy tutaj "Widmo nad Innsmouth", "Szepcz±cy w ciemno¶ci", "Zgroza w Dunwich", "Kolor z innego ¶wiata" oraz oczywi¶cie tytu³owy "Zew...". Tre¶æ wzbogaca cenne pos³owie oraz piêkne mroczne ilustracje.

Czy Lovecraft mnie wystraszy³? Chyba nie. Bardziej zachwyci³ mnie swoim kwiecistym jêzykiem. Du¿e wra¿enie równie¿ sprawia to, ¿e mo¿emy znale¼æ inspiracjê nim w tak wielu innych tekstach kultury. Tutaj grozê przynosi niewiedza, tajemnica, popadanie w ob³êd, utrata kontroli nad sytuacj±. Autor czêsto naprowadza nas na jaki¶ trop, a nasza wyobra¼nia dopisuje resztê.

Warto przeczytaæ, warto mieæ pod rêk±, polecam nie tylko grozomaniakom, ale te¿ czytelnikom ciekawym historii literatury.

Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Twórczo¶æ H. P. Lovecrafta doczeka³a siê w Polsce wielu wydañ i rok w rok nowi t³umacze mierz± siê z charakterystycznym jêzykiem Samotnika z Providence.

Recenzowana przeze mnie antologia nie wiedzie prymu w¶ród podobnych sobie ze wzglêdu na ok³adkê, t³umaczenie, czy sam fakt, ¿e jest pierwsza. Nie ma tu s³abych opowiadañ. Nie ma nawet gorszych. Ten zbiór od pierwszej do ostatniej strony trzyma równy, wysoki poziom. Ka¿dy z tych siedmiu tekstów jest reprezentatywny dla twórczo¶ci Lovecrafta.

Otwieraj±ce antologiê opowiadanie tytu³owe uchodzi za jego sztandarowe dzie³o, a sam Cthulhu za najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela mitologicznego panteonu lovecraftowego uniwersum.

Przyjrzyjmy siê dalszym opowiadaniom, z których ka¿de ma nam do zaoferowania nowe wymiary niewypowiedzianej grozy.

Widmo nad Innsmouth skrywa nie mniej interesuj±c± historiê co tytu³owy utwór, wielokrotnie zapo¿yczan± na potrzeby kultury masowej, np. gry komputerowej. Jest to kawa³ dobrego horroru z du¿± ilo¶ci± akcji i bardzo niepokoj±cym zakoñczeniem. Kolor z przestworzy to oryginalna i mroczna opowie¶æ science fiction. Poprzez obserwacjê zmian zachodz±cych na farmie, na terenie której spad³ tajemniczy meteoryt, odczuwamy narastaj±ce napiêcie i nadci±gaj±c± katastrofê. Mamy tu wiêc do czynienia z innym, mniej dosadnym obliczem Lovecrafta ni¿ w pozosta³ych utworach Zew Cthulhu.

Dwa kolejne opowiadania mog± byæ naszymi faworytami. Szepc±cy w ciemno¶ci stanowi prawdopodobnie najstraszniejsz± z siedmiu historii opowiadaj±cej o ¿yj±cej na Ziemi wysoko rozwiniêtej rasie obcych ukrywaj±cych siê przed lud¼mi. Fina³ mo¿e przyprawiæ o gêsi± skórkê.Duch ciemno¶ci odznacza siê niesamowitym i ponurym nastrojem.

Ostatnie dwa opowiadania równie¿ nie rozczarowuj±. Na piêædziesiêciu stronach Koszmaru w Dunwich Lovecraft przechodzi sam siebie. Opisuje przywo³an± na skutek plugawych rytua³ów bestiê z piek³a rodem. Za wszystkim kryje siê niebanalna fabu³a, wiêc dla mi³o¶ników Lovecrafta jest to lektura obowi±zkowa.

Nie jest to ksi±¿ka, któr± polecam tylko i wy³±cznie fanom Lovecrafta, lecz wszystkim czytelnikom grozy. Jest to zbiór opowiadañ ponadczasowych, które po mimo up³ywu kilkudziesiêciu lat nie zestarza³y siê jako¶ciowo ani odrobinê.

Ciekawe i wci±gaj±ce opowie¶ci grozy :D
Avatar u¿ytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-06-11,
Ksiazka zawiera siedem opowiadan grozy. Wszystkie pisane sa w pierwszej osobie, czesto narrator jest glownym uczestnikiem zdarzen. W wiekszosci z nich pojawia sie fikcyjne miasteczko Arkham oraz imie demona Cthulhu, o ktorym najwiecej dowiemy sie z pierwszego opowiadania. Praktycznie zadna z tych historii nie przypadla mi do gustu, no moze z wyjatkiem "Koszmaru z Dunwich". Ciezko mi sie czytalo, chociaz wszystkie pomysly byly ciekawe, jednak wolalabym, by zostaly napisane troche w inny sposob. Bardziej dynamicznie. Chociaz moze to jest troche wina czasow w jakich ksiazka zostala napisana.

Muzyka Ericha Zanna  U Lovecrafta strach tkwi w tym, czego nie znamy. Ciemno¶æ, skrywana tajemnica, zamkniête drzwi, d¼wiêki, których nie sposób do niczego przypasowaæ - kiedy ju¿ dowiemy siê, co nam zagra¿a, bêdzie za pó¼no. Bohater opowiadania s³yszy, jak jego s±siad Erich Zann gra na skrzypcach. Nie spodziewa siê, ¿e muzyka starszego cz³owieka, jest tak naprawdê form± obrony przed atakiem obcych, mrocznych d¼wiêków. Mo¿emy sobie tylko spróbowaæ wyobraziæ, jak mog³oby to wszystko brzmieæ.

"Zew Cthulhu" to zbiór najlepszych opowiadañ mistrza grozy, który zmienia ¿ycie czytelnika. H.P.Lovecraft hipnotyzuje s³owem i ujawnia przed czytaj±cym rzeczy niepojête, które nijak nie mieszcz± siê w znanych ¶wiatu ramach. Autor otwiera drzwi, które nigdy nie zostan± zamkniête.

Mroczne byty
Zbiór piêciu opowiadañ wydany przez Wydawnictwo Vesper jest ¶wietnym sposobem, aby poznaæ twórczo¶æ s³ynnego H.P.Lovecrafta. Ka¿dy mi³o¶nik grozy doceni zarówno sferê t³umaczenia, jak i wizualn± zbioru. Ilustracje idealnie oddaj± mroczy klimat opowiadañ.
Opisywanie poszczególnych opowiadañ w przypadku tego autora mija siê z celem. S± tak ¶wietnie skonstruowane je¿eli chodzi o jêzyk i styl prowadzenia akcji, ¿e nie sposób w recenzji choæ trochê oddaæ tego klimatu. To zwyczajnie trzeba przeczytaæ i samemu poczuæ. Historie stworzone przez Lovecrafta hipnotyzuj± i zaskakuj± swoim spojrzeniem na ¶wiat. Wszystko co do tej pory by³o ludziom znane staje siê przyczó³kiem straszliwych zdarzeñ. Dziwne si³y os³abiaj± ludzie zmys³y, karmi± siê ludzkimi ograniczeniami i czerpi± z nich moc, czekaj±c na swój czas.
Ca³a mitologia kultu Przedwiecznych i ich jêzyk jest bardzo niepokoj±ca, a wrêcz emanuje blu¼nierstwem. Zwyrodnia³e czyny oraz ob³±kane umys³y a¿ namacalnie wyp³ywaj± z ka¿dego opowiadania. H.P.Lovecraft zaskakuje równie¿ wyborem g³ównych bohaterów. To nie s± ludzie za¶ciankowi, tylko naukowe umys³y, które staj± przed nieznanym i musz± ulec prawdzie. Przy tak barwnym jêzyku i wyobra¼ni autora rzeczywisty ¶wiat zwyczajnie chwieje siê w posadach. To w jaki sposób Lovecraft zakwestionowa³, to co jest nam znane, na bardzo d³ugo pozostaje w umy¶le. S±dzê wrêcz, ¿e otwiera drzwi nieznanej sferze w umy¶le czytaj±cego, które do koñca jego ¿ycia zostan± otwarte. Dziêki temu mo¿liwe jest inne ch³oniêcie ¶wiata.

Podsumowanie
"Zew Cthulhu" jest ksi±¿k± rewelacyjn±. Oblepia czytelnika swoim gêstym i niepokoj±cym klimatem. Czytaj±c ma siê wrêcz namacalne wra¿enie obcowania z czym¶ wrogim i do szpiku przesi±kniêtym z³em. Naukowe ujêcie jeszcze bardziej sprawia, ¿e opowiadania staj± siê upiorne. Skoro ludzie uczeni i wykszta³ceni do¶wiadczaj± takich zjawisk i w nie wierz±, to jak zwyk³y czytelnik ma uznaæ to za u³udê? Opowiadania poch³onê³y mnie do reszty, otwieraj±c moje oczy na pozaziemskie si³y. Teraz gdy zobaczê piêkny kwiat, zwalon± trawê lub ¶lady w b³ocie, wróc± wspomnienia. H.P.Lovecraft sprawi³, ¿e baczniej bêdê obserwowaæ ¶wiat. I za to go ceniê.

P.S. Uwa¿ajcie na to, o czym ¶nicie!

Avatar u¿ytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2019-09-16, Ocena: 5, Przeczyta³am,

Klasyka grozy. To moje pierwsze spotkanie z autorem i mam nadziejê, ¿e nie ostatnie. Opowiadania trzymaj±ce w napiêciu. Moim zdaniem autor stworzy³ mitologiê na podstawie swoich demonów, strachów. Jakby potwory z dzieciñstwa, które czai³y siê w szafie, doros³y i ewoluowa³y razem z wchodzeniem Lovecrafta w doros³o¶æ.

Avatar u¿ytkownika - Ignis
Ignis
Przeczytane:2019-02-03, Ocena: 5, Przeczyta³em,

*bêdzie spoiler*

Autor i sama ksi±¿ka s± bardzo popularne i nie ukrywam, ¿e spodziewa³am siê czego¶ niesamowitego. Nieraz s³ysza³am, jak twórczo¶æ Lovecrafta na tyle mocno dzia³a na fanów, ¿e powstaj± grupki wyznawców zmy¶lonych bogów (w du¿ej czê¶ci odpowiedzialny jest za to "Necronomicon"), ¶wiêcie przekonane, ¿e ich historie powsta³y wieki temu.

"Zew Cthulhu" powsta³, jako pierwszy czyli by³ chyba dobrym wyborem na start. Z jednej strony mia³am nadziejê na co¶, po czym ciarki na plecach czuje siê jeszcze przez tydzieñ. Z drugiej - domy¶la³am siê, ¿e plotki robi± swoje i niekoniecznie musi byæ tak dobrze, jak sugeruj±.

Zacznê od minusów, bo jest ich mniej. Przede wszystkim, nie spodziewa³am siê tu kosmitów, ale to moja wina, bo chcia³am zacz±æ czytanie z mo¿liwie ma³± ilo¶ci± spoilerów i innych informacji o samym tek¶cie. Dalej - ryboludzie, skorpiony i zielona ma¼. Elementy, jak z kiczowatego horroru. Tylko czy to nie wina faktu, ¿e czytam ksi±¿kê po prawie 100 latach od pierwszego wydania? W miêdzyczasie ka¿dy z tych motywów by³ wa³kowany miliony razy i byæ mo¿e to tylko kwestia skojarzeñ, bo w³asnie te rzeczy s± wykorzystywane w produkcjach niskich lotów?

Zalet jest wiêcej, albo mo¿e s± bardziej wyra¼ne. Chocia¿ fabu³a ci±gnie siê na pocz±tku leniwie i by³y momenty, kiedy chcia³am odpu¶ciæ, wydaje mi siê, ¿e w pewnym sensie siê to sprawdza. "Zew Cthulhu" nie dzia³a bezpo¶rednio. Musi siê przedostaæ g³êbiej do mózgu, ¿eby daæ prawdziwy efekt. W trakcie czytania fabu³a jest mroczna i wci±gaj±ca ale kiedy odk³adamy ksi±¿kê, nastrój wcale nie ucieka z g³owy. Chocia¿ czytaj±c, tylko kilka razy poczu³am ciarki na plecach, to przez te 3 noce ¶ni³y mi siê strasznie dziwne rzeczy. Efekt placebo, czy faktycznie zamierzone dzia³anie, ale grunt, ¿e jest mocny :)

Inne ksi±¿ki autora
Dagon
H.P. Lovecraft0
Ok³adka ksi±zki - Dagon

Zestaw opowiadan z swiata Cthulhu Artur Jermyn Howard Phillips Lovecraft t³umacz: Robert Lipski Bestia w jaskini Howard Phillips Lovecraft t³umacz: Robert...

Zew Cthulhu
H.P. Lovecraft0
Ok³adka ksi±zki - Zew Cthulhu

Zew Cthulhu wybór najlepszych z najlepszych opowie¶ci grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstêpem "Cieñ z Providence" Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Sekrety domu Bille