Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak

Piękna książka o tym, że można zanurzyć się w zimie, a nie tylko ją wytrzymać.

Natalia de Barbaro

Kojąca i medytacyjna opowieść o przeżywaniu życiowych zim

Czasami zimowanie przychodzi stopniowo, niekiedy spada na nas przerażająco szybko. Za każdym razem jest jednak nieuniknione. Chociaż lubimy sobie wyobrażać, że życie może być wiecznym latem, jego zim nie da się uniknąć.

Zimowanie to spędzanie czasu w chłodzie. To jałowy okres w życiu, kiedy czujemy się odrzuceni, zablokowani na drodze rozwoju, zepchnięci do roli outsidera. Może być skutkiem choroby albo jakiegoś istotnego wydarzenia, jak śmierć kogoś bliskiego, rozpad związku, utrata pracy lub narodziny dziecka.

Łatwo wtedy o poczucie, że wpadło się w dziurę między światami.

Katherine May zaprasza nas w przemieniającą podróż po życiowych zimach. Odwołuje się do własnych trudnych doświadczeń, a także obserwacji świata przyrody i przykładów z literatury. Czerpie inspiracje z wielu źródeł, jak: obrzędy związane z grudniowym przesileniem, sen zimowy koszatki, twórczość C.S. Lewisa i Sylvii Plath, pływanie w lodowatej wodzie czy cykl życia pszczół.

Ta książka pomaga zrozumieć, że życie nie przebiega linearnie, ale opiera się na cykliczności. Niczym najlepsza przyjaciółka uczy spokojnej i mądrej reakcji na trudności, afirmacji autentyczności i prawdziwej troski o siebie. Pokazuje, jak przejść przez zimę, żeby przygotowała nas na lato.

Tak piękna i uzdrawiająca jak zima sama w sobie.

Elizabeth Gilbert, autorka Jedz, módl się, kochaj

Przepiękna.

Cheryl Strayed, autorka Dzikiej drogi

Cudowna. (...) May jest bystrą obserwatorką kryzysów emocjonalnych.

,,The New York Times"

Pełna spokoju odmowa życia w pędzie.

,,The Guardian"

May wnosi poetyckie spojrzenie i niespodziewany ładunek komediowy do pełnego magii celebrowania tych pór roku, kiedy wszystko obumiera.

,,The Observer"

Pięknie napisane połączenie dziennika i filozoficznych rozważań (...). May daje nam tak bardzo potrzebne pocieszenie i przypomina, że każda pora roku kiedyś się kończy.

,,Booklist"

Informacje dodatkowe o Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Wintering: The Power of Rest and Retreat in Difficult Times
Tłumaczenie: Anna Kamińska

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Kup książkę Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak

Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak - opinie o książce

"Zimowanie to spędzenie jakiegoś czasu w chłodzie. To jałowy okres w życiu, kiedy człowiek jest odcięty od swiata, czuje się odrzucony, odstawiony na bok, zablokowany na drodze rozwoju, zepchnięty do roli outsidera."

Zima to czas pełen zadumy i melancholii. Dni są coraz krótsze, noce zaś coraz dłuższe.

Patrzymy przez okno i widzimy świat pokryty szarością. Wydaje się, że wszystko obumarło. Ludzie też wydają się bardziej przygnębieni. Zmarznięci, szybkim krokiem zmierzają w stronę ciepłych mieszkań, by oderwać sie od przytłaczającej rzeczywistości.

Ale zima gości nie tylko za oknem. Zima pojawia się też w sercach, zakorzenia w umyśle. Powoduje zastój i pewnego rodzaju otępienie.

Katherine May przychodzi do nas z powieścią, która nie ma na celu nauczenia nas zimowania. Jej celem jest udowodnienie, że zimowanie dotyka każdego i, że naprawdę można je przetrwać.

Autorka dzieli się z nami swoją historią. Historią, która sprawiła, że musiała na chwilę się zatrzymać i przewartościować własne życie. Odnaleźć balans i złoty środek, który pomoże jej pokonać życiowe trudności, i który wskaże właściwy kierunek. Autorka jest gotowa na życiową metamorfozę. Jest gotowa na uporządkowanie spraw, które w pewnym stopniu wymknęły jej się spod kontroli.

Wielką siłę do walki z zimą, która zagościła w jej sercu, daje jej nie tylko kontemplacja z naturą, ale także fachowa literatura. Opierając się o nią, zaczyna się o siebie troszczyć. Nieco zwalnia. Odpoczywa. Przestaje gnać za tym, co tak naprawdę nie jest ważne. A zaczyna dostrzegać to, co ma sens.

"Zimowanie" nie jest poradnikiem. Można ją określić mianem pamiętnika. To zapis cennych przemyśleń i wspomnień, które mogą pomóc przetrwać każdą życiową zimę, wzbogacić doświadczenia i docenić to, co daje nam los.

Nie zawsze jest łatwo, ale wszystko da się przezwyciężyć. Trzeba tylko w to uwierzyć. Bo nie nie trwa wiecznie. Nawet zima.

Dziękuję Wydawnictwu Znak Liternova za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej książki 🩵

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-11-08, Ocena: 3, Przeczytałem,

Potrafisz przejść w stan odpoczynku i wyciszenia?

W dzisiejszych czasach kiedy tempo życia jest naprawdę zawrotne umiejętność odpoczynku i wyciszenia zanika. Mało osób potrafi wyciszyć swój umysł na tyle, aby na prawdę wypocząć i odciąć się od tego co tu i teraz. Ile razy zdarzyło Ci się, że przed snem zamiast spróbować się ,,wyłączyć" Ty myślałeś/-aś o problemach, zakupach, itd? Nie ukrywam, że od dłuższego czasu mi się to zdarza prawie codziennie! Dlatego z ogromną chęcią i zainteresowaniem sięgnęłam po ,,Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak" autorstwa Katherine May.

,,Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak" to książka do której mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony jest to opowieść o zimowaniu, które należy rozumieć jako przechodzenie przez trudne okresy w życiu podczas których nie mamy siły na radość. Z drugiej strony zaś jest to dość swobodny i niestety w moim odczuciu dość nieuporządkowany zapis okresu piętrzących się trudności z życia Autorki, który właśnie został nazwany zimowaniem. Dlaczego? Ponieważ wymusił on na Autorce zatrzymanie się, zastanowienie nad pewnymi kwestiami, zmianę priorytetów i tak naprawdę życiową metamorfozę. I o ile koncepcja Katherine May do radzenia sobie z tym okresem ma sens to niestety, ale jej przekaz kompletnie mi nie odpowiada.

Fakt, że ,,Zimowanie..." ma dość pamiętnikarski styl, w którym Autorka ujmuje swoje przemyślenia, rozterki, wspomnienia i uderza nawet w tony Coelho powoduje, że książka ta to jeden wielki CHAOS. Chaos, który miejscami jest przytłaczający, nudny i niezrozumiały nawet jeżeli na lekturze dobrze się skupisz. I nawet jeżeli książka ta ma w sobie kilka fajnych momentów, to te kiepskie mocno rzutują na całość. Do tego samo zakończenie już całkowicie odbiega od reszty nawet pod względem stylistycznym. Momentami odniosłam wrażenie jakby było pisane na siłę i Autorka sama nie wiedziała co ma nam w nim przekazać...

,,Zimowanie..." to tak naprawdę przypomnienie kilku życiowych prawd, o których z całą pewnością każdy z nas słyszał. Nie ma w sobie niczego odkrywczego, ale z całą pewnością przypomina, że tak naprawdę każdemu należy się zimowanie i to jest chyba najważniejsze w tej książce.

Przesilenie. Droga do siebie, kiedy przytłacza cię świat
Katherine May0
Okładka ksiązki - Przesilenie. Droga do siebie, kiedy przytłacza cię świat

Życie - prawdziwe życie - ma teksturę i ładunek elektryczny Debiutancka książka autorki bestsellerowego Zimowania Przesilenie to moment w życiu, kiedy...

Oczarowanie. Jak odzyskać zauroczenie światem
Katherine May0
Okładka ksiązki - Oczarowanie. Jak odzyskać zauroczenie światem

Lekarstwo, którego wszyscy potrzebujemy. Kojąca opowieść o tym, jak odzyskać dziecięcy zachwyt. Gdy byłam dzieckiem, oczarowanie przychodziło do mnie...