Zmowa milczenia

Ocena: 4.69 (13 g³osów)
Ka¿dy nosi w sobie jaki¶ sekret. Niektóre s± jednak mroczniejsze od innych.

Gosztowo to ma³a miejscowo¶æ, w której spokojne ¿ycie mieszkañców toczy siê w sennym rytmie codziennych rytua³ów. Szko³a, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do ko¶cio³a. M³odzi marz± tylko o wyje¼dzie, starsi trwaj± w ¿yciowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okoliczno¶ciach zginie m³ody ch³opak, poruszeni tym faktem mieszkañcy powoli zaczn± ujawniaæ swoje zupe³nie inne, nieznane oblicze…

Sier¿ant Maria Gajda, by rozwi±zaæ sprawê, bêdzie musia³a zmierzyæ siê z demonami, drzemi±cymi za sielankow± fasad± prowincjonalnej spo³eczno¶ci. Nie mniejszym wyzwaniem bêdzie dla niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczn± matk± komplikuje dodatkowo jej i tak ju¿ nie³atwe relacje z mê¿czyznami.

Gêsta atmosfera najnowszej ksi±¿ki Katarzyny Pisarzewskiej, ³±cz±cej wci±gaj±cy krymina³ z opowie¶ci± obyczajow±, przywodzi na my¶l tê znan± ze skandynawskich krymina³ów.

Tutaj te¿ nic nie jest takie, jakim wydaje siê na pocz±tku.

Informacje dodatkowe o Zmowa milczenia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-09-25
ISBN: 978-83-240-2605-0

wiêcej

Kup ksi±¿kê Zmowa milczenia

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Zmowa milczenia - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-07-07, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksia¿ki w 2017 r.,
Po "Zbiegu okoliczno¶ci" przyszed³ czas na zmowê milczenia. I znów mamy po³±czenie krymina³u z powie¶ci± obyczajow±. Czasami ciê¿ko siê czyta, bo i g³ówna bohaterka jest nie³atwa i autorce te¿-tak mi siê wydawa³o- trudno by³o "ogran±æ" Mariê i jej problemy. Ksi±¿ka do polecenia na podró¿ i wakacje.
Avatar u¿ytkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 4, Przeczyta³em, 12 ksi±¿ek 2016,
Po opisie liczylam na troche bardziej " gêst±" i mroczniejsz± atmosfere, ksi±¿ka idzie bardziej w kierunku powie¶ci obyczajowej ni¿ krymina³u, ale czyta siê j± dobrze, jednak w pamieci raczej nie zagosci na dlu¿ej.mocne 4
Avatar u¿ytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki - 2016,
Pisarzewska serwuje czytelnikowi po³±czenie krymina³u z powie¶ci± obyczajow± (z naciskiem na to drugie). Maria Gajda, to sier¿ant sztabowy z komendy powiatowej policji- obecnie z ogolon± g³ow± (efekt decyzji na kacu), samotna dusza, od zawsze nie dogaduj±ca siê z matk±, bo maj± za sob± burzliw± i pe³n± nieporozumieñ przesz³o¶æ. Z drugiej strony mamy sprawê (nie)typowego wypadku. Starszy z dwóch braci Terleckich przy powrocie do domu z koncertu zostaje potr±cony przez samochód, zachowuje siê po tym nietypowo, bo ukrywa siê lesie przed karetk± i na skutek obra¿eñ zmar³ kilka godzin potem. Tak wiêc z wypadku robi siê morderstwo, a ¿e rodzina ofiary jest znana w tej ma³ej miejscowo¶ci, policji bêdzie siê patrzeæ na rêce. Maria wprawdzie oficjalnie nie zajmuje siê t± spraw± (sic!), ale zostaje poproszona, a potem odczuwa przymus, by sprawdziæ pewne fakty, odkryæ nie¶cis³o¶ci. Ale napotyka na zmowê milczenia, ostro¿ne dobieranie s³ów, g³êboko skrywane konflikty. A wed³ug jednego z bohaterów lepiej dr±¿yæ po cichu...Powraca echo nierozwi±zanego zabójstwa z przesz³o¶ci, pojawia siê pewna teoria. Czego boj± siê pewni ludzie? Czytelnicy licz±cy na porywaj±cy krymina³ mog± siê srodze zawie¶æ, natomiast sympatycy obyczajówki z w±tkiem kryminalnym mog± po lekturze byæ ca³kiem zadowoleni. Minusem s± fragmenty przestoju, nic nie wnosz±ce do w±tku g³ównego, liczy³am tak¿e na bardziej gorêtsz± i gêstsz± atmosferê i jakie¶ wiêksze emocje. Plusem jest nienachalne ,,co¶" miêdzy Mari± a koleg± z pracy oraz trochê by³am zaskoczona udzia³em pewnej osoby w sprawie. ,,Czasem z boku wszystko wygl±da zupe³nie inaczej ni¿ w ¶rodku." ,,Zmowa milczenia" to historia o tym, ¿e wiele mo¿na ukrywaæ z wielu powodów i mieæ przez wiele lat na sumieniu milczenie; o bezsilno¶ci policji i braku dowodów na pewne zbrodnie. Pozycja na raz, raczej nie zachowa siê w pamiêci.
Avatar u¿ytkownika - monalewa
monalewa
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki w 2015 roku,
¦mieræ syna jednego z najbardziej wp³ywowych ludzi w miasteczku. M³oda, ambitna policjantka choæ nie zajmuje siê tym "wypadkiem" trafia na akta sprawy, która bezpo¶rednio siê z ni± wi±¿e. Grzebanie w przesz³o¶ci, zw³aszcza przesz³o¶ci ludzi wp³ywowych nie zawsze siê op³aci. Na jaw wychodz± sprawy, które dotycz± równie¿ kole¿anki po fachu. W tym ca³ym zamieszaniu jednak znajdzie siê czas na mi³o¶æ.
Avatar u¿ytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-10-26, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014, Po¿yczone,
Gosztów i jego mieszkañców pozna³am ju¿ podczas lektury poprzedniej ksi±¿ki tej autorki ,,Zbieg okoliczno¶ci". Lektura okaza³a siê na tyle interesuj±ca, ¿e postanowi³am siêgn±æ po ,,Zmowê milczenia". M³oda policjantka - Maria Gajda dalej zmaga siê z demonami przesz³o¶ci, jednocze¶nie próbuje rozwik³aæ zagadkê ch³opaka ¶miertelnie potr±conego przez samochód. Prosta z pozoru sprawa ³±czy siê z morderstwem sprzed laty. Ksi±¿ka interesuj±ca, tym bardziej, ¿e osadzona w naszych polskich realiach. Przeczytam z przyjemno¶ci± i czekam na kolejne tytu³y pani Pisarzewskiej Podsumowuj±c - polecam, warto przeczytaæ.
Avatar u¿ytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-10-09, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014,

Tajemnice.. - jak¿e bardzo wszyscy Mamy ich do¶æ i jednocze¶nie jak bardzo wszyscy je uwielbiamy. Ta pozorna sprzeczno¶æ ma wbrew zdrowemu rozs±dkowi swój sens, gdy¿ tak naprawdê nienawidzimy tajemnic innych, za¶ lubujemy siê w tych Naszych, w³asnych. Có¿ taki jest ju¿ ten ¶wiat i taka jest ju¿ natura cz³owieka, który chcia³by wszystko wiedzieæ, nie dziel±c siê przy tym wiedz± o sobie samym z nikim innym. I choæ bez tajemnic ¶wiat z pewno¶ci± by³by miejscem lepszym i bardziej prawym.., ale za to jak¿e nudnym! Na szczê¶cie, jest jak jest i wci±¿ lubujemy siê w tworzeniu, odkrywaniu i poznawaniu tajemnic wszelakich drugiego cz³owieka.., które czasami jednak mog± okazaæ siê tyle¿ interesuj±ce, co i niebezpieczne..O  takich tajemnicach mówi najnowsza powie¶æ Katarzyna Pisarzewskiej - "Zmowa milczenia".

Ksi±¿ka opowiada o jednym z tysiêcy polskich miasteczek, w którym czas i ¿ycie zdaj± siê p³yn±c swoim niczym nie zaprz±tanym powolnym rytmem..Gosztowo to malutka podwarszawska miejscowo¶æ, w której to pory roku wyznaczaj± ¶wiêta ko¶cielne i prace rolne. Miejscowo¶æ, w której to centralnym punktem s± Ko¶ció³, sklep, szko³a i kilka blokowisk. Wreszcie miejscowo¶æ, w której to mieszkañcy dziel± siê na tych, którzy  chcieliby by wyjechaæ do wiêkszego miasta za prac± i lepszym ¿yciem, oraz na tych którym jest ju¿ wszystko jedno, gdy¿ inaczej ¿yæ po prostu nie potrafi±. I w tym oto spokojnym i nudnym miasteczku wydarza siê co¶, co ca³kowicie odmieni ¿ycie jego mieszkañców. Owym "czym¶" jest ¶mieræ m³odego ch³opaka, której to zagadkowe okoliczno¶ci budz± w±tpliwo¶ci jak i niepokój..Przed rozwi±zaniem tej zagadkowej sprawy staje policjantka - Maria Gajda, której to zadaniem bêdzie nie tylko rozwik³anie okoliczno¶ci ¶mierci mê¿czyzny, ale tak¿e poznania najwiêkszej tajemnicy mieszkañców Gosztowa..

Literacka propozycja Katarzyny Pisarzewskiej to doskona³e po³±czenie trzech gatunków literackich -  krymina³u, thrillera i powie¶ci obyczajowej, które to wspólnie tworz± niezwykle pasjonuj±c± i barwn± historiê. Czytaj±c tê ksi±¿kê nie mog³am oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e jest to niezwykle inteligentna wyprawa literacka, w któr± to dajemy siê porwaæ autorce nie do koñca ¶wiadomi tego, czego po niej mo¿emy siê spodziewaæ. A spodziewaæ mo¿emy siê naprawdê wiele, ¿e tylko wystarczy wspomnieæ o niezwykle m±drze prowadzonym w±tku kryminalnym, ca³ej gamie intryguj±cych postaci czy te¿ bardzo realistycznym, ale i w jaki¶ sposób zaskakuj±cym, obrazie ma³omiasteczkowej Polski. I dzi¶, maj±c ju¿ kres owej wyprawy za sob±, mogê z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, ¿e naprawdê by³o warto i tylko szkoda, ¿e owa podró¿ dobieg³a ju¿ koñca..Na szczê¶cie znaj±c dotychczasowe dokonania autorki, intuicja podpowiada Mi, ¿e na kolejn± powie¶æ Katarzyny Pisarzewskiej nie bêdziemy musieli czekaæ zbyt d³ugo..:)

Je¶li chodzi o sam± fabu³ê ksi±¿ki, to pocz±tkowo wydaje siê ona idealnie wkomponowywaæ w doskonale sprawdzony ju¿ scenariusz, w którym to w ma³ej spo³eczno¶æ dochodzi do zbrodni, za¶ staraj±cy siê dociec prawdy g³ówny bohater, musi zmagaæ siê z zas³on± milczenia tutejszych mieszkañców. I w zasadzie ogólnie tak mo¿na by stre¶ciæ g³ówne za³o¿enia tej historii, z tym jednym ma³ym wyj±tkiem, i¿  g³ówn± bohaterk± jest kobieta, zmagaj±ca siê z w³asnym ¿yciem, które delikatnie rzec ujmuj±c, jest "pogmatwane". My¶lê, ¿e chyba najlepszym posuniêciem ze strony autorki by³o w³a¶nie to, i¿  w±tek kryminalny przeplata siê tutaj z w±tkiem stricte obyczajowym, czyni±c ów powie¶æ czym¶ innym, niepowtarzalnym, nie szablonowym, w kontek¶cie typowej literatury kryminalnej. Wa¿ne przy tym jest to, i¿ zarówno historia o zbrodni i zwi±zanym z ni± dochodzeniu jak i równie¿ w±tki obyczajowe z ¿ycia komisarz Marii Gajdy i jej najbli¿szych, stoj± na równie wysokim poziomie, nie doprowadzaj±c przy tym do sytuacji, i¿ owe "¿yciowe" fragmenty pe³ni± jedynie rolê tekstowego wype³niacza, s³u¿±cego podtrzymywaniu atmosfery niepewno¶ci i wyczekiwania w zwi±zku z stopniowym dochodzeniem do fina³u kryminalnej rozgrywki. Otó¿ ka¿dy z tych w±tków jest tutaj wa¿ny, ma swoje uzasadnienie i najpro¶ciej rzecz ujmuj±c - jest interesuj±cy dla czytelnika.

Ksi±¿ka ta, poza tym i¿ jest rasowym krymina³em, opowiada przede wszystkim o skomplikowanych  relacjach miêdzyludzkich, którym to centralnym motywem s± relacje g³ównej bohaterki z jej matk±, która przez ca³e ¿ycie ingerowa³a, by nie rzec sterowa³a, ¿yciem swojej córki. Relacje, które mo¿na okre¶liæ mianem toksycznych, trudnych, a nawet chorych. Interesuj±ce jest to, i¿ ¶ledzimy ów zwi±zek rodzinny z perspektywy ofiary, czyli Marii, która to stara siê przeciwstawiæ swojej apodyktycznej matce, choæ nie do koñca jej wychodzi..To bardzo interesuj±ce, m±dre ale i smutne spojrzenie na dramat rozgrywaj±cy siê w czterech ¶cianach, nie tylko na kartach tej powie¶ci, ale tak¿e i w tysi±cach polskich domach. Podobna sytuacja odnosi siê tak¿e do innych, drugoplanowych bohaterów opowie¶ci, czyli mieszkañców tej ma³ej miejscowo¶ci. Ludzi, dla których takie warto¶ci jak rodzina, sprawiedliwo¶æ, mi³o¶æ i los drugiego cz³owieka, przybieraj± bardzo specyficzne znaczenie.. Katarzyna Pietrzykowska to niezwykle inteligentna obserwatorka rzeczywisto¶ci, która wplata pomiêdzy fikcyjne w±tki fabu³y, uniwersalne prawdy i problemy, które to  towarzysz± ka¿demu cz³owiekowi.

"Zmowa milczenia" to bardzo dobra powie¶æ kryminalno - obyczajowa, która porwie czytelników bez reszty. I choæ nie znajdziemy tu wielu efektownych scen rodem z amerykañskiego kina sensacyjnego, to i tak fabu³a tej opowie¶ci nie pozwoli Nam siê nudziæ choæby przez najkrótsz± chwilê. Warto¶ci± tej ksi±¿ki jest bowiem niesamowity klimat ma³omiasteczkowej spo³eczno¶ci, spowitej w mgle tajemnicy sprzed lat, której to poznanie mo¿e stanowiæ ¶miertelne niebezpieczeñstwo dla tych, którzy siê tego podejm±. I choæ nie ¿yczê nikomu wyprawy do takiego miasteczka w rzeczywisto¶ci, to jak najbardziej zachêcam wszystkich do literackiej podró¿y do Gosztowa, które to czeka na Was "z otwartymi rêkoma " na kartach niniejszej ksi±¿ki..

Avatar u¿ytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Przeczyta³em,
Je¶li chodzi o "Zmowê milczenia", ksi±¿ka jest ¶wietna. Opowie¶æ Pisarzewskiej jest doskonale wy¶rodkowane pomiêdzy "zbyt przera¿aj±cym" thrillerem a lekka obyczajow± historia o polskiej prowincji. Ksi±¿ka by³a pisana bardzo niedawno, bo t³em historycznym s± wydarzenia polityczne, które pamiêta siê z nag³ówków ca³kiem jeszcze ¶wie¿ych gazet. Co siê dzieje? Maria Gajda ma dotrzeæ do szczegó³ów wydarzenia, które wstrz±snê³o ca³a miejscowo¶ci± - dosz³o do wypadku, w którym ¶miertelnie ranny zosta³ m³ody ch³opak, syn bardzo wp³ywowych rodziców. Jako czytelnicy uczestniczymy w kolejnych etapach ¶ledztwa. G³ówna bohaterka nie jest do kona szczê¶liwa, ale chyba w³a¶nie dlatego z ni± sympatyzujemy. Trzymamy kciuki za jej powodzenie w ¿yciu prywatnym i unormowanie siê stosunków z mama. Ogromnym plusem Zmowy jest humor, którym autorka roz³adowuje przyciê¿kawa atmosferê.Polecam!
Avatar u¿ytkownika - Magdalena21b
Przeczytane:2014-12-26, Ocena: 6, Przeczyta³am, 2014 107,
Inne ksi±¿ki autora
Halo, Wikta!
Katarzyna Pisarzewska0
Ok³adka ksi±zki - Halo, Wikta!

Kobieta gangstera w roli g³ównej, mafiozi i policjanci, po¶cigi i niespodziewane zwroty akcji w b³yskotliwej komedii gangsterskiej osadzonej we wspó³czesnych polskich realiach....

Wikta, ratuj!
Katarzyna Pisarzewska0
Ok³adka ksi±zki - Wikta, ratuj!

Mi¶ka ucieka do Hiszpanii przed gangsterskimi machlojkami swoich pracodawców. Ale i tam jej przyjació³ki s± `elementem podejrzanym`-okoliczni farmerzy...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa