Zielone sari

Wydawnictwo: W podwórku
Data wydania: 2018-10-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788364134258
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: Le vert sari
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Jarosz Krzysztof

Ocena: 0 (0 głosów)

Dom w sercu Mauritiusa. W jego wnętrzu stary, umierający doktor i trzy kobiety: córka, wnuczka i żona, której śmierć przed laty stała się największym rodzinnym tabu, skrzętnie przemilczaną tajemnicą. Doktor przez całe życie sprawował wobec swojej rodziny niepodważalną władzę domowego tyrana i cynicznego manipulatora. Teraz, na łożu śmierci, we wspomnieniach, rozmowach oraz monologach podejmuje być może ostatnią próbę odtwo­rzenia i utrzymania dawnej uprzywilejowanej pozycji partiarchalnego despoty.

Zielone Sari to pierwsza powieść Anandy Devi przełożona na język polski; zaliczana jest do najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów maurytyjskiej pisarki. Ukazała się pierwotnie w wydawnictwie Gallimard (2009), w prestiżowej serii ?Collection blanche?. W 2010 roku została wyróżniona nagrodą Prix Louis-Guilloux.

Kup książkę Zielone sari

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - ktrya
ktrya
Przeczytane:,
Na ból towarzyszący lekturze Zielonego sari nie byłam przygotowana. Był to fizyczny ucisk, przemieszany z uczuciami złości, irytacji, niedowierzania, a ostatecznie pojawiły się też łzy. Powieść ta długo dojrzewała w myślach Anandy Devi, maurytyjskiej pisarki. Nim jako narratora wskazała obecnego bohatera, historię przemocy mieliśmy poznawać oczami jego córki lub wnuczki. Autorka słusznie jednak zauważyła, że nie dałoby to tak okrutnego wydźwięku, jaki ta powieść ma obecnie. Narratorem jest stary mężczyzna, który umiera na raka. Leży na łóżku, a opiekują się nim córka Kitty i wnuczka Malika. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w ostatnich chwilach może liczyć na wsparcie tylko tych kobiet, których nienawidzi i którymi pogardza. Zielone sari jest monologiem schorowanego starca, który na granicy jawy i snu krytycznie ocenia otaczającą go rzeczywistość, a zwłaszcza ludzi, a także powraca myślami do wydarzeń z przeszłości. Wspomina żonę, która, wychodząc za niego, popełniła mezalians, gdyż wywodziła się z wyższych klas społecznych. Rodzina zgodziła się na małżeństwo z doktorem, jakby medyczne wykształcenie miało być równoznaczne z wysokim statusem społecznym. Lekarz jednak nie postrzegał tego związku jako szansy na podwyższenie swojego statusu. Im bardziej żona podkreślała swoje pochodzenie, a czyniła to poprzez noszenie butów i kolorowego sari, tym większy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zielone sari

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje