Żywoty zwierząt

Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka?

Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka Elizabeth Costello nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy.

Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by - w obecności swojej rodziny - przeanalizować ,,zbrodnię o szokujących rozmiarach", którą nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy popełniają rutynowo i z samozadowoleniem: krzywdzenie zwierząt.

Niezwykły wywód skłania do głębokiej refleksji nie tylko nad jednym z najważniejszych współczesnych dylematów, ale przede wszystkim nad pytaniem: ,,Co tak naprawdę czyni nas ludźmi?".

Tekst wzbogacony został wstępem filozofki Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawczyni Marjorie Garber, filozofa Petera Singera, religioznawczyni Wendy Doniger, antropolożki i biolożki Barbary Smuts. Tworzą one pogłębione humanistyczne tło dla toczącej się współcześnie dyskusji.

J.M. Coetzee, laureat Nagrody Nobla w 2003 roku, jest autorem powieści i opowiadań, tomów krytycznoliterackich, wspomnień i przekładów, m.in.: Hańba, Czekając na barbarzyńców, Wiek żelaza. Prócz Nobla otrzymał też dwukrotnie Nagrodę Bookera, Prix Femina i Nagrodę Jerozolimską. Jest profesorem literatury powszechnej Uniwersytetu Kapsztadzkiego. Postać Elizabeth Costello pojawia się w jego późniejszych powieściach, przez krytyków uważana jest za alter ego pisarza.

Informacje dodatkowe o Żywoty zwierząt:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-04-13
Tytuł oryginału: The Lives of Animals
Tłumaczenie: Jacek Dehnel

Tagi: Proza literacka bóg

Kup książkę Żywoty zwierząt

Żywoty zwierząt - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2004-06-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czekając na barbarzyńców
John Maxwell Coetzee0
Okładka ksiązki - Czekając na barbarzyńców

Thriller polityczny nagrodzony nagrodą Nobla w 2003 roku. Z obawy przed najazdami barbarzyńców władze bliżej nieokreślonego Imperium organizują ekspedycje...

W sercu kraju
John Maxwell Coetzee0
Okładka ksiązki - W sercu kraju

Obsesyjny, momentami deliryczny monolog wewnętrzny pogrążającej się w szaleństwie kobiety, która mieszka na podupadłej farmie z ojcem i dwojgiem czarnych...