Z這dziej dusz

Data wydania: 2013-07-12
J瞛yk orygina逝: polski

Tom 1 cyklu Heksalogia o Dorze Wilk

Ocena: 4.68 (47 g這s闚)

"Break on through (To the other side)". Nie ma czasu na pierdoły.

Oto Dora Wilk - policjantka i wiedźma w jednym. Do obu stron osobowości podchodzi śmiertelnie poważnie, przez co ma ręce pełne roboty i podwójną porcję kłopotów.

W Toruniu w dziwnych okolicznościach ginie staruszka. W alternatywnych miastach giną magiczni i to Dorę wybrano, by rozwikłała zagadkę. Razem z ekipą do zadań specjalnych: aniołem i diabłem wkracza do akcji. Jedno jest pewne - nie będzie grać zgodnie z regułami.

Stado nadprzyrodzonych, morderstwa i śledztwo - to zdecydowanie nie jest kolejne love story.

Kup ksi捫k Z這dziej dusz

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Z這dziej dusz

Avatar u篡tkownika - u2003
u2003
Przeczytane:2022-04-03,

Polskie urban fantasy z domieszk krymina逝. Po陰czenie magii z rzeczywisto軼i, w kt鏎ej 篡jemy. W Toruniu Dora egzystuje jako policjantka, a w Thornie (alternatywne dla Torunia, magiczne miasto) jako wied幟a. Oczywi軼ie nie jest to podzia sta造 i nieprzekraczalny. W豉郾ie. W Thornie Dora dostaje misj, musi zlokalizowa sprawc porwa istot nadprzyrodzonych. W Toruniu natomiast ma problemy w pracy spowodowane korzystaniem z magii.

Moim pierwszym skojarzeniem z t ksi捫k jest cykl diabelsko-anielski Katarzyny Bereniki Miszczuk. Gdy dodam, 瞠 najlepszym przyjacielem g堯wnej bohaterki jest diabe Miron, a z kolei jego przyjacielem - anio, my郵, 瞠 niekt鏎zy zrozumiej, o czym m闚i. „Z這dziej dusz” niestety jednak nie trafi do mnie tak, jak zrobi to cykl diabelsko-anielski.

By這 wiele aspekt闚 tej ksi捫ki, kt鏎e mi nie odpowiada造. Ju na pocz徠ku, przekazanie sprawy zagini耩 Dorze, by這 dla mnie podejrzane. Rozumiem, 瞠 by豉 policjantk, jednak Rada, kt鏎a wyznaczy豉 jej to zadanie, nie mia豉 do niej raczej zbyt du瞠go zaufania, a mimo to tylko ona mia豉 si zajmowa znalezieniem tego – niebezpiecznego dla wszystkich – sprawcy.

Przechodz帷 do spraw politycznych, nie wiem jaki 鈍iatopogl康 ma autorka i jakie s jej pogl康y, jednak uwa瘸m, i obra瘸nie przez g堯wn bohaterk g這suj帷ych na PiS by這 raczej niepotrzebne... Nie wnios這 to kompletnie nic, a spowodowa這 pewien niesmak. R闚nie propagowanie stereotypu, 瞠 hetero m篹czyzna nie mo瞠 mie wyczucia stylu, koloru i faktury nie nale瘸這 do czego, o czym przyjemnie si czyta. Niby to tylko jedno zdanie, ale mimo wszystko po tym, jak autorka stara豉 si wprowadzi reprezentacj os鏏 nieheteronormatywnych (patolo磬a, kt鏎a woli dziewczyny, para m篹czyzn-wampir闚, z kt鏎ych jeden jest gejem) by這 to lekkim strza貫m w kolano.

Najwi璚ej zarzut闚 mam w stosunku do Dory. Zacznijmy od najprostszego. Dlaczego ta dziewczyna nie umie normalnie m闚i, tylko prawie ca造 czas warczy? Niestety czasem maniera ta przechodzi tak瞠 na inne postaci, co jest r闚nie frustruj帷e. Dora jest postaci, kt鏎a niezwykle irytuje, nie wiem, czy by這 to zamys貫m autorki. Jej ckliwe gadki (podam przyk豉dy jej wypowiedzi) sprawia造, 瞠 prawie przewraca豉m oczami z za瞠nowania.

„Kolejny raz cieszy豉m si, 瞠 nie jestem ma陰 kobietk, potrzebuj帷 opieki”

Dochodzi nawet do skrajno軼i, gdy Dora ranna, ledwie mog帷a chodzi, uznaje za seksizm to, 瞠 jej przyjaciel wzi掖 j na r璚e i ni鏀 w ten spos鏏… 疾nada.

„Nigdy nie dostawa豉m tyle, ile dawa豉m tak ju jest.”

„Jednak zbyt sobie ceni przyja潯, by wybrzydza, kiedy trafia mi si takowa.”

Dora kreuje si na super-przyjaci馧k, kt鏎a nigdy nie by豉 super-doceniana. Mo瞠 i tak by這 KIEDY, ale 瘸lenie si teraz przyjacielowi w ten spos鏏, gdy ten wiele dla niej robi jest wed逝g mnie niezbyt przyjemne. Jest to takie troch marudzenie dla marudzenia, my jako czytelnicy nie znamy jej poprzednich „przyjaci馧”, wi璚 taka informacja s逝篡 tylko temu, aby wzbudzi wobec niej lito嗆. Dodaje to sztucznego, niepotrzebnego dramatyzmu. Najwa積iejsza dla Dory jest przyja潯 (co jej si chwali), jednak ci庵le z jednym ze swoich przyjaci馧 powraca do tematu zwi您ku (a nawet ma鹵e雟twa!), co bardzo irytuje, gdy oboje uwa瘸j, 瞠 zwi您ek, czy nawet bli窺ze cielesne kontakty mog zepsu ich przyja潯, a mimo to ci庵n te swoje rozmowy…

„Nie jestem typem ksi篹niczki czekaj帷ej na ksi璚ia na bia造m koniu”

Ten cytat chyba m闚i sam za siebie… Nie jestem taka jak inne, jestem wyj徠kowa, kropka. Nie lubi takich bohaterek.

Dora w roli 郵edczej w sprawie porwa nadnaturalnych wed逝g mnie r闚nie si nie sprawdza. Prowadzenie przez ni 郵edztwa by這 wr璚z komiczne. Przes逝chania nadnaturalnych by造 prowadzone w spos鏏 sztuczny i nierealistyczny. Jaki 郵edczy wyjawia przes逝chiwanemu, kt鏎emu dodatkowo nie ufa, wszystkie szczeg馧y dochodzenia i tak w豉軼iwie m闚i wszystko, co o sprawie wie? Dodatkowo Dora zbyt wiele sobie dopowiada i zak豉da, nie maj帷 na to 瘸dnych dowod闚.

Z這czy鎍a, sprawca ca貫go zamieszania, nazywany by Vladem. Miano to jest wed逝g mnie niezbyt kreatywne, kojarzy mi si z bajkami dla dzieci (g堯wnie „Hotelem Transylwani”) i og鏊nie ze standardowym imieniem dla wampira. Pow鏚 jego dzia豉 tak瞠 mo積a uzna za nieskomplikowany, naprawd, spodziewa豉m si du穎 lepszego rozwi您ania tej zagadki.

Styl autorki bywa przyjemny, pomijaj帷 jedno wymuszenie opisu wydarze, w kt鏎ych Dora – narratorka – nie uczestniczy豉 oraz jedno niespecjalnie zgrabne por闚nanie b璠帷e poniek康 my郵 przewodni pewnej sceny. Tak瞠 denerwowa這 mnie nazywanie Gabriela Gabe’m, akcja ksi捫ki toczy si w Polsce (i alternatywnym 鈍iecie, my郵, 瞠 mo積a powiedzie, i r闚nie w Polsce) wi璚 nie rozumiem sk康 taka pisownia i zangielszczanie tego zdrobnienia.

Musz si zgodzi z opiniami, 瞠 w tej powie軼i znajduje si zbyt wiele podtekst闚. Rozumiem, 瞠 Dora jest po cz窷ci wied幟 p這dno軼i jednak i tak jest zbyt wiele takich fragment闚. Mam na my郵i g堯wnie relacj Dory z Mironem (w ko鎍u s podobno tylko przyjaci馧mi) ze szczeg鏊nym uwzgl璠nieniem pewnej sceny nad morzem, pozosta貫 nie by造 a tak ra膨ce. Irytowa這 mnie tak瞠 ci庵貫 podkre郵anie atut闚 Dory.

Najwi瘯szym plusem tej pozycji jest intryguj帷y 鈍iat pe貫n r騜nych postaci: anio堯w, diab堯w, wied幟, wampir闚, wilko豉k闚 i innych. My郵, 瞠 chocia瘺y dla niego b璠 kontynuowa t seri, gdy mo瞠 si to bardzo ciekawie rozwin望.

Jak by tu zako鎍zy? Mimo wszystko ta ksi捫ka nie jest beznadziejnie s豉ba. Czyta si j do嗆 lekko, stanowi nie najgorsz rozrywk, chocia nie w徠pi, 瞠 istniej lepsze ksi捫ki w tym gatunku. Nie mog jej z czystym sumieniem poleci.

Twórczo嗆 Anety Jadowskiej mia豉m okazj pozna ju przy okazji czytania powie軼i Martwy sezon. Wtedy jeszcze nie wiedzia豉m, 瞠 w豉軼iwie po nied逝gim czasie przyjdzie mi przeczyta kolejn powie嗆 w豉郾ie tej autorki, a mój wybór pad na z這dzieja dusz. Seria o Dorze Wilk jest jedn z najbardziej zachwalanych serii polskich autorów. No i nie mog豉m po prostu oprze si temu, by zapozna si z t histori.

Wyobra嬈ie sobie, 瞠 musicie pracowa z kobiet, która ma niesamowicie twardy charakter i której tak naprawd nie da si przegada, bo na wszystko znajdzie odpowied. Tak w豉郾ie osob jest Dora Wilk: oficjalnie policjantka, ale nieoficjalnie jest wied幟, która posiada moce pochodz帷e z dwóch ró積ych kra鎍ów swojego zwariowanego magicznego 鈍iata. Moc p這dno軼i miesza si z moc pó軟ocy, a to mo瞠 by istn mieszank wybuchow, je郵i przyjdzie co do czego. Jednak kobieta daje sobie rad i perfekcyjnie utrzymuje równowag pomi璠zy 鈍iatem ludzkim a 鈍iatem magicznym, z którego pochodzi. Jednak pewnego dnia zdolno軼i, które pomagaj jej na co dzie w pracy policjantki, przynosz niema貫 k這poty. W tym momencie Dora b璠zie musia豉 nie tylko zastanowi si nad tym, czy 鈍iat ludzki jest dla niej bezpieczny, ale równie jak mo瞠 wykorzysta swoje do鈍iadczenie, pomagaj帷 w 郵edztwie w Thornie.

Szczerze mówi, zanim zacz窸am t ksi捫k, obawia豉m si troch tego, czy Aneta Jadowska w fantastyce spodoba mi si jako czytelnikowi. Te same w徠pliwo軼i mia豉m co do gównej bohaterki ca貫j serii, czyli Dory Wilk. Ba豉m si czy oka瞠 si sympatyczna, czy te b璠zie mnie irytowa豉 i nie b璠 mog豉 zdzier篡 jej obecno軼i. Na szcz窷cie mog 鄉ia這 potwierdzi, 瞠 Dora to genialna, a nawet zajebista babka, któr chcia豉bym mie jako przyjació趾. Jest odwa積, siln, inteligentna, nie daje sobie w kasz dmucha, a niektóre jej ci皻e riposty po prostu zwalaj z nóg, wi璚 humoru równie nie mo積a jej odmówi. W kilku s這wach? Dora Wilk to 鈍ietna bohaterka, do której w my郵ach b璠 z u鄉iechem na ustach powraca.

Ciekawym urozmaiceniem tej historii oraz opozycj do Dory, jest obecno嗆 diab豉 oraz anio豉. Szczerze mówi帷, bardziej polubi豉m Mirona, czyli wnuka Lucyfera. Szczerze mówi帷, jest on dla mnie idealnym m篹czyzn, jakiego ch皻nie widzia豉bym obok gównej bohaterki, jako jej partnera 篡ciowego. Co si tyczy wcze郾iej wspomnianego anio豉, to on z kolei by dla mnie bardzo uroczy i raczej widzia豉bym go na stanowisku przyjaciela, mo瞠 m這dszego brata ni partnera. Jest po prostu zbyt delikatny i zbyt wra磧iwy dla Dory.

Chcia豉bym powiedzie, 瞠 styl pisania Anety Jadowskiej jest bardzo dobry i dzi瘯i temu ksi捫k czyta這 mi si bardzo przyjemnie. Wydaje mi si jednak, 瞠 nie musz tego powtarza, bo wi瘯szo嗆 czytelników ksi捫ek tej autorki o tym mówi i powszechnie o tym wiadomo. Nie by豉bym wi璚 w niczym odosobniona, je郵i chodzi o t kwesti.

Wykreowanie 鈍iata, z którego pochodzi Dora, Miron i Joshua (anio) jest bardzo dobre, dok豉dne i bez problemu wyobra瘸豉m sobie podczas lektury miejsca, w których przebywali bohaterowie. Nie mo積a zapomnie o tym, 瞠 oprócz samej otoczki fantastycznej, pojawia si tutaj intryguj帷y w徠ek 郵edczy, który mnie – jako mi這郾iczk wszelkich zagadek kryminalnych – bardzo zaciekawi.

Moje kolejne spotkanie z Anet Jadowsk, cho w troch innych okoliczno軼iach, by這 naprawd udane. Jestem zadowolona z faktu, 瞠 si璕n窸am po t pozycj i szczerz nie mog si doczeka lektury kontynuacji.

Je瞠li lubicie zagadki kryminalne, fantastyk i dobry humor – to koniecznie musicie zapozna si z t pozycj oraz ca陰 twórczo軼i autorki.

"Z這dziej dusz" autorstwa Anety Jadowskiej rozpoczyna kilkutomow seri o Dorze Wilk, charakternej wied幟ie i policjantce zarazem. Mimo, 瞠 rzadko si璕am po fantastyk, to przedstawiona w ksi捫ce historia poch這n窸a mnie ca趾owicie, a nawet przypomnia豉 mi moj m這dzie鎍z fascynacj magi. Po陰czenie w徠ków kryminalnych z magicznymi sprawi這, 瞠 po pierwszym tomie mam ochot na wi璚ej.

Dora, a w豉軼iwie to Teodora Wilk, dzieli swoje 篡cie pomi璠zy Toru, gdzie pracuje jako policjantka, a magiczne miasto Thorn, w którym mieszkaj nadnaturalni. To wied幟a, która 陰czy dwie odziedziczone, sprzeczne ze sob linie magiczne. Jest porywcza, uparta, nieprzewidywalna, a tak瞠 skuteczna w rozwi您ywaniu zagadek kryminalnych. Gdy w Thornie, wraz z innymi istotami magicznymi, w tajemniczy sposób znika jej przyjació趾a Katia, to w豉郾ie Dora zostaje zaanga穎wana w 郵edztwo. Z pomoc przychodzi jej Miron, diabe b璠帷y wnukiem Lucyfera, a z czasem równie anio Joshua, co prowadzi do powstania obejmuj帷ego trzy ró積e systemy trio, stanowi帷ego bardzo nietypowy zespó.

Akcja ksi捫ki rozgrywa si w dwóch równoleg造ch 鈍iatach. 安iat alternatywny stworzony przez autork jest niew徠pliwie bardzo barwny i pe貫n magii. Ta ró積orodno嗆 postaci poczynaj帷 od wied幟, poprzez diab造, anio造, elfy, wilko豉ki, wampiry, nekromantów a po szyszymory bardzo wzbogaca ca陰 fabu喚 i nadaje jej niepowtarzalny charakter. Klimatycznym miejscem na mapie Thornu jest Szata雟ki Pierwiosnek stanowi帷y punkt spotka bohaterów. To w豉郾ie w tym barze rozgrywa si znaczna cz窷 historii. 安iat realny natomiast zosta osadzony w klimatycznym, maj帷ym urokliw architektur Toruniu. Autorka wykreowa豉 ciekawych i ró積orodnych bohaterów, z którymi nie sposób si nudzi. Dora, Miron i Joshua mimo ró積ic charakterów tworz zgrane trio potrafi帷e wzbudzi sympati czytelnika. Fabu豉 zosta豉 tak skonstruowana, 瞠 ma w sobie zarówno wci庵aj帷 akcj, poczucie humoru, jak i ogromn dawk emocji. Pi瘯na ok豉dka ksi捫ki i 鈍ietne ilustracje zdobi帷e jej zawarto嗆 niew徠pliwie zas逝guj na pochwa喚 wydawnicz. Po陰czenie fantastyki z krymina貫m i romansem jest niezwykle udan mieszkank gatunków, a to sprawia, 瞠 obok tej pozycji nie mo積a przej嗆 oboj皻nie.

Twórczo嗆 Anety Jadowskiej bardzo mi przypad豉 do gustu. Podoba mi si i pomys i wykonanie ksi捫ek autorki, jednak瞠 ta mnie troch zawiod豉.

Powie嗆 jest bardzo lekka przez co bardzo szybko si j czyta. Fabu豉 jest wci庵aj帷a i pomimo, 瞠 nie przepadam za w徠kami kryminalnymi, ten naprawd potrafi zaciekawi.
Kolejnym plusem jest gówna bohaterka- Dora, której charakter bardzo przypa軛i do gustu.
W徠ek fantastyczny jest bardzo ekscytuj帷y. Podwójne 篡cie policjantki oraz wied幟y bardzo mnie zafascynowa這.
Niestety porównuj帷 "Z這dzieja dusz" donowszych ksi捫ek autorki, mo積a zauwa篡 pewne nie軼is這軼i oraz jak dopiero kszta速je si jej styl.
Oprócz paru drobnostek, lektura wywar豉 na mnie bardzo dobre wra瞠nie i wiem, 瞠 si璕n po nast瘼ne tomy serii.

Avatar u篡tkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2020-04-26,

砰cie policjantki nie jest 豉twe, a gdy dodatkowo jest si jeszcze wied幟… có, niektóre sprawy staj si 豉twiejsze, a inne trudniejsze. W po陰czeniu z trudnym charakterem mamy mieszank wybuchow.

Dora jest policjantk, która za wszelk cen goni za sprawiedliwo軼i. Jakby tego by這 ma貫, posiada moc, któr naprawd trudno po陰czy z normalno軼i. Jej 篡cie to nieustanne lawirowanie mi璠zy dwoma zupe軟ie odmiennymi 鈍iatami. Najbli窺ze 郵edztwa ka膨 jej zastanowi, który z nich jest dla niej wa積iejszy.

To nie jest 瘸dna tajemnica, ale naprawd lubi ksi捫ki Anety Jadowskiej. Czytam zarówno jej fantastyczne, jak i kryminalne powie軼i. Zdecydowanie wol te pierwsze, dlatego „Z這dziej dusz” by dla mnie prawdziw gratk. Warto wspomnie, 瞠 aktualne wydanie to wznowienie powie軼i pierwotnie opublikowanej w 2012 roku i z tego, co widz, jest to pierwsza ksi捫ka autorki. Si陰 rzeczy poziom jej wspó販zesnych ksi捫ek jest mimo wszystko troch wy窺zy. Z drugiej strony, tragedii te nie ma, a je郵i tak jak ja, lubicie powie軼i Anety Jadowskiej, z pewno軼i warto si璕n望 po jej pocz徠ki.

Historia, któr nam prezentuje, to naprawd ciekawe po陰czenie fantastyki oraz literatury kryminalnej. Mamy 郵edztwa, szukanie sprawcy, prokuratora i inne organy 軼igania, ale te czynniki nadprzyrodzone, magi oraz zakl璚ia. To niecodzienne po陰czenie wyró積ia proz autorki na tle innych tytuów.

Kolejnym elementem s naprawd wyraziste postacie. Uwielbiam dowcip i s這wne przekomarzania si bohaterów. Dora ma j瞛yk ostry, jak 篡leta i bynajmniej nie jest to jej jedyny 鈔odek obronny. Kobieta potrafi walczy o swoje i nie da sobie w kasz dmucha. Jej silna kreacja dos這wnie podbi豉 moje serce. Ale nie tylko ona, podoba mi si, jak autorka tworzy postacie, obdarza ich wieloma ciekawymi cechami, ale te bardzo konkretnymi wadami. Jedno jest pewne, nikt tu nie jest kryszta這wy.

Avatar u篡tkownika - zarwananoc
zarwananoc
Przeczytane:2020-04-21,

"- Nie wierz we wszystko co o mnie s造szysz. Chyba, 瞠 s造sza貫, 瞠 jestem wspania豉, wtedy musz potwierdzi, 瞠 plotki nie s przesadzone."

Na samym pocz徠ku ostrzegam, 瞠 Aneta Jadowska, jest jedn z moich ulubionych autorek, wi璚 w recenzji, nie pojawi si za du穎 negatywnych sów, a mo瞠 i nawet w ogóle, no bo.. co tu krytykowa! Ksi捫ki nie czyta豉m, a wr璚z ch這n窸am, co skutkowa這 szybkim zako鎍zeniem i polecaniem wszystkim na oko這.
"Z這dziej dusz" opowiada o Dorze Wilk, wied幟ie o trudnym charakterze, która usi逝je po陰czy 篡cie ludzkie z nadprzyrodzonym. W 篡ciu gównej bohaterki, niekoniecznie wszystko idzie wed逝g planu, pojawia si wiele komplikacji, ale dzi瘯i nim mamy gotow, wspania陰 przygod, stworzon przez Pani Jadowsk. Osobi軼ie polubi豉m Dore, jej wyj徠kow uparto嗆, spostrzegawczo嗆 i pomys這wo嗆, lecz to pewien anio skrad moje serce. Niestety tej postaci nie mamy tak du穎, jak naszego diabe趾a Mirona, ale pozwolono mi w jakim stopniu nacieszy si Joshua. Podejrzewam, 瞠 gdyby kto mi si spyta sk康 ta cicha mi這嗆, to pewnie nie potrafi豉m bym odpowiedzie sk康, ta posta po prostu mnie przyci庵n窸a swoimi ma造mi tajemnicami i z pozoru, spokojnym charakterem. Podejrzewam, 瞠 wi瘯szo嗆 odda豉 swoje serce Mironowi, którego jest na prawd du穎 na stronach "Z這dziejki dusz", wi璚 przeciwnikom seksownego diab豉 wspó販zuje.
Ksi捫k, jak wspomnia豉m wy瞠j, poch這n窸am w jeden dzie. Akcja trzyma ca造 czas w napi璚iu, mo瞠 te z powodu nie tylko rozwi您ywania zbrodni, ale te lekkich rozterek mi這snych, cho co si dziwi, gdy Dora pos逝guje si magi p這dno軼i i magi Pani Pó軟ocy. Oczywi軼ie w recenzji nie mog zapomnie o grafikach, które znajdziemy w 鈔odku ksi捫ki. Osobi軼ie w nich przepad豉m, co któr捷 spotka豉m, musia豉m cho na chwil si zatrzyma i przyjrze, bo nie po鈍i璚i im uwagi to grzech.
Reasumuj帷, nie dziwi si, 瞠 ksi捫ki doczeka造 odnowienia i mo積a je teraz dosta w tak wspania貫j szacie graficznej (uk這n dla Magdaleny Babi雟kiej). Z czystym sumieniem polecam przeczyta, "Z這dzieja dusz" jak najbardziej zas逝guje na dobre opinie i duuu穎 uwagi, wi璚 kupujcie!

"(...) wbi豉m r瘯 w jego zmasakrowan klatk piersiow pod mostkiem i szarpn窸am w gór. Oto najkrótsza droga do serca m篹czyzny."

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu CzytamPierwszy.

Avatar u篡tkownika - MissSilly
MissSilly
Przeczytane:2020-04-21,

"Z這dziej dusz" to moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i Jadowskiej i zachwyci豉m si od pierwszych stron. Gówna bohaterka, Dora Wilk na co dzie mieszka w Toruniu i jest policjantk na miejscowym komisariacie. Prywatnie jednak jest wied幟, która prowadzi drugie zycie w równoleg造m mie軼ie, Thornie. Nie mo瞠 powiedzie o swoich mocach kolegom z komisariatu, nawet je郵i czasami pos康zaj j o bycie medium dzi瘯i 鈍ietnej intuicji w prowadzonych sprawach. Pos康zaj j te o inne rzeczy, za które win ponosz geny Dory i jej magia Wied幟y P這dno軼i. :D Dor poznaemy, kiedy zostaje zawieszona w pracy, za to dostaje zlecenie z豉pania porywacza, który kradnie magie jej magicznych pobratymców. W 郵edztwie i polowaniu na gro幡ego przest瘼ce pomagaj jej najlepsi przyjaciele - anio Joshua i diabe Miron, przystojniacy, jakich nasz ludzki 鈍iat nie widzia. ;)
U鄉ia豉m si szczerze czytaj帷 opowie嗆 o przygodach Dory - to niby bajkowa i fantastyczna powie嗆, ale dla starszego czytelnika, przez w徠ki 篡cia seksualnego gównej bohaterki. Jadowska ma 鈍ietne poczucie humoru! Przytyk w kierunku partii rz康z帷ej wywo豉 u mnie salw 鄉iechu, ale na pewno nie ka盥y zareaguje na odwa積y j瞛yk tak samo. No i ten w徠ek jej relacji z diab貫m Mironem, wnukiem samego Lucyfera... 鈍ietnie zbudowane postaci, a chcia這by si z nimi zaprzyja幡i! Na pewno w przysz這軼i si璕ne po kolejne cz窷ci przygód Dory, bo czyta si jednym tchem, tak瞠 dzi瘯i prostemu j瞛ykowi.

Ksi捫ka opowiada histori Dory Wilk, wied幟y o wybuchowym temperamencie, który poznajemy ju w pierwszych zdaniach ksi捫ki. Wsz璠zie gdzie si pojawia, zaczyna panowa chaos. Cz瘰to nieprzewidywalna i dzia豉j帷a zawsze po swojemu, musi zmierzy si z nowym 郵edztwem. Dochodzi do morderstwa zrz璠liwej staruszki, dr璚zycielki wszystkich s御iadów. Morderca nie zostawi po sobie 瘸dnych 郵adów, co tylko utrudnia dzia豉nia policjantom. Kto by豚y sk這nny do zabicia staruszki? Akcja powie軼i rozgrywa si równie w alternatywnym do Torunia Thornie. W mie軼ie tym zaczyna dochodzi do znikni耩 nadprzyrodzonych istot. Wyznaczona przez Starszyzn, Dora musi rozwik豉 kolejn spraw i odnale潭 porywacza. Na szali znajduje si 篡cie kolejnych magicznych istot...

Najsilniejsz stron tej ksi捫ki s bohaterowie. Dora Wilk - wied幟a, której 瘸dna przygoda nie jest straszna. Nad wyraz lojalna i zawsze dotrzymuj帷a danego s這wa. Dla przyjació jest w stanie po鈍i璚i 篡cie, a je郵i znajdzie si i kto zajdzie jej za skór, gorzko tego po瘸逝je. Razem z piekielnym przyjacielem, Mironem i anio貫m stró瞠m tworz zgran ekip. Ich sprzeczki, 瘸rty i sarkazm Dory sprawiaj, i wysuwaj si oni na pierwszy plan. W dodatku 郵edztwo nie jest w 瘸dnym calu nu膨ce - wr璚z przeciwnie. Czytaj帷 jeste鄉y ciekawi kto stoi za porwaniami.

Ciekawym aspektem poruszonym w ksi捫ce, który zosta wyra幡ie podkre郵ony przez autork jest ró積ica pomi璠zy wied幟 a czarownic. Czarownice s osobami ucz帷ymi si czarów. Wied幟y to natomiast magiczne istoty od urodzenia, tak jak Dora. W dodatku, u gównej bohaterki zachodzi sprzeczno嗆 linii magicznych - magii p這dno軼i i Pani Pó軟ocy, co tylko potwierdza jej wyj徠kowo嗆 i nietuzinkowo嗆.

Aneta Jadowska stworzy豉 鈍iat, w którym miasta posiadaj swoje alternatywne (magiczne) wersje. 砰j w nich istoty o jakich ludziom nigdy si nie 郾i這: wilko豉ki, wampiry, wied幟y i wiele innych magicznych stworze.

Jest jeszcze jedna rzecz, która urzeka mnie w SQNowych wydaniach ksi捫ek tej pisarki - ilustracje Magdaleny Babi雟kiej. Jaki czas temu, jaka duszyczka wpad豉 na pomys by wzbogaca nimi powie軼i Anety Jadowskiej, strza w dziesi徠k. Teraz nie wyobra瘸m sobie kolejnych tomów bez takiego uzupe軟ienia. Przyznam szczerze, 瞠 czytaj帷 ka盥 ksi捫k spod pióra tej pisarki bardzo czeka貫m na kolejne ilustracje, co dodatkowo nie pozwala這 mi od這篡 ksi捫ki na d逝窺z chwil.

Ostatecznie, jestem w stanie wam j poleci. Dora to bohaterka, któr zapami皻acie na d逝go. W po陰czeniu z ciekaw histori tworzy koktajl, który b璠ziecie delektowa si kilka wieczorów i si璕ni璚ie po kolejn porcj.

"Z這dziej Dusz" to pierwsza cz窷 heksalogii opowiadaj帷a o Dorze Wilk - policjantce, wied幟ie, która dzieli swoje 篡cie na 鈍iat ludzi oraz 鈍iat istot nadnaturalnych.

W pierwszej cz窷ci poznajemy Dor oraz jej 篡cie, przyjació, usposobienie. Widzimy, jak pracuje, czym dok豉dnie si zajmuje i jak traktuje ludzi. Towarzyszymy jej podczas 郵edztwa zleconego przez Starszyzn. Dora musi odnale潭 maga, który porywa nadnaturalnych i odbiera im moce. Czy jej si to uda?

Dora Wilk to fantastyczna bohaterka i nie mam na my郵i tylko tego, 瞠 jest wied幟 i posiada ró積e moce. Chodzi mi o jej charakter. Jest nieugi皻a, odwa積a i lojalna. Kiedy jej przyjaciele potrzebuj pomocy, nie waha si, tylko robi wszystko co w jej mocy. Posiada silny, niebywa造 charakter, który wart jest podziwiania. Czasem nie dba o swoje bezpiecze雟two, co sprawia, 瞠 inni musz ja ratowa. Jest to kobieta, która nie daje sobie w kasz dmucha i nie boi si konfrontacji z p販i przeciwn. Nie pozwala sobie na oszczerstwa, w pracy równie daje z siebie wszystko. Ociekaj帷a sarkazmem, z g這w pe軟 pomysów, nie 豉mi帷a w豉snych zasad (co w tej ksi捫ce wida go造m okiem, inna bohaterka dawno posz豉by do ó磬a z TAKIM przyjacielem, ale nie Dora). Skupi豉m si na jej charakterystyce, ale uwierzcie mi - z tak postaci ka盥a przygoda warta jest przeczytania. Niezale積ie, czy jest to spacer po pla篡, wej軼ie do groty wilków czy ratowanie przyjació z r彗 psychopaty. Godni uwagi s równie Miron oraz Joshua. Kto by pomy郵a, 瞠 diabe i anio zostan kumplami? Po tej powie軼i wida, 瞠 Aneta Jadowska ma 鈍ietny warsztat pisarski oraz cudown wyobra幡i. W nowym wydaniu „Z這dzieja Dusz”, lektur umilaj ciekawe ilustracje. Bardzo chc si璕n望 po kolejn cz窷 serii o Dorze Wilk i mam szczer nadziej, 瞠 b璠 mog豉 zamówi t ksi捫k na portalu Czytam Pierwszy.

Dora Wilk jest policjantk. Jej charakter jest do嗆 specyficzny. Mówi to co my郵i, ci庵le pakuje si w k這poty i ma ripost na wszystko. Nie przeszkadza jej to jednak w pracy, poniewa statystyki rozwi您anych spraw s 鈍ietne. Brzmi ciekawie, ale to tylko po這wa jej 篡cia. Druga cz窷 jest jeszcze bardziej interesuj帷a, poniewa Dora jest wied幟. Kiedy nie ma jej na komisariacie, prawdopodobnie sp璠za czas w barze w alternatywnym mie軼ie, w którym 篡j istoty nadnaturalne- Thornie. Tam jednak zaczyna si dzia co bardzo dziwnego. Znikaj ró積e istoty magiczne, mi璠zy innymi wied幟y, wampiry i wilko豉ki. Dora zosta豉 przydzielona przez Starszyzn do tego, aby znale潭 niebezpiecznego sprawc. Dla niej jest to równie sprawa osobista- jedn z porwanych osób jest jej przyjació趾a. Nie nara瘸 si jednak na bezpiecze雟two samotnie. Towarzyszy jej Miron, bardzo przystojny wnuk Lucyfera.

Ksi捫ka jest cudowna. Dawno nie czyta豉m czego, co tak mnie wci庵n窸o. Autorka wprowadzi豉 do powie軼i bardzo oryginalny klimat. Podoba mi si zabieg z  podwójnym 篡ciem gównej bohaterki. Bardzo ciekawe jest równie to, 瞠 alternatywny 鈍iat jest odpowiednikiem rzeczywistego Torunia. Dodatkowo jako plus odbieram to, 瞠 autorka zdecydowa豉 si wybra Toru jako miejsce akcji powie軼i. Jest to bardzo od鈍ie瘸j帷e po przeczytaniu wielu ksi捫ek, których akcja zawsze dzieje si w Londynie. Dora jest bardzo charaktern postaci z ci皻ym j瞛ykiem, co powoduje wiele 鄉iesznych sytuacji. Humor w ksi捫ce jest bardzo w moim gu軼ie. Dawno nie 鄉ia豉m si czytaj帷 fantastyk. Rzecz, która chyba najbardziej podoba豉 mi si w ca貫j powie軼i by這 wykreowanie relacji Dory z diab貫m. Dos這wnie nie da這 si ich nie shipowa. Bardzo du篡 plus za rysunki, które by造 zamieszczone w nowym wydaniu ksi捫ki (SQN). Jedynym minusem by這 idealizowanie gównej bohaterki. Nie by這 takiej rzeczy, której Dora nie potrafi豉by za豉twi, ale nie wp造n窸o to negatywnie na mój odbiór historii. Na ogó nie czytam serii, ale w tym przypadku bardzo si ciesz, 瞠 przede mn jeszcze 5 cz窷ci. Ocena 5/5 gwiazdek. Ksi捫k odebra豉m za punkty na portalu Czytam Pierwszy.

Avatar u篡tkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-03-08, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, fantastyka, SF, przygoda,
Dora Wilk jest z urodzenia wied幟. Pracuje za jako policjantka w Toruniu, gdzie znajduje si przej軼ie do Thorn'u. Na skutek pewnych okoliczno軼i zajmuje si spraw zagini耩 oraz morderstw istot magicznych, a strze瞠 jej diabe. Wyzwanie to jest niebezpieczne, ale bohaterka nie zostawia przyjaci馧 na pastw losu. Powie嗆 jest lekko napisana, mo積a por闚na jej lekko嗆 do autor闚 fantastyki Briggs, czy Andrews. Jest tu szczypta humoru, si nadprzyrodzonych czy przygody. Nie jest md這 napisana, a ka膨 stron czyta si wr璚z z przyjemno軼i.
Avatar u篡tkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-11-08, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Dora, a w豉軼iwie Teodora Wilk, to kobieta o dw鏂h twarzach. Policjantka i wied幟a, mieszkaj帷a w Toruniu. Po rodzicach odziedziczy豉 geny wied幟y p這dno軼i oraz Pani P馧nocy. Chocia powinna mieszka w Thonie, czyli alternatywnym 鈍iecie, razem z innymi magicznymi postaciami, to wybra豉 mieszkanie w Toruniu i ludzk prac. Na pocz徠ku by豉m oczarowana. Wiele dobrego s造sza豉m o ksi捫kach pani Jadowskiej i z wielkim entuzjazmem si璕n窸am po ten cykl. I faktycznie, pierwsze rozdzia造 bardzo mi si spodoba造, od razu polubi豉m g堯wn bohaterk i czyta豉m zafascynowana. Pozytywne emocje szybko jednak gdzie si zgubi造, a ja stopniowo zacz窸am traci zainteresowanie. Nie ukrywam, 瞠 inaczej wyobra瘸豉m sobie t histori, pocz徠kowo traktowa豉m t ksi捫k jako taki fantastyczny krymina, ale to jednak nie by這 to. G堯wna bohaterka bardzo przypad豉 mi do gustu, czego niestety nie mog powiedzie o pozosta造ch bohaterach, kt鏎zy byli mi oboj皻ni i pozbawieni charakteru. Jedynie jako tako moje zainteresowanie wzbudzili koledzy z pracy Dory, ale wszystkie te diabe趾i, wilko豉ki i anio趾i to niewykorzystany potencja. Wracaj帷 jeszcze do g堯wnej bohaterki to czasami irytowa這 mnie jej poczucie o w豉snej doskona這軼i, ale poza tym wyda豉 mi si sympatyczna, pomimo ca貫j swojej z這郵iwo軼i. "Z這dziej dusz" to raczej takie kobiece fantasy, bo spor rol odgrywa tutaj w徠ek mi這sny, kt鏎y mnie osobi軼ie nie zachwyci, ale te na szcz窷cie nie denerwowa. Tutaj niestety by這 przewidywalnie, a wi璚 i nudno. 安iat wykreowany przez autork r闚nie mnie nie zachwyci, nie potrafi豉m si w nim odnale潭, wyobrazi go sobie. Brakowa這 konkret闚, bardziej plastycznych opis闚. Powiedzia豉bym, 瞠 "Z這dziej dusz to lektura dla ma這 wymagaj帷ych czytelnik闚. Ja oczekiwa豉m czego lepszego. Jestem na nie, ale niewykluczone, 瞠 autorka dostanie ode mnie kolejn szans, ale to ju w innej serii, bo z Dor Wilk po raz kolejny nie zamierzam si spotyka.
Opowie嗆 nie z tej ziemi cho 1 cz窷 zahacza o nasz 鈍iat, w kt鏎ym to dzielna policjant wied幟a rozwi您uje zagadki kryminalne i stara si znale潭 zab鎩c starszej pani, co nie jest takie 豉twe, gdy pomimo nieustannego s逝chania Radia Maryja to anio貫k z niej ni by. Gdyby k這pot闚 by這 ma這 w 鈍iecie magicznym porwano jej przyjaci馧k nekromantk. Starszyzna, kt鏎a kieruje ca造m 鈍iatem magicznym, zleca Jadze odnalezienie sprawcy i ujawnienie go im. Gdy poch這ni皻a t spraw Jada wraca do domu okazuje si ze jeden z jej "koleg闚" z pracy pr鏏uje j jej pozbawi co skutkuje zawieszeniem policjantki. Maj帷 czas wied幟a skupia si na swoich sprawach w 鈍iecie nadnaturalnych zamieszka造ch pod Toruniem. Wraz z diab貫m Mironem i anio貫m Joshua pod捫a 郵adem porwanych, by unicestwi maga po篡wiaj帷ego si ich moc. Czy im si uda nie zdradz, powiem tylko 瞠 nie wszyscy wyjd z tego 篡wi.
Avatar u篡tkownika - drakusia
drakusia
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52,
鈍ietna ksi捫kajuz od bardzo dawna nie czyta豉m polskiej ksi您ki z takim zapa貫m i zapami皻aniem....
Avatar u篡tkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 4, Przeczyta豉m, czytam regularnie w 2013 roku,
,,Z這dziej dusz" to debiut Anety Jadowskiej, co prawda autorka wyda豉 wcze郾iej par opowiada jednak to w豉郾ie pierwszy tom cyklu o Dorze Wilk zosta okrzykni皻y wielkim debiutem. Czy zas逝瞠nie? Mam co do tego mieszane uczucia. Dora Wilk to mieszkaj帷a w Toruniu policjantka kt鏎a ukrywa przed wszystkimi sw鎩 ma造 sekrecik. Po godzinach 篡je na pe軟ych obrotach jako wied幟a z krwi i ko軼i, w dodatku ca趾iem nieprzeci皻na wied幟a. Stara si jak mo瞠 by po陰czy te dwa 篡cia, jednak nie jest to takie proste. Szczeg鏊nie w momencie gdy nadnaturalni, jeden po drugim zostaj porwani. Dora musi rozwik豉 zagadk i to jak najszybciej poniewa na szali le篡 篡cie jej przyjaci馧ki kt鏎a r闚nie pad豉 ofiar tajemniczego porywacza. Czy zd捫y? Do pomocy ma swoich przyjaci馧, a pomoc diab豉 i anio豉 bardzo si przydaje. Nadchodzi czas na zmiany, a to w豉郾ie czasu brakuje jej najbardziej. Nie ma co si oszukiwa- ksi捫ka ta jest przeznaczona dla kobiet. Oczywi軼ie nie jeden m篹czyzna znajdzie w niej co dla siebie, jednak je瞠li mia豉bym j komu podarowa to raczej kole瘸nce nie koledze. Ci庵le nie wiem jak oceni mam t ksi捫k, jest w niej tyle b喚d闚 i rzeczy kt鏎e mi si po prostu nie podobaj, 瞠 momentami nie nad捫a豉m robi notatek. Jednocze郾ie czyta這 si j tak szybko i przyjemnie 瞠 nie mam serca napisa ,,nie polecam" bo mimo wszystko poleci mam ochot. Mo瞠 wi璚 zaczniemy po kolei od grzeszk闚 wi瘯szych i mniejszych, a sko鎍zymy na sprawach przyjemniejszych. Aneta Jadowska wyra幡ie zarysowa豉 charaktery poszczeg鏊nych gatunk闚. Dzi瘯i temu wiemy, 瞠 wampiry zachowuj si jak arystokraci, diablice s wredne, a wilko豉ki to ma這 inteligentne stworzenia kt鏎e wi璚ej maj wsp鏊nego ze zwierz皻ami ni lud幟i. Gdy autorka przybli篡豉 nam bli瞠j przedstawiciela tego ostatniego gatunku okaza這 si, 瞠 jest to mi窷niak w sportowej furze s逝chaj帷y hip-hopu i na tyle ma這 wymagaj帷y, 瞠 lubi filmy typu ,,Szybcy i w軼iekli". Jak nam dok豉dnie obja郾i豉 Dora, tylko p造tkie filmy i muzyka z這穎na z 逝pania i wulgaryzm闚 mo瞠 dotrze do ich ma這 skomplikowanych m霩g闚. Za to g堯wni bohaterowie s逝chaj rocka i maj pe軟 p造totek takich zespo堯w jak Metallica, Kings of Leon czy Led Zeppelin. Co i rusz jeste鄉y zasypywani tytu豉mi piosenek kt鏎e niew徠pliwie nale膨 do ulubionych autorki. Nie ukrywam, poczu豉m si ura穎na. Nigdy za t瘼ego mi窷niaka si nie uwa瘸豉m jednak rapu s逝cha豉m bardzo d逝go (dalej mi si zdarza), Szybkich i w軼iek造ch lubi do dzi i nie uwa瘸m si przez to gorsza. Gdy czyta豉m fragment o tym jak anio z diab貫m s逝chaj muzyki (oczywi軼ie rocka) i machaj do rytmu w這sami jak na prawdziwym koncercie mia豉m ochot krzykn望 ,,Serio?!". Zreszt nawet imi u篡wane przez nasz bohaterk w magicznym 鈍iecie mocno daje mi do my郵enia, no bo jak tu nie skojarzy imienia Jada z nazwiskiem autorki? Pomijaj帷 ju to, 瞠 w niekt鏎ych szczeg馧ach s nawet podobne do siebie fizycznie. Mam wra瞠nie, 瞠 Aneta Jadowska opisa豉 Dor jako ulepszon wersje siebie, takie alter ego kt鏎y ka盥y z nas ma w marzeniach. Wysz豉 przez to typowa Mary Sue, wszystko jej si udaje, okazuje si 瞠 we wszystkim jest dobra, ka盥emu zaimponuje a jednocze郾ie du穎 porozmy郵a i mimo wewn皻rznego zam皻u ma czas na zbawienie 鈍iata. Zawsze przy tym wygl康aj帷 na tyle atrakcyjnie by m篹czy幡i rzucali si stadami. To wszystko okropnie razi po oczach, momentami niemi這siernie irytuje i ma si ochot wy do ksi篹yca w陰czaj帷 w tle Snoop Dogga na z這嗆 autorce. Jednak s i takie momenty dla kt鏎ych tej ksi捫ki si nie od這篡. Pomys na stworzenie 鈍iata r闚noleg貫go dla nadnaturalnych to strza w dziesi徠k, w dodatku daje po prostu nieograniczone mo磧iwo軼i. Thorn fascynuje i nie mog doczeka si by lepiej go pozna, tak samo zreszt jak inne miasta z tego 鈍iata. Bogactwo wszelkich mo磧iwych ras gatunk闚 przyprawia o b鏊 g這wy, na szcz窷cie tylko pozytywny. Mo積a wybiera i przebiera a i tak z kapelusza wyskoczy nam co nowego. Poczucie humoru jest takie jakie lubi, ci皻y dowcip sprawia 瞠 nie raz u鄉iecha豉m si pod nosem, szczeg鏊nie gdy na scen wkracza Miron, niesamowicie przystojny diabe. W徠ek mi這sny przy熤i w徠ek kryminalny, ten drugi mimo 瞠 ciekawy jest zbyt p造tki, wszystko rozwi您uje si za 豉two, za szybko i bez absolutnie 瘸dnych fajerwerk闚. Nie ma chyba osoby kt鏎a nie zorientowa豉 si kto jest tym ,,z造m". Chocia musz odda honor i przyzna 瞠 fina這wa walka by豉 rozwi您ana bardzo ciekawie i mnie zaskoczy豉. Jednak to w徠ek mi這sny jest si陰 nap璠ow tej ksi捫ki i to po niego si璕n po kolejny tom. Najch皻niej zmieni豉bym kategori z krymina逝 fantasy na romans paranormalny z kryminalnym w徠kiem. Wida, 瞠 to debiut autorki. Nie mo積a jednak powiedzie, 瞠 debiut nieudany. Ksi捫ka jest lekka, 豉twa i ca趾iem przyjemna je瞠li nie wymagamy od niej zbyt wiele. Mam nadziej, 瞠 z tomu na tom b喚dy zaczn znika wtedy jadowska powali nas na kolana. Czy polecam? Nie wiem. Wiem jednak, 瞠 na pewno si璕n po nast瘼ny tom wi璚 co ta ksi捫ka w sobie ma.
Avatar u篡tkownika - mirk
mirk
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
Urban fantasy? Nie mam zbyt wielkiego do鈍iadczenia, mimo to pozytywnie oceniam ten debiut: rozrywka, humor, wartka akcja. Nie jest to dzie這 wybitne, ale takie nie mia這 by. Mia這 sprawia, 瞠 dzie stanie si lepszy a wiecz鏎 ciekawszy. Dla mnie - idealnie. Prze趾n窸am nawet nadmiar dylemat闚 sercowo-seksualno-etycznych. Wszystko czemu s逝篡. Jedynie przyczepi豉bym si do korekty - czy Fabryka nie dostrzega powt鏎ze lub zagubionej logiki w szyku zda?

Dora Wilk 篡je w dw鏂h 鈍iatach, w jednym jest policjantk, w drugim charaktern wied幟. W magicznym 鈍iecie gin magiczne istoty, Dora otrzymuje zadanie, aby ich odnale潭. Pomagaj jej przyjaciele. 安ietnie wykreowany 鈍iat, dobrze si bawi豉m, czytaj帷 t ksi捫k.

Avatar u篡tkownika - Merlinka
Merlinka
Przeczytane:2023-01-05, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Czytacie albo s逝chacie fantastyk?

Przyznam, 瞠 zawsze by豉m anty. Fantastyka? Nie ma takiej opcji. Zawsze kojarzy豉 mi si z dziwacznymi przebiera鎍ami i czym nierealnym. Wyj徠kami by oczywi軼ie Harry Potter czy Seria Niefortunnych zdarze. Pewnie znawcy gatunk闚 mnie zaraz wyfiletuj, 瞠 to nie do ko鎍a fantastyka, a po prostu literatura m這dzie穎wa, trudno.

,,Z這dziej dusz" Anety Jadowskiej wpad mi w 豉pki zupe軟ie przypadkowo, kiedy to latem postanowi豉m spr鏏owa swoich si w audiobookach. Mi這軼i to z tego nie by這. Potem kiedy zabra豉m si za s逝chanie wersji audio #tegociniepowiem (#narcyzm #autopromocja) co klikn窸o i przy ,,Z這dzieju" by這 ju mi璠zy nami ca趾iem przyjacielsko :D

Dora Wilk jest toru雟k policjantk, o bardzo niewyparzonym j瞛yku. W Thornie za, czyli magicznym Toruniu jest wied幟, kt鏎a zadaje si z diab貫m i anio貫m. Najbli窺za przyjaci馧ka z Thornu Teodory zostaje uprowadzona przez maga wraz z kilkunastoma innymi istotami, a jej zadaniem jest rozwik豉nie zagadki. Dodatkowo dochodzi przypadkowa 鄉ier w Toruniu.

Opinie o tej heksalogii s tak r騜ne, jak o relacjach Torunia z Bydgoszcz. Mnie urzek styl autorki, toru雟kie smaczki, ci皻y j瞛yk bohater闚 i wartka akcja. Do tego fantastyka w toru雟kich realiach, magia! Fabu豉 wci庵a, ale by造 te fragmenty, kt鏎e przyprawia造 mnie o dreszczyk za瞠nowania.

Ale! Zabra豉m si ju za drugi tom, zatem to powinna by wystarczaj帷a rekomendacja J

Avatar u篡tkownika - raspberry97
raspberry97
Przeczytane:2022-10-28, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

"Z這dziej dusz" to pierwszy tom heksalogii o Dorze Wilk,autorstwa Anety Jadowskiej. Ciesz si,瞠si璕n窸am w ko鎍u po polskie urban fantasy. Polska literatura oferuje du穎 dobrego i nie inaczej by這 tym razem.
? Dora Wilk jest policjantk, mieszkaj帷 w Turuniu. Jednak jej geny skrywaj co jeszcze...Wilk jest ... wied幟,kt鏎a w alternatywnym mie軼ie- Thornie jest cz瘰t bywalczyni Szata雟kiego Pierwiosnka.? Gdy w 鈍iecie magicznych zaczynaj gin望 nadnaturalni Dora otrzymuje zlecenie wytropienia socjopaty. Czy maj帷 za towarzyszy anio豉 i diab豉 uda jej si doprowadzi 郵edztwo do ko鎍a? ?
"-Z kim przyja幡i豉 si pana mama?
-Mama nie zna豉 tego czasownika."??
"Z這dziej dusz" to 鈍ietne urban fantasy,pe軟e akcji, wylewaj帷ego si sarkazmu i genialnie skrojonych bohater闚. Tytu這wa Dora jest wied幟,kt鏎a nie da sobie w kasz dmucha. Jest zabawna, charyzmatyczna,twardo st徙a po ziemi. Pod pancerzem jest delikatna,podatna na zranienie. Joshua i Miron zdecydowanie dor闚nuj jej temperamentem... szczeg鏊nie Miron?
To ksi捫ka pe軟a magii i istot nadprzyrodzonych. Znajdziemy tutaj wied幟y, szyszymory,yiccanki, wampiry,czarty, wilko豉ki...czyli wybuchow mieszank towarzysk.
Autorka 鈍ietnie operuje s這wem. Podtekst romantyczny i sarkazm s idealnie wywa穎ne. Akcja ksi捫ki nie zwalnia od pocz徠ku do samego ko鎍a.Wywo逝je mn鏀two u鄉iechu i emocji?
Z pewno軼i zaopatrz si w kolejne tomy przyg鏚 Dory ?

Avatar u篡tkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2021-10-27, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 26 ksi捫ek 2021,

"Z這dziej dusz" to powie嗆 ukazuj帷a przygody Dory Wilk - policjantki i wied幟y, 篡j帷ej w dw鏂h 鈍iatach. Dora zar闚no prowadzi 篡cie w鈔鏚 ludzi i tam wykonuje swoj prac policjantki oraz nale篡 te do 鈍iata magicznych istot. Pewnego razu dostaje zlecenie odszuka bardzo gro幡ego przest瘼c porywaj帷ego r騜ne istoty. Ca豉 historia potrafi zaciekawi ju od samego pocz徠ku, cho zdarzaj si nudniejsze momenty, a za ich spraw pewien niedosyt. Mog這 by wi璚ej akcji, wi璚ej dreszczyku, wi璚ej samego 郵edztwa, poszukiwa, mniej romanside, kt鏎e niczego nie wnosz do samej historii i s przewidywalne co nudzi. Ale pomimo rozwlekaj帷ych si, nudnawych moment闚 reszta historii jest fajna, interesuj帷a i nawet szybko si czyta. Przyjemna lektura, w sam raz na czas, gdy chce si co lekkiego, z odrobin akcji i romantycznymi w徠kami.

Avatar u篡tkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2021-07-17, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Dora jest toru雟k policjantk. Jest te wied幟, a istoty takie jak ona zamieszkuja alternatywne miasto Thorn. Podczas gdy w 鈍iecie realnym Dora zozwi您uje zagadk 鄉ierci jedzowalej staruszki i boryka si z problemem mobbingu, w 鈍iecie alternatywnym dochodzi do serii brutalnych porwa. Starszyzna z這穎na z przedstawicieli magicznych istot zleca Dorze odszukanie zaginionych i wskazania porywacza. Dora, kt鏎a na codzie kumpluje si z aniolem, diab貫m i czartem, musi pozyska te zaufanie zmiennokszta速ynych i wampir闚.

Inne ksi捫ki autora
Denat wieczorow por
Aneta Jadowska0
Ok豉dka ksi您ki - Denat wieczorow por

Niektórzy nawet zza grobu potrafi napsu krwi! Anonimowe zaproszenie na Bal Tajemnic nie budzi w Marii Garstce entuzjazmu, za to w Anieli Grzeba趾o...

Egzorcyzmy Dory Wilk
Aneta Jadowska0
Ok豉dka ksi您ki - Egzorcyzmy Dory Wilk

666 - the number of the beast... Gdyby to by這 takie proste i numer wystarczy by wyegzorcyzmowa demona! Co zacz窸o si w toru雟kiej kostnicy, ko鎍zy...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz