Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania

Jak zmienia się moje ciało?

Jak zrozumieć siebie i innych?

Kim jestem i kto mi się podoba?

Jak przychodzi pierwsza miłość?

Jak to robić z głową?

Skąd się biorą dzieci?

Jak dbać o swoje ciało?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Rozwój psychoseksualny trwa u każdej osoby od urodzenia aż do śmierci. Szczególnie ważny jest okres dojrzewania. To intensywny i burzliwy czas, który kształtuje rozumienie i postrzeganie siebie, stosunek do swojego ciała i własnej tożsamości, emocjonalność i ekspresję uczuć, a także budowanie więzi i relacji w całym późniejszym życiu.

Wielu rodziców nie umie rozmawiać z dziećmi o ich seksualności i nie ma na ten temat wiedzy. Szkoła również nie wypełnia tej luki w edukacji, a treści, które są w niej przekazywane, nierzadko zawierają błędne informacje i mity. Dzieci w czasie dojrzewania często są osamotnione i zdezorientowane w związku z tym, co się z nimi dzieje.

Ta książka w sposób rzetelny, wyczerpujący, otwarty i skierowany bezpośrednio do dzieci przekazuje im wiedzę, której nie są w stanie uzyskać od bliskich dorosłych. To kompendium wiadomości dotyczących budowy anatomicznej, fizjologii dojrzewania, poszukiwania i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej, ale również asertywności i relacji społecznych oraz bezpieczeństwa w sieci. Może również stanowić pomoc dla dorosłego w rozmowach z dziećmi na temat ich rozwoju psychoseksualnego.

Informacje dodatkowe o Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania

Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania - opinie o książce

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2024-04-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

Czy pamiętacie swoją pierwszą miesiączkę? Co wtedy czułyście?

Okres dojrzewania to fascynujący, ale i niezwykle trudny czas w życiu każdego młodego człowieka. Zmienia się nie tylko całe ciało, ale i sposób postrzegania świata. Hormony szaleją, a w głowie nastolatka pojawia się masa pytań, na które usilnie stara się znaleźć odpowiedź. Gdzie ich szukać? A chociażby w tej oto niepozornej książce wydanej nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo .

Książka dr Izabeli Jąderek to wartościowy poradnik, w którym autorka zachęca do poznania swojego ciała, przyjrzenia się mu dokładnie z każdej możliwej strony. Nasze ciała są piękne, a ich widok absolutnie nie powinien nas zawstydzać. Dziś już wiemy, że zarówno wargi sromowe, jak i błona dziewicza znacząco się różnią u każdej młodej kobiety. Nie jest również regułą, że podczas stosunku błona pęka i silnie krwawi. Może się to bowiem zdarzyć także podczas większego wysiłku fizycznego i pozostać niezauważonym. Część kobiet może również wcale nie posiadać takiej błony i nie jest to nic nieprawidłowego. Po prostu każda z nas jest inna a przez to wyjątkowa, a pojęcie tzw. błony dziewiczej powinno przejść już do lamusa. To bardzo ciekawe i przyznam, że słyszałam już o tym, ale nie byłam pewna, czy aby na pewno tak jest. A, jako że autorka książki jest dyplomowanym lekarzem i psychoterapeutą, posiadającym wieloletnie doświadczenie w swojej pracy to warto zaufać jej radom.

Książka okraszona jest ciekawą grafiką, każdy rozdział kończy się pytaniami podsumowującymi zdobytą wiedzę i słowniczkiem trudniejszych wyrazów. Nie jest dedykowana jednej konkretnej płci, z powodzeniem mogą ją czytać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Powiem wam moi drodzy, że bardzo podobało mi się jedno zdanie w tej książce, a mianowicie, że „jeśli w przyszłości będziesz chciała urodzić dziecko…”, a nie gdy je urodzisz. Przecież wiadomo, że nie każda kobieta marzy o byciu matką, a naszemu istnieniu przyświecają bowiem ambitniejsze cele, niżeli tylko urodzenie dziecka. Chcemy kształcić się, zwiedzać świat i spełniać swoje marzenia. Absolutnie mamy do tego prawo i powinniśmy to robić, a dzieci możemy mieć lub nie mieć – przymusu nie ma.

Zauważyłam, że książka ta bardzo przypomina mi broszurę, jaką ja dawno temu jako 10-11 dziecko otrzymałam w szkole w ramach zajęć edukacyjnych. To, co ją różni to przełamanie wielu funkcjonujących dawniej stereotypów. Bi, homo czy trans seksualność dziś nie wydają się już tematami tabu, dlatego autorka sporo uwagi poświęca tu tym tematom. Mówi o seksie i nie ogranicza się jedynie do seksu tradycyjnego, ale wspomina też na równi o miłości homoseksualnej czy miłości osób niepełnosprawnych. Jako jedną z form antykoncepcji wymienia ona pigułkę dzień po a co ciekawe nie wspomina za wiele o tzw. kalendarzyku małżeńskim. Pamiętam, że w mojej pierwszej broszurze ta metoda była wymieniana na równi z innymi i szeroko opisana. Kolejnymi tematami tabu są in vitro czy aborcja. Ostatni z rozdziałów autorka poświęca problemom pornografii, hejtu, ciąży i relacjom rówieśniczym. Książka nie jest obszerna, ale wydaje mi się, że jest bogata w wiedzę i dla młodego dorastającego człowieka będzie cenną lekcją. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Avatar użytkownika - ewakoston
ewakoston
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jedna z najlepszych, polskich książek o dojrzewaniu. Obala mity i stereotypy dotyczące ludzkiej seksualności. Uczy prawidłowej terminologii płciowej. Autorka nie boi się poruszać tematów trudnych. Książka porusza cały wachlarz tematów związanych z okresem dojrzewania (zmiany fizyczne i psychiczne, budowa narządów płciowych, tożsamość płciowa, relacje, bezpieczny seks, antykoncepcja, bezpieczeństwo itp.). Zawarte w niej treści są zgodne z aktualną i najnowszą wiedzą. Świetnie napisana i zilustrowana. Pod koniec każdego tematu propozycja pytań, które mogą stanowić punkt wyjścia do rozmów czy własnych przemyśleń. Obowiązkowa lektura nie tylko dla nastolatków, ale rodziców oraz dorosłych pracujących z młodzieżą. Powinna znaleźć się w każdej bibliotece!

Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie?
Izabela Jąderek0
Okładka ksiązki - Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie?

Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie? Czym jest asertywność seksualna i jak przekonywać, że seksem można się cieszyć, jeśli jest on świadomy i odpowiedzialny...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;