Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologicze

W niniejszej publikacji Autor ukazuje położenie osób pokrzywdzonych przez przemoc w rodzinie również po to, aby walczyć ze stereotypami, aby poruszyć tych najbardziej obojętnych, aby zmobilizować do wytężonej pracy, rozumianej też jako doskonalenie zawodowe, te wszystkie osoby, które w zakresie szerokiej współpracy instytucjonalnej zobligowane są do podejmowania określonych prawem działań profilaktycznych, zapobiegawczych, szkoleniowych, interwencyjnych. Przemoc domowa to zjawisko istniejące w naszym społeczeństwie, na które nie zawsze jesteśmy w stanie w odpowiednim momencie zareagować. Możemy jednak skutecznie z nim walczyć albo... przyzwolić na niemy akt samounicestwienia się licznych rodzin.

Poza teoretycznym ujęciem omawianej tematyki Autor przedstawia również wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych policjantów oraz personelu medycznego jednej z placówek psychiatrycznych, czyli przedstawicieli tych podmiotów, które ustawowo umiejscowione zostały w państwowym systemie zapobiegania tym zjawiskom. Celem badań było potwierdzenie postawionych hipotez lub zaprzeczenie im (znalazły się wśród nich m.in. te dotyczące poziomu wiedzy ogólnej i zawodowej w zakresie zjawiska przemocy w rodzinie). W monografii zaprezentował też wyniki badań grupy 46 skazanych sprawców zabójstw z motywów ekonomicznych. Tym samym Autor podjął się próby udzielenia odpowiedzi na szereg pytań, w szczególności oscylujących w obrębie hipotezy, że doznania przemocy fizycznej i psychicznej w okresie wczesnorozwojowym w środowisku rodzinnym mogły mieć lub miały wpływ na przebieg dalszego życia przestępczego tych osób.

Informacje dodatkowe o Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologicze:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2018-06-30
Kategoria: Podręczniki

Kup książkę Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologicze

Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologicze - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2019-09-08,

Wokół przemocy narosło trochę mitów. Wielu uważa, że to problem wyłącznie tzw. rodzin patologicznych, podczas gdy jest ona obecna w wielu tzw. dobrych domach. Poza tym kojarzy się głównie z biciem. Są jednak różne rodzaje przemocy pozafizycznej. Ekonomiczna, wykorzystująca zależność finansową ofiary od sprawcy. Psychiczna. Seksualna (często sprawcą gwałtu jest nie osoba obca, a partner). Niektórzy uważają, że agresja jest zawsze jakoś uzasadniona. Jednak istnieje spora liczba przestępstw bez motywacji. Sprawca nie jest w stanie podać żadnego racjonalnego powodu swojego zachowania. Co sprawia, że jesteśmy skłonni do przemocy? Jaka jest jej definicja? Jakie cechy osobowości sprzyjają byciu sprawcą, a jakie byciu ofiarą? Jakie możliwości działania mają osoby, które często stykają się z ofiarami - policjanci oraz lekarze? Tego wszystkiego dowiemy się z książki.

Wprawdzie jest to opracowanie naukowe, ale w trakcie lektury zapomina się o tym. Nie ma tu drętwego stylu charakterystycznego dla wielu tego typu pozycji. Całość czyta się jako fascynującą opowieść o trudnym i bolesnym temacie.

dr Kalina Beluch

Zachętą dla mnie do przeczytania książki Pana Arkadiusza Gliszczyńskiego pt. ''Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologiczne' przyczyniły się słowa przedmowy autorstwa prof. zw. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza, który miał możliwość i sposobność oceny pozytywnie zweryfikował wiedzę autora, która w zaznaczonym temacie przemocy w rodzinie dotyka z reguły wiele ludzi.

Na ogół jest tak, że społeczność oraz rodziny omijają z daleka problem przemocy ze względu na fakt braku wiedzy, niechęci do podjęcia się rozmowy oraz niesienia pomocy innym jej potrzebującej.

Za to nie ma problemu z ujawnianiem uczuć, jakie towarzyszą w trakcie doznawania przemocy: poczucie strachu, lęku, brak zaufania do osób najbliższych z rodziny w obawie, że mogą ujawnić sekrety rodzinne, które tkwiły od lat, a nie ujrzały światła dziennego.

Publikacja to nie tylko trafnie dobrana tematyka problematyczna, ale problem związany z przemocą został przedstawiony za pomocą analizy oraz badań z wykorzystaniem odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Książka ta składa się z 8 rozdziałów, które zostały napisane z wielkim zaangażowaniem autora, właściwym podejściem, wykorzystaniem i doborem trafnej literatury tematu, a w każdym z nich Czytelnik będzie mógł wybrać odpowiednie zagadnienie.

Szczególną uwagę zwróciłam tutaj na przeprowadzoną przez autora narrację, która stanowi dodatkowy atut postrzegania wyjątkowości i trudności podjęcia tematu przemocy, a jednocześnie dostrzegając, jej zahaczając o aspekty studium prawno-kryminologiczne.

W precyzyjny sposób zostały opisane i dobrane przez autora terminologie i przykłady przestępstwa w rodzinie, sprawcy przemocy domowej, ofiary przemocy domowej oraz dodatkowe badania dotyczące zjawiska przemocy, agresja.

Uważam, że jest konieczność przeprowadzenia badań, aby wiedzieć, w czym tkwi prawdziwe źródło zjawiska przemocy, gdzie jest problem i czy można, jemu zapobiec używając do tego odpowiednich metod i środków zapobiegawczych.

Elementem dodatkowym są tutaj zamieszczone wykresy, tabele, które wykazują, że na podstawie przeprowadzonych przez autora są wyraźne widoczne sygnały, że problem przemocy pojawia się i należy pomóc społeczeństwu, by zlikwidować przemoc, aby mogło czuć się bezpiecznie.

Polecam przeczytać tę książkę.