reklama

Złota ćma. 24 niesamowite opowieści

Ocena: 0 (0 głosów)

Historie opisane w tej książce, mogłyby się przydarzyć każdemu z Was. Albo się jeszcze przydarzą. Wciąż nie do końca poznaliśmy ten świat, na którym żyjemy oraz jego tajemnice. Ludzkie zmysły przytępione cywilizacją zapomniały, że są rzeczy na niebie i na ziemi, które nie śniły się filozofom. I które zdają się być nierealne, póki nie otrzemy się o nie osobiście. Kiedy zaś to się stanie – nasze życie i nasze postrzeganie rzeczywistości zmieniają się radykalnie. Ta książka jest zapisem takich właśnie tajemniczych wydarzeń. Otwórzcie więc Wasze szóste zmysły, odemknijcie trzecie oko, żeby czuć i widzieć więcej. 

Informacje dodatkowe o Złota ćma. 24 niesamowite opowieści:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-05-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788360472132
Liczba stron: 120

więcej

Kup książkę Złota ćma. 24 niesamowite opowieści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złota ćma. 24 niesamowite opowieści - opinie o książce

"Słowo zaś ma wartość stwórczą, o czym przekonują maluczkich wielcy filozofowie. I choć maluczcy nie dają się przekonać, filozoficzne przesłanie fruwa w rzeczywistości i czasem się materializuje".


Mieszkam przy lesie, więc moją kuchnię nawiedzają o tej porze roku różnego rodzaju stworzenia, w tym ćmy. Od czasu, gdy przeczytałam tytułowe opowiadanie z tego zbioru, obserwuję je szukając wśród nich złotych skrzydeł. Baczniejszą uwagę zwracam także na przedmioty, jakie do mnie trafiają i na pozornie nieistotne wydarzenia. 24 niesamowite opowieści pozwoliły mi bowiem przekroczyć granicę światów – tego rzeczywistego i tego, który istnieje gdzieś obok nas.
 

Jędrzej Fijałkowski to absolwent studiów dziennikarskich z wieloletnią praktyką w tej branży. Autor pisze i redaguje teksty, jest copywriterem, współpracował z wieloma polskimi czasopismami takimi, jak "Polityka", "Express Wieczorny", "Nieznany Świat", czy "Twoje Imperium". Publikuje także w "Czwartym wymiarze".


"Złota ćma. 24 niesamowite opowieści" to jak sam tytuł wskazuje zbiór 24 krótkich opowiadań łączących w sobie to, co znamy z tym, co nieznane, niezbadane i pozornie nierealne. Przy tytule każdej z ukazanych w zbiorze historii umieszczony został rysunek symbolizujący wątek przewodni opowiadania.


Jędrzej Fijałkowski po wydaniu dwóch książek o ukochanym psie Emilu, zaoferował czytelnikom prozę ukierunkowaną na tematykę, w której obraca się od lat. Doskonale widać to na przykładzie mnogości motywów do jakich nawiązał w swoich krótkich formach. Osią na jakiej skupione zostały wszystkie przedstawione w zbiorze historie jest bowiem świat pozazmysłowy – nazywany przez innych paranormalnym, równoległym, czy też drugim wymiarem. I to właśnie na tej osi autor umiejscowił przeróżne tajemnicze wydarzenia, w których być może ktoś z czytelników odnajdzie własne doświadczenia, skrywane gdzieś głęboko w podświadomości.


Na łamach  dwudziestu czterech opowieści spotkałam anioły, duchy, zaświaty, przedmioty z duszą, spełniające się wróżby i przepowiednie, uroki, czary, sny zamieniające się w rzeczywistość, czy też zjawy. Nie mogę pominąć także trzech karych koni i człowieka spod kwiaciarni, a także Dżeka i Gniewosza. Każda z historii oprócz wymiaru typowo poznawczego, zawiera także bardziej lub mniej widoczny morał, który daje do myślenia w temacie postrzegania przez nas rzeczywistości i otworzenia umysłu na to, co jeszcze nieznane.


Krótka forma ma to do siebie, że o wiele trudniej jest zawrzeć fabułę całej wymyślonej przez siebie historii na kilku stronach. Jędrzejowi Fijałkowskiemu udało się jednak skomponować większość opowiadań w ciekawej formie i dobrym stylu, co spowodowało, że trudno było mi wybrać tylko kilka tych najlepszych historii. Myślę, że wpływ na ten fakt miało również moje osobiste podejście do tematu zjawisk paranormalnych. I tak oto muszę oczywiście wspomnieć o tytułowym opowiadaniu pt.“Złota ćma”  ukazującym naszą małą wiarę i ogólnie pojęty sceptycyzm. Przyznam, że końcowa scena w postaci swoistego poddania się głównego bohatera robi wrażenie i działa dość mocno na wyobraźnię. “Purpurowe skrzypce” to kolejne opowiadanie ukazujące, że nie wszystko da się zobaczyć oczami, a świat po śmierci naprawdę istnieje. “Ta najmilejsza” to utwór, który oprócz zaciekawienia powoduje powstania uczucia grozy, gdyż wizja dziewczynki z wodorostami na głowie, która zamieszkała w jeziorze wywoływać może przerażenie. “Czekając na Adama” to z kolei opowiadanie o tym, że cuda się zdarzają i warto mieć nadzieję w nawet beznadziejnych przypadkach.


Jędrzej Fijałkowski swoim zbiorem opowiadań zaprosił czytelników do świata, w którym istnieją zjawiska niezbadane i co za tym idzie, równie fascynujące. Jestem przekonana, że przynajmniej część z tych historii ma swoje oparcie w rzeczywistości, gdyż sama mogłabym opowiedzieć wam kilka dziwnych i budzących grozę wydarzeń z życia mojej rodziny. "Złota ćma" to książka dzięki której być może baczniej przyjrzycie się temu, co was otacza.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Inne książki autora
A dookoła nas rzeczy różne
Jędrzej Fijałkowski 0
Okładka ksiązki - A dookoła nas rzeczy różne

„a dookoła nas rzeczy różne” jest książką istotnie o „rzeczach różnych”, które każdego z nas dotykają, osaczają, zadziwiają, wzruszają...

Rozmowy z Aniołem w czasach zarazy
Jędrzej Fijałkowski 0
Okładka ksiązki - Rozmowy z Aniołem w czasach zarazy

Na Dole objawił się jako najzwyczajniejszy człowiek, w lekko wytartych jeansach i vance’ach. Jedynie skrzydła świadczyły o tym, że zwyczajnym człowiekiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy