Od czasów Sokratesa filozofowie dociekają natury szczęścia. Zastanawiają się, czym jest i skąd się bierze. Badają to, jaką rolę w osiąganiu szczęścia odgrywają przypadkowe zdarzenia i dlaczego niektórzy mają w życiu większy fart niż inni. A dzisiaj zadają sobie pytanie, dlaczego w świecie, w którym - jak nigdy wcześniej w historii - możemy wybierać, co jest dla nas najlepsze, tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych.

Piotr Michoń ukazuje, co tak naprawdę kryje się pod hasłem ,,szczęście". Dostarcza naukowych dowodów na to, że powszechne przekonania na temat szczęścia okazują się wgranym w nasze umysły złudzeniem. Odkrywa przed czytelnikami swoisty paradoks: choć zdajemy sobie sprawę z tego, że wybrane przez nas drogi do szczęścia nigdy nas do niego nie doprowadzą, nie przestajemy nimi podążać.

Bogactwo, sukces zawodowy, małżeństwo, rodzicielstwo, atrakcyjny wygląd, sława czy spełnienie marzeń o wejściu na Mount Everest nie tylko nie dają nam szczęścia, ale mogą wręcz powodować, że czujemy się nieszczęśliwi.

Może więc - paradoksalnie - szczęście nie jest tym, do czego powinniśmy dążyć?

Piotr Michoń bywa szufladkowany jako ekonomista, ale w swoich pracach łączy ekonomię z psychologią, socjologią, historią i filozofią. Stara się zrozumieć. Uwielbia się dowiadywać. Wątpi. Uważa, że nauka jest zbyt ciekawa, by pozostawiać ją naukowcom. To, o czym czyta, i to, co bada, opisuje na blogu i w podcaście Ekonomia Szczęścia. Na co dzień profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i członek zarządu International Society for Quality-of-Life Studies. Zapalony maratończyk. Fotograf amator. Czyta wszystko poza instrukcjami obsługi. W dzieciństwie zbierał plakaty z Madonną i marzył o byciu marynarzem. Zamierza wyruszyć w podróż dookoła świata.

Informacje dodatkowe o Życzę szczęścia! Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Psychologia

Tagi: psychologia

Kup książkę Życzę szczęścia! Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane

Życzę szczęścia! Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane - opinie o książce

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Przeczytane:2023-11-05,

„Życzę szczęścia. Paradoksy dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane”, to książka która zaintrygowała mnie swoim opisem. Każdy człowiek dąży do osiągnięcia w życiu szczęścia. Tylko co dla nas tak naprawdę jest tym szczęściem, za którym każdy z nas goni.

Książka została przez autora napisana w bardzo luźnym stylu, czyta się ją przyjemnie i jest naprawdę zrozumiała dla przeciętnego czytelnika.

Szczęście jest pojęciem względnym, ma inne znaczenie dla każdego człowieka. Jedni odczuwają szczęście kupując w sklepie kolejny ciuch, których mają w szafie całą masę, inni szczęście odczuwają wspinając się na najwyższe szczyty świata! Dla mnie szczęście to spędzanie czasu z moimi dziećmi. I tutaj autor zaskoczył mnie najbardziej, gdyż opisuje, że małżeństwa są najszczęśliwsze przed po ślubie, a przed pojawieniem się potomstwa, a następnie po wyprowadzce dzieci z domu! Dlatego też bardzo mnie zaskoczył, bo dla mnie samej to piękny czas, który wydaje się być najszczęśliwszy w moim życiu!

Bardzo ciekawa książka, z której jednak nie poznamy złotej recepty na szczęście. Nie da nam ona jednoznacznej podpowiedzi jak być szczęśliwym, gdyż szczęście, to nie jest rzecz dana nam raz i już na zawsze! Szczęście w ogromnym stopniu to nasze odczuwanie i odbieranie świata wokół nas!

Naprawdę bardzo polecam!

Każdy z nas pragnie być szczęśliwym, a przynajmniej ja nie znam ani jednej osoby, która tego by nie pragnęła. Tylko czy to za czym „gonimy”, to do czego dążymy, tak naprawdę daje nam szczęście? Czy jeśli osiągniemy sukces, naprawdę stajemy się ludźmi szczęśliwymi? Na te pytania można odpowiedzieć w bardzo różny sposób, a dla każdego szczęście oznacza zupełnie coś innego. Czy w takim razie jesteśmy go w stanie osiągnąć? Czy warto za nim gonić? Na te i wiele innych pytań po części znajdziemy odpowiedzi w książce. Dlaczego po części? To musicie odkryć już sami.

Książka napisana w sposób ciekawy, dość wciągający. Z jednej strony znajdziemy w niej wiele rzetelnych badań naukowych, z drugiej taki zwykły człowiek jak ja nie ma problemu ze zrozumieniem treści. Na dodatek autor w treść wplótł nutkę humoru, co uważam za sporą zaletę.

Nie jest to książka na jeden raz, a przynajmniej nie dla mnie. Są momenty, w których należy się zatrzymać, w których miałam potrzebę zastanowienia się, przemyślenia treści. To dla mnie pozycja, którą czytałam czasami po jednym rozdziale, czasami po dwa. To jedna z tych pozycji, gdzie treść jest na tyle wartościowa, że warto ją zapamiętać na dłużej.

„Życzę szczęścia! Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane” to ciekawa pozycja, której autor spowodował, że zaczęłam się zastanawiać nie tylko nad jej treścią, ale również na tym, czym dla mnie jest szczęście i czy uważam się za osobę tak naprawdę szczęśliwą. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Życzysz innym szczęścia? :)

Książka Piotra Michonia ,,Życzę szczęścia" mogłoby się wydawać będzie poradnikiem, nic bardziej mylnego. Autor bardzo zgrabnie podchodzi do tematu szczęścia i wyczerpuje go na wszystkie możliwe strony.

To czym jest szczęście? Jak je przyciągnąć? A może tak się wcale nie da?

Takie pytania ludzie zadają sobie od wieków, czy ktoś jednoznacznie potrafi na nie odpowiedzieć? Nie wydaje mi się. Każdy ma inne potrzeby, a tym samym inaczej zdefiniuje szczęście.

Kupowanie nowych rzeczy, poświęcanie czasu, siły, realizowanie marzeń, czy to tak naprawdę czyni nas szczęśliwszymi?

W książce mamy rozpisane paradoksy, które są związane z potencjalnym osiąganiem szczęścia. Są to chociażby takiej, jak: pieniądze, czas, religia, relacje międzyludzkie, czy media społecznościowe.

Przy relacjach międzyludzkich spodobał mi się fragment: ,,...w jaki sposób wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej. Wśród wielu rad była też informacja, że jeśli mamy pasję i umiemy o niej opowiadać, już jesteśmy atrakcyjni. Zaraz obok znajdowała się adnotacja: ,,unikaj tematu religii i polityki." Poruszając oba tematy o ile prościej dowiedzieć się czegoś o drugim człowieku ;)

Bardzo podobało mi się, że autor w bardzo swobodny oraz naturalny sposób prowadzi ,,dialog" z czytelnikiem zwracając się bezpośrednio do odbiorcy.

Nie jest to książka do przeczytania na raz. Warto ją sobie dawkować i podczytywać w wolnej chwili.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2023-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do informacji jest bezprecedensowy, a możliwości wyboru wydają się nieograniczone, wielu z nas wciąż poszukuje jednej rzeczy - szczęścia. To fundamentalne pytanie o istotę szczęścia towarzyszyło ludzkości od czasów starożytnych filozofów, takich jak Sokrates. Piotr Michoń w swojej książce Życzę szczęścia! Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane podjął się zadania zrozumienia, czym tak naprawdę jest to nieuchwytne uczucie, skąd się bierze i czy droga do niego jest tak klarowna, jak nam się wydaje.

Odkryjemy tę fascynującą pozycję literatury naukowej, która nie tylko wchodzi w sam środek debaty nad naturą szczęścia, ale także stawia pod znakiem zapytania nasze powszechne przekonania na ten temat. "Życzę szczęścia!" nie jest zwykłą książką - to podróż przez paradoksy, które prowokują nas do refleksji nad własnymi dążeniami i wartościami życiowymi. Rozpoczynamy naszą recenzję tej interesującej lektury, gotowi odkrywać, co skrywa się pod tym enigmatycznym hasłem - szczęście.

Życzę szczęścia! autorstwa Piotra Michonia to fascynująca pozycja, która skupia się na jednym z wiecznych pytań ludzkości: czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Autor nie tylko bada to zagadnienie, ale również kwestionuje powszechne przekonania na ten temat.

Michoń prezentuje czytelnikom paradoks: chociaż często zdajemy sobie sprawę, że nasze wybory życiowe nie przyniosą nam prawdziwego szczęścia, nie przestajemy nimi kierować. To prowadzi do głębokich refleksji nad sensem naszych dążeń i celów życiowych.

Jednym z atutów książki jest jej dostępność zarówno dla osób zainteresowanych naukowym podejściem do tematu, jak i dla tych, którzy niekoniecznie są obeznani z terminologią filozoficzną. Autor wplata również nutkę humoru, co sprawia, że lektura jest bardziej przyjemna.

To nie jest książka na jeden raz - skłania do zatrzymania się i przemyślenia treści. Każdy znajdzie w niej coś, co skłoni go do refleksji nad własnym pojęciem szczęścia.

Celem tej książki jest zrozumienie, czy to, co nam przedstawiają media i społeczeństwo, naprawdę przynosi nam szczęście. Autor wskazuje, że to, co popularnie uważane jest za źródło szczęścia, nie zawsze spełnia te oczekiwania.

Życzę szczęścia! to lektura, która zmusza do refleksji nad własnym życiem i wartościami. Czy warto sięgnąć po tę książkę? Zdecydowanie tak, zwłaszcza dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć swoją drogę do szczęścia i spojrzeć na nią z perspektywy naukowej.

Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944