Zhańbiona

Tom 7 cyklu Historie Prawdziwe [Kolekcja Hachette]

Matka Sairy zawsze uważała ją za brzydką, grubą i nie znosiła jej zbyt ciemnego koloru skóry. Gdy córka miała 17 lat, wydała ją za starszego od niej mężczyznę, który źle ją traktował. Dziewczynie udało się uciec od męża. By móc spłacić rodzinne długi, zaczęła pracować jako prostytutka. Ciemny kolor skóry oraz obfity biust stały się jej atutami. Pewnego dnia życie Sairy nagle się zmienia...

Informacje dodatkowe o Zhańbiona :

Zhańbiona - opinie o książce

Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Jest to poruszająca historia młodej dziewczyny o imieniu Saira.Dziewczyna jest wychowywana w surowej kulturze islamu,w której mężczyźni nie szanują kobiet i często źle je traktują i biją.Na każdym kroku jej zgorzkniała matka próbuje udowodnić córce że ta jest brzydka,gruba i ma zbyt ciemny kolor skóry.Ze strony ojca i braci także nie ma żadnego wsparcia i wciąż musi im usługiwać.Niskie poczucie własnej wartości nie pozwala jej nawiązać bliższych kontaktów w szkole.Wkrótce dziewczyna zakochuje się w pewnym chłopaku,ale gdy rodzina się o tym dowiaduję wybucha afera.Rodzice którzy czują się zhańbieni wysyłają córkę do Pakistanu i tam zmuszają do małżeństwa z człowiekiem którego nie kocha.Mąż jest dla niej niedobry i wymagający.Dziewczyna wkrótce postanawia uciec od męża.Po jakimś czasie wraca do domu rodzinnego.Rodzina jednak popada w ogromne długi a dziewczyna zaczyna pracować jako prostytutka aby pomóc wyjść rodzinie z długów.Po jakimś czasie dziewczyna poznaje chłopaka za którego wychodzi za mąż i rodzi córeczkę.Niestety mąż jest leniwy i brutalny.Saira chcąc oszczędzić swojej córce podobnego losu postanawia zakończyć swoje małżeństwo.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Kolejna książka opisująca przemoc wobec kobiety i nie liczenie się z ich uczuciami.Najzwyklejsze przebywanie w obecności mężczyzny jest dla kobiety niedozwolone, a spotykanie się z nim czy tylko pocałunek kończy się nie tylko pobiciem kobiety ale i jej chłopaka... i wiele innych sytuacji nie do pomyślenia w naszym świecie:) Warto samemu przeczytać.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Właśnie skończyłam czytać kolejną książkę z serii Pisane przez życie. "Zhańbiona", bo taki ma tytuł, to historia młodej Pakistanki wychowanej w Wielkiej Brytanii. Saira od najmłodszych lat była przekonywana, że jest gruba, brzydka i ma zbyt ciemny kolor skóry. Ten brak wiary w siebie umacniała jej rodzona matka. Dziewczyna i jej bracia mieli trudne dzieciństwo. Rodzina, która początkowo wydawać by się mogło, radzi sobie w Anglii dosyć dobrze, po latach pogrąża się w długach. Saira zmuszona zostaje do wyjazdu do Pakistanu i do poślubienia starszego od siebie kuzyna, który jest wobec niej brutalny. Jej bracia popadają w konflikt z prawem. Zdesperowana dziewczyna ucieka od męża. W Wielkiej Brytanii pracuje, aby spłacać długi rodziców i braci. Początkowo jest to uczciwa posada w barze kanapkowym. Jednak z czasem zmuszona zostaje przez życie, aby zostać prostytutką. Najbardziej obawia się o to, żeby prawda nie wyszła na jaw. Hańba jaką przyniosła rodzinie pracując w ten sposób oznaczałaby dla niej śmierć. Nie ważne byłoby wtedy, że pracowała, aby pokryć rosnące w zastraszającym tempie długi najbliższych. Czytając tego typu lektury cieszę się, że urodziłam się w innej kulturze i tradycji. Współczuję tym dziewczynom i kobietom, tego w jaki sposób postrzega je ich religia. Podziwiam te, które miały siłę i odwagę, aby sprzeciwić się losowi. Pomimo tego, że niejednokrotnie muszą uciekać, obawiają się o swoje zdrowie i życie wybierają "wolność". Może te pojedyncze przypadki, będą jak ta kropla drążąca skałę i wpłyną w końcu na zmianę sytuacji kobiet muzułmańskich?
Książka moim zdaniem bardzo fajna a w dodatku poruszająca. Bardzo polecam tym którzy lubią takiego typu książki ! :).

„Zhańbiona” to kolejna powieść oparta na wspomnieniach kobiety – muzułmanki wydana z cyklu „Historie prawdziwe”.
Saira Ahmed urodziła się w Wielkiej Brytanii i wychowywana była przez rodzinę zgodnie z twardymi zasadami Islamu. Jej rodzice pochodzili z Lahaur w Pakistanie i tam też były jej korzenie. Dziewczynie od początku trudno było sprostać wielu zakazom i nakazom, nie rozumiała zasad, które w Europie wydawały się dziwne, przesadzone i konserwatywne. Mimo to Saira przez długi czas godziła się na takie traktowanie. Wszystko się zmieniło, gdy zaczęła spotykać się z chłopakiem o imieniu Aman. Kiedy sprawa wyszła na jaw, zhańbiona rodzina Sairy zdecydowała wydać ją za mąż za kuzyna w Pakistanie. Nikt nie pytał jej o zdanie, nikt nie słuchał jej sprzeciwu, bo w kulturze arabskiej jest to sprawa oczywista i bez precedensu – kobieta nie ma nic do powiedzenia.

Małżeństwo Sairy stało się dla niej koszmarem, od którego próbowała uciec na różne sposoby. I choć w końcu osiągnęła swój zamierzony cel, zyskała wymarzoną wolność, stała się Europejką (nigdy nie uważała się ani za Brytyjkę, ani za Pakistankę), to szybko okazało się, że cywilizacja zachodu stała się dla niej życiową pułapką. Pomagając finansowo swojej rodzinie, która popadła w tarapaty, bohaterka zgotowała sobie ciężki los sprzedając swoje ciało…

Historia Sairy jest tragiczna i smutna. Jednak nie wzruszyła mnie tak, jak inne powieści z tej serii. Drażniła mnie naiwność, głupota, bezmyślność i skrajna łatwowierność tej dziewczyny. I choć wiele można tłumaczyć jej surowym wychowaniem we wschodniej kulturze, to nie ma usprawiedliwienia dla świadomego podjęcia pracy w „towarzyskim biznesie”. Jeśli ktoś się godzi na takie życie, to musi ponosić tego konsekwencje. Mamy tu dwa oblicza bohaterki – z jednej strony mądra i odważna kobieta, która potrafiła postawić się całej rodzinie i wziąć życie we własne ręce, z drugiej natomiast krótkowzroczna, naiwna i głupia marnuje sobie życie na własne życzenie, a jej decyzje i wybory pozostawiają wiele do życzenia.

O ile pierwsza część opowieści wzbudzała we mnie sporo pozytywnych emocji dla Sairy jako dziewczynki, czy nastolatki, o tyle jej dorosłe życie odkąd przestała pracować w cateringu jakoś mnie nie wzruszyło, ani mną nie wstrząsnęło. Warto sięgnąć po tę historię, jeśli nie macie dość kulisów „Arabskiego Świata”, ale nie należy oczekiwać zbyt wiele. Przyznaję, że zakończenie powieści daje nadzieję na to, że Saira zrobi coś wreszcie ze swoim życiem. Dlaczego i dla kogo postanowi dokonać zmiany niech sama opowie.

Avatar użytkownika - muchowa
muchowa