Z這dzieje koni

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2014-04-24
Kategoria: Literatura pi瘯na

Ocena: 5.5 (2 g這s闚)

„Z這dzieje koni” to powie嗆 o pokoleniach m篹czyzn w „zakl皻ym” kr璕u kompleks闚, s豉bo軼i i tch鏎zostwa. „Romantykach”, z這dziejach z逝dze i marze. Pokoleniach nieobecnych ojc闚, milcz帷ych matek. Rodzinie jako polu walki. To powie嗆 o niebezpiecze雟twie odkrywania rodzinnych tajemnic, gro幡ym wp造wie historii kreuj帷ej zast瘼y bohater闚 niezdolnych do 篡cia. Pisana nie „w imi Ojca”, a w imi „syn闚-kalek”. Bo przecie mog這by by zupe軟ie inaczej…

Trzy pokolenia, trzech narrator闚, trzy r騜ne perspektywy. Stanis豉w dla jednych „brawurowy partyzant”, dla innych „krwawy bandyta”, prowadzi walki z partyzantami sowieckimi oraz przedstawicielami nowej komunistycznej w豉dzy w powojennej Polsce. W obawie przed represjami wyemigrowa do USA zostawiaj帷 w kraju swoj ci篹arn dziewczyn Nik, kt鏎a jako sanitariuszka i 陰czniczka od 1943 roku wspiera豉 partyzant闚 w walce z bolszewikami. Za t dzia豉lno嗆 w豉dze Polski Ludowej skaza造 j na 8 lat wi瞛ienia. Syn Niki i Stanis豉wa to niespe軟iony aktor, wiecznie bezrobotny „student wielkiego υmnickiego” zn璚aj帷 si nad swoj 穎n Ew i synem Kamilem, daje upust swoim frustracjom i permanentnej w軼iek這軼i. Kamil - najm這dszy z „tr鎩cy” ojciec – syn - wnuk, chce zosta re篡serem filmowym. Paradoksalnie stopniowo ujawniane rodzinne tajemnice podsuwaj mu scenariusz na film 篡cia.

Kup ksi捫k Z這dzieje koni

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Z這dzieje koni

Trzy m瘰kie pokolenia jednej rodziny. Stanis豉w najstarszy pami皻aj帷y wojn i jej wp造w na 篡cie, partyzant, dla jednych bohater, dla innych morderca. Uciek od swojego syna i przesz這軼i do Stan闚. Syn Jerzy, niespe軟iony aktor, poraniony przez zawi這軼i 篡cia matki, brak ojca, przerzucaj帷y swoje frustracje, niespe軟ienie na syna. Kamil, pocz徠kuj帷y filmowiec, traktowany przez ojca jako nieudacznik, wra磧iwy na otoczenie, na 篡cie. Ich rodzinne stosunki, postawy, wspierane przez ciche, stoj帷e z boku kobiety i tocz帷a si wok馧 nich historia to jest niesamowicie emocjonalna i wzruszaj帷a opowie嗆.
Avatar u篡tkownika - Palanee
Palanee
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,

Wiele ameryka雟kich filmów i seriali (cho熲y z ostatnio ogl康anych: „圭igani”, „Ko軼i”, „Skazany na 鄉ier”) skupia si na opuszczonej przez ojca rodzinie, w której dzieci wychowywa造 si tylko z matk lub tu豉造 po rodzinach zast瘼czych. Jednak to nie wszystko – ojciec zawsze opuszcza dzieci w s逝sznej sprawie, chc帷 je chroni przed niebezpiecze雟twem. Zawsze jednak obserwowa, b璠帷 gdzie niedaleko i czuwa nad nimi, nierzadko ratuj帷 z opresji. Mo積a powiedzie, 瞠 Amerykanie upodobali sobie mit dobrego ojca, który po鈍i璚a si zarówno dla dobra rodziny jak i dobra kraju (np. chc帷 zdemaskowa gro幡 grup przest瘼cz). Dzieci, niezale積ie czy b璠zie to córka czy syn, wchodz w doros貫 篡cie i nagle, cz瘰to w niesprzyjaj帷ych warunkach, poznaj swojego ojca. Po wybuchu nienawi軼i, wykrzyczeniu sobie wszelkich krzywd, ostatecznie rozumiej decyzj rodziciela i zaczynaj sta za nim murem. A nawet po鈍i璚a si dla spraw, za które on, ameryka雟ki bohater, straci swoje 篡cie (bo przyznajmy, zawsze tak jest – ojciec musi zgin望, by dziecko kontynuowa這 jego dziedzictwo, nawet je郵i 篡czenie ojca by這 zupe軟ie inne). Podziwiamy szlachetno嗆, a tak瞠 po鈍i璚enie dziecka, które z nieudacznika zamienia si w cz這wieka czynu. Wiemy, 瞠 rodzina nie rozpada si, bo ojciec by alkoholikiem lub wda si w romans. Nic z tych rzeczy! Ojciec jest bohaterem, dlatego odszed. Ratowa rodzin, a przy okazji swój ty貫k. Bo w ko鎍u 豉twiej ucieka samemu ni z baga瞠m w postaci 穎ny i dziecka.

Mit ameryka雟kiego taty bohatera nijak ma si do tego, co przedstawi Remigiusz Grzela w „Z這dziejach koni”. Cho nie, mo積a powiedzie, 瞠 ma wiele wspólnego, lecz zamiast przedstawia jednego z ojców w glorii i chwale, u篡 zupe軟ie innej perspektywy. Takiej naszej polskiej. Nie ma wi璚 fanfar ani kontynuacji dziedzictwa. Jest za to tchórzostwo, ucieczka przed problemami i tak naprawd uruchomienie lawiny wydarze, która ma wp造w na 篡cie dwóch kolejnych pokole.

Zacz窸am od przywo豉nia ameryka雟kiego ojca, gdy to by豉 jedna z pierwszych my郵i, która nasun窸a mi si po zako鎍zeniu lektury. Stanis豉w, najstarszy z rodu, prze篡 II wojn 鈍iatow. Nale瘸 do partyzantki, która dzia豉豉 jeszcze po oficjalnym zako鎍zeniu manewrów wojskowych. Partyzanci nadal wykonywali wyroki na radzieckich 穎軟ierzach, co 軼i庵n窸o na nich pot瘼ienie nowych w豉dz. Z dzisiejszej perspektywy jedni mog powiedzie, 瞠 Stanis豉w by bohaterem. Inni z kolei, okrzykn go katem, który samowolnie wymierza sprawiedliwo嗆, co zreszt mia這 miejsce w polskim studiu telewizyjnym, do którego zosta zaproszony na wywiad (mo瞠 niedos這wnie, ale mi璠zy wierszami). Jedni go nienawidz, inni kochaj. Nie zmienia to jednak faktu, 瞠 sam Stanis豉w w tamtych, minionych czasach uwa瘸, 瞠 dzia豉 s逝sznie, a przede wszystkim dla dobra ojczyzny. Pó幡iej przyszed czas na wyniesienie si do Stanów Zjednoczonych, by móc rozpocz望 nowe 篡cie, wolne od wyroku, który nad nim wisia. Tym samym zostawi Nin, dziewczyn, z któr prze篡 tyle lat w lasach, w partyzantce i... syna, którym nigdy si nie zainteresowa. Ani zaraz po wyje寮zie za granic ani te pó幡iej, w doros造m 篡ciu. Z pozoru mamy wi璚 wszystko: ucieczk przed w豉dz, bohaterskie wyczyny, opuszczenie rodziny. Jednak Stanis豉w, w przeciwie雟twie do swoich ameryka雟kich odpowiedników, nie robi tego ze szlachetnych pobudek, a jedynie czystego egoizmu. A mo瞠 nie? Mo瞠 w豉郾ie w ten sposób chroni rodzin? Przed przesz這軼i? Przed sob? Czytelnik musi sam sobie odpowiedzie, gdy Grzela zostawia bardzo du瞠 pole do w豉snej interpretacji. Cho powy瞠j nakre郵ona sylwetka Stanis豉wa mo瞠 kojarzy si z postaci negatywn, nie powinni鄉y tak szybko go skazywa na pot瘼ienie. Bo tak jak wielokrotnie bohater podkre郵a – kiedy by這 inaczej i nie da si tak 豉two tego oceni, szczególnie z wygodnego, mi瘯kiego fotela.

Nie zmienia to jednak faktu, 瞠 ucieczka Stanis豉wa, wynikaj帷a by mo瞠 z tchórzostwa, a by mo瞠 ze zwyk貫go instynktu przetrwania, naznaczy豉 篡cie syna, Jerzego. Cho ten z kolei pozosta przy rodzinie, nie potrafi zbudowa prawdziwych relacji ze swoim jedynym potomkiem, Kamilem. Z 穎n idzie mu dobrze, gorzej, gdy przychodzi do rozmowy z synem. Wydawa這by si, szczególnie czytaj帷 relacj najm這dszego z panów, 瞠 Jerzy i Kamil nie znosz si, a by mo瞠 nawet nienawidz. Jerzy nie potrafi pochwali syna, nie potrafi go wspiera ani nawet sp璠za wspólnie czasu. Gdyby nie Ewa, matka Kamila, rodzina z pewno軼i dawno nie jada豉by wspólnych niedzielnych obiadów, a nawet ze sob nie rozmawia豉. 畝den z nich nie potrafi ugry潭 si w j瞛yk, by przerwa to zamkni皻e ko這. Jerzy jest z造m ojcem – cho 篡j帷ym obok, to nieobecnym w 篡ciu syna. Podobnie jak Stanis豉w. Lecz znów warto zada sobie pytanie: czy rzeczywi軼ie tak 豉two jest nam oceni kogo tylko obserwuj帷 relacje z zewn徠rz?

Kamil te wydaje si cz這wiekiem niedostosowanym do 篡cia. Na razie chce robi ojcu na z這嗆, sami jednak jeszcze nie wiemy, jakim ojcem b璠zie on sam. Czy przerwie ten 豉鎍uch? Czy b璠zie w ko鎍u pierwszym m篹czyzn w rodzinie, który stanie si prawdziwym ojcem? Nie wiemy tego, mo瞠my si jedynie domy郵a i snu przypuszczenia. Autor zostawia nas po raz kolejny ze stert pyta. Ale czy mamy na co narzeka? Zdecydowanie nie. Ka盥y z nas po zako鎍zeniu powie軼i zaczyna si zastanawia, jak ostatnie wydarzenia opisane przez Grzel mia造 wp造w na losy m篹czyzn. Stajemy si re篡serami ich 篡cia, a spektakl, który kreujemy zale篡 tylko od naszej bazy do鈍iadcze i wydarze, których byli鄉y 鈍iadkami we w豉snym 篡ciu.

Pomimo 瞠 jest to opowie嗆 o ojcach, synach i ich relacjach, nietrudno zauwa篡, 瞠 ka盥y z m篹czyzn odnajduje jaki cel w swoim 篡ciu po poznaniu w豉軼iwej kobiety. W sumie to one zaczynaj prowadzi ich 篡cie, pozwalaj im funkcjonowa w spo貫cze雟twie czy te ucz jak czerpa przyjemno軼i z dnia codziennego. Dotyczy to zarówno Stanis豉wa, Jerzego jak i na samym ko鎍u Kamila. Ka盥y z nich maj帷 u swojego boku wybrank przechodzi przez 篡cie pewniej, a mo瞠 nawet 鈍iadomiej. Kobiety s tu zepchni皻e na drugi plan, lecz na ka盥ej stronie czu ich obecno嗆, a przede wszystkim ich wp造w na 篡cie ojców, m篹ów i synów. Tylko one potrafi ich ujarzmi – s ich nieroz陰czn cz窷ci.

„Z這dzieje koni” to równie próby pogodzenia si ze 鄉ierci. I znów, ka盥y z m篹czyzn musi na swój sposób zmierzy si z odej軼iem bliskiej osoby. Ka盥y z nich ma swoj metod. Ka盥ego z nich zetkni璚ie ze 鄉ierci odmienia. ㄠczy ich jedno – czy to Stanis豉w, czy Jerzy, czy Kamil, 鄉ier oswajaj poprzez ca趾owite zanurzenie si w przesz這軼i bliskiej osoby.

Remigiusz Grzela zrezygnowa z jasnego podzia逝 na dobrych i z造ch. Pocz徠kowo wydaje nam si, 瞠 najbardziej pokrzywdzony jest Kamil, jednak z ka盥 przewrócon stron, czarne nie wydaje si ju czarne. Powoli poznajemy m篹czyzn, poznajemy ich perspektyw i przynajmniej cz窷ciowo próbujemy zrozumie ich zachowanie i wybory. Cho w ksi捫ce nie do鈍iadczymy zwyk貫j, normalnej rodziny, z篡wamy si z bohaterami i prze篡wamy kolejne wydarzenia, z którymi musz si zmierzy. Ponadto pisarz postanowi napisa powie嗆 na trzy g這sy, aby zarówno Stanis豉w jak i Jerzy czy Kamil przedstawili swój punkt widzenia, a tym samym 瘸den z nich nie stan掖 na przegranej pozycji. Warto zaznaczy, 瞠 ka盥y z nich u篡wa nieco innego j瞛yka, dzi瘯i czemu ich historie staj si autentyczne, nawet je郵i przeklinaj, nawet je郵i zaci庵aj.

Trzy g這sy, trzy pokolenia, trzech m篹czyzn naznaczonych przez przesz這嗆. Jak ich losy poprowadzi autor? Musicie sami si przekona, czytaj帷 najnowsz powie嗆 „Z這dzieje koni” Remigiusza Grzeli. Ja tylko mog ze swojej strony gor帷o poleci ksi捫k, gdy warto po鈍i璚i chwil na zapoznanie si ze Stanis豉wem, Jerzym i Kamilem.

Inne ksi捫ki autora
Baga瞠 Franza K.
Remigiusz Grzela0
Ok豉dka ksi您ki - Baga瞠 Franza K.

Bohaterami ksi捫ki s polscy 砰dzi, kt鏎ych losy rozrzuci造 po ca貫j Europie. Jej duchem jest Franz Kafka. Ka盥a z postaci, o kt鏎ych jest ta opowie嗆...

Hotel Europa. Rozmowy
Remigiusz Grzela0
Ok豉dka ksi您ki - Hotel Europa. Rozmowy

Intryguj帷e i szczere rozmowy z wybitnymi indywidualno軼iami.Sztuka i 篡cie. Mi這嗆 i nienawi嗆. Strach i odwaga. Samotno嗆 i potrzeba blisko軼i. Odrzucenie...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Okna z widokiem na Weron