Żona winiarza

Bestseller The Globe and Mail oraz The Toronto Star

"Miłość i zdrada, przebaczenie i odkupienie, połączone w mocnej opowieści o przeszłości, która powraca... Fantastyczna powieść!"

Pam Jenoff

Autorka angażującego międzynarodowego bestsellera (People) Dom przy ulicy Amelie powraca w poruszającej historii rozgrywającej się w Szampanii, wśród winnic północnej Francji, w najmroczniejszym okresie II wojny światowej. Doskonała propozycja dla czytelniczek książek Kristin Hannah.

Szampania, 1940: Ines właśnie poślubiła Michela, właściciela składu win Maison Chauveau, gdy niemiecka inwazja staje się faktem. Niebezpieczeństwo rośnie, więc Michel zaniedbuje małżeństwo, za to ukrywa amunicję dla ruchu oporu. Ines obawia się zdemaskowania, lecz przecież znacznie większe ryzyko ponosi Céline, pół-żydowskiego pochodzenia żona chef de cave. Pogłoski o Żydach, odesłanych na wschód, gdzie słuch po nich zaginął, są coraz częstsze.

Gdy Céline lekkomyślnie podąża za głosem serca w desperackiej pogoni za szczęściem, Ines popełnia groźny błąd podczas rozmowy z kolaborantem. W efekcie obie ryzykują życia tych, których kochają - zagrożona jest też firma.

Nowy Jork, 2019: Liv Kent właśnie straciła wszystko, a tu jeszcze bez zapowiedzi przybywa do niej jej ekscentryczna babcia francuskiego pochodzenia. Babcia nalega, aby wspólnie wybrały się do Francji. Kobiecie przyświeca ukryty cel - chce podzielić się z Liv tragiczną historią sprzed dekad. Przeszłość i teraźniejszość ścierają się, gdy Liv podróżuje do Maison Chauveau.

W jaki sposób łączą się ich losy?

Informacje dodatkowe o Żona winiarza:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-03-11
Tytuł oryginału: The Winemaker

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Żona winiarza

Żona winiarza - opinie o książce

Jakiś czas temu dzieliłam się z Wami swoją opinią o książce "Księga utraconych imion" Kristin Harmel, a dziś zapraszam do poznania mojej opinii o jej kolejnej powieści opowiadającej o bohaterach Résistance, zatytułowanej "Żona winiarza".

Tym razem Harmel zabiera nas do Szampanii. Na kolejnych kartkach książki odkrywamy historię fikcyjnych rodzin Chauveau, Laurentów i Thierrych opartą na przeżyciach mieszkańców regionu. W powieści pojawiają się też prawdziwe postaci, takie jak de Vogüé i weinführer Otto Klaebisch (szwagier Joachima von Ribbentropa), który zmuszał winiarzy do dostarczania mu łącznie dwóch milionów butelek na miesiąc. W opowieść zostało wplecionych wiele ciekawostek o procesie produkcji szampana oraz stolicy Szampanii - mieście Remis, w którego historię naprawdę warto się zagłębić, bo to tam np. w Katedrze Notre Dame, którą cudem możemy podziwiać do dziś, choć miasto w czasie pierwszej wojny światowej zostało zrównane z ziemią, koronowano prawie wszystkich królów Francji. Tam też 7 maja 1945 roku podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.

Historie wspomnianych rodzin, miasta oraz regionu poznajemy dwutorowo: w czasie niemieckiej okupacji i w roku 2019, kiedy to przeszłość i teraźniejszość ścierają się, gdy Liv, wnuczka jednej z bohaterek wraz z babcią, chcącą u kresu życia podzielić się tragiczną historią sprzed lat, wybiera się w podróż do Maison Chauveau. Ten zabieg mi się podoba, gdyż lubię wraz z bohaterami książek odkrywać ich rodzinne sekrety i zachwycać się tym, w jaki sposób łączą się losy kolejnych pokoleń z losami przodków.

"Żona winiarza" nie jest jedynie opowieścią o bohaterstwie ludzi, którzy zapisali się na kartach historii Francji, wyborach rzutujących na los innych, miłości, zdradzie, odczuciu osamotnienia czy poczuciu winy trwającym duszę przez całe życie. "Żona winiarza" to powieść o tym, jak ważne jest poczucie  własnej wartości, które ma ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie, podejmowane przez nas decyzje i związki.

Po przeczytaniu książki, przeczytałam też kilka opinii na jej temat. Ich autorki twierdzą, że to zwykłe romansidło z historią w tle. Dla mnie jednak każda książka, która zachęca czytelnika do zgłębienia historycznej wiedzy, jak i porusza oczywistości, umykające nam w codziennym życiu jest warta przeczytania, dlatego polecam Wam tę powieść. Gwarantuję, że otwierając szampana, by świętować jakieś ważne wydarzenie pomyślicie o tym, o czym przeczytacie w tej książce.

Avatar użytkownika - karolinamazur
Przeczytane:2022-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 2022,
Moje rzymskie wakacje
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Moje rzymskie wakacje

Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy? To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć...

Plan na życie
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Plan na życie

Znalezienie miłości po raz pierwszy jest darem. Kiedy młoda wdowa Kate Waithman znajduje ją po raz drugi, zdaje sobie sprawę, jak wielkie miała szczęście...