Życie średniowiecznej kobiety

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5754-2

Kontynuacja bestsellerowych dzieł małżeństwa Frances i Josepha Gies o średniowiecznych praktykach, obyczajach i obowiązujących wówczas konwenansach. Po opisie życia w XIII-wiecznym francuskim mieście, czy zmaganiach niższych warstw społecznych z codziennością w średniowiecznej angielskiej wsi Elton, autorzy postanowili podzielić się z czytelnikami wiedzą na temat sytuacji kobiet w epoce trwającej prawie 1000 lat.

Książka ukazuje zmagania kobiet z obowiązkami stawianymi im przez społeczeństwo, a zwłaszcza przez Kościół, który w średniowieczu był główną siłą jednoczącą społeczeństwo i oddziałowującą na jego kulturę i obyczajowość. Z jednej strony, musiały dbać o ognisko domowe, z drugiej jednak zmuszane były do walki o swoje prawa. Autorzy w książce oddalają się od archetypu kobiety jako kobiety-matki czy matki- rodzicielki. Dzieło ukazuje małżonki jako te, które sprawują władzę wspólnie z mężami. Jako silne i kruche, królowe i służące, mniszki i morderczynie.

Książka ta, jest dziełem dwóch wybitnych historyków, którzy w swojej pisarskiej karierze wydali wspólnie imponującą liczbę prac na temat epoki średniowiecza. Z tego powodu Życie średniowiecznej kobiety jest jednym z precyzyjniej odwzorowanych rzeczywistości tej epoki.

Georg R.R. Martin twórca Gry o tron tworząc fascynujące i silne kobiece charaktery, czerpał garściami z historii średniowiecza . Opisy dworskich intryg, walki o władzę i nieposkromionych kobiecych ambicji zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach.

Życie średniowiecznej kobiety to obowiązkowa pozycja, dla wszystkich, których fascynuje sacrum i profanum ludzkiej natury tamtego okresu, lektura dla fanów Georga R.R. Martina oraz miłośników historii średniowiecza.

Tagi: Historia średniowiecze

Kup książkę Życie średniowiecznej kobiety