Z造

Ocena: 5.16 (25 g這s闚)

Ksi捫ka – legenda. Najpoczytniejszy krymina napisany w czasach PRL-u. A tak naprawd niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to krymina逝, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna si od tajemniczych napadów. Z tym, 瞠 wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na g這wie, by dosta jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, 瞠 ludzie
zaczynaj si czu bezpieczni. Podziemny 鈍iatek Warszawy rusza na wojn. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwyk貫, 鈍ietliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia mi這sna, której osi jest Marta Majewska, niechc帷y wci庵ni皻a w przest瘼cze 篡cie Warszawy.

Informacje dodatkowe o Z造:

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Z造

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Z造 - opinie o ksi捫ce

Warszawa. Lata 50-te. Cz窷 stolicy odbudowana. Cz窷 stolicy w ruinie. I warszawiacy. Próbuj帷y wróci do normalnego 篡cia. Próbuj帷y wycisn望 z tego 篡cia co si da. Nie zawsze uczciwie. Nie zawsze legalnie. Nie zawsze legitymuj帷 si swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Warszawiacy z dziada pradziada i ci, którzy s nimi od niedawna i znale幢i si tutaj w poszukiwaniu szcz窷cia. Wszak w wielkim mie軼ie jest wi璚ej perspektyw. I nagle pojawia si Z造. Z造 o nadludzkiej wr璚z mocy. Z造, który pojawia si znienacka, za豉twia kogo ma za豉twi i znika równie szybko. I tylko te oczy. Jasne! Albo jarz帷e si! Albo straszne oczy z czerwon obwódk! I jeszcze jeden charakterystyczny dla Z貫go symbol – pier軼ie z ogromnym brylantem. Pocz徠kowo Z造 wzbudza trwog w mieszka鎍ach Warszawy, ale z perspektywy czasu mo積a by這 wysnu pewien ciekawy wniosek. Otó Z造 by z造 tylko dla z造ch. To znaczy, 瞠 atakowa tylko chuliganów, z這dziei i rzezimieszków. Atakowa w obronie s豉bszych i bezbronnych. Atakowa w celach edukacyjnych! Tak! A wi璚 jednak nie taki z造… Ale czy to usprawiedliwia jego czyny? Czy takie samos康y mo積a zaakceptowa? Teoretycznie od ujmowania sprawców jest milicja, a od wyznaczania kary jest s康.

W powie軼i Tyrmanda pojawia si jeszcze jedna tajemnicza posta. Jest nim starszy pan w meloniku i z parasolem. To jego nieodzowne atrybuty. I dziwnym zbiegiem okoliczno軼i cz瘰to pojawia si wtedy, kiedy swoj lekcj wychowawcz przeprowadza Z造. Co ich 陰czy? Czy dzia豉j w porozumieniu? Czy tropi si nawzajem?

A oprócz tych niezwyk造ch postaci na kartach powie軼i wyst瘼uje ca造 szereg jak najbardziej zwyczajnych ludzi. Ludzi mierz帷ych si ze swoimi przyziemnymi problemami. Ludzi pracy. I tej legalnej, i tej nielegalnej. Codzienne problemy. Codzienne sprawy do za豉twienia. Codzienne interesy. Kawiarnie, bary, restauracje, kina… I mi這嗆! Mi這嗆, któr próbuj znale潭. Mi這嗆, od której próbuj si uwolni. Mi這嗆, o której marz. Mi這嗆, w któr przestaj wierzy. Ot, 篡cie!

Ale ta powie嗆 ma jeszcze jednego bohatera. I nie jest nim cz這wiek z krwi i ko軼i. A jest nim miasto. Warszawa! Zreszt ta powie嗆 jest nawet Warszawie dedykowana. I pi瘯nie jest przez Tyrmanda pokazana. Kilka razy mia豉m przyjemno嗆 w Warszawie po prostu by. Jaki czas nawet w Warszawie mieszka豉m. I nawet ja, nie-warszawianka, czyta豉m teraz o Warszawie z wielkim sentymentem. O Warszawie, której ju nie ma. O Warszawie, 郵adów której by mo瞠 mo積a jeszcze poszuka.

„Z造” to powie嗆 wielow徠kowa i niebotycznie rozbudowana. To powie嗆, w której akcja toczy si dynamicznie. To powie嗆, która zaskakuje i … wychowuje. To powie嗆, która daje nadziej, 瞠 na zmian nigdy nie jest za pó幡o. Serdecznie polecam!

Gotowy scenariusz na polskie “Sin city”. Zajmuj帷y krymina z akcj w powojennej Warszawie. To w豉郾ie Warszawa uj皻a w szereg kontekstów: spo貫czny, socjologiczny i historyczny jest najwi瘯szym atutem tej historii

Avatar u篡tkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-12-14,
Bardzo d逝go czekali鄉y na siebie. Ja na ksi捫k a ksi捫ka na mnie. Nie krzy穎wa造 si nasze drogi cho zamierza豉m si by j przeczyta ju wiele lat temu. Ta ksi捫ka nie jest zwyczajnym zadrukowanym papierem. To swoista legenda, kt鏎ej przeczytanie ju po fakcie okre郵am jako obowi您kowe. Tyrmand napisa j przesz這 sze嗆dziesi徠 lat temu a jej tre嗆 pomimo up造wu czasu jest nadal aktualna. Nie chodzi mi o styl, j瞛yk, w kt鏎ym wyczuwa si ten miniony czas. Sformu這wania i okre郵enia w闚czas nowoczesne teraz tr帷帷e myszk. Aktualno嗆 tej ksi捫ki polega na ludzkich zap璠ach w stron z造ch i dobrych zachowa. Brutalno嗆 i chuliga雟kie wybryki zar闚no w powojennym okresie jak i obecnie s wci捫 dobrze umiejscowione w ludzkich siedliskach. Zmieni造 si sposoby radzenia sobie z patologiami ale te one ewoluowa造 wraz ze wsp馧czesno軼i. Opas貫 tomisko ofiarowa這 mi chwile zar闚no powoduj帷e moje zbulwersowanie brutalnymi scenami b鎩ek jak i momenty wzrusze. Autor od pocz徠ku kierowa moimi sympatiami do przedstawionych postaci. Tytu這wy "Z造" z kt鏎ym pocz徠kowo bardzo si identyfikujemy wraz z poznaniem jego prawdziwych los闚 powoduje w nas pewnego rodzaju rozd德i瘯.Chyba spowied Nowaka by豉 momentem w kt鏎ym nikomu nie uda這by si mnie od tej ksi捫ki oderwa. My郵, 瞠 wspomniane przeze mnie tak d逝gie oczekiwanie na przeczytanie tej ksi捫ki mia這 jaki g喚boki sens. Jej warto嗆 mo瞠my chyba oceni b璠帷 prawdziwie doros造mi a i ogl康anie minionego czasu z jej perspektywy te dodaje pewnego uroku poznania zakamark闚 stolicy dziesi耩 lat po wojnie.
Avatar u篡tkownika - Karl
Karl
Przeczytane:2016-07-21,
"Z造" jest napisany w bardzo filmowy spos鏏 - hollywood'zko poprowadzony scenariusz, suspens, powolne ods豉nianie w徠k闚, wyra幡e punkty zwrotne, przeplatanie scen dramatycznych z komediowymi i lirycznymi, puenty ka盥ej sceny, czy zabijanie ulubionego bohatera w po這wie - to po prostu dobra szko豉 opowiadania historii. Do tego pe貫n ironii i ciep貫go humoru dickensowski j瞛yk - w opisach ludzi, budynk闚, sytuacji mo積a si p豉wi - tak s w wykonaniu Tyrmanda celne i zabawne. Po陰czenie trzymaj帷ego w napi璚iu krymina逝 z wielow徠kowym romansem (tam niemal ka盥y jest w kim zakochany) gwarantuje zainteresowanie czytelnika. Jednak w "Z造m" to nie s romanse, ale m康re opowie軼i o mi這軼i na r騜nych etapach 篡cia i w wykonaniu r騜nych typ闚 ludzi, pe軟e uniwersalnych uwag o r騜nicach i podobie雟twach p販i w zwi您kach. Ta psychologiczna prawda sprawia, 瞠 "Z造" jest po prostu wielk literatur, kanonem, klasyk. Rosn帷a Warszawa w odbudowie lat '50-tych to pewnie smaczek dla warszawiak闚. Zastanawiam si czy nie znaj帷 tych ulic i park闚 mia豚ym tak sam rado嗆 z ich tyrmandowskich opis闚 - nie wiem. Z drugiej strony lokali gastronomicznych, pota鎍闚ek i autobus闚 w kt鏎ych spotykaj si bohaterowie "Z貫go" ju dawno nie ma, a przecie s fascynuj帷ym dokumentem kultury i obyczaj闚 epoki. I wreszcie socjalizm - ta ksi捫ka wcale go nie zg喚bia. Szcz窷liwie. Bo w豉郾ie dzi瘯i temu jest uniwersalnym, wiecznie aktualnym rozmy郵aniem nad relacj mi璠zy prawem, a sumieniem; systemem, a instynktem; pa雟twowym porz康kiem, a anarchi. I nie daje 豉twych mora堯w, bo wszystkie strony s opisane z fascynacj cz這wieka, kt鏎y kocha i ch這nie ludzi i 篡cie. I taki obraz lat '50 tych w powstaj帷ej z wojennych gruz闚 Polsce zostawia lektura wielkiej powie軼i "Z造" Leopolda Tyrmanda.
Avatar u篡tkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-06-01,

Krymina造 zazwyczaj uwa瘸ne s za gorszy rodzaj literatury. Mówi si dobrze o Agacie Christie i Arturze Connanie Doylu, wspó販ze郾ie te powstaj krymina造 dobrze oceniane przez krytyków i czytelników, jednak mimo wszystko uwa瘸 si je tylko za literatur rozrywkow. S pewne wyj徠ki od tej regu造, jest nim mi璠zy innymi Z造 Leopolda Tyrmanda. Powie嗆 powsta豉 w latach pi耩dziesi徠ych dwudziestego wieku i ju wtedy czytelnicy okazali jej du穎 zainteresowania, dzi natomiast jest jednym z najbardziej znanych lektur czasów PRL. Niektórzy mówi nawet, 瞠 to ksi捫ka legendarna. Z造 nie jest jednak tylko krymina貫m, to powie嗆 wielow徠kowa w barwny i do嗆 lekki sposób przedstawiaj帷a polskie realia czasów PRL. Dlatego w豉郾ie ksi捫k mo積a nazwa historyczn. Pi瘯nie autor opisuje Warszaw zniszczon w czasie Drugiej Wojny 安iatowej. Postacie chodz w鈔ód gruzów odbudowuj帷ego si miasta, pojawiaj si w miejscach dobrze znanych równie osobom spoza Warszawy. Dzi瘯i autorowi mo積a pozna histori odbudowy wielu historycznych miejsc stolicy. Tyrmand bardzo ciekawie obrazuje równie dzia豉nia milicji ocz帷ej walk z plag chuliga雟twa, jaka wówczas n瘯a豉 to miasto. Opisuje te 鈍iat dziennikarski i trudno軼i w zdobywaniu na przyk豉d odzie篡. Historia opisana w Z造m opowiada o nagminnie powtarzaj帷ych si bezczelnych napadach chuliga雟kich na niewinnych obywateli Warszawy. S to jakie pijackie zaczepki, wandalizm, ale i naprawd powa積e ataki na przechodniów czy pasa瞠rów komunikacji miejskiej. Wszyscy mieszka鎍y czekaj kiedy wreszcie si to sko鎍zy i kiedy wreszcie b璠zie spokój. Wtedy pojawia si tajemnicza ciemna posta, której twarzy nikt nie mo瞠 dostrzec, trudno te 鈍iadkom oceni, czy jest wysoka czy niska. Wielu z nich zauwa瘸 natomiast, 瞠 cz這wiek ten ma bardzo dziwne i przera瘸j帷e bia貫 oczy. Wiadomo te, 瞠 jest to m篹czyzna. Posta ta pojawia si, gdy z這czy鎍y napadaj przechodniów i sama wymierza im sprawiedliwo嗆 w bardzo brutalny sposób. Potrafi pobi kilku silnych m篹czyzn bez niczyjej pomocy. Chuligani, którzy dostali od niego lanie cz瘰to ze strachu postanawiaj zacz望 uczciwie 篡. W tej tajemniczej historii du膨 rol odgrywa fukcjonariusz policji, Dziarski oraz redaktor Edwin Kolanko. W 郵ad za tajemnicz postaci pod捫a te równie tajemniczy jak ona, staro鈍iecki pan w meloniku. W ca貫 to zamieszanie w陰cza si ca豉 masa ludzi. Niektórzy, bardzo zadowoleni z dzia豉nia bohatera, zostaj zwerbowani przez niego do pomocy. Inni s werbowani przez 鈍iat przest瘼czy. Pojawia si te mi這嗆, jak w wi瘯szo軼i ksi捫ek. Bardzo rozbawi造 mnie nazwiska postaci. Jest pan Franciszek 砰czliwy, jest m這dy redaktor Kubu Wirus, fryzjer Mefistofeles Dziura, jest prezes Filip Merynos, bokser Robert Kruszyna, jest Jonasz Drobniak i bardzo wa積a posta w 鈍iecie przest瘼czym, Kud豉ty. Nazwiska s tym zabawniejsze, 瞠 w wi瘯szo軼i przypadków (cho mo瞠 nie we wszystkich) zupe軟ie nie pasuj do postaci, na przyk豉d fryzjer jest ca趾iem dobrym cz這wiekiem i nazywanie go Mefistofelesem to gruba przesada. Powie嗆 podoba豉 mi si bardzo, cho nie przepadam za krymina豉mi. Jest napisana z poczuciem humoru i lekko軼i. Wci庵n窸a mnie i d逝go nie mog豉m odgadn望, kim jest ten superman ratuj帷y niewinnych obywateli i dlaczego to robi. Oczywi軼ie nie zdradz tego tutaj, a zaciekawionych odsy豉m do powie軼i Leopolda Tyrmanda.

Avatar u篡tkownika - zebon75
zebon75
Przeczytane:2016-01-25,
Znakomity portret socjologiczny powojennej Warszawy, powoli d德igaj帷ej si z gruz闚. Autor bardzo obrazowo opisuje szar codzienno嗆 warszawiak闚. Jednocze郾ie ukazuje drugie oblicze miasta - jego drugie 篡cie, zdominowane przez wszechobecn patologi.
Rewelacyjna historia. Wartka akcja z wyczuciem stopowana jest zadziwiaj帷ymi opisami niezwyk造ch miejsc, zwyczaj闚 oraz mody panuj帷ej w stolicy w latach 50 XX w. Majstersztyk.
S ksi捫ki, kt鏎ych rekomendowa nie trzeba, bo to tak jakby turystom w Krakowie ,,rekomendowa" Wawel, a recenzowa nie uchodzi, gdy by這by to r闚nie 瞠nuj帷e jak wy軼ig zwyci瞛cy igrzysk gminnych w Pikutkowie Dolnym z Usainem Boltem. Je郵i jaka ksi捫ka zas逝guje na miano kultowej (cho s這wo to mocno si przez ostatnie dziesi璚iolecia zdewaluowa這), to jest to niew徠pliwi ,,Z造" Tyrmanda, chocia, 瞠by to zrozumie musia豉m nieco dorosn望. Gdy po raz pierwszy czyta豉m ,,Z貫go" potraktowa豉m go jako powie嗆 kryminaln. Gna豉m do przodu, 瞠by dowiedzie si kim jest tytu這wy Z造, czy 郵edztwo dziennikarskie redaktora Kolanko zako鎍zy si sukcesem, czy Marta zar璚zy si z Halskim, czy mo瞠 wyjdzie za Zenka. Jednym s這wem akcja gna豉, a ja p璠zi豉m za ni. Dopiero teraz, po latach, gdy wiem ju ,,co b璠zie dalej" przeczyta豉m ,,Z貫go" tak, jak go czyta nale篡: nie酥ieszne, zag喚biaj帷 si barwny 鈍iat Warszawy lat pi耩dziesi徠ych. Tej Warszawy, kt鏎ej ju nie ma, a kt鏎ej s豉be echa dotar造 do czas闚 mojego dzieci雟twa. W moim odczuciu, stolica lat 50. jest r闚noprawnym bohaterem jest r闚noprawnym bohaterem ,,Z貫go". Lektura obowi您kowa! Swoj drog ciekawe, dlaczego ksi捫ka nie wesz豉 do kanonu szkolnego. Cho z drugiej strony mo瞠 to i lepiej? Nic nie potrafi tak obrzydzi najlepszej ksi捫ki, jak s造nne ,,Co autor chcia przez to powiedzie?". Opinia pochodzi z bloga http://polekturze.blogspot.com/
Cudowny 鈍iat powojennej Warszawy! Do przeczytania koniecznie dla ka盥ego wielbiciela tego miasta (i nie tylko).
Lektura obowi您kowa! Koniecznie.
Avatar u篡tkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2021-03-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Mówi si, 瞠 "Z造", Leopolda Tyrmanda jest jednym z najznamienitszych kryminaów powsta造ch w okresie Polskiej Republiki Ludowej i obsadzony w jej realiach. Jednych zachwyca, innych wr璚z nó篡. Nie ulega jednak najmniejszej w徠pliwo軼i, 瞠 jest ksi捫k niezwyk陰 i tak ró積i帷 si od dzisiejszych powie軼i kryminalnych, 瞠 nie wszyscy potrafi si w tym odnale潭. A jak by這 ze mn?

Wydawa by si mog這, 瞠 w powojennej Warszawie wszystko wraca do wzgl璠nej normy. Ludzie staraj si otrz御n望 z tego, czego byli 鈍iadkami oraz odbudowa w豉sne 篡cie. Niestety szerz帷e si bandyctwo i nieudolno嗆 policji sp璠za sen z powiek niczemu winnym mieszka鎍om stolicy. Na ca貫 szcz窷cie pojawia si kto, komu niestraszny zbrodniczy pó雀wiatek, kto wra磧iwy na krzywd innych. Blady strach pada na wszelakich oprychów spod ciemnej gwiazdy i bandziorów. Kim jest „Zorro”? Tego spróbuj dowiedzie si redaktor Edwin Kolanko, doktor Witold Halski, porucznik Micha Dziarski oraz wszyscy ci, którym Z造 nast徙i na odcisk.

Szczerze mówi帷 by豉m przera穎na, gdy dosta豉m "Z貫go" do recenzji, poniewa nie spodziewa豉m si takiego tomiszcza – zupe軟ie nies逝sznie. Historia przedstawiona w powie軼i wci庵a chocia, w niektórych momentach m璚zy rozleg造mi opisami, których jest naprawd bardzo wiele. Od pierwszych stron wida jak na d這ni przewi您anie autora do Warszawy. Jednak nie jest to tylko i wy陰cznie uwielbienie. Czytelnik dostrze瞠 jej jasne i ciemne strony, które Tyrmand szczegó這wo wylicza, a dzi瘯i temu b璠zie w stanie bez problemu przenie嗆 si oczami wyobra幡i do miejsc tak istotnych w powie軼i i pozna ten rewelacyjnie przedstawiony 鈍iat.

"Z造" nie jest histori stricte kryminaln. Nak豉da si na t ksi捫k zarówno gatunek sensacyjny jak i romans, chocia nie jest on przyt豉czaj帷y – na ca貫 szcz窷cie. Uwag zwraca tak瞠 j瞛yk, którym pos逝guje si autor – bez górnolotno軼i za to z warszawsk gwar i humorem podszytym niekiedy ironi. Zauwa篡 mo積a, 瞠 niektóre wyra瞠nia s obecne tak瞠 w dzisiejszym slangu m這dzie穎wym, a szukanie ich mo瞠 stanowi niez貫 wyzwanie.

Je郵i chodzi o samego Z貫go – jest to posta niezwykle z這穎na i skomplikowana, ale dzi瘯i temu jaki jest, naprawd nie sposób go nie polubi. Wspó販ze郾ie pewnie by豚y Brucem Waynem (a przynajmniej tak go sobie wyobra瘸m), poniewa Batman równie mia na pie鎥u z policj poniewa sam wymierza sprawiedliwo嗆 we w豉snym mie軼ie.

Czy Z造 tak naprawd by z造? To kochani czytelnicy sami musicie stwierdzi.

O "Z造m" s造sza豉m ju jaki czas temu, jednak kiedy Pan Maciej Siembieda wspomnia o nim na "swoim instagramie" postanowi豉m, 瞠 w ko鎍u si za niego zabior.
Autor ju na samym pocz徠ku wymienia bohaterów swojej historii wraz z ich "profesjami" - po ich przedstawieniu zaczynamy poznawa ich losy. Pierwsze co si rzuca w oczy - to j瞛yk powie軼i - ju si tak nie pisze, ju nikt tak nie mówi... wiele razy nie mog豉m si powstrzyma przed czytaniem jej na g這s! Pobudzanie wyobra幡i wraz z 獞iczeniem dykcji.

Tytu這wy "Z造" walczy na ulicach odbudowywanej po wojnie Warszawy z szerz帷ym si niczym robactwo - chuliga雟twem.

"W tak pogod, w鈔ód takiego wichru dziej si rzeczy straszne, których nie chc ogl康a czerwone, zapylone i zm璚zone oczy ludzkie"

Jest jak superbohater, który walczy z przest瘼czym 鈍iatem. Mimo wielu naocznych 鈍iadków jego czynów nikt nie potrafi go dok豉dnie opisa. Jedni mówi, 瞠 jest wysoki, inni, 瞠 niski, kto nawet twierdzi, 瞠 ma lwi grzyw! Jedno co si potwierdza w zeznaniach to niesamowite oczy - niemal bia貫, które zdaj si 鈍ieci w trakcie zaprowadzania przez niego porz康ku. Na jednym z palców nosi wielki brylant. Zawsze jego 軼ie磬 pod捫a równie tajemniczy Pan w meloniku.

Mamy tutaj wszystko bijatyki, kradzie瞠, oszustwa, morderstwa, do tego histori mi這sn i niesamowite opisy Warszawy.

Czytam du穎 i szybko, jednak w tym wypadku dawkowa豉m histori, aby za szybko jej nie przeczyta, aby nie rozsta si z tym obrazotwórczym s這wem!

Avatar u篡tkownika - Lilianna
Lilianna
Przeczytane:2018-07-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

„Z造” nie jest z造. Wprost przeciwnie – to znakomita ksi捫ka, bardzo wci庵aj帷a i niesamowicie plastyczna, pe軟a obrazów, 篡cia i emocji.

Autor zabiera nas do Warszawy lat 50, która powoli podnosi si po traumach wojny, która jest jednym wielkim placem budowy a jednocze郾ie nie brak w niej okaleczonych kamienic i ruin, w której ludzie próbuj 篡 normalnie, cho ka盥y na swój sposób. W tym pe軟ym kontrastów mie軼ie zderzaj si ró積e 鈔odowiska: inteligentów, cwaniaków, robotników, chuliganów i handlarzy. Jasne charaktery przeplataj si z ciemnymi ale wszyscy próbuj zg喚bi zagadk tytu這wego Z貫go, który jest postaci niesamowicie tajemnicz i który niczym cie prze郵izguje si przez karty powie軼i próbuj帷 na w豉sn r瘯 wymierza sprawiedliwo嗆 i pojawia si zawsze tam gdzie dzieje si 幢e.

Bohaterowie zostali wykreowani doskonale, z ogromn dba這軼i o szczegó造 zarówno wygl康u zewn皻rznego jak i charakteru, co powoduje, 瞠 wydaj nam si prawdziwi i 篡wi, jakby鄉y ich znali w 篡ciu naszym codziennym. Towarzyszy豉m im do嗆 d逝go co pozwoli這 mi dog喚bnie pozna ich 篡cie, problemy, mi這軼i, dramatyczne wybory i wydarzenia, które warunkuj tera幡iejszo嗆. I jak to z dobrymi znajomymi bywa ci篹ko si z nimi rozsta.

„Z造” to jest niezwykle klimatyczna powie嗆, w której znajdziemy zarówno krymina jak i romans ale przede wszystkim kawa historii gdy autor 鈍ietnie opisa rzeczywisto嗆 powojennej Warszawy. A Warszawa Tyrmanda nie jest doskona豉 – jest brudna, mroczna, cwaniacka, w której nie brak chuliga雟kich wybryków i mafijnych przekr皻ów. Ale Warszawa Tyrmanda 篡je, pulsuje i oczarowuje.
Powie嗆 jest szalenie gruba, pisana troch niedzisiejszym j瞛ykiem ale jak瞠 barwnym i pi瘯nym, wr璚z wykwintnym. Jest bardzo dok豉dnie, szczegó這wo i realistycznie. Nie da si czyta szybko ale i po co, to jest opowie嗆 któr trzeba smakowa powoli, poniewa jest niezwykle urokliwa i klimatyczna. Polecam, warto przeczyta :)

Avatar u篡tkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Doceniam obraz Warszawy, barwno嗆 postaci chuliga雟kiego 鈍iatka Pragi, ch耩 uczynienia ksi捫ki wartk i dynamiczn poprzez 陰czenie wielu gatunków. To jednak absolutnie nie moje klimaty. Ani nie jestem z Warszawy, abym z ciekawo軼i 郵edzi豉 miejsca opisane przez Tyrmanda, ani 簑lia, bandyci i pospolici menele nie s postaciami, które mnie w jakikolwiek sposób s w stanie zainteresowa. Oprócz tego d逝篡zny - jak mo積a na kilku stronach pisa o sprzeda篡 p豉szcza? Jest jednak w tej ksi捫ce tajemnica, która pozwoli豉 mi wytrwa do ko鎍a. Po prostu chcia豉m si dowiedzie, kim jest Z造.

Szukaj帷 Z貫go

Ksi捫ka Leopolda Tyrmanda "Z造" wydana po raz pierwszy w 1955 roku, to zadedykowana przez autora „Mojemu rodzinnemu miastu- Warszawie”, wielop豉szczyznowa i wielow徠kowa historia. Ówcze郾ie jest to tak瞠 powie嗆 legenda, któr trudno zakwalifikowa do jednego nurtu. Jest tak dlatego, i mo瞠my w niej znale潭 elementy krymina逝, westernu oraz romansu. "Z造" to powie嗆 napisana na zamówienie wydawnictwa "Czytelnik", w której autor próbuje zaprezentowa odbiorcy obraz Warszawy lat PRL-u. Czasu gdy u w豉dzy by豉 partia komunistyczna, kiedy w Polska, ale w szczególno軼i w Warszawa by豉 ogromnym placem budowy.
   Pod p豉szczem tym, gówny bohater, tytu這wy Z造 walczy z przest瘼czo軼i w mie軼ie, sam wymierza sprawiedliwo嗆 i staje w obronie krzywdzonych ludzi. Autor w genialny sposób tworzy opozycj miasta w dzie i miasta w nocy. Podczas dnia toczy si tam normalne 篡cie, noc z zakamarków i melin wychodz przest瘼cy, bandyci, kryminali軼i. To wszystko na tle stolicy- Warszawy, która w czasie odbudowy mia豉 by: "narodowa w formie, a socjalistyczna w tre軼i". Ksi捫ka jest swoistym przewodnikiem po Warszawie, jej realiach historycznych, kulturalnych i obyczajowych. Poetyckie opisy, barwne i inteligentne dialogi, które s przykrywk dla prawdziwych my郵i Tyrmanda. Ukrywa jego stosunek do w豉dzy, u篡waj帷 przemilcze, mowy ezopowej. Tylko wnikliwie czytaj帷y to dzie這, odkryj wszystkie zabiegi stosowane przez autora. To sprawia, i pozycja ta jest genialna i jednocze郾ie jest zagadk przed, któr staj czytelnicy w ka盥ym pokoleniu.
   Ka盥a epoka ma swojego "Z貫go" oraz swe ukryte niezadowolenia i rozczarowania. Naszym zadaniem jest je odkry oraz pozna prawdziwe intencje Z貫go. Ksi捫ka zagadka, wci庵aj帷a z ka盥 kolejn stron, pozycja po któr powinni chwyci fani Tyrmanda, fascynaci Warszawy i osoby, które pragn pozna przesz這嗆. Przesz這嗆 kraju polskiego, która ma wp造w na tera幡iejszo嗆.

Inne ksi捫ki autora
砰cie towarzyskie i uczuciowe
Leopold Tyrmand0
Ok豉dka ksi您ki - 砰cie towarzyskie i uczuciowe

Warszawa, ale przede wszystkim warszawka w latach 1946-1959. Któ zna j lepiej od Leopolda Tyrmanda, pisarza, publicysty, jazzmana, kobieciarza...

Zapiski dyletanta
Leopold Tyrmand0
Ok豉dka ksi您ki - Zapiski dyletanta

Zapiski dyletanta to notatki niebywale inteligentnego i spostrzegawczego cz這wieka. Zaczynaj si od zdania: Do Ameryki przyby貫m drog morsk...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille