Zła mowa

Jak nie dać się propagandzie

"Władza boi się analizy języka, zdemaskowania środków językowych, przy pomocy których chce oddziaływać" - mówił Leszek Kołakowski o rządzących PRL-em.

Swoisty "dziennik demaskatora" prowadził od lat 60. aż do upadku komunizmu w roku 1989 znakomity literaturoznawca Michał Głowiński.

Wiele haseł z niniejszej książki okazuje się nie tylko historycznym zapisem minionych czasów. Głowińskiego "komentarze do słów" stały się po latach, w wydawałoby się zupełnie innej rzeczywistości, ponownie aktualne.

Politycy znów wskazują z jednej strony "patriotów", z drugiej tych, których żywiołem są "knowania", przywódca rządzącej partii szuka spisków, bo przecież "to nie przypadek, że...". Tak jak niegdyś przeciwnicy (a dokładniej "wrogowie wszelkiej maści", "hałastra", a nawet "robactwo") są "zaciekli i zajadli", lokują się "w określonych kołach", są "inspirowani z zewnątrz", "ujadają", ich działania to "awanturnictwo" i "demagogia", a nade wszystko "przeszkadzają" w budowaniu lepszej Polski.

Wszystkie teksty w tej książce pochodzą sprzed 1989 roku. A jednak ,,Zła mowa" to nieustannie aktualny podręcznik dla każdego kto nie chce poddać się propagandzie.

Informacje dodatkowe o Zła mowa:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Zła mowa

Zła mowa - opinie o książce

Groteska
Michał Głowiński0
Okładka ksiązki - Groteska

"Groteska" Michał Głowiński...

Carska filiżanka
Michał Głowiński0
Okładka ksiązki - Carska filiżanka

Prozatorska próba wybitnego teoretyka i historyka literatury. Zbiór opowiadań, w których pobrzmiewają echa niezwykłego życia autora...