Zielony Kapelusz i jego czereda

Autorka wielu popularnych książek dla dzieci takich jak, ,,Leśni bracia", ,,Jak walczyłem ze smokami". ,,Faro ze Słonecznej Zatoki", ,,Leśni bracia", ,,Moje lato z Szablozębnym" tym razem ukazuje nam świat leśnej fauny od żuczka gnojowniczka po wilka. Dzikie zwierzęta nie muszą chodzić do szkoły ani do pracy, nie wynoszą śmieci, nie zrywają się z łóżek na dźwięk budzika... Cóż za cudowne beztroskie życie! Ale czy na pewno? Zwierzęta, podobnie jak ludzie, zakładają rodziny, budują domy, troszczą się o dzieci, zastanawiają się, co będą jadły. Często to, co robią, jest pożyteczne dla innych. Pracować można na wiele różnych sposobów, a w przyrodzie każdy ma swoje zadanie. Aż dziw bierze, jak to jest wszystko wspaniale zorganizowane. Zapraszamy Cię na niezwykłą wycieczkę. Polecimy do lasu, na pola oraz łąki i przyjrzymy się codziennemu życiu zwierząt. Czasami będzie zabawnie, czasami niebezpiecznie. A któż tam się jeszcze kręci? Dwunożny Zielony Kapelusz? Pomaga on leśnej czeredzie, a może przeszkadza i czyni szkodę? Bądź odważny, wejdź w leśną dzicz i przekonaj się sam!

Informacje dodatkowe o Zielony Kapelusz i jego czereda:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-10-29

Kup książkę Zielony Kapelusz i jego czereda

Zielony Kapelusz i jego czereda - opinie o książce

Dawno temu miałam moment mocnego zafiksowania na Ameryce Południowej. Wydawała mi się ona niezwykła i oryginalna w przeciwieństwie do tego, co mnie otaczało. To, co było na wyciągnięcie ręki, było nudne i pospolite. Do czego zmierzam? Paradoksalnie, dzięki tej fascynacji doceniłam Polskę. W pewnym momencie do mnie dotarło, że zaczytuję się w opowieściach o obcym świecie, którego pewnie nigdy nie zobaczę na żywo, a tak mało wiem o tym, co za oknem. Od tego czasu zwracam szczególną uwagę na publikacje, które opisują nasz kraj.

Spróbujcie zgadnąć, o czym jest "Zielony kapelusz i jego czereda". Na książkę składają się krótkie opowieści o zwierzętach. Spotykamy wilka, remiza, żurawie, żuka leśnego, rysia, trzmiela ziemnego, jaskółkę, bociana, wiewiórkę i dzięcioła dużego. Każde z opowiadań przedstawia przygody jednego z wymienionych zwierząt, i w każdym autorka w sprytny sposób przemyciła informacje o nich. Dowiadujemy się m.in. skąd wzięło się powiedzenie, że nisko latające jaskółki zwiastują deszcz, dlaczego małe żuki nazywa się sprzątaczami lasu, jak wiewiórka przechowuje swoje zapasy i wiele, wiele innych rzeczy. Razem z wymienionym stworzeniami wędrujemy przez pole, las, staw oraz pory roku.

Myślę, że opowiadania zawarte w zbiorze "Zielony kapelusz i jego czereda" zainteresują młodego czytelnika. To nie są suche informacje, ale wciągające dynamiczne historie. Bywa zabawnie, np. kiedy żuk próbuje przekonać chłopca, aby wypuścił go ze słoika, bywa groźnie, np. kiedy samica rysia gubi swoje młode. Książka kojarzy mi się ze starą animacją "Przygód kilka wróbla Ćwirka". W obu bajkach znajdziemy podobny klimat i wartościowe historyjki o polskiej przyrodzie.

Wspomnieć jeszcze należy, że po każdym z opowiadań czytelnik znajdzie krótkie podsumowanie najważniejszych informacji o danym zwierzęciu, a na końcu quiz. Dziecko musi wsłuchać się w tekst, żeby znaleźć odpowiedzi.

Wygląd
Publikacja utrzymana jest w zielono brązowej tonacji nawiązującej do natury. Ilustracje są pięknym dopełnieniem tekstu i cieszą oko. Bardzo spodobał mi się format wydania 20,5 x 19,5 cm. Książka w kwadracie jest dużo bardziej poręczna niż popularne A4, a na wyglądzie nie traci ani ociupinkę. Do tego twarda okładka, która zarówno elegancko wygląda, jak i przedłuży trwałość.

Podsumowanie
"Zielony kapelusz i jego czereda" wzbudził we mnie wielki zachwyt. Idealna propozycja dla dzieci, zarówno tych potrafiących czytać samodzielnie, jak i tych którym czytają opiekunowie, które lubią historie o zwierzętach. Weronika Kurosz zadbało o interesującą i merytoryczną treść, Monika Urbaniak wzbogaciła to o piękne ilustracje, a wydawnictwo Zysk i s-ka złożyło wszystko razem. Świetna robota.

Jeśli chcecie pokazać dzieciom las, a nie macie go w pobliżu, przeczytajcie tę książkę. Zbiór składa się z jedenastu opowiadań, z których każde jest o innym zwierzęciu zamieszkującym las. Każdy bohater pokazuje swoje miejsce w lesie w sposób bardzo przystępny dla dzieci. Do tego dochodzi przepiękna szata graficzna. Po przeczytaniu całości wyłania się całościowy obraz lasu. Książka jest edukacyjna w bardzo nienachalny sposób i bardzo przyjemna w czytaniu. Narracja prowadzona jest na tyle ciekawie, że dzieci się nie nudzą. Całość jest bardzo warta uwagi. Polecamy.

Moje lato z szablozębnym
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Moje lato z szablozębnym

W tej historii jest wszystko - dzikie bestie, ukryte skarby, tajemnicze kryjówki, pożary. Ale na pewno nie ma nudy! Czy wyobrażacie sobie, co by się...

Tramwaj Eliasza
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Tramwaj Eliasza

Poznaj Brygadę LEW - Lucka, Emkę i Wojtka. Emka, Lucek i Wojtek mieszkają w tym samym bloku. Ich ulubionym dniem tygodnia jest wtorek. Szczerze mówiąc...