Zhańbiona

Tom 7 cyklu Historie Prawdziwe [Kolekcja Hachette]
Właśnie skończyłam czytać kolejną książkę z serii Pisane przez życie. "Zhańbiona", bo taki ma tytuł, to historia młodej Pakistanki wychowanej w Wielkiej Brytanii. Saira od najmłodszych lat była przekonywana, że jest gruba, brzydka i ma zbyt ciemny kolor skóry. Ten brak wiary w siebie umacniała jej rodzona matka. Dziewczyna i jej bracia mieli trudne dzieciństwo. Rodzina, która początkowo wydawać by się mogło, radzi sobie w Anglii dosyć dobrze, po latach pogrąża się w długach. Saira zmuszona zostaje do wyjazdu do Pakistanu i do poślubienia starszego od siebie kuzyna, który jest wobec niej brutalny. Jej bracia popadają w konflikt z prawem. Zdesperowana dziewczyna ucieka od męża. W Wielkiej Brytanii pracuje, aby spłacać długi rodziców i braci. Początkowo jest to uczciwa posada w barze kanapkowym. Jednak z czasem zmuszona zostaje przez życie, aby zostać prostytutką. Najbardziej obawia się o to, żeby prawda nie wyszła na jaw. Hańba jaką przyniosła rodzinie pracując w ten sposób oznaczałaby dla niej śmierć. Nie ważne byłoby wtedy, że pracowała, aby pokryć rosnące w zastraszającym tempie długi najbliższych. Czytając tego typu lektury cieszę się, że urodziłam się w innej kulturze i tradycji. Współczuję tym dziewczynom i kobietom, tego w jaki sposób postrzega je ich religia. Podziwiam te, które miały siłę i odwagę, aby sprzeciwić się losowi. Pomimo tego, że niejednokrotnie muszą uciekać, obawiają się o swoje zdrowie i życie wybierają "wolność". Może te pojedyncze przypadki, będą jak ta kropla drążąca skałę i wpłyną w końcu na zmianę sytuacji kobiet muzułmańskich?

Informacje dodatkowe o Zhańbiona :

Wydawnictwo: HACHETTE