Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324075003
Liczba stron: 80
Język oryginału: polski

Tom 1 cyklu Śledztwa detektywki Fishki

Ocena: 6 (2 głosów)

Bezbłędnie namierza ukryte skarby. Łamie najtrudniejsze szyfry. Raz-dwa tropi największych fałszerzy i złodziei bezcennych dzieł. Jest naprawdę niezła w te klocki! Gdy wsiada na swój zdezelowany rower i zarzuca na ramię wielką torbę specjalistycznego sprzętu (dziurawe sito w sam raz jej się przyda!), nie ma na nią mocnych!

Poznajcie Fishkę, najsłynniejszą detektywkę tajemnic sztuki w Polsce, a kto wie... może i na świecie?

Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu? Jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski? Jak to się stało, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił wart fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem? Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że kopiąc w ziemi, ludzie co rusz wykopują garnki ze złotem?

Czy masz w sobie żyłkę tropiciela i łowcy skarbów? Wyrusz z Fishką i odkryj tajemnice polskich dzieł sztuki!

Łucja Malec-Kornajew - założycielka pierwszego w Polsce Dziecięcego Biura Detektywistycznego, historyczka sztuki i przewodniczka. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Lubi koty i zardzewiałe śrubki.

Brawurowe śledztwa detektywki Fishki tropiła i zilustrowała Aleksandra Gołębiewska - ilustratorka i graficzka, finalistka konkursu China Shanghai International Children's Book Fair 2018 za ilustracje do książki ,,Kot na medal". Za książkę ,,Yeti, w którego nikt nie wierzył" została nominowana w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom" oraz w konkursie PTWK Najpiękniejsze książki Roku 2018.

Śledztwa detektywki Fishki:

1. Bursztynowa Komnata, czyli jak zgubić... duży pokój

2. Lista Grundmanna, czyli strategia wiewiórki

3. Złoty pociąg

4. Kradzież obrazu Lorenza Lotta

5. Co mówi Cecylia?

6. Skandaliczna kradzież ołtarza (w dodatku mariackiego!)

7. Delfinek w Wiśle

8. Kradzież Rafaela. Gdzie jest As?

9. Złoty sen, czyli o skarbach w Środzie Śląskiej

10. Figliki, czyli o grzebaniu w jaskiniach

11. Kazania świętokrzyskie, czyli o zasadach kreatywnego recyklingu

12. Nikifory-fałszywki

,,To będzie szokujące pytanie, ale zaryzykuję. Co mogą mieć wspólnego przebiegły niemiecki urzędnik z czasów II wojny światowej i niewinna wiewióreczka?

Okazuje się, że całkiem sporo.

Jeśli można coś pewnego powiedzieć o wiewiórkach, to dwie rzeczy. Na pewno to, że są słodkie. Oraz że biedaczki cierpią na galopującą sklerozę, zupełnie tak jak ja. Wiecie oczywiście, że wiewiórki przed zimą chowają w różnych miejscach smakołyki, a potem zdarza im się zapomnieć, gdzie ulokowały skrytki. Dzięki sklerozie wiewiórek cały park bywa więc naszpikowany orzeszkami, nasionami i żołędziami, poupychanymi skrzętnie w sekretnych dziurach i dziuplach. Gdy wiewiórka zapomni o swym skarbie (a jest duża szansa, że tak będzie), z nasionek i żołędzi wyrosną po jakimś czasie młode rośliny lub... inna, sprytniejsza wiewiórka może je odnaleźć i schrupać ze smakiem.

Podobnie było ze skarbami z Wrocławia i okolic, które ukrył pewien niemiecki urzędnik. Trudno go podejrzewać o brak pamięci, raczej o przebiegłość. Ale podobieństwa do sprytnej wiewiórki nie da się mu odmówić. Zresztą posłuchajcie sami!"

/fragment książki

,,Ja myślę, że oni mu nastąpili na odcisk. Jakby mnie ktoś sprzed nosa sprzątnął to, co kocham najbardziej na świecie, to też bym nie odpuściła. I nie chodzi o miętowe landrynki, bo te jednak, umówmy się, mogę kupić w co drugim sklepie. Ale gdyby ktoś zabrał mi coś tak pięknego jak jemu... Ooo, wtedy to ja tak samo bym się wkurzyła...

A że Karol Estreicher, bo to o nim mowa, charakterek miał nielekki, to zrobiła się z tego rozróba lepsza niż w filmie. Ach, jak mi się to podoba!

Karol był historykiem sztuki i pochodził z dobrej krakowskiej rodziny (co nie przeszkodziło mu też być niezłym rozrabiaką). Założę się, że już jako dziecko oglądał ołtarz mariacki jak wielki komiks. Te kolory, złoto, srebro! I te cudne postaci! Był w nim zakochany - i to na bank!"

/fragment książki

,,Graliście kiedyś w karty? Powiedzmy, że w Uno, remika albo w wojnę. Ja to uwielbiam! Te emocje, szaleństwo i oszukiwanie! Normalnie nie oszukuję, przenigdy! Mówcie mi ,,Uczciwa Fishka". Ale w grze reguły są inne, w grze to jest dozwolone!

Szkoda tylko, że niektórzy zachowują się tak w prawdziwym życiu (nie ja!) - i wtedy robi się niebezpiecznie. Zwłaszcza jeśli grają naprawdę mocni i zachłanni gracze, a stawką jest obraz wart miliony. Tak jak to się stało w Krakowie 80 lat temu.

To był Portret młodzieńca - obraz Rafaela Santi. Przepiękny, aż wyciskał łzy (serio!). Należał do słynnej Wielkiej Trójki w kolekcji Czartoryskich, czyli topu malarstwa wszech czasów. Książęca rodzina właśnie ten obraz (a nie Damę z gronostajem czy tam z łasiczką) uważała za najcenniejszy z całej trójki. Marzył o nim niejeden kolekcjoner w Europie i na świecie!"

/fragment książki

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Powiem wam, że gdybym miała czytać o takiej tematyce w formie książki dla dorosłych, to chyba bym się na nią nie zdecydowała. Tutaj ten efekt bardzo mi się podobał. Śledztwa detektywki Fishki bywają nie tylko interesujące, ale i zabawne. Opowiada nam w jaki sposób się kamufluje i przyznaję, że całkiem nieźle jej idzie. Bardzo chce być traktowana na poważnie, choć niektórzy ją ignorują. Odwiedza ona miejsca, gdzie dokonano kradzieży bardzo cennych dzieł sztuki i nie tylko. Czasami wtrąca coś od siebie, by ukazać, że nie jest tylko zwykłą postacią, ale tak naprawdę mogłaby istnieć. Jest też możliwość, że poprzez jej kamuflaże jeszcze o niej nie słyszeliśmy:-)
Jeśli zastanawiasz się, czy książka jest dla Ciebie, to Fishka zadaje ci trzy pytania, byś sam mógł to ocenić. Na szóstej i siódmej stronie możemy się przyjrzeć sprawom, które ona dla nas będzie odkrywała. Zaczniemy od Bursztynowej Komnaty, która w magiczny sposób zniknęła. Detektywka podsuwa nam kilka odpowiedzi w tej sprawie i przyznaję, że może mieć rację. Nie słyszałam jednak o drugiej sensacji, jaką była Lista Grundmanna. Strategie wiewiórki była tu bardzo przekonująca:-) Na dwudziestej stronie poruszymy temat Złotego Pociągu. Swego czasu było o nim bardzo głośno, lecz obecnie trwa cisza. Nie ciekawi was, dlaczego? Detektywka przedstawi nam również Kradzież obrazu Lorenza Lotta, sprawa Cecylii, Skandaliczna kradzież ołtarza, Delfinek w Wiśle, kradzież Rafaela i inne. Możemy również obserwować ją jakich używa sprzętów do swoich poszukiwań i odkryć. To naprawdę przemiła osóbka, która poprzez swoje zachowanie i gdybanie na temat zaginięć, potrafi rozbudzić dziecięcą wyobraźnię. Do tego mamy tu całą masę obrazów, których sprawa dotyczy, jej tropów i wniosków. To wydanie bajkowe, jednak ukrywa się za nim kawałek naszej historii, który w zwykłym wydaniu nigdy by dzieci nie zainteresował. W ten sposób pogłębią swoją wiedzę i przyjemnie spędzą czas. Z pewnością zaczną po jej przeczytaniu zadawać pytania związane z tekstem. Czy jesteście gotowi, by na nie odpowiedzieć? Czy czytaliście ją uważnie?

Link do opinii

Detektywka Fishka to detektywka nieustępująca kroku najsłynniejszemu detektywowi w historii, samemu Sherlockowi Holmesowi. Po godzinach pracy jako przewodniczka zakłada wściekle czerwony berecik z antenką i... tropi zaginione i/lub skradzione (niepotrzebne skreślić) skarby sztuki. A ma co tropić!

Z dużym poczuciem humoru przybliża swoim rozmówcą, gdyż książka napisana jest w pierwszej osobie, w formie monologu skierowanego do czytelnika, dzieje poszukiwanych skarbów.

Jak można zgubić ważącą 6 ton Bursztynową Komnatę? Gdzie jest zaginiony słynny Złoty Pociąg i skradziony obraz Rafaela ,,Młodzieniec"? Czy  wygodnie śpi się na skarbach? I czy można przy ukrywaniu skarbów, brać przykład z wiewiórki?

Jeśli chcecie poznać odpowiedź na te i inne pytania, to koniecznie musicie dołączyć do Fishki i wspomóc ją w jej śledztwach!

 

Łucka Malec-Konajew wraz z ilustratorką Aleksandrą Gołębiewską stworzyła bardzo ciekawą pozycję dla młodszych czytelników, ale starsi też czytelnicy, też będą mieli sporo przyjemności z lektury. Malec-Konajew w przystępny sposób, moim zdaniem przystosowany dla dzieci, opowiada o zaginionych dziejach sztuki. Humor prezentowany przez detektywkę Fishkę i jej narracja powinny się spodobać czytelnikom. Ilustracje Gołębiewskiej przybliżą dzieciom działa sztuki, a może rodzice pokażą im później zdjęcia oryginałów w internecie (jeśli jest to możliwe)?

Na 80 stronach detektywka ma za zadanie rozwiązać 12 spraw, czy jej się to udaje? Jak się można domyśleć, niestety nie zawsze, ale gdyby jej się udało znaleźć np. Bursztynową Komnatę, to byłaby ogólnoświatowa sensacja!

 

Moim zdaniem ,,Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" to wartościowa pozycja nie tylko dla najmłodszych czytelników, z której można się sporo nauczyć i zapamiętać kilka ciekawostek, jak np. tę o Damie z Gronostajem, ale czy to na pewno Gronostaj?

 

 

Serdecznie polecam!

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy