Zraniony pianista

Wciągająca opowieść o tym, że życie nie jest tylko splotem przypadkowych zdarzeń

Veronika i Marieke są przyjaciółkami od najmłodszych lat, ale spokojna Marieke zawsze pozostaje w cieniu charyzmatycznej Veroniki. Kiedy umiera Klara, ukochana ciotka Veroniki, kobiety wpadają w wir wydarzeń, które podważą ich przyjaźń i odmienią całe życie.

Przyjaciółki porządkują rzeczy Klary, w których znajdują tajemnicze zdjęcia z odległych miejsc. Wkrótce opuszczają zimny Sztokholm i ruszają śladem Klary, odwiedzając Malezję i San Francisco - miejsca, które miały szczególne znaczenie dla ciotki Veroniki.

Podczas podróży spotykają Jamesa, enigmatycznego i znanego pianistę, który budzi w nich prawdziwą fascynację. Przyjaciółki wikłają się w skomplikowaną relację, a rywalizacja między nimi prowadzi do tragicznego momentu, z którego nie będzie odwrotu.

Jaką przeszłość skrywa James i dlaczego Marieke ma wrażenie, że to wszystko wydarzyło się już wcześniej?

__

"Ta powieść dotyka bardzo głęboko. Autentycznie". - ,,Femina"

"Piękny opis związków, sekretów, nigdy niespełnionych marzeń i różnych ról, jakie odgrywamy w życiu". - ,,Kupé"

___

O autorce

Maria Ernestam - szwedzka pisarka i dziennikarka. Studiowała dziennikarstwo, literaturę angielską i matematykę i politologię. Wszechstronnie uzdolniona Maria ukończyła dwa uniwersytety w szwedzkim Uppsala i amerykańskim Kansas. Po studiach jedenaście lat mieszkała w niemieckim Frankfurcie nad Menem i pracowała jako korespondentka dla biznesowego czasopisma ,,Veckans affärer" oraz medycznego tygodnika ,,Dagens medicin". W 2005 roku napisała pierwszą książkę Caipirinha with Death. Jej kunszt porównywano do "Mistrza i Małgorzaty". Od tej pory, Ernestam regularnie wydaje thrillery, kryminały i opowiadania. Obecnie mieszka w Sztokholmie z mężem i dwójką dzieci.

Informacje dodatkowe o Zraniony pianista:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2018-11-30
Tytuł oryginału: Den srade pianisten

Kup książkę Zraniony pianista

Zraniony pianista - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_opisan
zaczytana_opisan
Przeczytane:2019-03-10,

Dwie przyjaciółki. Dwa zupełnie różne charaktery. Jednak kiedy jedna z nich znajduje się w potrzebie, druga od razu przychodzi z pomocą.

Pewnego dnia Veronicę spotyka tragedia, bowiem ciotka, która ją wychowywała umiera. Kobieta przez długi czas nie potrafi otrząsnąć się po tragedii. Postanawia wyruszyć w podróż śladami przeszłości najbliższej jej kobiety, aby móc jeszcze przez jakiś czas poczuć obecność Klary przy sobie. Poszukiwania, które Veronica i Marieke rozpoczęły doprowadzają je do wielu osób i miejsc, w których Klara bywała. Jednak zdobyte informację różnią się od obrazu ciotki, jaką znały bohaterki. W czasie podróży odkryły wiele nowych faktów nie tylko o bliskiej im osobie lecz również o nich samych i łączących je przyjaźni.

Veronica i Marieke przyjaciółki od wielu lat. Veronica charyzmatyczna, lubiąca być w centrum uwagi. Marieke bujająca w obłokach, pragnąca zaznać szczęścia i prawdziwej miłości. Dwie bohaterki, jedna wspólna przygoda, pozwalająca odkryć siebie na nowo. Wydawałoby się, że przyjaźń, która trwa tyle lat jest trwała i silna, jednak bohaterki żywią do siebie dawno skrywane urazy, które po wielu latach wypłynęły na wierzch. Bowiem emocje zamiecione pod dywan zawsze znajdą ujście i objawią się w najmniej oczekiwanym momencie.

"Zraniony pianista" to historia o miłości, przyjaźni, dawno skrywanych żalach. Pokazuje jak wiele możemy zawdzięczać drugiej osobie. Jak ktoś kogo znamy całe życie może nas niespodziewanie zaskoczyć swoim zachowaniem. Podróż bohaterek miała być tylko przygodą, a okazała się bardzo ważną lekcją w ich życiu. Nie wszystko co widzimy jest dokładnie takie jak nam się wydaje, a osoba którą wydawałoby się znamy najlepiej ze wszystkich pokazuje zupełnie inne oblicze. Jednak prawdziwa przyjaźń potrafi wybaczyć wiele, ale czy wszystko?

Tytułowy bohater jest słabo zarysowany. Przeważa wątek dotyczący przyjaźni dwóch zupełnie różnych kobiet, przyjaźni wystawionej na próbę. Tajemnice, niedopowiedzenia, przemilczane żale, pragnienia, niespełnione marzenia. Te problemy dotyczą nie tylko przyjaciółek (Veroniki i Marieke), ale tez ciotki jednej z nich.
Tym razem zabieram z lektury jeden cytat:

”Ciekawe,w jaki sposób ludzie trafiają na siebie.Jak to się dzieje,kiedy w grupie osób odnajdujemy tę jedną,która śmieje się z tego samego co my,ma taki sam gust i poglądy,lubi robić to samo co my i zachowuje się tak samo”.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2020-06-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2020,

"Zraniony pianista" to książka,która jest lekka i łatwa w odbiorze,choć z drugiej strony pełno w niej emocji i tajemnic,które doprowadzają do zniszczenia długoletniej przyjaźni pomiędzy Marieke a Veronicą.Autorka serwuje nam niesamowitą podróż podczas której niedopowiedzenia pomiędzy przyjaciółkami znajda swe ujście a zaznane blizny nie znajdą sensu zasklepienia.
Brakowało mi tylko w tej powieści więcej tego zranionego pianisty,który był i zniknął bez słowa wyjaśnienia.Nastała cisza,która trochę zabolała,bo wydarzenia rozgrywające się w książce były momentami dramatyczne i wymagały muzycznego podkreślenia.
"Zraniony pianista" to ciekawa powieść obyczajowa z interesującym i rozbudowanych wątkiem psychologicznym. Maria Ernestam stworzyła bardzo ciekawą i przejmująca historię,którą za pewno zachwyci niejednego czytelnika.Pomimo tego,że nie jest przepełniona zawiłymi akcjami,sekretami czy tajemnicami to powieść trzyma w napięciu .Polecam

Córki marionetek
Maria Ernestam0
Okładka ksiązki - Córki marionetek

Pewnego letniego popołudnia na początku lat 80. jedenastoletnia Mariana dokonuje mrożącego krew w żyłach odkrycia. Na karuzeli, do jednego z drewnianych...