Złodziejka książek

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki ,,Podręcznikowi grabarza" uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane... Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze...

...zasługuje na miejsce obok ,,Dziennika" Anny Frank oraz ,,Nocy" Elie Wiesela. Ma szansę stać się pozycją klasyczną.

,,USA Today"

Poruszająca i do głębi przejmująca.

,,Washington Post"

,,Dziecięcy Bestseller Roku" 2008

,,Złodziejka książek" autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS IBBY ,,Dziecięcy Bestseller Roku", sprawiając, że po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody obydwie statuetki przypadły tej samej książce. Wydawnictwo Nasza Księgarnia otrzymało dwie statuetki - Małego i Dużego Donga.

Markus Zusak (ur. 1975) jest autorem pięciu książek, w tym światowego bestsellera ,,Złodziejka książek", przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść znajduje się na liście bestsellerów ,,New York Timesa" (czyli już ponad dekadę!), co czyni autora jednym z najbardziej znanych pisarzy australijskich. Zusak do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, Amazon.co.uk, ,,New York Timesa" oraz w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji.

Jego pierwsze trzy powieści (,,Moje tak zwane życie", ,,Walczący Ruben Wolfe" i nietłumaczona na język polski ,,When Dogs Cry", wydana też jako ,,Getting the Girl"), ukazały się w latach 1999-2001, zdobywając nagrody w Australii i USA. ,,Posłaniec" oraz ,,Złodziejka książek" otrzymały wiele nagród literackich, wielokrotnie były nagradzane przez czytelników oraz zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów.

W 2013 roku ,,Złodziejka książek" została sfilmowana. Adaptację wyprodukowała wytwórnia Twentieth Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala (,,Downton Abbey"), zagrali m.in.: Geoffrey Rush (,,Blask", ,,Jak zostać królem"), Emily Watson (,,Przełamując fale", ,,Anna Karenina") oraz Sophie Nelisse (,,Pan Lazhar") jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek.

W roku 2014 Zusak otrzymał nagrodę American Library Association's Margaret Edwards za istotny wkład w literaturę young adult za całokształt twórczości od powieści ,,Moje tak zwane życie" po ,,Złodziejkę książek".

O swojej najnowszej, długo wyczekiwanej książce mówi tak: ,,Clay Dunbar buduje most z wielu powodów: dla braci, żeby uhonorować rodziców, ale również po to, by ocalić siebie. By stał się cud".

Markus Zusak dorastał w Sydney, gdzie wciąż mieszka z żoną i dwójką dzieci.

Informacje dodatkowe o Złodziejka książek:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-01-23
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: The book thief

Kup książkę Złodziejka książek

Złodziejka książek - opinie o książce

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-10-27,

Jeżeli ktoś szuka książki która zapada głęboko w pamięć to jest to właśnie "Złodziejka książek".Od początku do końca czytałam ją z zapartym tchem. Niezwykle istotnym aspektem, dodającym jej trochę "niesamowitości" jest fakt że wszystkie wydarzenia opisane są przez Śmierć. Dostarcza pełną gamę emocji jaką jesteśmy w stanie sobie wymyślić. Poznamy bohaterów, a głównie małą dziewczynkę, którzy zmuszeni byli żyć w cieniu II Wojny Światowej i podejmować niezwykle trudne decyzje. Złodziejka książek to naprawdę wartościowa książka, która w niezwykły sposób potrafi pokazać co naprawdę w życiu się liczy się w życiu. Polecam serdecznie, nie pożałujecie.

Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2019-03-10,

„Złodziejka książek" opowiada o wojnie widzianej oczami zwykłego człowieka, ale również o dziewczynce, która straciła brata i matkę, a zyskała miłość i prawdziwą rodzinę.
Ciężko mi powiedzieć cokolwiek o tej książce, ponieważ w przeciwieństwie do innych jej czytelników, ani mnie ona nie zachwyciła ani nie zawiodła. Napisano ją w ciekawy i prosty sposób, a narracja pod postacią Śmierci okazała się być świetnym pomysłem, jednak historia ta przez 3/4 książki prawie wcale mnie nie wciągnęła. Dopiero ostatnie sto stron sprawiło, że zaciekawiłam się dalszymi losami naszych bohaterów. Szkoda tylko, że tak późno...

Aleksandra

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-06-20,

Jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam. Niby przeznaczona jest dla młodzieży, ale moim zdaniem to jedna z tych uniwersalnych opowieści, które trafią do każdego, bez względu na wiek. Zapada w duszę i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Zusak pisze o wojnie i śmierci w taki sposób, w jaki nikt jeszcze tego nie zrobił: chwytając za serce, wzruszając, przerażając, zaskakując i jednocześnie - dając poczucie ciepła, szczęścia i miłości. Mimo nieszczęść, na przekór złu, wbrew uprzedzeniom - "Złodziejka książek" pozostawia czytelnika z nadzieją.

Losy Liesel i jej rodziny oraz przyjaciół pełne są dramatów i nieszczęść, które przynosi wojna. Widzimy wojnę zaprezentowaną z punktu widzenia mieszkańców małego niemieckiego miasteczka - Niemców, którzy nie są nazistami, nie popierają polityki Hitlera - i płacą za to najwyższą cenę.

Wiele zdań z tej książki pozostało mi w pamięci, bo pisana jest pięknym językiem, ale to jest szczególnie wymowne: "Okazja czyni złodzieja, ryzyko skłania do jeszcze większego ryzyka, chęć życia budzi do życia, a zadawanie śmierci powoduje coraz więcej śmierci..."

Rzadko zdarza mi się zachwycić książką, która jest ogłaszana hitem - ale w tym przypadku w pełni rozumiem, co skłoniło tyle osób do przeczytania jej.

Avatar użytkownika - ewalub
ewalub
Przeczytane:2021-10-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nigdy nie wiem co napisać o takich książkach. Chciałabym ,,cudowna", ale czy to dobre słowo o tak trudnej historii? Już od pierwszych stron Autor nas nie oszczędza. Od razu rzuca na głęboką wodę i wystawia na spotkanie ze śmiercią. Śmierci, strat będzie jeszcze dużo w tej powieści. Ale będzie też przyjaźń, lojalność, pomoc, dziecięca zabawa. To wszystko osadzone w tak trudnych wojennych czasach. Czas pełnych strachu, głodu, ogromnej biedy. Co czyni jednak akurat tą książę tak wyjątkową? Narrator, zdecydowanie. I sposób piania. Opis jednej z ostatnich scen wyciska morze łez z oczu.

Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2020-11-13, Ocena: 3, Przeczytałam,

Do połowy książka była po prostu nudna i mocno się trudziłam, aby przez nią brnąć. Od połowy zrobiło się ciekawie i z chęcią śledziłam rozwój wydarzeń. Moim zdaniem język nie był zbyt dobry, składnia była na poziomie gimnazjum, a wykorzystane porównania były ciut nieudane. Nie mniej podoba mi się wątek z ukrywanym Max'em i zakochanym Rudy'm. Nie rozumiem popularności tej książki. Oceniam ją jako przeciętną.

Avatar użytkownika - 810611Zp
810611Zp
Przeczytane:2019-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo ładnie napisana książka. Autor bardzo dobrze poradził sobie z tym że narratorem jest śmierć. Akcja książki rozgrywa się w trudnych czasach, a opowieść o głównej bohaterce jest poruszająca. Bardzo miło mi się ją czytało. Polecam wszystkim>

Avatar użytkownika - Kitka2002
Kitka2002
Przeczytane:2019-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

Już dawno nie przeżywałam żadnej książki tak mocno. Pod koniec nie mogłam zapanować nad łzami. Tak bardzo przywiązałam się do bohaterów "Złodziejki... ",  zwłaszcza do Rudego, który całkowicie chwycił mnie za serce.

Cała książka przypomina mi "Anię z Zielonego Wzgórza". Tytułowa złodziejka, Liesel Meminger,  jest sierotą, która trafiła do Hansa i Rosy Hubbermanów - swoich nowych, przebranych rodziców. Liesel jest złakniona słów. Głodna wiedzy. Początkowo,  jak Ania Shirley, ma problemy w szkole. Ma też przyjaciela,  Rudego, który się w niej podkochuje. Razem przeżyli wiele przygód, często bardzo niebezpiecznych.

Rzeczą, która najbardziej odróżnia tę książkę od "Ani... " jest czas i miejsce akcji.  Druga wojna światowa,  hitlerowskie Niemcy. Wszędzie panujący nazizm, kult Hitlera, Hitlerjugend, obozy koncentracyjne, zabijani Żydzi, bombardowane miasta.

Narratorem jest Śmierć. To ona rozpoczyna tę książkę w sposób tak niezwykle wciągający,  taki inny. W miarę upływu akcji nabiera się sympatii nawet do narratora, który ma większe serce od tak wielu ludzi,  skazujących innych ludzi na śmierć.

W tej opowieści są też zabawne i urocze sceny,  które zapewne długo nie dadzą mi o sobie zapomnieć. Na koniec dodam jeszcze,  że będzie mi brakować tych uroczych niemieckich przekleństw ;-)

Moje tak zwane życie
Markus Zusak0
Okładka ksiązki - Moje tak zwane życie

Oryginalna forma łącząca narrację dziennika z metaforycznymi opisami snów w niepowtarzalny sposób splata rzeczywistość z fikcją, składając...

Gliniany most
Markus Zusak0
Okładka ksiązki - Gliniany most

Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu - ,,Złodziejki książek". Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie...