Zmierzch

Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką zmuszone są sprzedać swój dom rodzinny w zniszczonym podczas wojny Tokio i przeprowadzają się na wieś. Ich dnie mijają na czytaniu książek, robieniu na drutach i na czekaniu na powrót brata z frontu. Kiedy Naoji wraca do Japonii, Kazuko musi opiekować się nie tylko podupadającą na zdrowiu matką, zagubioną w świecie damą z poprzedniej epoki, ale także uciekającym w alkohol i narkotyki bratem. Ale w jej sercu powoli zaczyna pojawiać się cień i w poszukiwaniu ukojenia postanawia złamać społeczne konwenanse.

"Zmierzch" to opowieść o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami. To poetycka i przejmująca historia ludzi, którzy próbują jakoś funkcjonować, szukając swojej formy buntu. Pełne symbolicznych retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników obrazy z życia na tle przemian, jakie po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie.

Poprawione tłumaczenie profesora Mikołaja Melanowicza pozwoli na nowo odkryć fascynujące piękno japońskiego "Zmierzchu". Wydanie zaczyna się od wstępu Karoliny Bednarz, który pozwoli na zrozumienie tła historycznego i wprowadzi w klimat powieści.

Informacje dodatkowe o Zmierzch:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2019-02-22
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz

Tagi: literatura piękna literatura japońska Japonia

Kup książkę Zmierzch

Zmierzch - opinie o książce

Smutna opowieść o powojennej Japonii i zwykłych ludziach, którzy muszą żyć dalej i radzić sobie z codziennością. Kazuko po przeprowadzce z chorą matką na wieś, opiekuje się nie tylko nią, ale również swoim bratem. Naoji, aby poradzić sobie z traumą powojenną, ucieka w alkohol i narkotyki.

Avatar użytkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2024-01-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2024, literatura azjatycka,
Owoce wiśni
Osamu Dazai0
Okładka ksiązki - Owoce wiśni

"Owoce wiśni" tworzy szesnaście opowiadań, wybranych spośród najpoczytniejszych w twórczości Osamu Dazaia. Pisarz nie wychwala w nich takich skarbów „japońskości”...

Liście
Osamu Dazai0
Okładka ksiązki - Liście

Snuję opowieść, nęcąc czytelnika, uspokajając go, czasem oczywiście strasząc i zadziwiając, a gdy pomyślę: ,,Ha, idealny moment!", nagle usuwam swoją postać...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;