Zimny strach

Bohaterowie bestsellera Dziewczyna bez skóry powracają w kolejnym mrożącym krew w żyłach thrillerze!

Mroczna Grenlandia, zagadki z przeszłości, młody dziennikarz i uparta dziewczyna zdeterminowani, by poznać prawdę.

Przyrodnia siostra Matthew podczas weekendowej wycieczki do opuszczonej grenlandzkiej osady Faeringehavn.

Tupaarnaq, młoda, niezależna Grenlandka, oskarżona niegdyś o zabójstwo ojca, powraca więc do Nuuk, aby pomóc swojemu jedynemu przyjacielowi Matthew odnaleźć dziewczynę. Ślady krwi w jednym ze zrujnowanych domów na terenie osady wyraźnie świadczą o zbrodni, ale dopiero gdy matka Arnaq otrzymuje telefon od córki, przerażonej i na skraju wyczerpania, staje się dla wszystkich oczywiste, że czasu na odnalezienie zaginionej jest coraz mniej...

Ojciec Matthew, Tom, jako młody żołnierz w amerykańskiej bazie w Thule uczestniczył w tajnym eksperymencie o katastrofalnych skutkach. Tom został oskarżony o podwójne morderstwo, zmuszony do ucieczki i życia w ukryciu. W związku ze zniknięciem Arnaq tajemnice z Thule wychodzą na jaw, a Matthew zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest pionkiem w grze toczącej się o życie i śmierć.

Rozpaczliwie szukając Arnaq i próbując zrozumieć, co naprawdę stało się z jego ojcem, musi stawić czoło grenlandzkiej policji i armii amerykańskiej, która dąży do schwytania Toma.

Wkrótce kolejna część serii z dziennikarzem Matthew i upartą Grenlandką Tupaarnaq w rolach głównych!

Informacje dodatkowe o Zimny strach:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2018-09-19
Tytuł oryginału: Kold angst

Kup książkę Zimny strach

Zimny strach - opinie o książce

Pewnie wiele osób niecierpliwie czeka na dzień 19.09.2018 r. kiedy to swoją premierę będzie miała powieść „Zimny strach” Madsa Pedera Nordbo, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Burda. W zeszłym roku wydana została „Dziewczyna bez skóry” i tą powieścią autor przysporzył sobie w Polsce wielu czytelników. Jaka jest jego najnowsza książka?

Matthew jest dziennikarzem. Pracuje nad serią artykułów o dziwnym zbiorowym samobójstwie. Jego przyrodnia siostra, Arnaq, wyjeżdża wraz z grupą przyjaciół do tajemniczej, opuszczonej osady. Tam dochodzi do nieszczęścia. Wszyscy uczestnicy wyprawy znikają bez śladu. Matthew rozpoczyna śledztwo, w którym pomaga mu Tupaarnaq – niezależna i twarda Grenlandka. Docierają do faktów, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, a ich amatorskie śledztwo ujawnia kulisy wojskowego eksperymentu sprzed niemal trzydziestu lat, w który zamieszany był ich ojciec. Jak potoczą się losy bohaterów i czy zaginionych uda się odnależć?

„Zimny strach” to rasowy thriller. Mroczny, pełen okrucieństwa i nie pozwalający na zaczerpnięcie tchu. Akcja rozwija się coraz szybciej, a czytelnik wpada w pajęczynę zastawioną przez Nordbo. Co jest prawdą, a co fikcją? Niełatwe losy bohaterów nakreślonych przez pisarza, surowy klimat Grenlandii i ludzkie okrucieństwo, które nie ma żadnych zahamowań : to wszystko składa się na bardzo mocną i brutalną powieść. Mads Peder Nordbo nie szczędzi nam ani przemocy, ani zawiłych wypraw w głąb labiryntów ludzkiego umysłu. To jedna z tych książek, które czyta się z zapartym tchem i trudno jest je odłożyć , choć jednocześnie dostarczają mnóstwa makabrycznych obrazów. Idealna pozycja dla wszystkich tych, którzy cenią mocne i trudne powieści z motywem powracających zdarzeń sprzed lat.

Grenlandia to największa wyspa świata. Mimo, iż leży niedaleko Ameryki Północnej , to administracyjnie należy do Danii. Surowy klimat, jałowe ziemie, słabo zaludnione miasteczka – te wszystkie elementy składają się na egzotykę tego miejsca. Miejsca, w którym życie nie jest łatwe, a zarówno niskie temperatury jak i panująca w niektórych okresach roku ciemność sprawiają, że to miejsce stanowi wspaniały wręcz teatr dla literackiej zbrodni. Wszystko ma jednak swe korzenie w rzeczywistości . Mniej więcej od 1970 roku na Grenlandii odnotowano jeden z najwyższych na świecie wskażników samobójstw wśród młodych ludzi. Odkryta przez norweskich Wikingów, Grenlandia przez szereg lat była obiektem konfliktu między Danią a Norwegią. W czasach drugiej wojny światowej Grenlandia zacieśniła stosunki z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Na mocy orzeczenia trybunału oddana pod zwierzchnictwo duńskie. Posiadająca pewną autonomię i walcząca o całkowitą niezależność jedna z najbardziej tajemniczych wysp świata. Skuta lodem, będąca najdalej wysuniętym w stronę Arktyki bastionem ludzkości , znalazła swego piewcę.

Mads Peder Nordbo – Duńczyk, który od kilku lat mieszka na Grenlandii, gdzie pracuje w urzędzie miejskim. Zafascynowany kulturą, fauną i florą wyspy uczynił ją bohaterką swych powieści. Chłód wiejący ze stworzonych przez niego historii poczuliśmy już podczas lektury „Dziewczyny bez skóry”. Od razu uspokoję czytelników, którzy nie mieli okazji czytać tej powieści, że „Zimny strach” śmiało może być dla Was pierwszym spotkaniem z pisarstwem Nordbo. Niesamowite są snute przez niego opowieści : mroczne, pełne krzywdy i bólu, surowe. Pisarz ma ciekawy styl, a dzięki temu, że na tło swych książek wybrał właśnie tak intrygujące miejsce, nie sposób jest przejść obojętnie obok jego książek. Stanowią miłą odmianę od skandynawskich kryminałów. Mads Peder Nordbo wyznacza zupełnie nowy literacki szlak. „Zimny strach „ to powieść, którą bez wahania polecić mogę każdemu, kto lubi delektować się dobrą historią, ceni oryginalnych, a jednocześnie naturalnych bohaterów i nie boi się wkroczyć do świata w którym rządzi zło. Przejmujący, mrożący krew w żyłach i nie pozwalający przejść obok siebie obojętnie thriller. „Zimny strach” sprawi, że poczujecie gęsią skórkę, a dodatkowo skłoni do przemyślenia wielu spraw. Inteligentnie napisany, dozujący napięcie – idealny na jesienne ( i nie tylko ) wieczory. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać Madsa Pedera Nordbo, to pozwólcie , by wziął Was za rękę i zabrał w niezapomnianą podróż tam, gdzie mieszka strach. Świetna powieść. Oceniam na 5 i jestem przekonana, że nie zawiedzie się nikt, kto sięgnie po „Zimny strach”

Czy lubicie książki w klimacie skandynawskim?? Ja lubię.

"Zimny strach" to kontynuacja "Dziewczyny bez skóry", która wywarła na mnie duże wrażenie. Bardzo byłam ciekawa co słychać u Matthew i Tupaarnaq. I...

Dostałam dobrze poprowadzoną dwutorowo historię. Fabuła ciekawa, wciągająca, brutalne morderstwa, bohaterowie wyraziści i lodowata Grenlandia. A do tego czytało się ją szybko. Jedyny taki problem miałam z nazwami własnymi, na których można było złamać język. Całokształt książki mi się podobał.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2018-09-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Znany z pierwszej części dziennikarz Matthew Cave dopiero co odnajduje przyrodnią siostrę a już staje przed zagrożeniem stracenia jej na zawsze. Dziewczyna znika podczas wycieczki do opuszczonej osady i wszystkie ślady wskazują na najgorsze. Na pomoc dziennikarzowi przybywa Tupaarnaq. Kobieta zrobi wszystko, aby pomóc przyjacielowi odnaleźć siostrę. Dodatkowo ojciec Matthew nawiązuje z nim kontakt po ponad 20 latach milczenia. Wszystkie wydarzenia zbiegają się w czasie co sprawia, że bohaterowie odkrywają niepokojące fakty z przeszłości, które mogą mieć ogromny wpływ na ich losy. Jakie tajemnice kryją się w przeszłości ? Czy uda się ocalić zaginioną Arnaq ?

"Zimny strach" to mroczny, mrożące krew w żyłach kryminał, który od pierwszych stron trzyma w napięciu. Otrzymujemy do rozwiazania zagadkę z przeszłości, która skrywana przez lata nagle wybucha z całą siłą i zmienia losy bohaterów. Całość podzielona jest na rozdziały nawiązujące do teraźniejszości oraz te, które przedstawiają wydarzenia sprzed kilkudziesieciu lat. Przeszłość ma jednak decydujące znaczenie i staje się motorem napędowym akcji. Mroźny klimat Grenlandii, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnice skrywane głęboko pod ziemią definiują klimat książki. Autor w bardzo obrazowy sposób przedstawił przebieg wydarzeń i sprytnie połączył wątki przeszłości z teraźniejszością. Z pewnością na korzyść książki działają też ciekawi bohaterowie i nawiązanie do ich osobistych uczuć. Zdecydowanie polecam Wam przed lekturą "Zimnego strachu" przeczytać pierwszą część - wtedy całość wydarzeń nabierze szerszej perspektywy i łatwiej będzie wczuć się w klimat opisywanych wydarzeń. Z niecierpliwością czekam na kolejne części kryminalnej sagi z Grenlandią w tle !

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2018-09-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Zimny strach” to thriller mocny, brutalny i trzymający w napięciu. Od pierwszych stron porywa wartką akcją i mrożącymi krew w żyłach morderstwami, niczym lodowaty wicher Grenlandii.

Książka jest kontynuacją „Dziewczyny bez skóry” jednak osoby, które rozpoczną czytanie od drugiego tomu zostaną pokrótce wprowadzone we wcześniejsze wydarzenia, więc z pewnością nie poczują się zagubione w fabule.

Akcja, jak wspomniałam, toczy się w surowym klimacie Grenlandii. Mroczne, zimne i nieprzyjazne otoczenie jest idealnym tłem do wydarzeń, które obnażają najgorsze pierwotne instynkty i okrucieństwo człowieka.

Głównymi bohaterami są Matthew, lokalny dziennikarz oraz twarda Grenlandka Tupaarnaq. Oboje próbują rozwikłać sprawę zaginięcia przyrodniej siostry Matthew i jej przyjaciół, którzy dosłownie zapadają się pod ziemię podczas pobytu w opuszczonej osadzie, pozostawiając po sobie jedynie plamę krwi. Jak się okazuje ma to związek z ich ojcem, Tomem, który przez 24 lata nie dawał znaku życia. Oskarżony o zamordowanie dwóch kolegów podczas wojskowego eksperymentu również został uznany za zmarłego. Czy jednak rzeczywiście mężczyźni nie żyją? Czy Metthew i Tupaarnaq uda się złożyć tą zawiłą układankę w logiczną całość?

Książkę czyta się jednym tchem, a fabuła, mimo wielu wątków jest bardzo czytelnie skonstruowana. Opisy grenlandzkiej przyrody natomiast są tak plastyczne, że można poczuć ten dziewiczy, dziki klimat, nie ma ich jednak tyle, aby spowolniły akcję.

Jeżeli lubisz mocne i mroczne thrillery, z pewnością się nie zawiedziesz, a ja czekam już z niecierpliwością na trzeci tom.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-09-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, E-booki, Thriller,sensacja,kryminał,
Avatar użytkownika - juliakaffa
juliakaffa
Przeczytane:2023-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pustelnik
Mads Peder Nordbo0
Okładka ksiązki - Pustelnik

Bohaterowie bestsellerów Dziewczyna bez skóry i Zimny strach powracają w kolejnym mrożącym krew w żyłach thrillerze! Mroczna strona skutego lodem...

Dziewczyna bez skóry
Mads Peder Nordbo0
Okładka ksiązki - Dziewczyna bez skóry

Mrożący krew w żyłach kryminał z Grenlandii Bestialskie zabójstwo, samotny dziennikarz szukający prawdy, tajemnice z przeszłości Do Nuuk nie prowadziły...