Złota łyżka. 1000 najlepszych przepisów kuchni włoskiej

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 9788381440707
Liczba stron: 768

Ocena: 6 (1 głosów)

Esencja kuchni włoskiej, najlepsze i za razem sprawdzone przepisy teraz w jednej publikacji. Wydawcą książki jest czołowy wydawca włoskich książek kulinarnych - Food Editore. Wszystkie przepisy zamieszczone w tej książce zostały wykonane w ich redakcyjnej kuchni i tam też zrobiono zdjęcia, ilustrując często krok po kroku sposób przygotowania potraw.

Ta książka to absolutna klasyka kulinarna wydana w najwyższej jakości edytorskiej. 

Zawiera 1000 najlepszych przepisów kuchni włoskiej, począwszy od przekąsek po desery. Dodatkowo zamieszczono w niej dział z potrawami, które nie zawierają glutenu, laktozy, mięsa i ryb. To obszerne kompendium kulinarne wzbogacono też o poradnik gotowania krok po kroku, więc publikacja jest świetną pomocą dla wszystkich, którzy oprócz receptur chcieliby mieć pod ręką szczegółowy opis sposobów wykonania smacznych dań. W książce pokazano również główne składniki poszczególnych potraw, by podkreślić, jak wielkie znaczenie ma ich jakość.

Publikacja jest wspaniałym pomysłem na prezent na wiele różnych okazji.

Tagi: kuchnia

Kup książkę Złota łyżka. 1000 najlepszych przepisów kuchni włoskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Znam jedną osobę, która nie lubi makaronu. Nie jada pizzy. Nie wiem, czy lubi włoskie słodycze i limoncello, przestałam pytać po pizzy. Odebrało mi mowę. Kuchnia włoska. Poemat. Barok, renesans i bogactwo w jednym. Smak, zapach i symfonia barw. Świeże makarony, wyśmienite sosy, tylko najlepsze zioła, jeszcze przed minutą rosnące na grządkach, doskonałe połączenia przeciwieństw, bez zapychaczy, po prostu doskonałe zestawienia smaków, które nie wykluczają się wzajemnie, nie dominują, a brak któregokolwiek stanowi niepowetowaną stratę dla całości. Najlepsze filmy o jedzeniu dotyczą kuchni włoskiej, najlepsze powieści zawsze mają w tle obrus w czerwoną kratę, na którym stoi karafka wina i butelka oliwy z oliwek. To nad tymi obrusami rodziły się wielkie miłości, zapadały decyzje o wspaniałych podbojach, o walce na śmierć i życie. To na włoskich ucztach truto przeciwników, to we włoskich knajpkach strzelano do mafijnych wrogów. Przy stołach ustalano sojusze, nad makaronem zapadały decyzje o losach świata. I choć do dziś nie wiadomo, kto wymyślił tę potrawę, to jedno jest pewne: Włosi doprowadzili ją do perfekcji. To, co w wielu krajach nazywa się makaronem, pastą albo kluskami, w kuchni włoskiej nosi prawie sto nazw. A może nawet więcej? Każdy region szczyci się swoimi kluseczkami, makaronami, swoimi dużymi i małymi formami, które podaje zapiekane, na słodko, al dente, z oliwą ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Złota łyżka. 1000 najlepszych przepisów kuchni włoskiej

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje