Ziarno granatu. Mitologia według kobiet

Czy bogowie muszą być odbiciem najmroczniejszych instynktów, najgorszych cech i najokrutniejszych zachowań ludzkości?

Czy boginie, nimfy, kobiece bohaterki mitów muszą być zabijanymi, gwałconymi, maltretowanymi, upokarzanymi ofiarami wszechmocnych bogów?

Polskie pisarki usłyszały i wydobyły z prastarych historii stłumiony kobiecy głos. Spojrzały na mityczne wydarzenia ze swojej perspektywy. Zobaczyły kobiety, które nie poddają się bez oporu. W tragicznym położeniu skazanych na porażkę stać je na niezłomność, bunt, furię i wściekłość, dające siłę do walki o siebie. O własną godność, o przemianę losu, o prawo do zemsty, ale też wolność oraz życie i śmierć na własnych zasadach.

Widziane na nowo, oczami pisarek mityczne wydarzenia, filtrowane przez ich emocje i świadomość, stają się niespodziewanie zrozumiałe i bliskie dla współczesnych kobiet. Uniwersalne i przejmująco aktualne.

"Mitologię według kobiet" napisały:

Ziarno granatu. Mitologia według kobiet - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,

Pomysł bardzo mi się podoba - nowe odczytanie mitów z punktu widzenia kobiet. Jak to zbiór różnych historii i pisanych przez różne autorki jest oczywiście nierówny. Ale zaletą jego jest, że każdy/każda z nas wybierze tę opowieść, która najbardziej przemawia, najbardziej porusza. I ja takie swoje oczywiście mam. To na pewno pierwsza (Demeter) i ostatnia (Kora). Stanowią swoistą klamrę, bo mamy punkt widzenia matki i punkt widzenia córki. Jakże odmienny. Ale niezaprzeczalnie moim faworytem jest opowiadanie o Jokaście napisane przez Joannę Rudniańską - przeniesione do dystopijnej Polski, jakże współczesne, wielowymiarowe. No i jeszcze jedno o Euryklei, Penelopie i Kirke. Bardzo podobny koncept jak w książce Madeline Miller ,,Kirke". Odmitologizowanie Odyseusza sprawia mi niezmiennie sporą satysfakcję. To te najważniejsze dla mnie opowieści, które zostaną ze mną na długo. Boginie, nimfy czarodziejki i kobiety dostały swój głos i możemy popatrzeć na ich losy wreszcie z ich perspektywy, a nie herosów, bogów, którzy objaśniali nam i im świat.

Książka jest przepięknie wydana i wspaniale zilustrowana przez Izę Dudzik.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2022-10-30, Ocena: 3, Przeczytałam,
Klasyczne baśnie Disneya w komiksie. Śpiąca Królewna
Okładka ksiązki - Klasyczne baśnie Disneya w komiksie. Śpiąca Królewna

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści ,,Śpiąca Królewna"! Dawno temu w odległym królestwie przychodzi...

Papierowe ubranka. Rycerze
Okładka ksiązki - Papierowe ubranka. Rycerze

Książeczki z tej serii zapewnią świetną zabawę, kształcącą zmysł estetyczny i praktyczny dziecka. Materiały zawarte w poszczególnych zeszytach pozwolą...